Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395633 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #640 στις: Ιούνιος 01, 2010, 11:38:51 μμ »
δεν το ανέφερα για θέμα κέρδους αλλά για το πόσο ακριβής και αξιόπιστες είναι οι μικρές.


 Σωστά τα λες κι εγώ πρόσθεσα και έναν διαφορετικό λόγο, το θέμα κέρδους, που πιθανόν οι εταιρίες να τον λαμβάνουν υπ΄όψην τους.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #641 στις: Ιούνιος 01, 2010, 11:49:58 μμ »
Σε λιγα χρονια θα πωλουνται ηλεκτρικες μοτοσυκλετες ,δεν θα καινε πολυ ,δεν θα κανουν θορυβο ,θα εχουν σχεδον μηδενικη συντηρηση ,δεν θα ρυπαινουν το περιβαλλον ,θα εχουν χιλια συστηματα ασφαλειας για να μην πεφτει ο καθε ασχετος που το καβαλαει ,θα εχει μεγιστη ροπη απο τις μηδεν στροφες ,θα ,θα ,θα ..... ,αλλα εγω παντα θα προτιμω την δικυλυνδρη κοκκινη ιταλιδα μου ,που θελει ενα σκασμο φραγκα για να την συντηρησης σωστα και συχνα για να μην σε μαζευουν απο το δρομο καθε τρεις και λιγο ,που σε αλλους βρονταει και κοπαναει αλλα στα δικα μου αφτια ειναι μουσικη ,που θελει να την εχεις οδηγησει απειρα χλμ για να πας αξιοπρεπως γρηγορα ,χωρις κανενα ηλεκτρονικο συστημα ασφαλειας ,που καιει τα αντερα της ,με λιγα λογια που εχει μεσα της ζωη ,μπορει να ειμαι νεος αλλα εχω λιγο classic αποψεις και μαλλον καταλαβαινετε ποιά ρολογια προτιμαω .


  Σ΄αυτή τη ζωή, το  θέμα είναι, το τι θέλει ο καθένας, το τι τον εκφράζει και από ποια σκοπιά  βλέπει κανείς τα πράγματα..
Άλλος είναι ρομαντικός  σαν κι εσένα, (και καλά κάνεις, γιατί έχει τη γοητεία του..) άλλος περισσότερο πρακτικός. Ο καθένας έχει τους λόγους του να υποστηρίζει και να δικαιώνει την άποψή του που είναι απόλυτα σεβαστή!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #642 στις: Ιούνιος 01, 2010, 11:57:07 μμ »
ελα μωρέ ξέρουν να ζήσουν.....ούτε από αμάξια γνωρίζουν ούτε από ρολόγια!
http://thepurists.com/


 Mε όλο το σεβασμό, δηλ. εμμέσως λες πως όποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για τέτοια αυτοκίνητα , ή ρολόγια, δεν..ξέρει να ζήσει; Συγνώμη, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό, όσο και σνομπ..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #643 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:16:14 πμ »
Mε όλο το σεβασμό, δηλ. εμμέσως λες πως όποιος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για τέτοια αυτοκίνητα , ή ρολόγια, δεν..ξέρει να ζήσει; Συγνώμη, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό, όσο και σνομπ..

Δεν είμαι στο μυαλό του Γιώργου, αλλά εγώ καταλαβαίνω πως εννοεί όσους δεν "φτιάχνονται" με τέτοια αυτοκίνητα και και όχι βέβαια όσους δεν μπορούν να τα αγοράσουν ;)

