Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1850379 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1940 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:17:18 πμ »
Τα μελη που γνωριζουν καλυτερα ,θα σου δωσουν μεσω πμ ,μαγαζια με καλυτερες τιμες...

σας παρέχουμε δώρο λέει το πρώτο σέρβις που κοστίζει 600 Ευρώ(ισχύει

οχι....αλλαξε μαγαζι....

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1941 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:10:58 μμ »
Έπειτα διάβασα για άσχημο μεταπωλητικό service, απο όσο γνωρίζω η ομέγκα δίνει 2 χρόνια εγγύηση στο εν λόγο ρολόι, (δλδ εντός της εγγύησης ότι και αν πάθει το ρολόι το αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου η εταιρία) μετά την πάροδο της εγγύησης και αφού υποθέσω ότι μέσα στα 2 χρόνια δεν χρειαστεί κάτι, το πρώτο σέρβις γίνετε στα 5 χρονια και πόσο περιπου κοστίζει;

στο po η εγγυηση ειναι για 3 χρονια κ το σερβις γινεται στα 8-10 χρονια
αν δεν προκειται να αλλαζεις λουρακια το μονο κοστος συντηρησης θα ειναι το σερβις που κοστιζει 400-500 (απ οσο ξερω)

εγω το ρολοι το φοραω 2 χρονια συνεχως κ παντου κ δεν εχει καμια γρατζουνια σε στεφανη κ ζαφειρι

αν θελεις μπορω να σου στειλω κ καταστηματα μεσω πμ με τις καλυτερες τιμες

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1942 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:22:13 μμ »
θα ηθελα ομως να ρωτησω αν αξιζει η αναμονη ενος χρονου+ για το po με την 8500?

Αποσυνδεδεμένος Centarius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1943 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:01:54 μμ »

στο po η εγγυηση ειναι για 3 χρονια κ το σερβις γινεται στα 8-10 χρονια
αν δεν προκειται να αλλαζεις λουρακια το μονο κοστος συντηρησης θα ειναι το σερβις που κοστιζει 400-500 (απ οσο ξερω)

εγω το ρολοι το φοραω 2 χρονια συνεχως κ παντου κ δεν εχει καμια γρατζουνια σε στεφανη κ ζαφειρι

αν θελεις μπορω να σου στειλω κ καταστηματα μεσω πμ με τις καλυτερες τιμες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο υπολόγιζα και εγώ...Αν μπορείς και έχεις εύκαιρα στείλε μου σε πμ μερικά καταστήματα να αρχίσω έρευνα αγοράς...

Όσο αφορά την ερώτηση σου αν απευθύνετε σε εμένα δεν πολυκατάλαβα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1944 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:11:36 μμ »
Παράθεση
αν δεν προκειται να αλλαζεις λουρακια το μονο κοστος συντηρησης θα ειναι το σερβις που κοστιζει 400-500 (απ οσο ξερω)
Toσα χρηματα χρειαζεται το συνηθισμενο σερβις που γινεται σε ολα τα αυτοματα ρολογια? :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Πολυ καλο....μ αρεσε! ;D
Αλλαζουν και ιμαντες και δισκοπλακες/ τακκακια? η μονο λαδια/μπουζι/φιλτρα? :nutty3:
Δε παει καλα ο κοσμος! Τοσα δεν εχω πληρωσει ποτε για κανενα αυτοκινητο...

