Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846925 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2180 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 11:52:35 πμ »
Δεν αμφιβάλω
Εδω θα διαφωνησω φιλε Viglatora,Το Ω seamaster ειναι απο τα πιο γνωστα και ξακουστα ρολογια και δεν νομιζω να εχει καμια αναγκη τον Μποντ για να πουλησει.Οσους γνωριζω που να εχουν το συγκεκριμενο ρολοι(και ξερω πολλους)κανενας δεν το πηρε επειδη το εχει ο Μποντ.


 Συμφωνώ, αλλά είναι γνωστό σαν μοντέλο, μόνο στους ωρολογόφιλους, ή σε όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσουν, είτε είναι φίλοι του ρολογιού, είτε όχι.
 Στο κοινό όμως που δε γνωρίζει, αλλά θέλει κάποια αναγνωρισιμότητα μέσω ενός αντικειμένου σαν το ρολόι , (λόγω.. μόστρας και νεοπλουτισμού), θα επέλεγε το εν λόγω ρολόι, στην.. ''007'' έκδοσή του..
Απλά η γνώμη μου είναι πως μια εταιρία του κύρους της Ω, δεν χρειάζεται, αλλά και δεν είναι του επιπέδου της, να λανσάρει ένα μοντέλο, βασισμένο σε έναν ήρωα, μια μέτριας , από καλιτεχνικής άποψης, ταινίας.

Ευτυχώς που δεν το απόκτησαν λόγω  Bond..  James Bond..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2181 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 01:38:48 μμ »
Μιας και γίνεται αναφορά στην έκδοση "007" στο SMP300, το καντράν του είναι λάκα; Μαύρο μεν αλλά είναι και γυαλιστερό; Αναφέρομαι σε αυτό το μοντέλο:


Σε σχέση με το 212.30.41.20.01.002 που έχει το μαύρο καντράν με κυματιστό σχέδιο, η έκδοση "007" έχει πιο γυαλιστερό καντράν; (βλέπω μία αντανάκλαση του άκρου "007" πάνω στο καντράν
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος vol

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2182 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:46:30 μμ »
Δεν έχει μπαταρία αλλά εννοούσα εκεί που αποθηκεύεται η ενέργεια από την μηχανική ενέργεια reservoir πιο σωστά. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τεχνικός άλλος όρος.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2183 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:31:12 μμ »
Δεν έχει μπαταρία αλλά εννοούσα εκεί που αποθηκεύεται η ενέργεια από την μηχανική ενέργεια reservoir πιο σωστά. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τεχνικός άλλος όρος.

power reserve
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2184 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 12:15:43 πμ »
Eγω ευτυχως ζω στην Ελλαδα και για την Ελλαδα μιλω.
Δεν καθορίζει η ελληνική αγορά την πολιτική της Ωμέγα.


Καμια σχεση η διαφημιση της κοκα κολας με σποτακια με την διαφημιση του seamaster μεσω των ταινιων.
Ανάγκη για διαφήμηση έχει και η Κόκα Κόλα που είναι γνωστή παντού, ανάγκη έχει και το Σιμάστερ που είναι γνωστό ρολόι.

Και ο οπαπ διαφημιζεται στην Ελλαδα χωρις να εχει ανταγωνιστη γιατι αραγε?

Για να αυξάνεται η κατανάλωση.


Η διαφήμιση (σε συνδυασμό
με το ποιοτικό προϊόν) είναι που κρατά ψηλά τις πωλήσεις ενός προϊόντος.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2185 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 11:44:59 πμ »

...σε συνδυασμό με το ποιοτικό προϊόν...

Φιλικά
Δημήτρης

Όχι πάντα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2186 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:53:23 πμ »
Ερώτηση προς κατέχοντες: Όλα τα Omega έχουν 3 χρόνια εγγύηση ή υπάρχουν κάποιοι ειδικοί όροι για να ισχύει η τριετία; (πχ. να δηλωθεί η αγορά του ρολογιού ηλεκτρονικά ή δεν ξέρω τι άλλο). Και επίσης, αν ισχύει η τριετής εγγύηση, ξέρει κανείς από ποιά χρονιά άρχισε να ισχύει αυτό;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2187 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 12:00:12 μμ »
Οσα εχουν co-axial εχουν 3 χρονια και μετα απο καθε σερβις 2

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2188 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 02:09:32 μμ »
Οσα εχουν co-axial εχουν 3 χρονια και μετα απο καθε σερβις 2

+1

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2189 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 02:13:05 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2190 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:03:34 πμ »
Basel 2011  rumors και οχι μονο

νεος χρονογραφος in-house,απο την σειρα μηχανων 8500 .60 ωρες αυτονομια και μεγαλων διαστασεων ;)

αλλαγες στην 3313 ,με βελτιωσεις στο co-axial και καταργηση απο τα ανδρικα ρολογια...

Having once observed that weighing the mighty calibre 1861 against the Piguet chronographs was like comparing a builder’s labourer to a ballet dancer, I applaud the decision to build a more robust men’s chronograph movement.
κακιες... ;D :P


νεο σπιραλ απο silicium και 4 χρονια εγγυηση στην caliber 2500 και οχι μονο

ΡΟ και με μπλε dial

νεa μπρασελε mesh

νεα στεφανη απο liquid metal και κεραμικο για το  PO.



θα γινει η Ω Rolex?

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2191 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:11:27 πμ »
θα γινει η Ω Rolex?

Δηλαδή να αρχίσει να πουλάει ρολόγια χωρις προβλήματα και με εξαιρετικό σερβις;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2192 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:36:50 πμ »
θα γινει η Ω Rolex?

Δηλαδή να αρχίσει να πουλάει ρολόγια χωρις προβλήματα και με εξαιρετικό σερβις;

με την αλλαγη στρατηγικης και στους αντιπροσωπους ,αυτο θελει.

στο προηγουμενο ποστ,αναφερω για εγγυηση 4 ετων...αυτο και εαν ειναι προκληση ;)

πιστευει στην αξιοπιστια του προιοντος της και κλεινει το ματι στην Rolex(?)


Δηλαδή να αρχίσει να πουλάει ρολόγια χωρις προβλήματα και με εξαιρετικό σερβις;


το οποιο,με εξαιρεση την Ελλαδα,ειναι πολυ καλο...


Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2193 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:00:35 πμ »
θα γινει η Ω Rolex?

να ρωτησω εγω κατι πιο συγκεκριμενο, τι θα γινει μεταξυ po & submariner με τα νεα δεδομενα κ την τιμη να ειναι περιπου ιδια κ στα 2;

νεο po με μπλε dial, βελτιωμενη την 2500, liquidmetal bezel k 4 χρονια εγγυηση σε τιμη περιπου 6k $.
ειναι μια κινηση απο την Ω που σηκωνει πολλες συζητησεις αφου πλεον μπαινει σε αλλες πιτες αγορες.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2194 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:05:02 πμ »
θα γινει η Ω Rolex?

να ρωτησω εγω κατι πιο συγκεκριμενο, τι θα γινει μεταξυ po & submariner με τα νεα δεδομενα κ την τιμη να ειναι περιπου ιδια κ στα 2;

νεο po με μπλε dial, βελτιωμενη την 2500, liquidmetal bezel k 4 χρονια εγγυηση σε τιμη περιπου 6k $.
ειναι μια κινηση απο την Ω που σηκωνει πολλες συζητησεις αφου πλεον μπαινει σε αλλες πιτες αγορες.
Θα ανταγωνιστει την rolex μονο αν κανει τα μεγαλα αυτα βηματα και κρατησει ομως τις τιμες χαμηλα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2195 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:53:55 μμ »
οσο καταλαβα το "νεο" ΡΟ θα φορεσει ,καποια στιγμη ,την νεα μηχανη 8500


Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2196 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 03:26:14 μμ »
καποια στιγμη πιστευω κ εγω οτι θα τη φορεσει, μπορει να γινει κ μεσα στο 2011.
ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες που κυκλοφορουν στο νετ λενε οτι θα συνεχισει με την 2500 με καποιες μικρες αλλαγες καθως οτι κ το smp θα φορεσει κ αυτο την "καινουργια" 2500.

αν υποθεσουμε οτι θα κυκλοφορησει με liquidmetal κ την 8500 ποσο υπολογιζετε το κοστος
οταν το  liquidmetal που κυκλοφορει τωρα ειναι 1,5k ακριβοτερο απο την κανονικη εκδοση;
πιστευω οτι θα υπερβει την τιμη του ploprof κ τοτε τα πραγματα περιπλεκονται ακομη περισσοτερο με τους ανταγωνιστες του.

υπομονη.........

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2197 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 03:43:33 μμ »
καθως οτι κ το smp θα φορεσει κ αυτο την "καινουργια" 2500.
Μα ήδη το SMP φοράει Co-Axial μηχανισμό: http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/300-m-diver-chronometer/21230412001002 (το αναφέρει στο Movement)
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2198 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:08:54 μμ »
Πάντως άμα το PO τιμολογηθεί κοντά στο Sub, ας παραγγείλει και καμιά μεγάλη παρτίδα βάζα η Omega, για να τα κάνει κομπόστα...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2199 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:26:42 μμ »
   Κι όμως Θοδωρή, πιστεύω πως αν θέλει κάποτε να χτυπήσει και να ξεπεράσει τη Rolex πρέπει αφενός να μείνει σταθερή στο σχέδιο του ΡΟ για χρόνια και αφετέρου να πουλάει σε παρόμοια τιμή ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης