Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846928 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2420 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:50:55 μμ »
Kαλοφορετο Ευθυμη και να το χαρεις με υγεια.Περνα και καμια φωτο να το θαυμασουμε ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2421 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:51:38 μμ »
Το 45.5 με μπρασελε,μαύρη στεφάνη και πορτοκαλί νουμερακια..πάντως για 45.5mm δεν του τα κανεις..σ´ ευχαριστω πολυ,θα βάλω pics σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2422 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:57:17 μμ »
Aκριβώς η έκδοση που μ'αρέσει!
Simply unπαικτable!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2423 στις: Ιούνιος 23, 2011, 09:29:24 μμ »
Kαλορίζικο Ευθυμη, να το χαίρεσαι!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2424 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:38:20 μμ »
Να ´στε καλα όλοι ευχαριστω πολυ!Ωραίο το συναίσθημα της κατοχής ενός ρολογιού Ω πάντως..είναι τρελή μηχανή και ποιότητα τόσο υψηλού επιπέδου..κάθε λεπτομέρεια είναι προσεγμένη στο έπακρο..άλλη κλάση η κατηγορία αυτών των ρολογιων..παει αρρωστησα είναι official!!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2425 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:06:22 μμ »
welcome to the family!
Η Ω πραγματικά στο θέμα σχεδίαση σκίζει. Τα περισσότερα μοντέλα της (εκτός ίσως από τη σειρά de ville που είναι πιο ειδικά) αποφεύγουν εκκεντρικότητες και εξτρεμισμούς  αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τα λες "υπερβολικά σοβαρα" , "βαρετά" , "παππουδίστικα" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Διαχρονικά σίγουρα ναι αλλά ταυρόχρονα και όσο νεανικά-σπορτίβ χρειάζεται, κατά την προσωπική μου άποψη η Ω έχει πιάσει τη χρυσή τομή.
Βλέποντας και το δικό Ω ΠΟ που φοράω τώρα γράφοντας αυτές τις γραμμές (με πορτοκαλί αριθμούς όπως και το δικό σου, αλλά 42άρι) συμπεραίνω πως είναι από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτής της φιλοσοφίας.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2426 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:36:15 μμ »
Ευχαριστω!Είναι ακριβώς όπως το λες! Έχουν καταφέρει με το POC να είναι μοντέρνο και κλασσικό μαζί χωρίς να είναι παππουδιστικο ούτε στο ελάχιστο..και φυσικά δεν παίζει να δεις τον κάθε δήθεν να το φοράει κι αυτό το γουστάρω περισσότερο απ´ όλα..οποίος έχει ξέρει γιατί το πήρε!Όσοι είναι εδώ ξέρουν γιατί έχουν την τρέλα τους με τα ρολογια και δεν βλέπουν απλά την ώρα..ερώτηση: πρέπει να μέτρηση αν χάνει ή κερδίζει;μήπως πρέπει να περιμένω να στρωθεί;κι αν ναι πόσο καιρό; Άρχισε και η εκπομπη στο ΣΚΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2427 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:36:35 μμ »
welcome to the family!
Η Ω πραγματικά στο θέμα σχεδίαση σκίζει. Τα περισσότερα μοντέλα της (εκτός ίσως από τη σειρά de ville που είναι πιο ειδικά) αποφεύγουν εκκεντρικότητες και εξτρεμισμούς  αλλά σε καμιά περίπτωση δεν τα λες "υπερβολικά σοβαρα" , "βαρετά" , "παππουδίστικα" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Διαχρονικά σίγουρα ναι αλλά ταυρόχρονα και όσο νεανικά-σπορτίβ χρειάζεται, κατά την προσωπική μου άποψη η Ω έχει πιάσει τη χρυσή τομή.
Βλέποντας και το δικό Ω ΠΟ που φοράω τώρα γράφοντας αυτές τις γραμμές (με πορτοκαλί αριθμούς όπως και το δικό σου, αλλά 42άρι) συμπεραίνω πως είναι από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτής της φιλοσοφίας.
Συμφωνω απολυτα!

Αλλα στην κορυφη θα βρισκεται παντα το moonwatch
Αξεπεραστη κλασσικη γραμμη!!!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2428 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:41:18 μμ »
Αν δεν είναι και το moonwatch all time classic τότε ποιο είναι;Και το χαζευεις το άτιμο και δείχνει τόσο φρέσκο και ελκυστικό στο ματι λες κ´ το σχεδίασαν πέρυσι!!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2429 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:31:44 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Είμαι στο γραφείο και καταλαβαίνετε πόση όρεξη έχω για δουλειά... οπότε είπα να βάλω φωτογραφίες να δείτε το Ω μου! Μέσω του ImageShack της ανέβασα και ελπίζω να βάλω σωστά τα links...επίσης να πω ότι το ρολόι δούλεψε μια χαρά όλο το βράδυ αλλά σήμερα σε κάποια φάση που το είδα δούλευε αλλά έδειξε ένα 10λεπτο(!!) πίσω οπότε μάλλον πρέπει να σταμάτησε...περίεργο πολύ γιατί δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου να το δω σταματημένο αλλά βλέπουμε...

Φωτογραφίες λοιπόν!
http://imageshack.us/f/97/img0314um.jpg/
http://imageshack.us/f/38/img0315jy.jpg/
http://imageshack.us/f/717/img0313ab.jpg/
http://imageshack.us/f/808/img0312nq.jpg/
http://imageshack.us/f/143/img0316pd.jpg/

φαντάζομαι ότι μπορείτε να τις δείτε όλες από τα παραπάνω links πηγαίνοντας μπρος-πίσω....

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2430 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:33:58 πμ »
A το chrono πήρες Ευθύμη?
Πανέμορφο...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2431 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:20:35 πμ »
ναι το chrono πήρα! Άστα είναι εκπληκτικό ρολόι μου αρέσει όσο δεν πάει άλλο! Ελπίζω να λειτουργεί και σωστά και να μην έχω θέμα με ρυθμίσεις sevice κτλ... τώρα δείχνει μια χαρά πάντως οπότε φαντάζομαι ότι μάλλον χρειάζεται και να δουλέψει η μηχανή κάποιο χρονικό διάστημα για να "στρωθεί" όπως λένε και κάποιοι...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2432 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:08:55 πμ »
Καλοφόρετο.

Μη σ' ανησυχεί η μηχανή, όλα θα πάνε καλά.





Δεν έχεις σχέση με το Μητσοτάκη; :D

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2433 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:25:26 πμ »
Παρα πολυ ομορφος ο χρονογραφος της Ω να το χαιρεσαι και παλι ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2434 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:30:19 πμ »
Ευχαριστώ πολύ, ναι είναι όντως πανέμορφο! Επίσης εδώ θα ήθελα να αναφέρω το γεγονός του σε ποιον πάει και σε ποιον όχι λόγω του μεγέθους του κτλ... εγώ έχω μικρό καρπό σχετικά (18.5cm) και όμως το ρολόι μου κάθεται πάρα πολύ καλά στο μάτι. Είμαι βέβαια ψηλός (1.88cm) και μια θεωρία την έχω αλλά δεν έχει να κάνει με μέγεθος καρπού, πιο πολύ πιστεύω έχει να κάνει και με τον σωματότυπο...

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2435 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:42:08 πμ »
Με 18,5 καρπό είσαι πάνω από το μέσο όρο, οπότε καλά έκανες και πήρες το 45άρι!  ;)

Όσο για την επιλογή σου για το Ω Planet Ocean chrono, να συμπληρώσω ότι κατά κανόνα στα καταδυτικά ρολόγια προτιμώ μη χρονογράφο. Το συγκεκριμένο όμως αποτελεί εξαίρεση καθώς είναι κουκλί. 

Στρώσιμο να περιμένεις κανά μήνα περίπου, ωστόσο μη σου κάνει εντύπωση αν κρατά από την αρχή εξαιρετικούς χρόνους. Ω είναι αυτή!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2436 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:47:20 πμ »
Thanx Nick! Α, είμαι πάνω από τον μέσο όρο? Νόμισα ότι ήμουν και χαμηλά μάλιστα γιατί πολύ κοντίτεροι φίλοι γνωστοί κτλ έχουν μεγαλύτερο καρπό οπότε υπέθεσα ότι έχω μικρό καρπό... το πήρα γιατί με καταδύσεις δεν θα ασχοληθώ (έχω χαλάσει τα αυτιά μου από βουτιά μικρός  :rolleyes:- ο ψηλός βράχος δεξιά στο Κάθισμα Λευκάδας, από 'κει είμαι!) και ακριβώς επειδή είναι πολύ όμορφο!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2437 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:44:26 μμ »
Eυθυμη,
Αριστη επιλογη, καλοφορετο!!  :smt023

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2438 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:07:05 μμ »
Σας έχω πρήξει το ξέρω!!! Το Ω παει πολυ καλα παντως και απο οτι δείχνει φορεμενο όλη μέρα δεν χάνει ούτε δευτερόλεπτο (ή να κερδίζει αντίστοιχα...).. Και φυσικα το Ζαχάρω όλη μέρα!!Αφου πήρα και ενα ωραίο arctura seiko στην γυναίκα να την περάσουμε πιο αναίμακτα την φάση  :smt038 :smt038 !!!!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2439 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:07:52 μμ »
(το χαζευω εννοουσα...)