Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1850335 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1460 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 02:13:41 πμ »
Το φόρεσα σήμερα, είναι πανέμορφο, είναι ρολογάρα, ο μηχανισμός δε σκέτη μαγεία. Η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή για το ρολόι που παίρνεις και ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι το μέγεθος. Τα ρολόγια μου είναι από 43 έως 45μμ, μεγάλα σχετικά, όμως αυτό παραήταν μεγάλο ακόμη και για μένα, Το χέρι μου δεν είναι μικρό-19,5cm καρπός-αλλά δεν μπόρεσα να το αποδεχτώ. Ίσως χρειάζονται μερικές δοκιμές ακόμη ;D ;D ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1461 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 02:24:54 πμ »
εγω εβλεπα top gear k o clarkson το φοραγε..... πραγματικα του πηγαινε γαντι ..ειναι ψηλος..δεν το χω δει απο κοντα ...εδω καποιες φωτο....


“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1462 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 06:26:37 πμ »
Παίδες της ωμεγα πόσο μπορεί να βρεθεί το πλανετ οσεαν σε 45αρι? με καουτσουκ. Αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει πμ. Το railmaster κρύβει αρκετά το μέγεθος του, είναι απλά εκπληκτικό ρολόι αν και τα  2600 μαρκε μου φαίνονται λίγα.
 Ευχαριστω
φιλικά
ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος Phantom

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1463 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 02:54:41 μμ »
Ξερει κανεις ποσο θα κοστισει επιδιορθωση-service κτλ για ενα Ω του 1972-1978 αγορασμενο.... επιχρυσο 14Κ της σειρας geneve
plaque G20 microns
stainless steel
1189/191

επισης τι τιμη μπορει να πιασει αν πουληθει?

Φωτογραφια δοκιμασα αλλα δεν γινεται να ανεβασω....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1464 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 03:01:01 μμ »
Για να ανεβάσεις φωτο, δες εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5149.0.html

Για την επισκευή του Ω μόνο αν πας σε κάποιον τεχνίτη και το δει θα μπορέσει να έχει σωστή άποψη και να εκτιμήσει το κόστος ;)
Ανέβασε καμμία φωτο και γίνε λίγο πιό σαφής για το τι έχει το ρολόι, μήπως κάποιος τεχνίτης μέλος του φόρουμ μπορέσει να σου πεί κάτι παραπάνω...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Phantom

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1465 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 03:11:51 μμ »
Γραφει αυτο...

Ο φάκελος αποστολής είναι γεμάτος. Παρακαλώ δοκιμάστε ένα μικρότερο αρχείο και/ή επικοινωνήστε με κάποιον διαχειριστή.

Αν και την εικονα την εχω κανει περιπου 100κb

Συγνωμη αν το ποσταρω σε λαθος μερος...

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1466 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 03:16:32 μμ »
elio εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1467 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 09:39:28 μμ »
Υπάρχει πρόβλημα!
Στις 24 του Δεκέμβρη έκλεισα 3 χρόνια με το speedy day-date. Μέρα που βρήκα να το απατήσω!..
Η καθιερωμένη βόλτα στην αγορά με έφερε μπροστά στο τέρας. Speedmaster HB-SIA.
Δεν περίμενα ότι θα το έβρισκα τόσο εύκολα στην Ελλάδα. Από εκείνη τη στιγμή με τρώει, θέλω να το δοκιμάσω και (το χειρότερο) να το αγοράσω.
Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν άπειρες επιλογές, εγώ δεν θέλω να δώσω τώρα τόσα χρήματα για ρολόι, ο σχεδιασμός του μοιάζει στα μάτια μου με γρίφο, αλλά το θέλω!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1468 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 10:02:25 πμ »
θα μπορουσε καποιος να πει τιμη καταλογου για το συγκεκριμενο??

http://www.omega.ch/index.php?id=281&no_cache=1&pos=1&sent=1&idbracelet=1&idcase=3&iddial=2

καποιος φιλος μου ειπε 3 χιλιαρικα??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1469 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 10:27:56 πμ »
Μάλλον όχι. Εδώ δίνει Retail Price 2390 ευρώ. Πρέπει να είναι έτσι, αφού η ανάλογη που δίνει για το PO είναι σωστή ;)

http://www.uhrenbroker.com/shop/Omega/Aqua_Terra_Chronometer.EN.448.html


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1470 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 10:31:42 πμ »
ευχαριστω φιλε Γιαννη!  :2thumbs:

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1471 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 12:02:34 πμ »
Χρονια πολλα λογω ημερων! καλη πρωτοχρονια.
Να κανω μια αφελη ερωτηση με τη σειρα μου για το railmaster xxl... :)
Εχει σχεδον τα ιδια χρηματα με το planetocean και μου αρεσει εξισου. Οταν ομως το planetocean  εχει μηχανισμο co-axial που αποτελει τη βιτρινα της εταιριας,ειναι καινουριος και αξιολογος κατα γενικη ομολογια και μαρτυρια πολλων φιλων εδω μεσα, γιατι να διαλεξω το railmaster οταν εχει Unitas κουρδιστο?? Αν δεν κανω λαθος αυτον μπορεις να τον βρεις και σε steinhart με 350€ ::) Δε συγκρινω με τιποτα το τελευταιο με το railmaster, θα επεφτε φωτια να με καψει αν το εκανα :D Αλλα επειδη ενα απο τα 2 Ω καποια στιγμη μπορει να το παρω θα ηθελα μια γνωμη για την σκεψη που σας παραθετω.... ;)

