Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1850359 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1900 στις: Ιούλιος 29, 2010, 11:05:21 μμ »
Και μια ερωτηση για το PO offtopic για το συγκεκριμενο θεμα on topic για το νημα Omega.

Γνωριζετε που θα βρω spring bars για το PO 45.5?

Αγορασα ενα bergeon για να αλλαζω το μπρασελε με το καουτσουκ λουρι, για αρχη δυσκολευτηκα αρκετα κυριως για να βγαλω τον μπρασελε αλλα στο τελος ολα πηγαν καλα, τα καινουρια spring bars τα θελω απλα για αλλαγη για να τα ανανεωσω.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1901 στις: Ιούλιος 29, 2010, 11:23:32 μμ »
το σιγουρο ειναι οτι πληρωνεις για ενα ακριβο ρολοι για να το χαρεις.
το πως το αντιλαμβανεται αυτο ο καθενας ειναι κατι τελειως υποκειμενικο...
αλλος π.χ. χαιρεται τον ακριβο δυτη του στη θαλασσα φτανοντας τον στα ορια του(λεμε τωρα...) και αλλος χαιρεται θαυμαζοντας τον και γυαλιζοντας τον στο σαλονι του, αντε και βουτοντας τον στη γυαλα με τα χρυσοψαρα!!!
γνωμη μου....δεν θα σκεφτω να μη βουτιξω το POC μου στη θαλασσα!!!!!!!και βεβαια θα το κανω...γι'αυτο εχει φιαχτει!!!!ετσι θα το χαρω....
θα το φορεσω και στα σαλονια....αλλα και στα αλωνια...εεε, στη θαλασσα ηθελα να πω!!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1902 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:01:29 πμ »
Σημερα το πρωι μια αγνωστη με πολυ σεξουαλικη  φωνη με πηρε τηλεφωνο, δυστηχως δεν ηθελε να με γνωρισει  :D αλλα να μου πει οτι ηρθε το λουρακι που ειχα παραγγειλει....κατι ειναι και αυτο..





θα βγαλω καλυτερες photos τις επομενες μερες

@dimitzi

Extra spring bars εχω παρει απο το ofrei.com...αν δεν χρειαζεσαι κατι αλλο δεν ξερω αν αξιζει  γιατι τα spring bars θα κανουνε 3 ευρω και τα μεταφορικα 25.






Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1903 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:05:45 πμ »
Πολύ καλό το λουράκι!!! Τα σπάει!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1904 στις: Ιούλιος 30, 2010, 02:50:41 πμ »
Χαίρετε...
Και ο δικηγόρος του διαβόλου...
Water resistant 100m. = 10atm... Not suitable for diving... Suitable for...blah...blah...

Τώρα μην πω... Αλλά και ο πιό αδαής άνθρωπος που ξέρει ανάγνωση (Αγγλική), διαβάζει ότι το ρολόι είναι υδατοστεγανό σε νερό και σε βάθος 100μ. ή αντίστοιχη πίεση (νερού βέβαια) 10 ατμοσφαιρών... Τι πα να πεί not suitable for diving? Κοροιδεύουμε όλον τον πλανήτη με φάσεις και αντιφάσεις? Για το ταπεινό μου μυαλουδάκι, ή δεν γνωρίζουν την χρήση της γλώσσας τους και των νοημάτων της και γράφουν ασυναρτησίες, ή θεωρούν ότι απευθύνονται σε καθυστερημένους...

Φιλικά,
Θάνος


Για να σε καλυπτει 100% σε καθημερινη χρηση,π.χ πλυσιμο χεριων,αλλα οχι για βουτιες.Γιατι?αλλαζει η κατασκευη και της κορωνας...ολα τα 100 μετρα δεν ειναι τα ιδια.Εχουμε σχετικο θεμα ,με τις κορωνες.Θα απολαυσεις τα ποστ του ΜΑΔΙΑ ;)

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1905 στις: Ιούλιος 30, 2010, 06:29:08 πμ »
Φιλε amartolos για το ofrei το γνωρίζω αλλά δυστυχώς προς το παρόν μόνο τα spring bars χρειάζομαι και έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος Ελλάδα να αγοράσω ίσως στην omega στο Σύνταγμα πόσο να με γδαρουν για spring bars?