Χτες κοιτουσα στο σαιτ της Breitling και ειχε διεθνεις τιμες για σερβις. Κυμαινονταν απο 100-140€...Αν ειναι οντως 400€ το σερβις ειναι πολυ κριμα
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1945 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:25:21 μμ »
Πήγα στην Tourbillon εδώ που μένω και μου είπαν τιμή 2850 Ευρώ (καταλόγου), όταν τους ρώτησα για μετρητά τι ισχύει μου είπανε η ίδια τιμή, φυσικά και σας παρέχουμε δώρο λέει το πρώτο σέρβις που κοστίζει 600 Ευρώ(ισχύει πρώτο σέρβις 600 ευρώ;;;)
Εμένα πάντως από αντιπρόσωπο της Ω στη Μακεδονία, μου έδειξε τυπωμένο κατάλογο και το ΡΟ ν.2201.50 κοστίζει 3,010 ευρώ αρχική...
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1946 στις: Αύγουστος 10, 2010, 02:58:58 μμ »
για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι σιγουρος οτι κοστιζει τοσο το σερβις (400€) απλα ετσι εχω ακουσει
κ ο ιδιοκτητης του μαγαζιου απο οπου το πηρα μου ειπε οτι οταν ερθει η ωρα για σερβις να το παω στο καταστημα του που εχει τεχνικο να το ανοιξει για να δει οντως αν χρειαζεται σερβις γιατι ειναι πολυ ακριβο.

οσο για τις τιμες γενικα ειναι πολυ ακριβες
αλλαξα λουρακι 262€ με αυτα τα λεφτα επαιρνα 2 λαστοιχα αυτοκινητου!!!

οσο για τις τιμες 2850 ηταν η τιμη με καποιο λουρακι πριν την αυξηση κ με μπρασελε 2940
τωρα εχει παρει μια αυξηση κ ειναι κοντα στα 3000€

γενικα ρωταω αν ειναι καλυτερα να το παρεις τωρα με την δοκιμασμενη 2500 (ετα τροποποιημενη + co axial)
ή να περιμενεις ενα χρονο που θα εχει την 8500 (in house)
τωρα τη νεα τιμη την περιμενουμε

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1947 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:05:13 μμ »
Τιμη

To PO με bracelet ειχε 2950 με 21% φπα, τωρα εχει 3010

Service


To service στο PO και στα smp κοστιζει 350 ευρω και οταν το ρολοι επιστρεφει ειναι πραγματικα σαν καινουργιο .Το PO ειναι co-axial και ολα τα αντιστοιχα co-axial ρολογια εχουνε 3 χρονια εγγυηση και οχι 2.

Αν δεν θες να δωσεις 350 ευρω το πας σε εναν ανεξαρτητο τεχνικο και καθαριζεις με 100 ευρω.

To ποτε θα γινει service εξαρταται καθαρα απο το ρολοι.Το διαστημα 8-10 χρονια ειναι θεωρητικο και νομιζω υπερβολικα αισιοδοξο.Αν το ρολοι κραταει καλο χρονο για τοσο χρονια οκ, αλλα αν αρχισει πχ στον 5ο χρονο να τρεχει με +60sec/ημερα δεν θα το στειλεις για ρυθμιση???

Αντανακλαστικη επιστρωση

Τα PO που κυκλοφρουνε τωρα με κωδικο < 848χχχχχ εχουνε την καινουργια επιστρωση χωρις την μπλε αντανακλαση.Λεγεται οτι η νεα αντανακλαση ειναι πιο εξελιγμενη και πιο ανθεκτικη στα χτυπηματα και τις γρατσουνιες απο την προηγουμενη.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα στο δικο μου οι γρατσουνιες που του εκανα οταν το χτυπησα ασχημα στο παραθυρο εξαφανιστηκαν οταν σκουπισα/ετριψα το κρυσταλλο με νερο και πανακι. Βεβαια τελικα μπορει στην περιπτωση μου να μην βοηθησε η καινουργια επιστρωση απλα οι γρατσουνιες να μην ηταν πολυ βαθιες..δεν ξερω ο καιρος θα δειξει.


Η επισημη απαντηση της omega σε ερωτηση χρηστη για την καινουργια επιστρωση

Mr. David xxxxxxxx

As per your inquiry dated, February 23, 2010,Swatch Group US has investigated the Omega Planet Ocean models over the past several years. Please note, the watch you currently possess is not defective.

