Αποστολέας Θέμα: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2  (Αναγνώστηκε 15786 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2018, 05:13:10 μμ »
Σπύρο απο τα οικογενειακά ΣΕΙΚΟ μην απορείς για το power reserve γιατι πριν έρθουν Αμερικα περάσανε απο Καλλιθεα ;D

Άρη έχω πει επανειλημμένως ότι η βόλτα από Καλλιθέα και το πέρασμα από τα χέρια σου, έδωσε στα 2 οικογενειακά βιντάζ σεικο ( και σε όσα αλλά ρολόγια μου σου έχω στείλει) αλλά 50 χρόνια.
Παρόλα αυτά, παραμένουν σεικο και σχεδόν 50 χρόνων! Όπως και το skx, είναι οικονομικά και τίμια  ρολόγια  για τα λεφτά τους, οπότε δεν έχω κανένα παράπονο από το power reserve τους τηρουμένων των αναλογιών....απλά με παραξενεύει που διαβάζω ότι σε άλλους βγάζουν λιγότερη αυτονομία  ενώ τα  φοράνε  περισσότερες ωρες από μένα!

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 06, 2018, 12:26:51 πμ »
Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή σχετικά με τις ρυθμίσεις.

Αρχικά γιατί η ημερομηνία εμφανίζεται με MON - LUN μετά TUE - MAR, WED - MER κ.λ.π!  Κανονικά δεν θα έπρεπε από το THU να πηγαίνει στο FRI; Άλλαξε η ημερομηνία μετά τις 12 και από THU πήγε JEU και όχι FRI!

Επίσης αφού δεν έχει αλλάξει ο αριθμός σήμερα ενώ η γραμματοσειρά σιγά σιγά έφευγε, άλλαξα τις ρυθμίσεις και πείραξα μόνο τον αριθμό διότι η γραμματοσειρά σταδιακά μετακινείται, κανονικά δεν θα έπρεπε να αλλάζουν ταυτόχρονα.

Τι μαλακία έκανα και πήρα μηχανικό ρολόι, ή είμαι τόσο άσχετος ή το ρολόι έχει θέματα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 06, 2018, 09:41:37 πμ »
Η ημερομηνια ειναι σε δυο γλωσσες.
Στην αρχη εμφανιζεται η μια και μετα απο λιγο αυτη που εχεις επιλεξει για κυρια.
Οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 06, 2018, 10:48:24 πμ »
Η ημερομηνια ειναι σε δυο γλωσσες.
Στην αρχη εμφανιζεται η μια και μετα απο λιγο αυτη που εχεις επιλεξει για κυρια.
Οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπέρδεμα! Εγώ για να ρυθμίσω την ημερομηνία, επέλεξα την ημέρα (αγγλική γλώσσα) έπειτα τον αριθμό, και τέλος. Οπότε με βάση λογικής από THU θα πάει κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα JEU (για πόσο χρόνο;) και στη συνέχεια στην επόμενη αλλαγή FRI;

Μια που τα έκανα μπάχαλο και θα κάνω ξανά τα settings από την αρχή, μπορείς να μου δώσεις μια οδηγία για το πως πρέπει να το κάνω σωστά; Εντέλει να ελέγξω και τη λειτουργία του ρολογιού, να κάνω και τις 3 ρυθμίσεις και να δω αποτελέσματα, με το να πειράζω μια το ένα μια το άλλο μόνο άκρη δεν βγάζω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση να έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 06, 2018, 10:58:47 πμ »
Σωστα φιλε.. πρεπει να κανεις ολες τις ρυθμισεις μαζι και οχι μια μια... και επειδη προκειται για βασικο μηχανισμο μην περιμενεις αστραπιαιες αλλαγες... πχ η ημερα αλλαζει πρωτα στα γαλλικα και μετα απο περιπου δυο τρεις ωρες παει στην επομενη στα αγγλικα..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Vrass!

