Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 364116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #420 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:10:25 πμ »


οταν ελεγα για τα γιαπωνεζακια οτι ειναι τρομερα εργαλεια ....δεν με ακουγε κανεις ....μαλλον επιβεβαιωθηκα

το ποιο ελαφρυ ρολοι που εχω φορεσει ...eco drive .....radiocontroled ...200m.....τα λογια ειναι περιτα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 09:31:23 πμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #421 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:11:56 πμ »
Ωραιος φιλε καλοφορετο πολυ ομορφο,μονο αλλαξε σε λιγο πιο μικρο το μεγεθος της φωτογραφιας ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #422 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:43:19 μμ »
Παράθεση
οταν ελεγα για τα γιαπωνεζακια οτι ειναι τρομερα εργαλεια ....δεν με ακουγε κανεις ....μαλλον επιβεβαιωθηκα
=D> =D> =D> =D>
:supz:
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #423 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:56:11 μμ »
Iδομενέα να δείχνει μόνο καλές ώρες φιλαράκι. Πες και κάτι παραπάνω όμως να γουστάρουμε περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #424 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:28:08 μμ »
εκατσε τυχαια σε τιμη που μονο χαμογελο σου φερνει ...ειναι το μοναδικο diver radiocontroled που υπαρχει εχει αλλες δυο version μια καφε και μια χρυσομαυρη.....τιμη στο ελαντα κανα 600 φτιαγμενο απο τιτανιο με μασιφ μπρασελε ειναι ακομα ποιο ελαφρυ και απο το ποιο ελαφρυ μου ρολοι τιτανιου.....η πανω δεξια κορωνα το βαζει σε DIVE mode...η μεσαια κανει την κλασσικη δουλεια και η κατω αλλαζει mode ρυθμισης καθως και κανει αναζητηση σηματος σε προσφατο ταξιδακι σε υπερβορεια χωρα το ηδα να δουλευει με ακριβεια χιλιοστου ...στην ελλαδα χειροκινητα μπορεις να το στησεις να μην χανει sec...η στεφανη ειναι επικαλυμενη απο dlc...diamond like coating.....την νυχτα φωταει σαν προβολεας σε δυο χρωματα μπλε και πρασινο !!!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #425 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:30:08 μμ »
Θελουμε και μια νυχτερινη με την πρωτη ευκαιρια και αν μπορεις φιλε :-* :o

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #426 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 11:00:53 πμ »
Πανέμορφο. Απο τα λίγα citizen αυτής της σειράς που δεν είναι βαρυφορτωμένα.


Έχω την εντύπωση όμως πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι μόνο για την Ιαπωνία, οπότε μάλλον δεν θα συντονίζει στην Ελλάδα.

corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #427 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 12:24:46 μμ »
Σωστός ο altair. Το ρολόι εξακολουθεί να είναι λουκούμι παρ' όλα αυτά.

BTW το altair είναι από το assasin's creed;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #428 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 04:40:32 μμ »
Σωστός ο altair. Το ρολόι εξακολουθεί να είναι λουκούμι παρ' όλα αυτά.

BTW το altair είναι από το assasin's creed;

Αστέρι. Ο α του Αετού.
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 07:37:41 μμ »
Σημερα δοκιμασα live το πολυποθητο απεικονιζομενο ρολοι..


H πωλητρια το εχει στη βιτρινα πανω απο ενα χρονο και ξερω οτι του εχει αλλαξει και μπαταρια...Απο αρχικη 440€ μου εκανε προσφορα για μετρητα 370€...15% εκπτωση δλδ...

Το καλοκαιρι ειχα δει στη στοα Φεξη την καλυτερη τιμη στα 250€ κατα 50% κατω απο την φουσκωμενη αρχικη των 500€...

Στο ebay παρακολουθω δημοπρασιες που ληγουν μαζι με την διακοσμητικη doxa-style μπουκαλα κατω απο 200$...Τιμη που υπαρχει και σε buyitnow δημοπρασιες...αρα 120-145€...

Τα συμπερασματα δικα σας για το εμποριο των citizen στην Ελλαδα...μηπως καποια στιγμη πρεπει να συμαζευτουν οι εν λογω εμποροι???