Και από τη μεριά μου συμφωνώ μ'αυτό 100%. Θαυμάζω όλα τα ωραία αυτοκίνητα, από ένα ΜΧ-5 ή ένα Σιρόκο μέχρι μιά Ferrari η μια SLR.....και επί της ουσίας όμως προτιμώ ένα αυτοκίνητο που θα μπορεί να με συγκινήσει( στα μέτρα των οικονομικών δυνατοτήτων μου) παρά ένα πρακτικότερο αλλά αδιάφορο κατά τα λοιπά ;) Κάτι σαν τα μηχανικά ρολόγια με τα quartz ένα πράμα ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #644 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:24:53 πμ »
 Μου φάνηκε λίγο.. υπερβολικό και οξύ, το σχόλιό του, όπως τουλάχιστον το παρουσίασε. Εντούτης, συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά και με του konakis, όπου σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, εννοεί όσους ''φτιάχνονται'' και όχι αυτούς που μπορούν να τα αγοράσουν.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #645 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:41:34 πμ »
Μου φάνηκε λίγο.. υπερβολικό και οξύ, το σχόλιό του, όπως τουλάχιστον το παρουσίασε. Εντούτης, συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά και με του konakis, όπου σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, εννοεί όσους ''φτιάχνονται'' και όχι αυτούς που μπορούν να τα αγοράσουν.

Ο γραπτός λόγος πολλές φορές μπορεί εύκολα να παρερμηνευτεί. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση σίγουρα παρερμηνεύτηκε.
Ο Konakis με τα αυτοκίνητα (και με τα ρολόγια) έχει πάθος, αλλά ουχί έπαρση. Τον διακρίνει η καλοπροαίρετη διάθεση, όχι η "ξινίλα". Απλώς του πάτησαν λιγάκι (έως πολύ) τον κάλο.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #646 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:58:28 πμ »
  Δεν ήταν δύσκολο να καταλάβει κάποιος, πως η κουβέντα πήρε..διαφορετική μορφή και  δημιούργησε αδικαιολόγητη  πόλωση...
Κι εγώ το παρερμήνεψα λίγο, λόγω και της οξύτητας με την οποία παρουσίασε την άποψή του. Αλλά στη θέση που βρέθηκε.., ίσως ήταν.., αν όχι δικαιολογημένη, αλλά σίγουρα ''ανθρώπινη'' η αντίδρασή του. Γι αυτό και έκφρασα την άποψή μου, με όλο το σεβασμό.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #647 στις: Ιούνιος 02, 2010, 08:34:58 πμ »
πάστες πουλάω ρε παιδιά....δεν είμαι βιομήχανος για να έχω τέτοιου είδους αμάξια και ρολόγια,απλώς τα θαυμάζω γιατί είναι όμορφα και μου αρέσουν(τουλάχιστον εμένα),ολα καλά λοιπόν και μην ξινώμαστε,όπως λέει και ο Χάρης  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #648 στις: Ιούνιος 02, 2010, 08:36:56 πμ »
GiannisH.....είσαι μέσα στο μυαλό......ΟΧΙ κατι μαγικό....αλλά αληθινό! χαχαχαχα
έτσι όπως τα'γραψες φίλε  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #649 στις: Ιούνιος 02, 2010, 09:09:35 πμ »

 Σωστά τα λες κι εγώ πρόσθεσα και έναν διαφορετικό λόγο, το θέμα κέρδους, που πιθανόν οι εταιρίες να τον λαμβάνουν υπ΄όψην τους.

Σίγουρα οι εταιρίες το βλέπουν αυτό. Αλλά εγώ τις συγκρίσεις προσπάθησα να τις κάνω όσο αφορά το κοινό τους σημείο, που το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι μηχανές είναι ότι μετράνε τον χρόνο. Γιατί ούτε σαν μηχανική μπορούν να συγκριθούν, ούτε σαν τιμή, ούτε σαν αρχές λειτουργίας, ούτε σαν συλλεκτικά κομμάτια ή έργα τέχνης.
Αφού ξεφύγαμε από το κοινό σημείο και αρχίσαμε να ανακατεύουμε ντομάτες, μελιτζάνες και 12κύλινδρους κινητήρες βγήκε στο τέλος μια κόντρα και μεταξύ ελίτ τάξης και εργαζομένων.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος joanna

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 68
  • I have crossed oceans of time to find you…
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #650 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:06:29 πμ »
Μήπως εδω και τοσες σελιδες αναμασατε τα ιδια πραγματα, με αλλα λογια....λεω εγω τωρα...
Ο καθένας εχει την άποψή του και ειναι σεβαστή!

Μέχρι να μαθω για τα αυτοματα ηξερα μονο τα μηχανικά, οταν ομω εμαθα για τα αυτοματα τα ξεχασα τα μηχανικά. Βεβαια αναλογα με την αγοραστική δυνατότητα, την "κριση" κλπ κλπ απο καιρο σε καιρο θα θυμαμαι και αυτα....

Πολύ καλημέρα σας!

Skeleton Fun

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #651 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:28:11 πμ »
Αγαπητή Joanna, όπου μηχανικά εννοείς τα quartz φαντάζομαι, γιατί τα μηχανικά είναι τα αυτόματα (και τα κουρδιστά βεβαίως.)

BTW χαίρομαι πολύ που μέχρι στιγμής προηγείται η επιλογή "και τα δύο".

Αυτό ψήφισα, και δεν αλλάζω το G-shock μου με τίποτα. Όταν μπαίνω σπίτι βγάζω όποιο μηχανικό φοράω και βάζω αυτό. Ο λόγος είναι απλός, όταν παίζω με τον 15μηνο γιό μου που του αρέσει να τραβάει το ρολόι μου, να το δαγκώνει και να το κοπανάει με διάφορα πράγματα, μόνο το G-shock μου εμπιστεύομαι να μην πάθει τίποτα. (άσε που είναι και μαλακό και δεν φοβάμαι μην τραυματίσει τα δόντια του.)

Όλα τα ρολόγια, σαν εμπορικά προϊόντα που είναι σε κάποιον άνθρωπο απευθύνονται και κάποιος τα αγοράζει για συγκεκριμένη χρήση. Νομίζω είναι προτιμότερο να μην αφορίζετε και να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι (αμφότεροι οι υπερασπιστές των δύο σχολών).

Ούτως ή άλλως κανείς δεν πρόκειται να πείσει κανέναν, για να είμαστε εδω μέσα, λίγο-πολύ κατασταλαγμένοι είμαστε όλοι.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος joanna

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 68
  • I have crossed oceans of time to find you…
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #652 στις: Ιούνιος 02, 2010, 11:24:57 πμ »
Αγαπητή Joanna, όπου μηχανικά εννοείς τα quartz φαντάζομαι, γιατί τα μηχανικά είναι τα αυτόματα (και τα κουρδιστά βεβαίως.)

BTW χαίρομαι πολύ που μέχρι στιγμής προηγείται η επιλογή "και τα δύο".


Αυτο ακριβώς εννοω..αν και μαλλον κατα τη δικη μου διαλεκτο  :-[ :-[ :-[ :-[
Skeleton Fun

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #653 στις: Ιούνιος 02, 2010, 01:41:02 μμ »
Την τελευταία φορά που κοίταξα τον τίτλο του thread, αφορούσε σε 'Μηχανικά ρολόγια ή quartz'. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και τα ψυχογραφήματα του κώλου δεν πάνε το συγκεκριμένο θέμα παρακάτω*. Μάλλον πιο πίσω το πηγαίνουν.


* Αν δεν το έχουμε ήδη εξαντλήσει.


Ακριβώς νιν. Τα ψυχογραφήματα του κώλου. Όπως αυτό, που έμμεσα χαρακτήριζε ως "κενό" τον αγοραστή των quartz μέσα από την ιστοριούλα σου. Όπως επίσης αυτό που χρησιμοποίησα ως ανταπάντηση στην δογματική σου άποψη.

Συμπέρασμα. Ρολόγια είναι, γαμώ το κέρατό μου! Θέλει ο νιν να πιστεύει πως έχουν ψυχή, διεκδικούν και μία θέση στον παράδεισο μετά θάνατο? Δικαίωμά του! Βάση αυτής της πεποίθησης αγοράζει!
Θεωρεί ο dimho πως τα ρολόγια είναι απλά συσκευές που δείχνουν την ώρα και τίποτε περισσότερο? Δικαίωμά του επίσης, αγοράζει φθηνά casio και δε ξέρω γω τι άλλο.