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 06, 2018, 11:17:39 πμ »
Κατ'αρχην γύρνα τους δείκτες να λένε κάποια ώρα εκτός της "απαγορευμένης περιοχής", πχ βάλε να δείχνουν 6:00. Μετά γύρνα τη μέρα και την ημερομηνία στην προηγούμενη, δηλαδή αντί για FRI 6 που είναι σήμερα, βάζεις τη χθεσινή που ήταν THU 5. Τώρα γυρνάς πάλι τους δείκτες προς τα εμπρός ( ποτέ προς τα πίσω), μέχρι να φτάσεις στην τρέχουσα ώρα, ενώ στο μεταξύ θα παρατηρήσεις ότι η ημέρα και η ημερομηνία θα αλλάξουν και αυτές στη σημερινή όσο κινείς τους δείκτες και περνούν οι ώρες. Μόλις φτάσεις στην σωστή τρέχουσα ώρα, κανονικά όλα θα δείχνουν και θα δουλεύουν σωστά. Κλείνεις και βιδωνεις την κορώνα και είσαι έτοιμος.
Στα seiko η διαδικασία αλλαγής της ημερομηνίας ξεκινάει μετά τις 21:00 και ολοκληρώνεται κατά τις 4:00. Εντός αυτών των ωρών δεν πρέπει να πειράζεις τις ρυθμίσεις της ημερομηνίας (είναι η "απαγορευμένη περιοχή" που ανέφερα παραπάνω).

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 06, 2018, 12:58:12 μμ »
Τι μαλακία έκανα και πήρα μηχανικό ρολόι, ή είμαι τόσο άσχετος ή το ρολόι έχει θέματα.
Τι πρεπει να κανεις σωστα στο εγραψα στο αλλο θεμα.
Ειτε επαιρνες μηχανικο Σεικο ειτε quartz παλι τα ιδια προβληματα θα ειχες.

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 08, 2018, 10:58:06 πμ »
Στα seiko η διαδικασία αλλαγής της ημερομηνίας ξεκινάει μετά τις 21:00 και ολοκληρώνεται κατά τις 4:00.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έκανα ότι μου είπες, παρατήρησα πως καθώς γυρνούσα το ρολόι άλλαζε και η ημερομηνία, όμως ενώ έβαλα τους δείκτες στην ώρα 6:00 και ξεκίνησα να γυρίζω το ρολόι, μόλις έφτασα ξανά στις 6:00 εγώ το πήγα 9:00 διότι ;υ5η ήταν η ωρα που έπρεπε να βάλω.
Αποτέλεσμα; είναι ακόμα SAT, και ο αριθμός από χθες βράδυ στις 12:00 άλλαξε μόλις τώρα, 12:00 το μεσημέρι.περςσε η μισή μέρα για να πάει 8 ο μήνας, ενώ ακόμη είσαι SAT!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2018, 11:40:06 πμ από Razz »

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 08, 2018, 11:40:49 πμ »
Μόλις πήγε SAM άλλα τόσο αργά?

Αποσυνδεδεμένος Vrass!

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 10, 2018, 07:06:25 πμ »
Θελει αλλη μια 12ωρη περιστροφη των δεικτων. Σου κανει την αλλαγη μεσημερι αντι για βραδι. Χωρις να πειραξεις την ημερομηνια, γυρνα προς τα εμπρος τους δεικτες κατα 12 ωρες μεχρι να ξαναφτασεις στη σωστη ωρα.

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 13, 2018, 11:20:06 πμ »
Δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω τη σωστή λειτουργία του μηχανισμού. Το πόσο μπροστά πηγαίνει και το πόσο πίσω ενδέχεται να μένει μου είναι δύσκολο να το καταλάβω, εκτός απ`αυτό αφήνω και εκτός χεριού το ρολόι τις περισσότερες φορές οπότε σταματάει και ξανά από την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 13, 2018, 11:34:10 πμ »
Ακουλουθουν μαθηματα απλα και κατανοητα που αντιλαμβανονται και μικρα παιδια.
1. Πιασε το ρολοι με το ενα χερι και κλεισε στην παλαμη σου το σωμα του ρολογιου.
2. Κουνα την παλαμη σου δεξια και αριστερα απο 50 φορες την καθε πλευρα. Αυτο θα του δωση την 
    δυναμη να ξεκινησει το ρολοι.
3. Μπες στο σαιτ time.is
4. Βαλε την ωρα, ημερομηνια και ημερα της εβδομαδας με βαση το σαιτ που εγραψα στο βημα 3. Προσοχη οι δεικτες μπροστα και οχι πισω ενω η αλλαγη ημερομηνιας και ημερας δεν πρεπει να γινουν απο 9 μεχρι τις 3 το βραδυ.
5. Φορα το στο χερι για 14 ωρες συνεχεια και δες παλι το σαιτ τι ωρα λεει και υπολογισε την διαφορα.
Αν μετα απο ολα αυτα σταματαει εχει προβλημα και επικοινωνησε με τον πωλητη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2018, 11:59:54 πμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 13, 2018, 02:33:42 μμ »
Ακουλουθουν μαθηματα απλα και κατανοητα που αντιλαμβανονται και μικρα παιδια.
1. Πιασε το ρολοι με το ενα χερι και κλεισε στην παλαμη σου το σωμα του ρολογιου.
2. Κουνα την παλαμη σου δεξια και αριστερα απο 50 φορες την καθε πλευρα. Αυτο θα του δωση την 
    δυναμη να ξεκινησει το ρολοι.

3. Μπες στο σαιτ time.is
4. Βαλε την ωρα, ημερομηνια και ημερα της εβδομαδας με βαση το σαιτ που εγραψα στο βημα 3. Προσοχη οι δεικτες μπροστα και οχι πισω ενω η αλλαγη ημερομηνιας και ημερας δεν πρεπει να γινουν απο 9 μεχρι τις 3 το βραδυ.
5. Φορα το στο χερι για 14 ωρες συνεχεια και δες παλι το σαιτ τι ωρα λεει και υπολογισε την διαφορα.
Αν μετα απο ολα αυτα σταματαει εχει προβλημα και επικοινωνησε με τον πωλητη.

1. Καυστικός άλλα ΟΚ  :D
2. Δεν σταματάει από μόνο του, απλά δεν το φοράω για κάποιες ώρες - μέρες και λέω πως είναι σπαστικό να το ρυθμίζω κάθε φορά.
3. Το θέμα είναι από πιο σημείο της ώρας και μετά δεν είναι φυσιολογικό να αλλάζει η ημερομηνία και η ημέρα. Εάν αλλάξει στο κάπου πριν τις 12 φαντάζομαι μόνο νορμάλ δεν είναι, όπως και αν αλλάξει πολύ μετά τις 12, παράδειγμα 4 το πρωί ή 5, ή να αλλάξει η ημέρα και μετά η ημερομηνία.
Ίδιος μηχανισμός με τόσες αποκλείσεις από ρολόι σε ρολόι;

Ευχαριστώ για την απάντηση άλλη μία φορά.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 13, 2018, 02:39:22 μμ »
1. Καυστικός άλλα ΟΚ  :D
2. Δεν σταματάει από μόνο του, απλά δεν το φοράω για κάποιες ώρες - μέρες και λέω πως είναι σπαστικό να το ρυθμίζω κάθε φορά.
3. Το θέμα είναι από πιο σημείο της ώρας και μετά δεν είναι φυσιολογικό να αλλάζει η ημερομηνία και η ημέρα. Εάν αλλάξει στο κάπου πριν τις 12 φαντάζομαι μόνο νορμάλ δεν είναι, όπως και αν αλλάξει πολύ μετά τις 12, παράδειγμα 4 το πρωί ή 5, ή να αλλάξει η ημέρα και μετά η ημερομηνία.
Ίδιος μηχανισμός με τόσες αποκλείσεις από ρολόι σε ρολόι;

Ευχαριστώ για την απάντηση άλλη μία φορά.

Αδελφέ, (εντελώς φιλικά) για να μην παιδεύεσαι.....δώστο και πάρε ένα quartz ή ένα ωραιότατο citizen eco drive (τεράστια ποικιλία σε σχέδια και μεγέθη για να διαλέξεις και σε μεγάλο εύρος τιμών).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Vrass!

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 14, 2018, 01:23:05 μμ »
Αν δεν θέλεις να το φοράς σε τακτική βάση και σε κουράζει το θέμα κούρδισμα-ρυθμιση, συμφωνώ με την ιδέα του eco-drive. Πολύ ωραία γκάμα για να βρεις ότι στυλ θέλεις και σε πολύ καλές τιμές.
Αντίστοιχα έχει και η seiko πολλά solar.

Οχι, για να μη λες ότι θα γλύτωνες με μία μόνο αγορά... Χαχαχα :-P ;-)

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 14, 2018, 04:08:02 μμ »
Αδελφέ, (εντελώς φιλικά) για να μην παιδεύεσαι.....
Μόλις έμαθα πως τα μηχανικά ρολόγια είναι για έξυπνους ανθρώπους. btw και το eco drive όταν δεν θα το φοράω θα πρέπει να το έχω εκτεθειμένο σε συνεχόμενο φως;

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 14, 2018, 04:19:07 μμ »
Αυτό κάτι μου θυμίζει... κάτι σε τρολιά

 

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 14, 2018, 04:32:09 μμ »
Αν δεν θέλεις να το φοράς σε τακτική βάση και σε κουράζει το θέμα κούρδισμα-ρυθμιση, συμφωνώ με την ιδέα του eco-drive. Πολύ ωραία γκάμα για να βρεις ότι στυλ θέλεις και σε πολύ καλές τιμές.
Αντίστοιχα έχει και η seiko πολλά solar.

Οχι, για να μη λες ότι θα γλύτωνες με μία μόνο αγορά... Χαχαχα :-P ;-)

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλά εδώ χαρακτηρίζεται κόσμος επειδή δεν καταλαβαίνει τις ΠΡΩΤΕΣ ρυθμίσεις που κάνει στο ΠΡΩΤΟ μηχανικό ρολόι που αγοράζει.

 Να σκεφτείς μόνο πως εγώ μπήκα και στη διαδικασία να το ψάξω έστω και λίγο κάπου στο internet και εντέλει διάβασα πράγματα που ούτε μου περνούσαν από το μυαλό.
Πιστεύω πως οι περισσότεροι εκεί έξω όχι απλά δεν γνωρίζουν πως δεν πρέπει να γυρίζουν την ημερομηνία και την ημέρα ανάμεσα στις 9 με 3 το βράδυ και το ρολόι προς τα πίσω, άλλα θα είναι τόσο άσχετοι (όπως εγώ) που θα στέλνουν τα ρολόγια πίσω (εντάξει δεν έφτασα μέχρι εκεί και ο λόγος επειδή είστε εσείς, αλλιώς, άστα...) επειδή οι αλλαγές της ημέρας θα γονόταν μεσημέρι μετά τις 12 και όχι βράδυ.

Ότι θα ήθελε μάστερ για ένα μηχανικό ρολόι... ούτε πυρηνική φυσική να ήταν. Στο τέλος θα μεταφέρω τα όσα έμαθα εδώ πέρα και θα λένε " τι ψαγμένος είναι αυτός" χαχαχα :)

Ούτε καν ξανά μπαίνω σε διαδικασία αγοράς ρολογιού, αυτό αγόρασα, αυτό θα έχω. Θα φοράω το SKX007 όταν τα χέρια μου δεν θα είναι μαύρα από τα πετρέλαια (η δουλειά μου) και στο κάτω κάτω ας μην είναι ρυθμισμένο μωρέ, άλλωστε ποιος βλέπει την ώρα από το ρολόι;

Χθες ήρθε ένας στο βενζινάδικο και φορούσε OMEGA, λίγο πολύ τον γνωρίζω είναι πελάτης, του λέω ωραίο ρολόι, μου απαντάει τι ρολόι, έχεις κι εσύ; Του λέω δεν είμαστε για OMEGA, μέχρι κάνα SEIKO και πολύ μας πέφτει. Άραγε εάν του έλεγα τα παραπάνω, θα τα γνώριζε ή έπρεπε κι αυτός να πάει σε κάνα solar, eco drive, quartz?  :o

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 14, 2018, 05:13:25 μμ »
Αδελφέ, (εντελώς φιλικά) για να μην παιδεύεσαι.....δώστο και πάρε ένα quartz ή ένα ωραιότατο citizen eco drive (τεράστια ποικιλία σε σχέδια και μεγέθη για να διαλέξεις και σε μεγάλο εύρος τιμών).

Eντελώς φιλικά και χωρίς ίχνος προσβολής ή οτιδήποτε εξέλαβες απο άλλα παρεμφερή σχόλια, θα συμφωνήσω με τον Γιώργο. Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι για ένα ρολόϊ...καλύτερα πάρε ένα με μπαταρία (quartz) και θα είσαι οκ για χρόνια. Και φυσικά όποτε χρειάζεσαι μπαταρία, αυτός που θα την αλλάζει θα στο ρυθμίζει κιόλας.

Αν παλι δεν θέλεις να πάς σε αυτή την λύση, τότε πάρε ένα κουρδιστήρι (watch winder) και όταν δεν το φοράς έχε το εκεί ώστε να είναι πάντα κουρδισμένο.
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί μόνο να το ρυθμίσεις ΜΙΑ φορά και τέλος. Ε μετά κάθε 6 μήνες μία ώρα μπρός/πίσω, δεν θα είναι θέμα

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ο αυτόματος μηχανισμός του SKX007K2
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 14, 2018, 06:45:57 μμ »
Μόλις έμαθα πως τα μηχανικά ρολόγια είναι για έξυπνους ανθρώπους. btw και το eco drive όταν δεν θα το φοράω θα πρέπει να το έχω εκτεθειμένο σε συνεχόμενο φως;


Με παρεξήγησες ένεκα γραπτού λόγου και φαντάσου να μην έγραφα σε παρένθεση ότι το λέω φιλικά (και το εννοώ), δεν είμαι είρωνας και αν κάτσεις μέσα από το προφίλ μου και διαβάσεις τα ποστ που έχω κάνει στο φόρουμ γενικότερα θα διαπιστώσεις πως ως σκοπό έχω να βοηθήσω και τίποτε παραπάνω.

Για να επανορθώσω λοιπόν για την όποια παρεξήγηση και επειδή είμαι επαρχία (συγκεκριμένα στο Βόλο), αν ποτέ σε φέρει ο δρόμος από εδώ (με το 007 στο χέρι εννοείται), στέλνοντας έγκαιρα ένα προσωπικό μήνυμα προσφέρομαι για αναλυτικότατη επεξήγηση του ρολογιού σου και όχι μόνο (τα τσίπουρα εννοείται κερασμένα). ;)

Προς το παρών πάρε ένα κατατοπιστικότατο βιντεάκι που θα σε βοηθήσει πολύ καλύτερα από τις γραπτές οδηγίες.
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/5v5vrQubWHE" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5v5vrQubWHE" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Υ.Γ. Μην τα κατηγορείς καθόλου τα eco drive και τα solar, σαν κάτοχος δεκάδων από δαύτα σε πληροφορώ ότι είναι απίστευτα ρολόγια και μάλιστα τα νεώτερα μοντέλα έχουν τρελές αυτονομίες οπότε δεν χρειάζεται να τα έχεις συνέχεια στο φως.
''Γιώργος''