Για το ρολοι τωρα , πιστευω οτι ειναι απο τα πιο αξιολογα και value for money της εταιριας. Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, φοβερο λουρακι και πολυ στιβαρη αισθηση στο χερι. ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 07:54:46 πμ »

Τα συμπερασματα δικα σας για το εμποριο των citizen στην Ελλαδα...μηπως καποια στιγμη πρεπει να συμαζευτουν οι εν λογω εμποροι???


μια μικρή παρένθεση...
και όχι μόνο οι εν λόγω...πώς είναι δυνατόν να στηρίξεις την ελληνική οικονομία κ σου βαράνε καμπανίδια? για να μην μακρυγορώ...
το tissot couturier που έχω, το καλοκαίρι το αγόρασα σε γνωστό μαγαζί του Ηρακλείου 550€ κ το παρακολούθησα 2 φορές κατόπιν σε δημοπρασία του ebay κ φτάνει τα 250$...! τραγικό!
το maurice lacroix miros diver automatic σε κατάστημα πάλι του Ηρακλείου, τιμή 1200€ κ στο ebay επίσης που το έχω παρακολουθήσει κατα καιρούς κυμαίνεται από 450-800$. Δηλαδή σε μια καλή δημοπρασία το έχεις πάρει 400€ κ καθάρισες...
να βράσω κ τις βιτρίνες τους κ όλα, έτσι πάει κατα διαόλου η αγορά, όταν θέλουν να έχουν κέρδος 300%, τα συμπεράσματα δικά σας λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος stagplace

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 11:09:55 πμ »
Αν και εκτος τοπικ και εφοσον εθιξες το maurice lacroix miros diver automatic εγω το αγορασα 679 Ε απο emen και μαλιστα στην εκδοση cosc οταν το πιο φτηνο στην Γερμανια ηταν 10Ε ακριβοτερο χωρις τα εξοδα αποστολης.Ευκαιριες ακομη και απο Ελλαδα υπαρχουν (αν εισαι τυχερος).
Παντως για την ιστορια ψηνωμαι και για Citizen Nighthawk η Titanium Diver Promaster automatic. Βλεποντας και κανοντας (παντα μεσω ebay)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 01:29:52 μμ »
Αν και εκτος τοπικ και εφοσον εθιξες το maurice lacroix miros diver automatic εγω το αγορασα 679 Ε απο emen και μαλιστα στην εκδοση cosc οταν το πιο φτηνο στην Γερμανια ηταν 10Ε ακριβοτερο χωρις τα εξοδα αποστολης.Ευκαιριες ακομη και απο Ελλαδα υπαρχουν (αν εισαι τυχερος).
Παντως για την ιστορια ψηνωμαι και για Citizen Nighthawk η Titanium Diver Promaster automatic. Βλεποντας και κανοντας (παντα μεσω ebay)


http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rt=nc&nma=true&item=150515992363&si=2vIEbnGbP74x9rMErQ%252BjuMvRKc0%253D&viewitem=&sspagename=STRK:MEWAX:IT#ht_682wt_700

570+59(μεταφορικά)=629 δολλάρια = 465 ευρώ (με 1,35 ισοτιμία)

εσύ το αγόρασες 679 ευρώ, τουτέστιν 214 ευρώ παραπάνω, δηλ ένας που δεν έχει ιδέα από ρολόγια ή που δε ξέρει να ψαχτεί καν θα έχανε ακόμα περισσότερα αν πήγαινε στο κατάστημα (μπορώ να του πω σε πμ να πάει να το δει στο κέντρο του ηρακλείου που το έχει 1200 ευρώ) που θα άγγιζε τα 735 ευρώ!!!

συγγνώμη φίλε μου αλλά δε το βλέπω ευκαιρία....

συγγνώμη για το  :offtopic

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 01:41:38 μμ »
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rt=nc&nma=true&item=150515992363&si=2vIEbnGbP74x9rMErQ%252BjuMvRKc0%253D&viewitem=&sspagename=STRK:MEWAX:IT#ht_682wt_700

570+59(μεταφορικά)=629 δολλάρια = 465 ευρώ (με 1,35 ισοτιμία)

εσύ το αγόρασες 679 ευρώ, τουτέστιν 214 ευρώ παραπάνω, δηλ ένας που δεν έχει ιδέα από ρολόγια ή που δε ξέρει να ψαχτεί καν θα έχανε ακόμα περισσότερα αν πήγαινε στο κατάστημα (μπορώ να του πω σε πμ να πάει να το δει στο κέντρο του ηρακλείου που το έχει 1200 ευρώ) που θα άγγιζε τα 735 ευρώ!!!

συγγνώμη φίλε μου αλλά δε το βλέπω ευκαιρία....

συγγνώμη για το  :offtopic


Δεν είναι τα ίδια μοντέλα! Στο e-bay είναι η NON-COSC έκδοση! Προσοχή ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος stagplace

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #434 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 02:58:12 μμ »
Και δεν υπολογισε και τους δασμους του τελωνειου omegasnik (αποστολη απο USA).

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 10:52:49 μμ »
Να κάνω και εγω μια ερώτηση!!Θελω να πάρω το κάτωθι citizen ny 0040 που φωσφωρίζει όλο το καντράν. Το θέμα ειναι οτι κρατάει το φωσφωρο η μετα απο μιση ώρα δεν θα βλέπω τίποτα και τσάμπα όλα και το σημαντικο ειναι οτι χρειάζομαι να βλέπω την ωρα στο σκοτάδι.
http://forums.watchuseek.com/f21/citizen-ny0040-09wb-lumibrite-dial-diver-25307.html


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 09:55:58 πμ »
Το καντράν θα "σβήνει" ψιλογρήγορα. Οι δείκτες όμως θα κρατάνε πολύ περισσότερο, οπότε μια χαρά θα βλέπεις την ώρα το βράδυ.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 10:08:06 πμ »
Το καντράν θα "σβήνει" ψιλογρήγορα. Οι δείκτες όμως θα κρατάνε πολύ περισσότερο, οπότε μια χαρά θα βλέπεις την ώρα το βράδυ.

Σε ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #438 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 11:09:41 πμ »
...Τα συμπερασματα δικα σας για το εμποριο των citizen στην Ελλαδα...μηπως καποια στιγμη πρεπει να συμαζευτουν οι εν λογω εμποροι???

μια μικρή παρένθεση...
και όχι μόνο οι εν λόγω...πώς είναι δυνατόν να στηρίξεις την ελληνική οικονομία κ σου βαράνε καμπανίδια? για να μην μακρυγορώ...
να βράσω κ τις βιτρίνες τους κ όλα, έτσι πάει κατα διαόλου η αγορά, όταν θέλουν να έχουν κέρδος 300%, τα συμπεράσματα δικά σας λοιπόν...

Λίγο offtopic.
Από τη μία θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω (ωσάν fun του e-shopping), αλλά μην ξεχνάτε και τα εξής:
1) Τα καταστήματα τα αγοράζουν από τους εισαγωγείς οι οποίοι ήδη βάζουν ένα πάρα πολύ υψηλό κέρδος
2) Το κάθε κατάστημα έχει πάρα πολλά πάγια έξοδα, κάτι το οποίο ένας ebay buyer δεν έχει (ενοίκια, κοινόχρηστα, μισθοί, ασφαλιστικά ταμεία, κτλ, κτλ)
3) Η εφορία για κάθε κατάστημα είναι το λιγότερο 25%, κάτι το οποίο επίσης ένας ebay buyer δεν έχει
4) Τον Φ.Π.Α. του υπέροχου κράτους μας, τον οποίο τον λούζεται όλον ο τελικός καταναλωτής και συν τοις άλλοις είναι και από τους υψηλότερους - αν όχι ο υψηλότερος - δεν τον επομιζόμαστε κατά την όποια μας αγορά μέσω ebay.

Παρ'όλα αυτά, θα μπορούσαν όλοι οι μεσάζοντες (εισαγωγές, προμηθευτές, dealers, καταστήματα) να έριχναν λίγο από τα υπερκέρδη τους, και τουλάχιστον να μειωνόταν η ψαλίδα της διαφοράς.

Τέλος offtopic και συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #439 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 03:55:39 μμ »
Ο (τυχερός) κουμπάρος μου απο το Σάββατο φοράει σαν δώρο κουμπαριάς αυτό:

Citizen Promaster Eco-Drive Aqualand Diver Watch BJ2120-07E







Δεν μπορούσα να ξεκολλήσω τα μάτια μου απο πάνω του ....

Δεν πήγα να του αγοράσω το συγκεκριμένο, αλλά όταν το είδα, έπαθα την πλάκα μου....  :o

Ποιά είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε οτι αξίζει;