Αποστολέας Θέμα: zodiac  (Αναγνώστηκε 4780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
zodiac
« στις: Ιανουάριος 25, 2009, 01:34:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 01:38:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 02:08:49 μμ »
Καλωσορισες.
Μηπως εισαι fun της Zodiac ;D
Πες μας και μερικα πραγματα γι αυτα τα ρολογια...

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 04:51:32 μμ »
   Καλώς σας βρήκα. Αγαπητέ eisenberg, πράγματι αγαπώ τα συγκεκριμένα ρολόγια, αλλά για λόγους συναισθηματικούς, καθώς το πρώτο μου -μη ηλεκτρονικό - ρολόι, αποκτηθέν το 1994, είναι το εικονιζόμενο στη φωτογραφία του προφίλ μου. Μετά από δεκαπέντε χρόνια λοιπόν, και με μεγάλη συγκίνηση ομολογουμένως ,αποκτώ το τρίτο μου ( αλλά πρώτο μου αυτόματο) zodiac. Όσον αφορά τις πληροφορίες που ζητάς για τα περί ου ο λόγος ρολόγια , όχι μόνο δεν θα είχα να παραθέσω κάτι καινούργιο στους γνώστες φίλους του forum , αλλά αντιθέτως θα ζήταγα εγώ πληροφορίες για την εταιρεία εν γένει και ειδικότερα για το μοντέλο "astrographic". Παρακολουθώ καιρό το forum χωρις να είμαι εγγεγραμμένος (μέχρι προχθές) και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους, από τους οποίους  "εν αγνοία τους" έχω λάβει πολλές πληροφορίες και γνώσεις για το μαγικό κόσμο των ρολογιών. Γεια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 08:11:23 μμ »
Φιλε zodiac,καλοφορετο το νεο σου ρολοι(και πρωτο μηχανικο,σημαντικο αυτο).Εχεις καμμια φωτο να δουμε :lens:

Οσο για το μοντελο astrographic της πρωτης σου φωτο,πρωτη φορα το βλεπω.

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 10:29:00 μμ »
  Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε eisenberg. To πρώτο μου αυτόματο από τη συγκεκριμένη φίρμα είναι αυτό ακριβώς της πρώτης φωτο. Είναι το μοντέλο astrographic από τη σειρά oceanaire της zodiac. Κυκλοφόρησε το 2007, για τα 125 χρόνια της εταιρείας σε τρία χρώματα (γαλάζιο, λευκό και γκρι ) και σε 125 κομμάτια το κάθε χρώμα. Ουσιαστικά πρόκειται για "αναβίωση" παλαιότερων μοντέλων με το ίδιο όνομα. Τώρα η zodiac (που για αρκετα χρόνια είχε χαθεί νομίζω από την αγορά, την ελληνική τουλάχιστον) αγοράστηκε από την fossil. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει την ιδιαιτερότητα ότι δεν έχει δείκτες αλλά τρεις διαφανείς δίσκους με "ζωγραφισμένους" δείκτες, ώστε να σου δίνει την εντύπωση ότι είναι στον αέρα. Για τα δε δευτερόλεπτα ο δίσκος φέρει την χαρακτηριστική κόκκινη κουκίδα της zodiac. Αναμένω περαιτέρω πληροφορίες από όποιον φίλο θα είχε την καλοσύνη. Γεια χαρά.


http://img413.imageshack.us/my.php?image=dsc00916iu6.jpg

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 10:45:53 μμ »
 Επιπροσθέτως να αναφέρω ότι η κίνηση του μεταδίδεται από τον γνωστό ΕΤΑ 2824.

http://img159.imageshack.us/my.php?image=dsc00917le6.jpg

 Πάσα διόρθωση ή πληροφορία δεκτή!

 Γεια χαρά

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 10:59:13 μμ »
Oντως ιδιαιτερο ρολοι,με ποιοτικα χαρακτηριστικα(cal.ETA2824,ζαφειρι κρυσταλλο,100m WR) και πιστευω λογικη τιμη.




Αναβιωση του μοντελου του 1969:




Περισσοτερες πληροφοριες για vintage zodiac:

www.vintagezodiacs.com

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 12:06:53 πμ »
ομορφα ρολογια!
αυτη η μαρκα μου εχει μεινει και απο ενα εργο πριν κανα δυο χρονακια
που ειχε τον ιδιο τιτλο  με το ονομα της εταιριας

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:47:18 πμ »
   Φίλε eisenberg σ' ευχαριστώ για τη φωτογραφία του μοντέλου του '69 (το οποίο μάλιστα δεν είχα εντοπίσει). Δυστυχώς δε μου ανοίγει η σελίδα με τα vintage zodiac. Όσον αφορά την τιμή του, ήταν όντως εξαιρετική (500 Ε), κατά πολύ χαμηλότερη από την τιμή καταλόγου στην ελληνική αγορά (930 Ε )


   Φίλε Γιώργο, αν και δεν έχω δει την ταινία, κατάλαβα ποια εννοεις. Την εποχη που κυκλοφόρησε  η αμερικάνικη fossil είχε ήδη αγοράσει τη zodiac, οπότε ο τίτλος της που παρέπεμπε ακόμα και στο λογότυπο της μάρκας ρολογιών ίσως να ήταν διαφημιστικό κόλπο.

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 05:12:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: zodiac
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 03:48:13 μμ »
Φιλε Zodiac καλωσορισες!!!
Ειμαι και γω κατοχος ενος fossil εποχης zodiac v wolf και ο λογος αγορας ηταν
για την συναισθηματικη και κινηματογραφικη του αξια μιας και ειμαι fan ταινιων και
οχι απο ωρολογιακης αποψης ..παρ ολα αυτα δηλωνω must have την συγκεκριμενη μαρκα και ηδη
ψαχνω για vintage του ειδους...και ειδικοτερα το ρολοι της ταινιας :o παραθετω το δικο μου!!!
http://img193.imageshack.us/content.php?page=done&l=img193/6047/zodiacvwolfwristface.jpg&via=mupload
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!