Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843604 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2180 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 11:01:05 μμ »
Kαλησπέρα και απο εμένα. Εδω και πέντε χρόνια φοράω αυτο http://larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=1&id=1119965173 (η μεγάλη εικόνα) και ποτε μα ποτε δεν εχει πάθει τίποτα και το εχω κακομεταχειριστει όσο δεν πάει.Εχω και άλλα ρολόγια διαφόρων εταιρείων αλλα σαν αυτο το Seiko Kinetic 200m Diver SKJ001P (αν ειναι αυτο το ονομα του) χωρίς να έχω πολλές γνώσεις ειναι απο τα πιο αξιόπιστα ρολόγια.

Αποσυνδεδεμένος Kingofgreece

  • TheWatchmakingBlog®
  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
    • TheWatchmakingBlog®
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2181 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 06:56:31 μμ »
Καλησπέρα Κύριοι,  8)

Ενδιαφέρομαι σοβαρά για το παρακάτω ρολοι

http://www.seiko.co.uk/products/seiko/c/other_seiko_watches/m/srp043k1_srp043k1

Το έχω βρει εδώ σε τιμή κανόνι

http://www.roachman.com/seiko/diver/SRP043K.html

Το ερώτημα μου είναι αν είναι έμπιστος ο παρακάτω πωλητής και αν το ρολοι είναι Made in Japan. Αν το αγοράσω από ελληνική ιστοσελίδα και πληρώσω καπέλο 150 euro παραπάνω είμαι πιο σίγουρος ότι είναι αυθεντικό? Ο παραπάνω πωλητής πουλάει Αυθεντικά Seiko κατά την γνώμη σας?

Γνώμες για το πααραπάνω Seiko?

Το πρώτο μου αν τελικα το αγοράσω!


Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2182 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 07:45:25 μμ »
Το μαγαζί είναι από τα καλύτερα και πιο σίγουρα για αυθεντικό seiko, το ρολόι δεν είναι ιαπωνικό (έχει Κ στον κωδικό και όχι J, SRP043K1)
Γνώμες πραγματικά δεν μπορούμε να πούμε επειδή είναι καινούριο μοντέλο και μάλλον δεν το έχουμε δει οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος Kingofgreece

  • TheWatchmakingBlog®
  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
    • TheWatchmakingBlog®
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2183 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 10:58:30 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απαντηση!

JApan Made diver της Seiko ποια είναι? Πχ Sumo?

Αυτο πως το βλέπετε? SBCZ011

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2184 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:00:56 μμ »
Kάποια μοντέλα γίνονται μόνο εκτός Ιαπωνίας, όπως το monster
Κάποια αποκλειστικά στην Ιαπωνία. Νομίζω το σούμο είναι σε αυτά
Κάποια έχουν και ασιατική και ιαπωνική έκδοση, με την ιαπωνική να είναι λίγο ακριβότερη αλλά όχι και καλύτερη αναγκαστικά. Παράδειγμα το skx007/009.  Kαποιοι προτιμούν το εκτός ιαπωνίας λόγο των μικροδιαφορών στο καντραν.
Γενικά θα βλέπεις τον κωδικό για να καταλάβεις που φτιάχνεται SRP043K1 ή SRP043J1. Aν λείπουν και τα δύο (J ή Κ) το ρολόι μάλλον είναι αποκλειστικά Ιαπωνικό μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος Kingofgreece

  • TheWatchmakingBlog®
  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
    • TheWatchmakingBlog®
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2185 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:35:38 πμ »
Τι να πω έχω μπερδευτεί ειλικρινά. Ενώ m αρέσει πολύ σαν εμφάνιση το SRP043K1 ψιλό κολλάω στο ότι δεν είναι made in Japan. Είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Άσε που έχω οργώσει το internet να βρω reviews και πληροφορίες σχετικά με το ρολοι και βρίσκω ελάχιστα (ίσος για το ότι είναι καινούργιο). Πάντως διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τον μηχανισμό του και για το μπρασελέ του καθώς και την ολική ποιότητα του. Περιμένω email από 2-3 "ιντερνετομαγαζα" να δω τι θα μου πουν και θα προχωρήσω μάλλον σε αγορά.

Μακάρι να μπορούσα να το πάρο από ένα ελληνικό μαγαζί στα ίδια χρήματα, έστω και λίγο παραπάνω. Αλλα δυστυχώς το καπέλο στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο σε σχέση με τις τιμές εξωτερικού.


Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2186 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 02:28:09 μμ »
To εν λογω ρολοι της εικονας το εχω δει στο κολωνακι με καουτσουκ και ειναι απιστευτο! Αξιζει... ;) Πολυ ποιοτικο και σε καλη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο! :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2187 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:43:01 μμ »
δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στην ποιοτητα εργασιας αναμεσα σε ιδια μοντελα SEIKO ...αν θες seiko jdm πληρωνεις το οτι ο ιαπωνας παιρνει τα διπλασια λεφα απο σενα σε μισθο.....εχοντας ο ιδιος επισκεφτει εργοστασιο στην ιαπωνια και της ιδιας μαρκας στην ταυλανδη δεν ειδα καμμια διαφορα !αα στην ταυλανδη ψοφαγες απο τν ζεστη και στην οσακα εκανε ψοφοκρυο!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2188 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 07:53:47 πμ »
δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στην ποιοτητα εργασιας αναμεσα σε ιδια μοντελα SEIKO ...αν θες seiko jdm πληρωνεις το οτι ο ιαπωνας παιρνει τα διπλασια λεφα απο σενα σε μισθο.....εχοντας ο ιδιος επισκεφτει εργοστασιο στην ιαπωνια και της ιδιας μαρκας στην ταυλανδη δεν ειδα καμμια διαφορα !αα στην ταυλανδη ψοφαγες απο τν ζεστη και στην οσακα εκανε ψοφοκρυο!

Πιο πολυ εξαρταται απο την ορεξη για δουλεια π θα εχει ο τεχνιτης, τι λες για αυτο?
Ποιος ειναι πιο ευχαριστημενος - ο Ιαπωνας ή ο Ταυλανδεζος , και παλι ειναι η αμοιβη ο μονος συντελεστης ?, γιατι ξερεις πως το χρημα δεν
φερνει την ευτυχια- οχι οχι, αυτο ειναι μυθος, απλα την εξαγοραζει :).
Που να φανταζεται ο Ταυλανδος τι φιλοσοφικες εργατοπαραγωγικες συζητησεις στηνουμε για την παρτη του τωρα...

αιντε, μην με παιρνετε στα σοβαρα-καλημεριζω!!!
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2189 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 12:23:35 μμ »
δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στην ποιοτητα εργασιας αναμεσα σε ιδια μοντελα SEIKO ...αν θες seiko jdm πληρωνεις το οτι ο ιαπωνας παιρνει τα διπλασια λεφα απο σενα σε μισθο.....εχοντας ο ιδιος επισκεφτει εργοστασιο στην ιαπωνια και της ιδιας μαρκας στην ταυλανδη δεν ειδα καμμια διαφορα !αα στην ταυλανδη ψοφαγες απο τν ζεστη και στην οσακα εκανε ψοφοκρυο!

Το αν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα εργασίας είναι πολύ πολύ δύσκολο να το πει κάποιος...Και για μένα ψυχολογικοί οι λόγοι που αγόρασα το 1ο μου SEIKO made in Japan.Όπως δε θα ήθελα να αγοράσω ένα OMEGA made in PHILIPINES ή όπου αλλού!Βέβαια ο καθένας όπως το σκέφτεται..Για 30-40 € διαφορά νομίζω αξίζει να πάρεις SEIKO made in Japan
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος EvagkMac

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2190 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 04:01:40 μμ »
Καλησπερα σε ολους ! Συγχαρητηρια για το forum , το εχω χρησειμοποιησει πολες φορες
για πληροφοριες αλλα δεν ειχα γραφτει λογο ελλειψης χρονου.


Θα ηθελα καποιες γενικες πληροφοριες για ενα μοντελο της SEIKO που με ενδιαφερει
το οποιο ειναι αυτο[ http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=24_98&products_id=11390&osCsid=a2185ea84c20b5d23f37c37a74b3d167 ]
οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ.
Σας ευχαριστω !

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2191 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 06:51:21 μμ »
καλωσορισες στο φορουμ φιλε μου!!  :)

Καλησπερα σε ολους ! Συγχαρητηρια για το forum , το εχω χρησειμοποιησει πολες φορες
για πληροφοριες αλλα δεν ειχα γραφτει λογο ελλειψης χρονου.

καπως ετσι, ξεκινησαμε οι πιο πολλοι..  :D

το ρολοϊ που σε ενδιαφερει, ειναι seiko,
οποτε το ονομα του κ μονο ειναι εγγυηση!!
νομιζω οτι ο μηχανισμος του εχει καλες κριτικες
κ το μεγεθος της κασας του ταιριαζει σε καθε χερι.
αν σου αρεσει κ οπτικα, θα ελεγα να το παρεις,
απλως αν το ψαξεις κ λιγο ακομα, ισως πετυχεις
λιγο καλυτερη τιμη..  ;)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2192 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 06:59:02 μμ »
Kαλώς όρισες EvagkMac,
Για να συνεχίσω την προηγούμενη συζήτηση περι japan made seiko or not, το συγκεκριμένο ρολόι δεν είναι ιαπωνικό SRP031K1.

Σε σχέση με τα seiko που ξέρουμε όλοι η διαφορά είναι η μηχανή, η νέα 4R15a.

Το σχόλιο ενός πολύ έμπειρου φορουμίστα του Isthmus, πρώην seiko ή casio moderator στο wus (αν θυμάμαι καλά) :
The 4r movements are solid. They are variants of the 7s with decorated rotors and an extra jewel. like the 7s they are built for robustness, simplicity and ease of maintenance. They come unadjusted out of the factory and are not designed to keep ultimate super accurate timing. Their variance is the same as the 7s.

Kατά τα άλλα έχουμε ένα τυπικά καλό seiko, φτιαγμένο για να αντέχει την καθημερινή σκληρή χρήση, που δυστυχώς στην ελλάδα η τιμή είναι εξωφρενικά ψηλή.

             Δες ένα review εδώ: http://yeomanseiko.wordpress.com/2009/04/11/another-recent-addition-seiko-srp031/


Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2193 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 01:28:55 πμ »
Kατά τα άλλα έχουμε ένα τυπικά καλό seiko, φτιαγμένο για να αντέχει την καθημερινή σκληρή χρήση, που δυστυχώς στην ελλάδα η τιμή είναι εξωφρενικά ψηλή.

+1  ;)

http://www.relojes-especiales.com/foros/area-venta-de-mercantes/?tid=6&prid=5991&mod=seiko-automatic-cal4r15a-srp031k-wr100m

Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος EvagkMac

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2195 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:39:56 μμ »
Ευχαριστώ για το καλοσορησμα grecellin , gsb και gss
νομιζώ πως κατάλαβα τις διαφορές και νομιζώ πως με ικανοποιει ποιοτικά
οποτε θα κανω λιγακι ερευνα για καποιο site που να στέλνει Ελλαδα και
να έχει καλητερη τιμή. Αν εχετε να μου προτηνεται εσεις καποιο αξιοπιστο θα ηταν καλητερα.
Σας Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2196 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 07:59:16 μμ »
http://www.chronograph.com/store/productlist.asp?passsearch1=&passsearch2=&passsearch3=&passsearch4=&passsearch5=&listno=&start=1111

Πιστεύω πως το βρίσκεις και με λιγότερα χρήματα αλλα το site είναι από τα αξιόπιστα.

Φιλικά
desmo

Αποσυνδεδεμένος EvagkMac

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2197 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 02:43:59 μμ »
Πολυ ενδιαφερον το site και πολυ φτηνο!!
Ευχαριστω desmo16 εχει κανεις παραγγηλει απο το εν λογο site ?
Λογικα για να εχει δολαρια ειναι απο Αμερικη αρα αργει λιγακι ε??
Anyway ας αργισει και λιγακι δεν πειραζει , χαλαλι τετοια διαφορα απο τις Ελληνικες τιμες.
Αλλη μια τελευταια ερωτηση  ::) με χρεωστικη της Τραπεζας Κυπρου γινεται να παραγγηλω απο αυτο ε?
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις , σας ευχαριστω  :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2198 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:01:45 μμ »
Aλλη μια τελευταια ερωτηση  ::) με χρεωστικη της Τραπεζας Κυπρου γινεται να παραγγηλω απο αυτο ε?
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις , σας ευχαριστω  :) :) :) :) :) :) :)

Αν αναγράφει Visa ή Master δεν παίζει ρόλο, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν πιστωτική.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2199 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 04:34:59 μμ »
seiko για μικρους καρπους...?
Type: Divers
Movement: Automatic
Calibre: 4205

Crystal: Hardlex
Dial: Black
Bezel: Black unidirectional bezel
Case: Stainless steel
Case diameter: 34mm excl. crown
Case thickness: 13mm
Water resistance: 150meters
Bracelet/Strap: Rubber