Below is a detailed synopsis which should facilitate with the explanation to why your Omega Planet Ocean is not turning a blue hue under bright lights (and/or sunlight).

“You have noticed that the anti-reflective coating on the sapphire crystal of your brand new OMEGA timepiece does not have the blue hue reflection under bright light or sunlight which appeared on previously produced OMEGA watch models.

Thanks to the evolution in the field of the anti-reflective coating of sapphire crystals, OMEGA decided to adapt the new “neutral” anti-reflective coating instead of the blue hue reflection coating which was formerly used to treat our sapphire crystals. The new anti-reflective crystal is of the same technical quality as its predecessor but with an aesthetic advantage: it is a “neutrally” coloured, and thus invisible, anti-reflective coating. Indeed, this newly-developed procedure allows the owner to better appreciate the natural details and authentic colour of his or her OMEGA dial.

Consistent with our aim to continually improve our products, this technique is being gradually adapted for all our new anti-reflective sapphire crystals.”


I hope this clarifies your inquiry. Should you have further questions, please do not hesitate to contact me via e-mail.

Thank you,

Lisa Kehoe

Lisa Kehoe
The Swatch Group (U.S.) Inc.
55 Metro Way
Secaucus, NJ 07094
(P)201.271.1400 X6000
(F)201.558.5108
XXXXXXXXXXXXXXXXXX

8500 movement

Λενε οτι το νεο PO προκειμενου να δεχτει την 8500 θα του γινει facelift γιαti στην  σημερινη κασα και με  600αρι WR δεν χωραει.Ολα αυτα ειναι υποθεσεις των forum-αδων και τα βασιζουνε στην τακτικη που ακολουθησε η ομεγα σε αλλα μοντελα που δεχτηκαν την 8500 πχ aqua tera (facelift, αυξηση τιμης, μεγαλυτερο case).Το σιγουρο ειναι παντως οτι το νεο PO θα ειναι ακριβοτερο, ποσο??αγνωστο,σε μερκους μηνες θα δουμε.



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 04:16:45 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1948 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:15:47 μμ »
Πολυ ωραιο ποστ!!!!!

και εδω ειναι το ερωτημα!αμα ειναι πιο ακριβο και παιζει κοντα στα ρολεξ ,σαν τιμη ,τι κανεις?

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1949 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:21:48 μμ »
Πολυ ωραιο ποστ!!!!!

και εδω ειναι το ερωτημα!αμα ειναι πιο ακριβο και παιζει κοντα στα ρολεξ ,σαν τιμη ,τι κανεις?

Πιστευω θα εχει 4000-4200 (μεγιστο) τιμη καταλογου.Παλι θα ειναι πιο κατω απο το νεο sub και θα μπορει να παει πολυ πιο κατω δεδομενου οτι στα Ομεγα η εκπτωση ειναι πολυ πιο ευκολη.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1950 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:25:57 μμ »
Παράθεση
Πιστευω θα εχει 4000-4200 (μεγιστο) τιμη καταλογου.
Και ειναι λογικη τιμη για ενα ρολοι diver χωρις χρονογραφο? Οταν στα ιδια χρηματα παιρνεις Inhouse χρονογραφο Ω και ενα σωρο breitling και Panerai και IWC... ::)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1951 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:27:44 μμ »

Πιστευω θα εχει 4000-4200 (μεγιστο) τιμη καταλογου.Παλι θα ειναι πιο κατω απο το νεο sub και θα μπορει να παει πολυ πιο κατω δεδομενου οτι στα Ομεγα η εκπτωση ειναι πολυ πιο ευκολη.


για τι διαφορα τιμης μιλαμε,μεταξυ Ω και Rolex?

Αποσυνδεδεμένος Centarius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1952 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:32:58 μμ »
Φίλε amartolos, το κείμενο σου είναι απλά επεξηγηματικότατο!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες,
όσο για το νέο PO δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω
και αν και κατα πόσο θα διαθέτω τα χρήματα που υποθέτω θα κοστίζει.
Ο προυπολογισμός μου είναι 2.500 (συν, πλην κάτι ψιλά)
οπότε μάλλον δεν προβλέπεται να ανταπεξέρχετε στις ανάγκες του νέου μοντέλου.