Σταματήστε πια να "χρωματίζετε" τις επιλογές του καθενός! Εγώ έχω ρολόι με τον πολυδοξασμένο el-primero και χέστηκα, συγνώμη, στην κυριολεξία! Ούτε που με νοιάζει! Ούτε 1 δευτερόλεπτο δεν έχω χαλαλήσει για να παρατηρήσω τη μηχανή! Αγοράζω αυτό που με εξιτάρει και σηκώνει η τσέπη μου!

Διαβάζω κατά καιρούς απόψεις που αδυνατώ, όσο και να προσπαθήσω, να κατανοήσω. Στον αντίποδα, κάποιος διαβάζει τα παραπάνω και του σηκώνεται η τρίχα. Είναι όμως επιπόλαιο να προχωράμε σε απόλυτα "ψυχογραφήματα" των συνανθρώπων μας από την επιλογή -και μόνο- ενός ρολογιού!


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #654 στις: Ιούνιος 02, 2010, 01:45:27 μμ »
μπραβο houston

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #655 στις: Ιούνιος 02, 2010, 02:06:47 μμ »
Να σαι καλά Γιώργο.

Παρεπιπτόντως, όποιος κατέχει το ψυχογράφημα του κώλου που παρέθεσε ο dimis παρακαλείται όπως να μου το παραδώσει πάραυτα! Σε περίπτωση παράδοσης και του κώλου, για περαιτέρω εμβάθυνση και φιλοσοφική προσέγγιση, δωρίζεται ένα από τα ρολόγια που κατέχω!

Άντε πια, γιατί με σκάσατε! Μόνη δικαιολογία για ένταση αυτή είναι η αλλαγή της θερμοκρασίας....

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #656 στις: Ιούνιος 02, 2010, 02:57:43 μμ »
"Do you like having a good time? Then you need a good watch!" - Rocky Balboa, Rocky II, 1979
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #657 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:04:33 μμ »

...Όπως επίσης αυτό που χρησιμοποίησα ως ανταπάντηση στην δογματική σου άποψη.

...Θέλει ο νιν να πιστεύει πως έχουν ψυχή, διεκδικούν και μία θέση στον παράδεισο μετά θάνατο?

Σταματήστε πια να "χρωματίζετε" τις επιλογές του καθενός!...

???

Άντε ξανά, μανά.
Μα είναι δυνατόν να είσαι τόσο μεγάθυμος και ευρύνους μιλώντας για τον άδικο χρωματισμό των συνανθρώπων μας, να υπερασπίζεσαι με ύφος ντεκλαρέ το "έχω El primero, αλλά δεν τρέχει μία κιόλας, τον αγόρασα μόνο επειδή με εξιτάρει"
και από την άλλη να χρωματίζεις τη δική μου άποψη ως δογματική επειδή αδιαφορώ για τα quartz και με ... εξιτάρει η συνεργασία των κινούμενων μηχανικών μερών ενός μηχανικού ρολογιού τόσο που να του προσδίδω χαριτολογώντας "ψυχή" (σε εισαγωγικά φυσικά, μην κάνεις ότι δεν τα είδες).

Άσε λοιπόν καλύτερα το κήρυγμα. Κι επειδή νομίζω ότι είσαι αρνητικά διακείμενος απέναντί μου, και δεν τα σηκώνω εγώ αυτά, ραντεβού πίσω από το παλιό εργοστάσιο αύριο στις δώδεκα το μεσημέρι ακριβώς. Θα μονομαχήσουμε κρατώντας ξυλάκι Φάτσα Μπανάνα της Έβγα. Εκτός αν προτιμάς Algida.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #658 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:07:08 μμ »
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #659 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:09:12 μμ »
"Do you like having a good time? Then you need a good watch!" - Rocky Balboa, Rocky II, 1979

Καλό!
Δυστυχώς το λογοπαίγνιο δεν μπορεί να αποδωθεί δόκιμα στα Ελληνικά.