Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1850334 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1920 στις: Ιούλιος 30, 2010, 05:12:24 μμ »
ειναι κοροϊδια αλλα τι να κανουμε.
κ σαν υλικο δεν μου φαινεται κ τοσο στιβαρο (για το κουμπωμα).
αυτο το λουρακι κανει για θαλασσα; (ρωταω γιατι εχει τις ραφες)

σαν μεγεθος ειναι το ιδιο αλλα αλλαζει ο "σωληνας" που ειναι μεσα το ελατηριο, σε αυτες που ειχε ειναι πιο μεγαλο κ ειναι πιο κοντα στα μπρατσα του ρολογιου.
στο παχος ειναι αισθητα πιο παχιες οι αρχικες
κ τελος τα σιδερακια που τα πιανει το εργαλειο για να τα αλλαξει, στις αρχικες ειναι μονο ενω σε αυτες που πηρα ειναι 2πλο (οχι οτι εχει αυτο σημασια)

επειδη εκανα συνεχως αλαγες μεταξυ μπρασελε κ σε λουρακια
φοβηθηκα οτι ισως χαλασουν κ γι αυτο πηρα τις αλλες
αλλα δεν μου εκαναν στο ματι τοσο πολυ κ εχω αφησει τις αρχικες




Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1921 στις: Ιούλιος 31, 2010, 02:23:49 μμ »
Και μερικες καλυτερες photos..





















Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1922 στις: Ιούλιος 31, 2010, 02:26:14 μμ »
Του παει υπερβολικα πολυ αυτο το λουρι Π-Α-Ν-Ε-Μ-Ο-Ρ-Φ-Ο :-*

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1923 στις: Ιούλιος 31, 2010, 02:40:45 μμ »
εφαρμοζει στην κασα ;)....
τελειο :2thumbs: :2thumbs:!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1924 στις: Ιούλιος 31, 2010, 04:55:19 μμ »
 :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1925 στις: Αύγουστος 01, 2010, 06:32:13 πμ »
Ενταξει εδω στην Ελλαδα σε καποια πραγματα θα συμφωνησω ειμαστε ακριβη.
Αλλα ενταξει βρε παιδια το να παρεις μπαρετες απο τον offrei.com και να πληρωσεις 25 μεταφορικα ειναι λιγακι καπως.
Και μαλιστα οταν μπορεις να βρεις τις μπαρετες
NO NAME 50 λεπτα
SEIKO 1 ευρω
και ΩΜΕΓΑ περιπου αλλα τοσα.

Αλλα και παραπανω να κανουν σιγουρα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΑ.
Μηπως να το ξανασκεφτωμαστε πριν κανουμε τις αγορες που κανουμε.
Και καλα τι παραπανω μπαρετες θα σου δωση ο offrei.com ωστε να τις πληρωσης 28 ευρω συνολο. Γιατι εγω δεν μετρω τα 3 ευρω αλλα βαζω και την μεταφορα. Και αυτος απο το ιδιο εργοστασιο αγοραζει που αγοραζει και η ΩΜΕΓΑ αλλα και οι υπολοιποι.

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1926 στις: Αύγουστος 02, 2010, 06:34:13 μμ »
Λοιπον, τις μπαρετες τις πηρα δωρεαν απο την μπουτικ της Omega στην Βουκουρεστιου και μαλιστα δυο ζευγαρια αλλα πληρωσα 104 Ευρω για το καουτσουκ λουρακι!!!!
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1927 στις: Αύγουστος 02, 2010, 08:42:42 μμ »
Ενταξει εδω στην Ελλαδα σε καποια πραγματα θα συμφωνησω ειμαστε ακριβη.
Αλλα ενταξει βρε παιδια το να παρεις μπαρετες απο τον offrei.com και να πληρωσεις 25 μεταφορικα ειναι λιγακι καπως.
Και μαλιστα οταν μπορεις να βρεις τις μπαρετες
NO NAME 50 λεπτα
SEIKO 1 ευρω
και ΩΜΕΓΑ περιπου αλλα τοσα.

Αλλα και παραπανω να κανουν σιγουρα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΑ.
Μηπως να το ξανασκεφτωμαστε πριν κανουμε τις αγορες που κανουμε.
Και καλα τι παραπανω μπαρετες θα σου δωση ο offrei.com ωστε να τις πληρωσης 28 ευρω συνολο. Γιατι εγω δεν μετρω τα 3 ευρω αλλα βαζω και την μεταφορα. Και αυτος απο το ιδιο εργοστασιο αγοραζει που αγοραζει και η ΩΜΕΓΑ αλλα και οι υπολοιποι.


Αρη δίκια έχεις αλλά και ο κάθε offrei.com τα ίδια τις δίνει ο άνθρωπος, αλλά πως θα φτάσουν στην Ελλάδα?
Το ταχυδρομείο τα παίρνει τα λεφτά.....

Αυτή είναι η κατάρα της ατομικής παραγγελίας. Τα μεγάλα μαγαζιά όμως αγοράζουν πολλά πράγματα και κάνουν μια παραγγελία-μεταφορά οπότε το κόστος εκεί εξατμίζεται......

Εγώ προ καιρού πήγα να παραγγείλω Bergeon σε εδώ μαγαζί, που φυσικά δεν είχε αυτό που ήθελα κι έκανε 40 ημέρες να το φέρει !!!!!!!! (Μαζευει μαζευει παραγγελιες και μια φορά το μηνα τις στελνει για να του έρθει μια φορτωτικη)

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1928 στις: Αύγουστος 02, 2010, 09:05:52 μμ »
Λοιπον, τις μπαρετες τις πηρα δωρεαν απο την μπουτικ της Omega στην Βουκουρεστιου και μαλιστα δυο ζευγαρια αλλα πληρωσα 104 Ευρω για το καουτσουκ λουρακι!!!!


ποιο λουρακι ???με την κουρμπα??Ολοι οι ADs που και καλα κανουνε εκπτωση ακριβοτεροι απο την μπουτικ...τι να πεις...Μου αρεσει που θελανε να φανε και την αποδειξη ''χαλασε το συστημα'' και καλα και δεν μπορουσανε να την εκδώσουνε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2010, 09:15:02 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1929 στις: Αύγουστος 02, 2010, 10:04:55 μμ »

ποιο λουρακι ???με την κουρμπα??Ολοι οι ADs που και καλα κανουνε εκπτωση ακριβοτεροι απο την μπουτικ...τι να πεις...Μου αρεσει που θελανε να φανε και την αποδειξη ''χαλασε το συστημα'' και καλα και δεν μπορουσανε να την εκδώσουνε...

Το κλασσικο rubber με την κουρμπα οχι με τα εξωραφα και την μπουκλα. Παντως μου εκανε κι εμενα εντυπωση η τιμη διοτι απο internet το εβρισκα ακριβοτερα. Βεβαια σαν τιμη για ενα λαστιχενιο λουρακι ειναι ακριβη με 104 ευρω αγοραζω ολοκληρο λαστιχο P Zero Nero της Pirelli σε διασταση 225/45/17, αλλα καλα να παθω Omega ηθελα ;D
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1930 στις: Αύγουστος 02, 2010, 11:53:46 μμ »
με 104 ευρω αγοραζω ολοκληρο λαστιχο P Zero Nero της Pirelli σε διασταση 225/45/17, αλλα καλα να παθω Omega ηθελα ;D

Χαχαχαχα από τα καλύτερα που έχω ακούσει τελευταία!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1931 στις: Αύγουστος 03, 2010, 08:56:56 πμ »
Παράθεση
με 104 ευρω αγοραζω ολοκληρο λαστιχο P Zero Nero της Pirelli σε διασταση 225/45/17, αλλα καλα να παθω Omega ηθελα
Αυτο το ειχα πει κι εγω οταν εμαθα ποσο εχουν τα λουρακια για τα breitling...Για το δερματινο θυμαμαι οτι παιζει να αγοραζα και ενα μοσχαρι ολοκληρο...μη σου πω δερματινο μπουφαν Armani. Οσο για το σιλικονης αν εχει και τη μπουκλα παιζει να παιρνεις μια τετραδα λαστιχα 195/55/15 :D :D
Καλα κανουν ομως...αφου τα παιρνουμε... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1932 στις: Αύγουστος 03, 2010, 10:14:23 πμ »
Παιδιά το Planet Ocean Liquid Metal πόσο περίπου κοστίζει? Το έχει φέρει κάποιος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα? Ελπίζω να υπάρχει κάπου στη Θεσσαλονίκη...
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1933 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:20:13 μμ »
stephen urquhart(CEO of Omega.)


will the PO eventually receive the caliber 8500?

well it will be receiving the new chronograph version and the 8500.It will be launched next year with those two


Σε μερικους μηνες,θα εχουμε την νεα καλιμπρα.Να δουμε και ποιες θα ειναι οι νεες τιμες..


timetotalk

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1934 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:56:58 μμ »
Ακούγεται τίποτα για ΡΟ σε έκδοση τύπου 300Μ (πιο λεπτή κάσα)?
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1935 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:30:16 πμ »
Αν κρατησουνε το WR στα 600 με τιποτα, για το μεγεθος ακουγεται οτι το 42mm παει για καταργηση ή τουλαχιστον θα αντικατασταθει με μεγαλυτερη κασα πχ 43.5 και 47mm αντιστοιχα. Μια χαρα δηλαδη αφου πολλοι ειναι αυτοι που εβρισκαν το 42αρι μικρο και το 45αρι μεγαλο.Οποτε η Ω θα φροντισει και γι'αυτους. ;D Αυτα ειναι...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 12:38:50 πμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1936 στις: Αύγουστος 10, 2010, 08:33:06 πμ »
Παράθεση
Αν κρατησουνε το WR στα 600 με τιποτα, για το μεγεθος ακουγεται οτι το 42mm παει για καταργηση ή τουλαχιστον θα αντικατασταθει με μεγαλυτερη κασα πχ 43.5 και 47mm αντιστοιχα. Μια χαρα δηλαδη αφου πολλοι ειναι αυτοι που εβρισκαν το 42αρι μικρο και το 45αρι μεγαλο.Οποτε η Ω θα φροντισει και γι'αυτους. Αυτα ειναι... 
Οπα  φιλος...τι μας λες τωρα... :o Ειχα καταληξει οτι το 42 ειναι μικρο και το 45.5 δεν μου κανει και παμε για supeorcean ;D Τωρα τι βομβα ειναι αυτη που πετας ετσι :-\
Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο για κατι τετοιο?
Αν και μαλλον θα μεινω σταθερος στην αποφαση μου :D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Centarius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1937 στις: Αύγουστος 10, 2010, 10:54:44 πμ »
Kαλημέρα στην παρέα σας,

παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό τώρα και είπα να κάνω την εμφάνιση μου καθότι τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός καλού και ποιοτικού ρολογιού το οποίο θα με συνοδεύσει ελπίζω για αρκετά χρόνια.

Προκειτε για το omega planet ocean με την πορτοκαλί στεφάνη (big size)

http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean-big-size/22085000

Απο τα μυνήματα εδώ μέσα μου έχουνε δημιουργηθεί μερικές αμφιβολίες βέβαια και ήθελα να τις εκφράσω...
Διάβασα για χαρακιές στο ζαφείρι, και η απορία μου είναι πως χαράζεται το ζαφείρι την στιγμή που το πουλάνε ως αντιχαρακτικό υλικό. Απο όσο γνωρίζω μόνο το κρύσταλλο και το ορυκτό γυαλί χαράζουνε....(επίσης έχεις κανείς πρόβλημα με χαρακιές στην στεφάνη;)

Έπειτα διάβασα για άσχημο μεταπωλητικό service, απο όσο γνωρίζω η ομέγκα δίνει 2 χρόνια εγγύηση στο εν λόγο ρολόι, (δλδ εντός της εγγύησης ότι και αν πάθει το ρολόι το αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου η εταιρία) μετά την πάροδο της εγγύησης και αφού υποθέσω ότι μέσα στα 2 χρόνια δεν χρειαστεί κάτι, το πρώτο σέρβις γίνετε στα 5 χρονια και πόσο περιπου κοστίζει;

Γενικά προσπαθώ να καταλάβω πέρα απο την αγοραστική αξία του εν λόγο ρολογιού, ποια θα είναι τα στάνταρ έξοδα για τη συντήρηση του...

Ευχαριστώ για την φιλοξενία και συγχωρέστε το μακροσκελές του μυνήματος μου...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1938 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:03:43 πμ »
το Anti-reflective coating.πανω στο ζαφειρι...αλλα ποσες ειναι αυτες οι περιπτωσεις?λιγες

http://forums.watchuseek.com/f66/anti-reflective-coatings-watch-crystals-jean-michel-143.html

ΡΟ

http://forums.watchuseek.com/f20/removing-ar-coating-po-236035.html

Αποσυνδεδεμένος Centarius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1939 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:11:00 πμ »
Λίγες μεν αλλα ποτές δεν ξέρεις αν θα συμβεί και σε εσένα... :)

Επίσης οι υπόλοιπες απορίες μου ισχύουν για το αν έχει κανείς πρόβλημα με χαρακιές στην στεφάνη και πέρα απο την αγοραστική αξία του εν λόγο ρολογιού, ποια θα είναι τα στάνταρ έξοδα για τη συντήρηση του...

Πήγα στην Tourbillon εδώ που μένω και μου είπαν τιμή 2850 Ευρώ (καταλόγου), όταν τους ρώτησα για μετρητά τι ισχύει μου είπανε η ίδια τιμή, φυσικά και σας παρέχουμε δώρο λέει το πρώτο σέρβις που κοστίζει 600 Ευρώ(ισχύει πρώτο σέρβις 600 ευρώ;;;)