ΥΓ. Το λουρακι σου φοβερό το γουστάρω κι εγώ είναι το καινούριο με την κουρμπα πραγματικά πολύ ωραίο να το χαίρεσαι. Αν θες στειλε πμ από που το πήρες και πόσο.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1906 στις: Ιούλιος 30, 2010, 07:38:33 πμ »
Για να σε καλυπτει 100% σε καθημερινη χρηση,π.χ πλυσιμο χεριων,αλλα οχι για βουτιες.Γιατι?αλλαζει η κατασκευη και της κορωνας...ολα τα 100 μετρα δεν ειναι τα ιδια.Εχουμε σχετικο θεμα ,με τις κορωνες.Θα απολαυσεις τα ποστ του ΜΑΔΙΑ ;)
Γιώργο Καλημέρα,
Τα ξέρω αυτά τα θέματα καλά και έχω παρακολουθήσει ρολογά σε λύση-άρμωση με πολλές εξηγήσεις και πληροφορίες, άλλο προσπαθώ να πω...
Εσύ κι ο κάθε φίλος, αν δεν ήσουν τεχνικά βαθειά καταρτισμένος, κι ήσουν ένας τάδε τυχαίος αγοραστής, και διάβαζες στο καντράν και στο πίσω καπάκι τις αναφορές περί υδατοστεγανότητος 10 ατμοσφαιρών, ή βάθους 100μ., τι θα σκεφτόσουν? Ότι άμα του ρίξεις μια κατάδυση σε βάθος 10-20 μέτρων και το δεις νάχει πάρει νερό, κάποιος σου γράφει άλλα, και κάνει άλλα...
Αν ένα ρολόι σε κατάδυση στα 5 μέτρα πάρει νερό, τότε δεν είναι υδατοστεγανό ούτε σε 1 ατμόσφαιρα, ούτε καν για κολύμπι. Γιατί γράφει αυτά που γράφει τότε στο καντράν ή και στο καπάκι? Το λιγότερο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι παγκοσμίως κανείς δεν το έχει πάρει "πατριωτικά" ή και σοβαρά το θέμα, ότι οι εταιρείες παίζουν με τα λόγια, και στο φινάλε έχουμε παραπλάνηση καταναλωτού, όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό. Δεν θέλω να φανώ περίεργος αλλά θα εκτιμούσα και την άποψη κάποιου έμπειρου νομικού σε τέτοια θέματα... Μήπως, λέω...μήπως, έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα που μέχρι τώρα περνάει στο "ντούκου" και δεν έχει κανείς την διάθεση να ψάξει ή και να κυνηγήσει?
Οι γνώμες/γνώσεις σας πολύτιμες και καλοδεχούμενες,
Θάνος
ΥΓ. Συγγνώμη, το θέμα έφυγε -εξ αιτίας μου- πλέον από Omega και πάει στα τεχνικά. Οι moderators ας επιληφθούν κατά κρίσιν...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1907 στις: Ιούλιος 30, 2010, 08:38:36 πμ »
Οκ,αφου στο ειπε και ο admin...

Απο την αλλη θα πρεπει να δεις και το background..σε ενα παλιο ποστ ,ειχα σε παραθεση ,την επισημη απαντηση της Ωμεγα,σε ερωτηση πελατη για την χρηση του moon στο νερο....ηταν αρκετα προσεκτικοι.Σου παρεχουν την στεγανοτητα εκεινη ,που σου δινει την σιγουρια για καθημερινη χρηση χωρις προβληματα ,αλλα δεν ειναι καταδυτικο.Για αλλο φτιαχτηκε.

Για να πετάει στα ουράνια!

Το ρολόι έχει πιστοποίηση 100μ, άρα κάνει για κολύμπι. Κανείς δεν είπε για κατάδυση.


Εμενα αυτο που μου χτυπαει λιγο ασχημα ειναι το εξης...
το σκηνικο .. μπαινω στο φορουμ, ρωταω αν ειναι καλο το ρολοι, το παιρνω και μετα σκαει η ερωτηση που ειναι πλεον κλισε...
"Στο νερο το βαζω?"
"Στο πλυντηριο οταν πλενω το αμαξι?"
"Παγκο οριζοντιο κανω? αν ναι μπορω και επικληνη?"
Ο καθενας ας κανει οτι θελει...αλλα ειναι κωμικο πλεον το σεναριο...
Ενα ρολοι που ειναι για κοστουμι πχ και βολτα να ρωταει καποιος αν μπορει να παει στην παραλια να το γεμισει αμμο και αρμυρα... :/ :/

Το Σπιντμάστερ είναι για κοστούμι και βόλτα; Όχι για τα ουράνια; :D
Για παραλία, για άμμο και αρμύρα τι κάνει; Τα καταδυτικά μου είναι φτιαγμένα από το ίδιο ατσάλι που φτιάχνεται και το Σπίντι. Δε λειώσαν από την αρμύρα.


Δηλαδη καμποσες μερες τωρα που ψαχνω για εξοπλισμο καταδυσης επρεπε να γραφτω στο  greekdivers να ζητησω πληροφοριες και μετα να μην ξαναγραψω ποτε...και να αφιερωσει ο κοσμος το χρονο του για να με βοηθησει και να μην ξαναγραψω ποτε τιποτα....

Τα fora ειναι χωρος ανταλλαγης αποψεων ανθρωπων που μοιραζονται το ιδιο παθος για κατι...οποτε δε ξεκαθαρισες τελικα αν απαντα κανεις η δεν απαντα...

Επειδη εκανες quote τα οσα ειπα και αναφερεσαι σε ξερολες...αν δεις τι ειπα ... θα καταλαβεις οτι δεν αναφερθηκα σε καμμια πανακια ουτε πεταξα καμια εξυπναδα. Απλως δεν μπορω να καταλαβω τι κ@υλα  που πρεπει να μπει ενα ρολοι στη θαλασσα απο τη στιγμη που δεν ειναι εκει η θεση του. Αν το γουσταρεις καντο και μην ρωτας κανεναν...αν εχεις δευτερες σκεψεις και το φοβασαι και συνεπως μας ρωτας να δεχεσαι και την απαντηση....Νομιζω οτι ετσι ειναι στα fora... :)

Γιατί θα πρέπει ένας που γράφτηκε για να ρωτήσει ένα πράμα, να ξεπληρώνει την απάντηση που έλαβε με επιπλέον συμμετοχή;
Καλύτερα να κάνεις την πιο χαζή ερώτηση, παρά να κάνεις το πιο ηλήθιο πράμα επειδή δε ρώτησες.


Χαίρετε...
Και ο δικηγόρος του διαβόλου...
Water resistant 100m. = 10atm... Not suitable for diving... Suitable for...blah...blah...

Τώρα μην πω... Αλλά και ο πιό αδαής άνθρωπος που ξέρει ανάγνωση (Αγγλική), διαβάζει ότι το ρολόι είναι υδατοστεγανό σε νερό και σε βάθος 100μ. ή αντίστοιχη πίεση (νερού βέβαια) 10 ατμοσφαιρών... Τι πα να πεί not suitable for diving? Κοροιδεύουμε όλον τον πλανήτη με φάσεις και αντιφάσεις? Για το ταπεινό μου μυαλουδάκι, ή δεν γνωρίζουν την χρήση της γλώσσας τους και των νοημάτων της και γράφουν ασυναρτησίες, ή θεωρούν ότι απευθύνονται σε καθυστερημένους...