Φιλικα
Δημητρης
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1472 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 12:38:55 πμ »
γιατι τους ασκει μια ελξη...σαν την
 ;D ;D ;D ;D :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1473 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 12:52:39 πμ »
 Το PO εχει μια μοντερνα μηχανη με ενα δοκιμασμενο συστημα σαν το coaxial,απο την αλλη το xxl αναπαραγει ενα ρολοι απο το παρελθον,oversize και πολυ ομορφο.

εαν ειχα ηδη ομεγα με coaxial θα αγοραζα το xxl ,εαν οχι θα δοκιμαζα ενα ΡΟ ;)

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1474 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 01:49:12 πμ »
Τι γνωμη εχετε γιαυτο?http://global.ebay.com/Vintage_OMEGA_SHOM_Seamaster_200m_PloProf_NOS_Rare/220527254230/item

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1475 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 03:44:41 πμ »
Το PO εχει μια μοντερνα μηχανη με ενα δοκιμασμενο συστημα σαν το coaxial,απο την αλλη το xxl αναπαραγει ενα ρολοι απο το παρελθον,oversize και πολυ ομορφο.

εαν ειχα ηδη ομεγα με coaxial θα αγοραζα το xxl ,εαν οχι θα δοκιμαζα ενα ΡΟ ;)

 :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SOUTH PARK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1476 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 01:29:27 μμ »
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Επειδη η ωρα εφτασε και ηρθε ο Αι Βασίλης του ελευθερου επαγγελματία ο συντακτης του παροντος θα προβει επιτελους σε αγορα. Αγαπητοι οπαδοι απο την εγγραφη μου στο forum οπου και αναζητουσα γνωμες για το carrera της tag, μεχρι σημερα υπεστη μια ανευ προηγουμενου πλυση εγκεφαλου που ειχε ως αποτελεσμα να γινω ενθερμος οπαδος της omega.!!!αν εκανα καλα θα δειξει.στο ψητο τωρα. πλεον θεωρειται σχεδον σιγουρη η αγορα ενος planet ocean το οποιο έχει ηδη δοκιμαστει και περασει με αριστα απο αντικειμενικες και υποκειμενικες δοκιμασιες. Προτιθεμαι να αγορασω απο Αθηνα η Πειραια(αναλογα με την τιμη και τα παζαρια γιατι η πληρωμη θα ειναι κασερι) ενα εκ των δυο παρακατω ρολογιων΄= 2200.51.00 η 2200.50.00. Σιγουρα το 45,5 γιατι δεν εχουμε και κανα χερακι μικρο και μαλλον κλείνω προς αυτο με τους πορτοκαλι αριθμους.Ωστοσο παρατηρησα στις συζητησεις και το site αυτο:@@@231.10.44.52.06.001@@@.
Το οποίο περαν από ομορφιας και λειτουργικότητας είναι μάλλόν dream watch για μενα!!!Διότι ειναι χρονογραφος gmt open back αδιαβροχο coaxial και ειναι και πυροβολο με το λουρακι.Ολα τα προαναφερθεντα δεν τα χρειαζομαι απαραίτητα αλλα αφου τα έχει όλα μηπως συμφερει?(Αναρωτιεμαι?).
Λοιπον, θα σας θερμοπαρακαλουσα αν καποιος γνωριζει την τιμη αυτου να μου την πει αφενος και αφετερου αν υπαρχει οποιαδηποτε παρατηρηση σε οσα γραφω θα ηταν πολυ σημαντικο να την μοιραστει μαζι μου, ειτε για τα PO ειτε για το AQUA TERRA.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα και σας ευχομαι καλη χρονια!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1477 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 01:50:53 μμ »
φωτογραφιες?να σου πουμε και γνωμη

Αποσυνδεδεμένος Anagno

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1478 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 01:55:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.....είναι η πρώτη φορά που γράφω παιδιά και θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία. Έχω το seamaster professional chronometer 300m και το αγόρασα Δεκέμβριο του 2004……θα πρέπει μήπως να το κάνω κάποιο service? Κάθε πότε? και αν ναι πού?  Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και σας εύχομαι καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος SOUTH PARK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1479 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 02:06:49 μμ »
http://www.omegawatches.com/index.php?id=931&pos=10&no_cache=1
http://www.omegawatches.com/index.php?id=931&pos=9&no_cache=1
http://www.omegawatches.com/index.php?id=294

ευχαριστω πολυ
(δεν ξερω ποσες φορες το εχω στειλει αυτο το μηνυμα)