Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843975 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #480 στις: Ιούλιος 10, 2008, 06:30:20 πμ »
Ε αυτό είναι SEIKO, :up:
καλορίζικο, και καλοφόρετο ... !!!
Φαντάζομαι το πρωί αυτό και το απόγευμα για καφέ το FlightMaster . :up:


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #481 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:01:00 πμ »
StefMac, έκανες μία πολύ συνετή επιλογή για να σώσεις το JLC σου από τις κακοτοπιές. Πήρες ένα ρολόι που πιστεύω όταν το φοράς δεν θα σου λείπει και τόσο το JLC. Τα seiko αυτής της τιμής για εμένα είναι τρομερή παρηγοριά, όταν δεν φοράς το καλό σου ρολόι!
Αλλά όντως το  marinemaster του Giousou είναι άλλο πράμα. Σε αυτό το seiko πάνω απ'όλα με τρελαίνει το πίσω καπάκι του, το βλέπεις και είσαι σίγουρος ότι δεν το περνάει τίποτα.
Καλοφόρετα και τα δύο σας!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #482 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:09:29 πμ »
Σιγά ρε παιδιά δε σας προλαβαίνω! Μπράβο, μπράβο, μπράβο. Πάντα τέτοια.
Στέφανε τι κουκλί είναι αυτό; Μήπως πρέπει να το σκεφτώ και 'γώ σοβαρά για ένα Σέικο παραλίας;
Giosou μου τρέχουν τα σάλια. Αφυδάτωση θα πάθω καλοκαιριάτικα.
Καλορίζικα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #483 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:23:37 πμ »
StefMac, έκανες μία πολύ συνετή επιλογή για να σώσεις το JLC σου από τις κακοτοπιές. Πήρες ένα ρολόι που πιστεύω όταν το φοράς δεν θα σου λείπει και τόσο το JLC. Τα seiko αυτής της τιμής για εμένα είναι τρομερή παρηγοριά, όταν δεν φοράς το καλό σου ρολόι!
....
Σαν να έχεις δίκιο ... ;)
Ευχαριστώ παιδιά !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος JamZ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #484 στις: Ιούλιος 10, 2008, 09:09:02 πμ »
Αγαπητέ Στέφανε,

με γεια το ρολογάκι. Αν και παρακολουθώ το forum καθημερινά, λιγες είναι οι φορές που έχω γράψει κάτι. Το συγκεκριμένο το έχω κι εγώ έξι μήνες περιπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητά του, ειδικά για τα λεφτά που κοστίζει. Με την ευκαιρία, αν θυμηθώ να περάσω αύριο τις φωτογραφίες στον υπολογιστή της δουλειάς, θα ανεβάσω μία για να σου δώσω ιδέες για λουράκι. Του έχω βάλει ένα πορτοκαλί με folding clasp που του πάει πάρα πολύ. Και επειδή κόβεται στα μέτρα του καρπού.... δεν μου το παίρνει η κοπέλα μου, να το φοράει κι εκείνη!!!

Να το χαίρεσαι!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #485 στις: Ιούλιος 10, 2008, 09:30:18 πμ »
Αγαπητέ Στέφανε,

με γεια το ρολογάκι. Αν και παρακολουθώ το forum καθημερινά, λιγες είναι οι φορές που έχω γράψει κάτι. Το συγκεκριμένο το έχω κι εγώ έξι μήνες περιπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητά του, ειδικά για τα λεφτά που κοστίζει. Με την ευκαιρία, αν θυμηθώ να περάσω αύριο τις φωτογραφίες στον υπολογιστή της δουλειάς, θα ανεβάσω μία για να σου δώσω ιδέες για λουράκι. Του έχω βάλει ένα πορτοκαλί με folding clasp που του πάει πάρα πολύ. Και επειδή κόβεται στα μέτρα του καρπού.... δεν μου το παίρνει η κοπέλα μου, να το φοράει κι εκείνη!!!

Να το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ,
με γειές  και σε εσένα ... :up:
Περιμένω φωτογραφίες !!!

Φιλικά Στέφανος.