Φιλικά,
Θάνος

Γιώργο Καλημέρα,
Τα ξέρω αυτά τα θέματα καλά και έχω παρακολουθήσει ρολογά σε λύση-άρμωση με πολλές εξηγήσεις και πληροφορίες, άλλο προσπαθώ να πω...
Εσύ κι ο κάθε φίλος, αν δεν ήσουν τεχνικά βαθειά καταρτισμένος, κι ήσουν ένας τάδε τυχαίος αγοραστής, και διάβαζες στο καντράν και στο πίσω καπάκι τις αναφορές περί υδατοστεγανότητος 10 ατμοσφαιρών, ή βάθους 100μ., τι θα σκεφτόσουν? Ότι άμα του ρίξεις μια κατάδυση σε βάθος 10-20 μέτρων και το δεις νάχει πάρει νερό, κάποιος σου γράφει άλλα, και κάνει άλλα...
Αν ένα ρολόι σε κατάδυση στα 5 μέτρα πάρει νερό, τότε δεν είναι υδατοστεγανό ούτε σε 1 ατμόσφαιρα, ούτε καν για κολύμπι. Γιατί γράφει αυτά που γράφει τότε στο καντράν ή και στο καπάκι? Το λιγότερο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι παγκοσμίως κανείς δεν το έχει πάρει "πατριωτικά" ή και σοβαρά το θέμα, ότι οι εταιρείες παίζουν με τα λόγια, και στο φινάλε έχουμε παραπλάνηση καταναλωτού, όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό. Δεν θέλω να φανώ περίεργος αλλά θα εκτιμούσα και την άποψη κάποιου έμπειρου νομικού σε τέτοια θέματα... Μήπως, λέω...μήπως, έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα που μέχρι τώρα περνάει στο "ντούκου" και δεν έχει κανείς την διάθεση να ψάξει ή και να κυνηγήσει?
Οι γνώμες/γνώσεις σας πολύτιμες και καλοδεχούμενες,
Θάνος
ΥΓ. Συγγνώμη, το θέμα έφυγε -εξ αιτίας μου- πλέον από Omega και πάει στα τεχνικά. Οι moderators ας επιληφθούν κατά κρίσιν...


Σωστό αυτό που λες, αλλά θα ήταν ολόκληρο μακρυνάρι να γράψουν "κατάλληλο για κολύμπι, σνόρκελιν, ελεύθερη κατάδυση" αντί του "100μ" ή "10ΑΤΜ". Εξάλλου πρόκειται για τυποποίηση κατα DIN ή ISO (δε θυμάμαι) οπότε αυτή ακολουθούν. Άρα τα παράπονά σου στους αντίστοιχους οργανισμούς.
Ως προς το νομικό είναι καλυμένοι διότι στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρεται για ποια χρήση είναι κατάλληλο το ρολόι. Αν δε διαβάζετε, ας προσέχατε, εμείς σας προειδοποιήσαμε.

Φιλικά
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1908 στις: Ιούλιος 30, 2010, 09:20:17 πμ »
Παράθεση
Γιατί θα πρέπει ένας που γράφτηκε για να ρωτήσει ένα πράμα, να ξεπληρώνει την απάντηση που έλαβε με επιπλέον συμμετοχή;
Καλύτερα να κάνεις την πιο χαζή ερώτηση, παρά να κάνεις το πιο ηλήθιο πράμα επειδή δε ρώτησες.
:2thumbs:
Καλως με ειπε ξερολα τοτε ο κυριος!

Να υποθεσω οτι το φορουμ ειναι hotline για επιλυση αποριων και ερευνα αγορας? Μπαινω ρωταω και την κανω...Και βριζω και τον κοσμο γιατι δε μου ειπε αυτο που θελω να ακουσω. [-(

Αν ειχα απαντησει στον ανθρωπο οτι επρεπε να το βαλει το ρολοι στο νερο θα ημουν σωστος δηλαδη?