Όπως και να έχει το εν λόγο ρολόι το έχω βάλει στο μάτι ένα χρόνο και πλέον,
απλά είμαι απο τους ανθρώπους που πριν προβούνε σε μια αγορά (είτε είναι ρολόι, είτε αυτοκίνητο είτε οτιδήποτε ακριβό)
περιμένω και παρατηρώ να δώ την εξέλιξη του προιόντος
για μεγάλο χρονικό διαστημα (θετικά-αρνητικά) πρίν προβώ στην αγορά του.
Κουσούρι; Ίσως....   ;D

Σύντομα θα ξεκινήσω την έρευνα αγοράς που προείπα οπότε θα σας κρατάω ενήμερους...
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας...!!!

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1953 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:35:02 μμ »
Και ειναι λογικη τιμη για ενα ρολοι diver χωρις χρονογραφο? Οταν στα ιδια χρηματα παιρνεις Inhouse χρονογραφο Ω και ενα σωρο breitling και Panerai και IWC... ::)

Παιρνεις αλλα εγω πχ δεν θα επαιρνα ουτε breitling ουτε Panerai ουτε IWC αν το Ω μου εκανε περισσοτερο κλικ.Το θεμα ειναι να παρεις κατι γιατι σου αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα και οχι απλα γιατι ειναι φθηνοτερο.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1954 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:42:25 μμ »
Παράθεση
Παιρνεις αλλα εγω πχ δεν θα επαιρνα ουτε breitling ουτε Panerai ουτε IWC αν το Ω μου εκανε περισσοτερο κλικ.Το θεμα ειναι να παρεις κατι γιατι σου αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα και οχι απλα γιατι ειναι φθηνοτερο.
Συμφωνω! αλλα ποτε μια αγορα  η ενα προιον δεν ειναι μεμονομενο. Οταν το πλανετΟ εχει οσο ενα skyland η ενα navitimer η ενα iwc pilot chrono η ενα aquatimer....ειναι μεγαλο το διλλημα :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1955 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:43:18 μμ »
θα ειναι ενα μεγαλο διλλημα!

απο τη μια rolex submariner με οτι αυτο συνεπαγεται (διαχρονικοτητα αξιοπιστια κλπ)
το καινουργιο στα 5500-6000€

κ απο την αλλη po με inhouse μηχανη
με το οποιο facelifting πχ αυξηση πλατους απο 14,5 σε κατι μεγαλυτερο (που θα μου αρεσε αρκετα)
καθως θελω να πιστευω οτι θα εχει κ αυτο τι liguidmetal στεφανη κ οχι την γνωστη αλλουμινενια στα 4200

ενδιαφερον!





Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1956 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:49:38 μμ »
αν ειχαμε μια διαφορα των 1.000 ευρω ειναι στο οριο,για μενα τουλαχιστον

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1957 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:55:05 μμ »
ας υποθεσουμε οτι η διαφορα θα κυμαινεται καπου εκει
ποιο κ γιατι?

μπορει να βγαινω κ  :offtopic

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1958 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:02:25 μμ »
αν ειχαμε μια διαφορα των 1.000 ευρω ειναι στο οριο,για μενα τουλαχιστον

Για μενα δεν αρκει μονο η καλη τιμη ουτε η μικρη διαφορα τιμης....θελω 44αρα-45αρα κασα απαραιτητα.....οποτε....
ας υποθεσουμε οτι η διαφορα θα κυμαινεται καπου εκει
ποιο κ γιατι?

μπορει να βγαινω κ  :offtopic

με 40αρα κασα??no thanks αν βγει sub 45αρι το συζηταμε....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1959 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:21:55 μμ »
Aς ήταν τουλάχιστον 42άρι........


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης