Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.  (Αναγνώστηκε 4451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:12:18 μμ »
Πέρα από το Hublot της υπογραφή μου, υπάρχουν μερικά ακόμη ρολόγια που θα τα αγόραζα ανεξάρτητα, τιμής ή μάρκας.

Ανεξάρτητα ακόμη μηχανισμού ή προέλευσης.

Θα τα αγόραζα γιατί απλά μου αρέσουν, χωρίς να σκεφτώ  μεταπολιτική αξία, ειδικό βάρος ονόματος, συλλεκτικότητα, ή κάτι άλλο. Χωρίς ακόμη να σκεφτώ αν αρέσουν ή δεν αρέσουν και τέλος χωρίς, κυρίως αυτό,  καν να σκεφτώ να τα δώσω ανταλλάξω κλπ. Απλά κάποια στιγμή θα τα παραχωρούσα ειδικά. ( σε αγαπημένα χέρια)

Η επιλογή μου έχει να κάνει με το χρώμα το σχήμα και την υφή τους. Έχει να κάνει με το δικό μου εσωτερικό χαμογελο βλέποντάς στο χέρι μου. Φετιχιστής σίγουρα όχι. Στον πολυποίκιλο όμως κόσμο που ζούμε, κάποιες γραμμές, κάποια, με συγκεκριμένη επεξεργασία, υλικά κάποια χρώματα, εστιάζουν βαθύτερα στο μάτι μου με αποτέλεσμα το σύνηθες ωραίο, να ξεπερνιέται.

Τα ρολόγια αυτά, ίσως, δεν έχουν κάτι... έχουν όμως με την συνολική υπόστασή τους να θυμίζουν σε μένα σημαντικά πράγματα που σε πρώτη ανάγνωση (πρώτη ματιά) είναι μάλλον θολά. Σε δεύτερη όμως η ανάγνωση τους είναι απόλυτα ξεκάθαρη. Σίγουρα σας έχει να συμπαθήσετε ή να αντιπαθήσετε κάτι με την πρώτη ματιά, οι λόγοι για τους οποίους έγινε αυτό συνειδητοποιήθηκαν αργότερα....!

Έχω δηλώσει δημόσια ότι με τα χρήματα που κοστίζει το Hublot π.χ. μπορείς να αγοράσεις άλλα ρολόγια ενδεχομένως καλύτερα ποιοτικότερα κλπ, συμφωνώ απόλυτα, αλλά το Hublot θα αγόραζα.

Το ίδιο έχει συμβεί με ένα κιτρινάκι ( φίλε Άρη ξέρεις αν έχει κάποιο λίνκ ανέβασε το στο πόστ μου.) έτσι το λέω εγώ γιατί απλά, πριν το δω, ποτέ δεν πίστευα ότι θα μου αρέσει τόσο ένα ρολόι με κίτρινο καντράν.

Αντικειμενικά και στις δύο περιπτώσεις με τα ίδια  χρήματα θα μπορούσα να πάρω καλύτερα ρολόγια. Όχι όμως, θέλω αυτά ( και κάποια άλλα) και δεν είναι θέμα γνώσεων  ή ότι άλλο. είναι θέμα  προσωπικής  αντίληψης, υποκειμενικής ομορφιάς, υπόβαθρου αναμνήσεων....και τρόπου θεώρησης των πραγμάτων γενικότερα. 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι προσέγγισης στην επιλογή ρολογιού. Σίγουρα όμως υπάρχει και αυτός.

Φιλικά

Stardrive.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:56:06 μμ »
Πές τα Χρυσόστομε!

Φιλικά
Δημήτρης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:56:49 μμ »
Πές τα Χρυσόστομε!

Φιλικά
Δημήτρης
+1 ;D

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:11:57 μμ »
Συμφωνώ με την ουσία του post σου...Τώρα βέβαια όταν τα υποκειμενικά κριτήρια απόκτησης ενός ρολογιού που μας εξιτάρει βλέποντάς το στον καρπό μας,συνδιάζονται με αξιόλογη μηχανή,μεταπωλητική αξία υψηλή,και "βαρύ" brand name,τι καλύτερο....

Σίγουρα όμως,όταν ο τελικός και μόνιμος προορισμός του πολυπόθητου αντικειμένου είναι ο καρπός μας,και ο πρώτος δέκτης το πρωί και ο τελευταίος το βράδυ είναι το μάτι μας και η προσωπική αισθητική του καθενός μας,τότε τον πρώτο λόγο έχει το ένστικτο και η υποκειμενικότητά μας...Γνώμη μου πάντα. :)

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:28:48 μμ »
Η αλήθεια είναι πως τον κύριο ρόλο -και σωστά- παίζει το τι σού κάνει περισσότερο "κλικ".

Αποσυνδεδεμένος kav

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:43:02 μμ »
πολύ σωστά, το ρολόι είναι πολύ προσωπική υπόθεση

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:54:37 μμ »
η μεταπωλιτικη αξια αν και παρεξηγημενη ειναι μια πολυ σημαντικη παραμετρος και εχει να κανει με το "ποθητο ρολοι" που τις περισσοτερες φορες δεν ειναι μονο θεμα μοδας η μαρκετινγκ αλλα περιεχομενου!ετσι ενα ρολοι που θα το ηθελαν πολλοι κραταει και αξια οταν μπει στην διαδικασια της πωλησης ,γιατι η ζητηση ειναι μεγαλη

tibardos

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 07:15:29 μμ »
καλησπερα και απο εμενα. διαβαζω συνεχεια εδω και μερες τα παντα και μου αρεσουν οι τοποθετησεισας γιαυτο που λεγετε ρολοι ,ακομα και η αντιπαραθεσεις σας ειναι επικοδομητικες για ολους μας και περισοτερο για τους πιο νεους(ηλικιακα).εκεινο που πραγματικα δεν μου κολαει με την καλη ενοια βεβαια ειναι, πως ειναι δυνατον να αγορασω ενα ρολοι που ειναι οποθος μου,το παθος μου αυτο για το οποιο χενυχταω και μετραω τα ευρω και τους τροπους ποτε θα το αποκτισω, και να σκεφτομε την μεταπωλιτικη του αξια.μα δεν προκειτε να το πουλησω ποτε.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 07:16:51 μμ »
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι προσέγγισης στην επιλογή ρολογιού. Σίγουρα όμως υπάρχει και αυτός.

Με την παραδοχή αυτή φίλε stardrive, δεν μου αφήνεις και πολλά περιθώρια για περαιτέρω σχόλια, παρά μόνο για το εξής:
Μακάρι να μάθουμε όλοι μας (κάποιοι βέβαια μπορεί να το έχετε ήδη καταφέρει, κυρίως για μένα μιλάω) να προσεγγίζουμε τόσο σφαιρικά και ολοκληρωμένα τα διάφορα θέματα για τα οποία αφιερώνουμε χρόνο και χρήματα και που μας απασχολούν/ενδιαφέρουν/ενθουσιάζουν/απορροφούν.





Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 12:49:40 πμ »
Έχω την αίσθηση πως σπάνια έως καθόλου δεν αγοράζουμε ρολόι με κριτήριο διαφορετικό από αυτό που παρέθεσε ο stardrive!
Υπάρχει περίπτωση να αγοράσουμε ένα ρολόι για να το φυλάξουμε;
Πάντα δεν το αγοράζουμε για να το έχουμε στον καρπό μας και να το απολαμβάνουμε - χρησιμοποιούμε;
Και καλά, πάντα θα υπάρχει και η άποψη "τόσα λεφτά για Miyota;;;;"!
Έλα που αυτό το Miyota μου έκανε το κλικ...
Έλα που αυτό το JLC θα μου κόψει για κάνα χρόνο βόλτες, gadgets, εισιτήρια διαρκείας, CD μουσικής... και 'γω δεν ξέρω τι άλλο ακόμα...
Ο ήρεμος ύπνος που θα κάνω ονειρευόμενος την αγορά του (αφού έχω σχεδιάσει πως θα τα μαζέψω...) και τα χρόνια που θα κερδίσω χαμογελώντας όταν θα το κοιτάω στο χέρι μου... αξία ανεκτίμητη...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 08:20:45 πμ »
Οποιαδήποτε σχόλια είναι ευπρόσδεκτα, φίλε nin, όχι μόνο από σένα αλλά από όποιο φίλο.
Είναι μια τοποθέτησή μου, από την άλλη, γιατί όχι, να ακουστούν και άλλες.

Ο διάλογος είναι για να να μαθαίνουμε, καταστάσεις, σκέψεις, οπτικές γωνίες, θεωρήσεις που ίσως δεν έχουμε ακόμη σκεφτεί.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:41:30 πμ »
Το ίδιο έχει συμβεί με ένα κιτρινάκι ( φίλε Άρη ξέρεις αν έχει κάποιο λίνκ ανέβασε το στο πόστ μου.) έτσι το λέω εγώ γιατί απλά, πριν το δω, ποτέ δεν πίστευα ότι θα μου αρέσει τόσο ένα ρολόι με κίτρινο καντράν.

Φιλικά
Stardrive.


ZODIAC 'OCEANAIRE DIVER AUTOMATIC'





Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 03:32:09 μμ »
stardrive φανταστικο ποστ :smt023
Το διαβασα 3 φορες απο χθες και σε νιωθω απολυτα,τοσο που,αν ειχα τα χρηματα θα ετρεχα να σηκωσω ολη τη γκαμα της anonimo :smt049 και ποιος τη μ@μει τη μεταπωληση :smt025

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:22:36 μμ »
"αγοραζω αυτο που μου αρεσει" ,ναι ειναι ο πιο βασικος παραγοντας!αλλα η σκεψη που εκανα ειναι η εξης:τα κλασσικα σχεδια των μεγαλων οικων του παρελθοντος δεν επηρεαζουν το κριτηριο μας ?δεν εχουν δημιουργησει ενα σημειο αναφορας του "ωραιου" στο θεμα ρολοι?κασες οπως του  rolex submariner,panerai,omega speedmaster,iwc pilot etc που σχεδιαστηκαν απο τους καλυτερους της εποχης οι οποιοι εργαστηκαν για τις καλυτερες εταιριες της εποχης!ας ερθουμε και στο παρον ,ο καλος σχεδιαστης θα εργαστει σε μια μεγαλη εταιρια και ειναι λογικο.οι κασες σημερα ,περα λιγων εξαιρεσεων κινουνται στα σχεδιαστικα πρωτυπα του χθες,κατα κυριο λογο.Η anonimo που αναφερθηκε και ειναι μια ιταλικη εταιρια(ειναι γνωστο οτι στο design ειναι οι καλυτεροι) που προεκυψε απο την "ωμοπλατη" της panerai και την ακολουθησε σχεδιαστικα αλλα ποτε δεν την εφτασε ,κατα την γνωμη μου.γιατι η πανεραι πετυχε ενω η ανονιμο οχι ?βασικο συστατικο αποτελει η ιστορια της,θελω να πω οτι μια πανεραι που θα ειχε ιδρυθει στις μερες μας δεν θα ειχε την ιδια πορεια.η πανεραι με το σχεδιο της απο την δεκαετια του 30 που σχεδιαστηκε πολυ εξυπνα  ετσι για να ειναι ενα λειτουργικο ρολοι.μεγαλη κασα,εδικο κλειδωμα με προστασια,μεγαλοι δεικτες με φωσφοριζων υλικο(η πρωτη οσο γνωριζω) και ολα αυτα για ενα καταδυτικο ρολοι σε μια εποχη με πολυ λιγοτερες ευκολιες σε μηχανηματα και υλικα.αυτο ειναι κατακτηση και τοποθετηται  σε αυτο που λεγεται ιστορια μιας μαρκας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2009, 05:35:00 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:57:34 μμ »
Σωστα και λογικα τα λες george,oμως το ζουμι στο γραψιμο του stardrive(στο οποιο δε χρειαζεται κανεις να συμφωνει η να διαφωνει υποχρεωτικα,ειναι απλα ''η αλλη προσεγγιση'') ειναι το ακριβως αντιθετο:
Daytona?Οοοοοχι ευχαριστω,BingBang?Ναι με χιλια...
Panerai?Οοοοοοχι ευχαριστω,anonimo?Ναι με χιλια...
Patek?     -//-       -//-       ,Lange?       -//-

...Αντικειμενικά και στις δύο περιπτώσεις με τα ίδια  χρήματα θα μπορούσα να πάρω καλύτερα ρολόγια. Όχι όμως, θέλω αυτά ( και κάποια άλλα) και δεν είναι θέμα γνώσεων  ή ότι άλλο. είναι θέμα  προσωπικής  αντίληψης, υποκειμενικής ομορφιάς, υπόβαθρου αναμνήσεων....και τρόπου θεώρησης των πραγμάτων γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:57:32 μμ »
George_ δεν μπορώ πάρα να συμφωνήσω με το σκεπτικό σου, που ούτως η άλλως θεωρώ σωστό. Είναι μια οπτική γωνία η τοποθέτησή σου που λαμβάνει υπ΄όψιν της γεγονότα και διαπιστώσεις ετών.

Από την άλλη όμως υπάρχουν αντικείμενα που λές μέσα σου όταν το πρωτοβλέπεις αυτό σχεδιάστηκε για μένα, (αποκλειστικά για μένα) και δεν σε νοιάζει ποιοί η πόσοι το έχουν/φορούν/χαίρονται σε νοιάζει ότι το έχεις εσύ.
Είναι μια σχέση σχεδόν ερωτική/μυστικιστική που έχει να κάνει με όλα αυτά που μέσα σου ορίζεις.

Γιατί πέρα από τα σημεία αναφοράς, όπως πολύ σωστά έθεσες, που υπάρχουν μέσα μας, υπάρχει και ο δικός μας εντελώς προσωπικός ορισμός, ορισμός που πολλές φορές δεν συμπίπτει με τους καιρούς, όχι γιατί δεν καταλαβαίνουμε/ ξέρουμε, αλλά γιατί θα θέλαμε, το αντικειμενικά παραδεκτό να "ισούται" με το δικό μας.

Να το πω και διαφορετικά κάποια ρολόγια ( υπό την προϋπόθεση του εντελώς προσωπικού αντικειμένου) αποτυπώνουν στο μέγιστο βαθμό απεικονίσεις του ελεύθερου εγώ μας και όχι του κατά συνθήκη.

Απλά στο ρολόι μπορείς να εκφραστείς με όποιο τρόπο θέλεις χωρίς η ελευθερία αυτή να μπαίνει η να  παραβιάζει τα δικαιώματα του άλλου, και παράλληλα να σου θυμίζει αυτό ακριβώς που εσύ έχεις μέσα σου.

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, σε αναμονή περισσοτέρων.....

Υ.Γ. Και να γυρίσει η μόδα πάλι στα μικρά σε διάσταση κασώματα, εγώ πάλι για μεγάλα θα ψάχνω γιατί...
      Γιατί είναι πιο χορταστικές οι λεπτομέρειες.

Φίλε Watch-Collector ευχαριστώ για την ανάρτηση των φωτό.

Φίλοι pontioz1, tibardos, kav, Petros1, Nikos patra, και φυσικά  eisenberg και blackbird :up:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2009, 07:04:48 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 09:56:00 μμ »
Από την άλλη όμως υπάρχουν αντικείμενα που λές μέσα σου όταν το πρωτοβλέπεις αυτό σχεδιάστηκε για μένα, (αποκλειστικά για μένα) και δεν σε νοιάζει ποιοί η πόσοι το έχουν/φορούν/χαίρονται σε νοιάζει ότι το έχεις εσύ.
Είναι μια σχέση σχεδόν ερωτική/μυστικιστική που έχει να κάνει με όλα αυτά που μέσα σου ορίζεις.
Mεγάλη αλήθεια αυτή....μου έχει συμβεί αρκετές φορές,και όχι μόνο με ρολόγια...
Βασικά ,πάντα ήμουν οπαδός των απόψεων που σε έκαναν να ανοίξεις αυτο το thread φίλε stardrive...;Όμως αν θέλω να είμαι δίκαιος πρέπει να πώ ότι και η οπτική γωνία του george_ έχει λογικές βάσεις και σωστά επιχειρήματα...

Εν ολίγοις η αλήθεια βρίσκεται μάλλον κάπου στη μέση....και όπως έγραψα και στο προηγούμενο μου post,ο συνδυασμός:"αυτό το ρολόι φτιάχτηκε για μένα" και παράλληλα: "σέρνει και μια βαριά ιστορία πίσω του" (2 σε 1 δηλαδή) είναι το ιδανικό...

Επειδή στην real life όμως το ιδανικό είναι απο σπάνιο εώς δυσεύρετο,αναμενόμενο είναι όλοι μας να κάνουμε σωστές επιλογές που τις χαιρόμαστε,αλλά και λάθος επιλογές που τις μετανιώνουμε...
Το ζητούμενο όμως είναι οι επιλογές να είναι δικιές μας....απόλυτα δικιές μας....
Έτσι είναι το παιχνίδι,έτσι είναι και η ζωή γενικότερα... ;)


ΥΓ. Πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα καταπληκτικό βιβλίο του Στίβεν Πρέσσφιλντ (το οποίο παρεπιπτώντως συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσει το ιστορικό μυθιστόρημα) με τίτλο:
"Σκοτώστε τον Ρόμελ"...Εκεί λοιπόν είχε μία φράση η οποία μου έχει μείνει :

"Υπάρχουν αποφάσεις οι οποίες τη στιγμή ακριβώς που τις παίρνεις,ξέρεις ήδη ότι είναι λάθος.

Ποιος από μας δεν το έχει ζήσει...? :)

director

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:12:06 μμ »
και βεβαια οταν ειπα ναι στην προταση γαμου που μου εκανε η γυναικα μου

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:17:28 μμ »
και βεβαια οταν ειπα ναι στην προταση γαμου που μου εκανε η γυναικα μου
:dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ρολογιού μια διαφορετική προσέγγιση.
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:31:30 μμ »
και βεβαια οταν ειπα ναι στην προταση γαμου που μου εκανε η γυναικα μου

Σωστή προσέγγιση... :cheers: :booze:

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!