Χωρια οτι δεν αναφερθηκα καθαρα στο συγκεκριμενο ατομο αλλα γενικοτερα σε ενα φαινομενο που υπαρχει τον τελευταιο καιρο και καποιες συμπεριφορες που εχουν εμφανιστει. Εχω λαβει καμποσα πμ απο ανθρωπους που μονο δε μου ζητησαν να παω και να τους φερω καποιο ρολοι και μετα δεν τους ξαναδα ποτε...Αυτο ναι με πειραζει! ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1909 στις: Ιούλιος 30, 2010, 09:33:48 πμ »
Δημήτρη έχεις δίκιο κι ευχαριστώ,
τα πράγματα έτσι είναι. Βέβαια, έρχεται η "πιστοποίηση" DIN/ISO κλπ. που -ρεαλιστική ή μη- θέτει το πράγμα σε πλαίσια. Κι αν τα πλαίσια είναι και κάμποσο εκτός αληθινών συνθηκών και απαιτήσεων, πάρε το αυγό και κούρευτο... Γράφει το ποίημα στο καντράν και κοιμάται ήσυχος κατά DIN...
Εδώ -χωρίς να το επιδιώκεις- εγείρεις ένα τεράστιο, αλλά και off topic, ζήτημα, ήτοι κατά πόσον είναι σωστές οι προυποθέσεις πιστοποίησης, έστω οι δύο συγκεκριμένες...
Σαν να μου μυρίζει ότι, ενώ το ρολόι μπορεί να μην μπάσει νερό σε κατάδυση, αυτές οι προυποθέσεις μπάζουν πολύ νερό σε "μεγάλη κατάδυση"... ;D Λίγο σκουληκάκι μάρκετινγκ από συνεννόηση α'λα καρτέλ ρολογάδων, και ...ανεβαίνουν οι εντυπώσεις και οι πωλήσεις...
Επίσης διάβασα όλη την ενότητα για τις κορώνες, όπου κυρίως εσύ, ο Γιώργος και ο Μαδιάς "καταδυθήκατε" για τα καλά στα τεχνικά της υδατοστεγανότητας, κι έμαθα πολλά.
Τέλος πάντων, εσύ είσαι μάχιμος αυτοδύτης, εγώ ήμουν κάποτε... Τώρα υπάρχουν προβλήματα υγείας, και το πολύ να κάνω κανα μακροβούτι στα 3-4 μ. έτσι για την χαρά του κολυμπιού...
Οπότε Ploprof, sea dweller κλπ. είναι για το θεαθήναι... Ένα Seikaki ή απλό Citizen στα 200€ το πολύ, και καλά είμαστε...
Αλήθεια, μιάς και είμαστε στα posts για Omega, χωρίς να ξέρω, εικάζω ότι η ονομασία Ploprof προέρχεται από τις Γαλλικές λέξεις Plongeon (κατάδυση, βουτιά) και Profond (βαθύς), έτσι δεν είναι? περίεργο... η Omega πάντα Αγγλικές ονομασίες δεν έδινε στα μοντέλα της?
Παιδιά Ευχαριστώ,
και πάντα ...Καλές Βουτιές!
Θάνος :up:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1910 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:06:22 πμ »
Αλήθεια, μιάς και είμαστε στα posts για Omega, χωρίς να ξέρω, εικάζω ότι η ονομασία Ploprof προέρχεται από τις Γαλλικές λέξεις Plongeon (κατάδυση, βουτιά) και Profond (βαθύς), έτσι δεν είναι?

Το πρώτο σχεδόν το πέτυχες.  :)
Plongeur Professionnel

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1911 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:50:02 πμ »
Το ΠλοΠρόφ κατασκευάστηκε σε συνεργασία με τη Γαλλική εταιρεία υποβρυχίων εργασιών COMEX. Γι' αυτό υιοθετήθηκε η γαλλική ονομασία του επαγγελματία δύτη.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1912 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:20:31 μμ »
Το Σπιντμάστερ είναι για κοστούμι και βόλτα; Όχι για τα ουράνια;
Για παραλία, για άμμο και αρμύρα τι κάνει; Τα καταδυτικά μου είναι φτιαγμένα από το ίδιο ατσάλι που φτιάχνεται και το Σπίντι. Δε λειώσαν από την αρμύρα.


οκ....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1913 στις: Ιούλιος 30, 2010, 02:07:50 μμ »
Το Σπιντμάστερ είναι για κοστούμι και βόλτα; Όχι για τα ουράνια;
Για παραλία, για άμμο και αρμύρα τι κάνει; Τα καταδυτικά μου είναι φτιαγμένα από το ίδιο ατσάλι που φτιάχνεται και το Σπίντι. Δε λειώσαν από την αρμύρα.


οκ....

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1914 στις: Ιούλιος 30, 2010, 02:30:07 μμ »
Φιλε amartolos για το ofrei το γνωρίζω αλλά δυστυχώς προς το παρόν μόνο τα spring bars χρειάζομαι και έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος Ελλάδα να αγοράσω ίσως στην omega στο Σύνταγμα πόσο να με γδαρουν για spring bars?

ΥΓ. Το λουρακι σου φοβερό το γουστάρω κι εγώ είναι το καινούριο με την κουρμπα πραγματικά πολύ ωραίο να το χαίρεσαι. Αν θες στειλε πμ από που το πήρες και πόσο.


Δεν ξερω για omega spring bars που αλλου μπορεις να βρεις και ποσο αλλα no name μπορεις να βρεις στο διαδκυκτιο πολυ ευκολο αλλα και παρα πολυ φθηνα,googlαρε  Ακομη καλυτερα ρωτα σε ρολογαδικα για να αποφυγεις και τα μεταφορικα.Η omega χρησιμοποιει spring bars με 1.8mm παχος οποτε αν βρεις κατι αναλογο δεν νομιζω να δεις και μεγαλη διαφορα με τα original.

Παντως αν θες την αποψη μου , δεν χρειαζεται επιπλεον ζευγαρι spring bars , το ρολοι οταν ειναι με λουρακι ζυγιζει 100 γραμμαρια και τα spring bars ειναι απο ατσαλι , για να παθουνε ζημια -να λυγισουνε πχ πρεπει να δεσεις το ρολοι καπου και να αρχισεις να το τραβας απο το bracelet με ολη σου την δυναμη...ε λιγο δυσκολο...

Το λουρακι κοστισε 167ευρω σπο Tempus και το εκανα παραγγελιά  6 εβδομαδες πριν(με τα ποδια το εφεραν απο την Ελβετια??)Η τιμη δεν χρειαζεται νομιζω να μεινει μυστικη δεδομενου οτι σε οσους AD πηρα τηλεφωνο ολοι μου ειπανε την ιδια.167~170
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2010, 02:46:28 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1915 στις: Ιούλιος 30, 2010, 03:21:24 μμ »

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

Φιλικά
Δημήτρης


μα φυσικα....

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1916 στις: Ιούλιος 30, 2010, 03:34:46 μμ »
167 €  :?
μονο το λουρι ή ολο?
γιατι εγω για το παλιο λουρακι (χωρις την κουρμπα) πληρωσα στην μπουτικ 262€
μαζι με το κουμπωμα αλλα βιαζομουνα να παραγγειλω απο ιντερνετ.
οσο για μπαρετες μου εδωσαν στην μπουτικ 2 ζευγαρια χωρις να πληρωσω τιποτα
αλλα δεν ειναι ακριβως ιδια με τις αρχικες που ειχε το ρολοι.
οι αρχικες νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερες.
δεν τις εχω αλλαξει ακομα παρα τις πολλες αλλαγες που κανω σε λουρακια κ μπρασελε.

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1917 στις: Ιούλιος 30, 2010, 03:37:28 μμ »
167 €  :?
μονο το λουρι ή ολο?
γιατι εγω για το παλιο λουρακι (χωρις την κουρμπα) πληρωσα στην μπουτικ 262€
μαζι με το κουμπωμα αλλα βιαζομουνα να παραγγειλω απο ιντερνετ.
οσο για μπαρετες μου εδωσαν στην μπουτικ 2 ζευγαρια χωρις να πληρωσω τιποτα
αλλα δεν ειναι ακριβως ιδια με τις αρχικες που ειχε το ρολοι.
οι αρχικες νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερες.
δεν τις εχω αλλαξει ακομα παρα τις πολλες αλλαγες που κανω σε λουρακια κ μπρασελε.

Μονο το λουρι , το αλλο χωρις την κουρμπα εχει 100 ευρω +~160 το κουμπωμα =260

Οταν λες δεν ηταν ιδιες οι μπαρετες εννοεις σε μεγεθος??ή σε παχος??Η omega  στα ρολογια με  bracelet χρησιμοποιει μικροτερες μπαρετες ενω στο ιδιο ρολοι οταν ερχεται με λουρακι χρησιμοποιει μεγαλυτερες.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1918 στις: Ιούλιος 30, 2010, 03:41:00 μμ »
Παράθεση
+~160 το κουμπωμα
ποσο για δεσιμο ειμαστε να πληρωνουμε αυτα τα πραγματα ολοι μας....Ενα σιδερενιο μανταλακι να εχει οσο ενας πλατινενιος σταυρος.. :D :D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1919 στις: Ιούλιος 30, 2010, 03:43:31 μμ »
ποσο για δεσιμο ειμαστε να πληρωνουμε αυτα τα πραγματα ολοι μας....Ενα σιδερενιο μανταλακι να εχει οσο ενας πλατινενιος σταυρος.. :D :D

Κατι που ουτε 5 ευρω δεν  στοιχιζει στην Omεga...