Υ. Γ. Γράφει και σ’εσένα από κάτω ''MOVEMENT MALAYSIA'' ?!?  :-\
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος JamZ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #486 στις: Ιούλιος 10, 2008, 10:25:49 πμ »
Ναι, αν θυμαμαι καλά, γιατί αυτή τη στιγμή φοράω το τελευταίο μου Tokyoflash, γράφει: "MVT MALAYSIA" με μικρά γραμματάκια μεταξύ του 6 και του 7. Αλλωστε πρόκειται για την 7s35 η οποία είναι η 7s26b?, χωρίς την ένδειξη ημέρας. Αλλά γιατί το συνοφρυωμένο πρόσωπο; Έχω παρακολουθήσει και εδώ και σε ξένα forum την συζήτηση αυτή για το made in japan ή όχι, ειδικά για το Orange Monster. Από όσο ξέρω αυτή την οικογένεια μηχανισμών η Seiko την κατασκευάζει εκτός Ιαπωνίας, σε δικά της όμως, εργοστάσια, με ενιαίο - θέλω να πιστεύω - quality control system. Αν και το συγκεκριμένο μοντέλο δεν διατίθεται στην Ιαπωνική αγορά, ακόμα και τα "Night Monsters" που είναι exclusively sold in Japan, έχουν MVT MALAYSIA (νομίζω) και CASED IN CHINA (είμαι σίγουρος). Οπότε δεν πιστεύω ότι έχεις να φοβάσαι τίποτε.

Το φινίρισμα είναι σχεδόν τέλειο και το δικό μου πέρα από μια ανεπαίσθητη γρατζουνιά στο κρύσταλο (η οποία φαίνεται μόνο σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας, από τη σκιά που κάνει στο καντράν), φαίνεται σαν καινούριο. Όσο για την ακρίβεια του μηχανισμού, ξεκίνησε με + 15 sec/day και τώρα πρέπει να έχει πέσει στο + 5-10 sec/day, πράγμα σχετικά εντυπωσιακό για αυτόματο <200 ευρώ. Άλλωστε από τη στιγμή που πρέπει να κάνεις αλχημίες για να σταματήσεις το δευτερολεπτοδείκτη, εννοείται ότι η απόλυτη ακρίβεια -αν αυτή είναι ένα δείγμα της ποιότητας ενός μηχανισμού- δεν ήταν στο μυαλό του σχεδιαστή.

Τέλος, άλλος ένας λόγος που θεωρώ ότι δεν πρέπει να σε πειράζει η χώρα συναρμολόγησης του μηχανισμού, είναι ότι πρόκειται για μηχανή η οποία δεν συναρμολογείται στο χέρι, αλλά από μηχανήματα, τα οποία όπου κι αν βρίσκονται (εντός εργοστασίου της Seiko με όλα τα παραπάνω συνεπαγόμενα) κάνουν την ίδια δουλειά.

Συγγνώμη για την πολυλογία.

Και πάλι να τα χαιρόμαστε λοιπόν!!

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #487 στις: Ιούλιος 10, 2008, 01:00:53 μμ »
Stef καλορίζικο  ;D και μη σε προβληματίζει η χώρα συναρμολόγησης. Είναι όπως τα είπε ο JamZ. Τα φτηνά seiko κατασκευάζονται εκτός japan και είναι συζητήσιμο και αν οι J εκδόσεις (009j, 007j κτλ) κλείνονται καν στην Ιαπωνία. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα στην ποιότητα ή λειτουργία τους.

Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #488 στις: Ιούλιος 10, 2008, 01:16:01 μμ »
πω πω seiko-mania έχει πέσει στο φόρουμ καλοκαιριάτικα!! καλοφόρετο Στέφανε, είναι κουκλί!!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #489 στις: Ιούλιος 10, 2008, 02:04:53 μμ »
Ευχαριστώ όλους,
για τις απαντήσεις σας παιδιά !!!
Δεν με πειράζει το "MOVEMENT MALAYSIA" , αλλά φαίνεται ότι είχα μήνη πίσω στα SEIKO ''Made in Japan''... ;D
Πραγματικά είναι ένα φτηνό αλλά όχι φτηνιάρικο ρολόι που μπορείς να το φοράς και να το χαίρεσαι
χωρίς φόβο και άγχος για τίποτα !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #490 στις: Ιούλιος 10, 2008, 02:07:23 μμ »
Ευχαριστώ όλους,
για τις απαντήσεις σας παιδιά !!!
Δεν με πειράζει το "MOVEMENT MALAYSIA" , αλλά φαίνεται ότι είχα μήνη πίσω στα SEIKO ''Made in Japan''... ;D
Πραγματικά είναι ένα φτηνό αλλά όχι φτηνιάρικο ρολόι που μπορείς να το φοράς και να το χαίρεσαι
χωρίς φόβο και άγχος για τίποτα !!!

Φιλικά Στέφανος.

λενε οτι δεν υπαρχει ποιοτικη διαφορα!καλοριζικο σεικο!ο επομενος παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #491 στις: Ιούλιος 10, 2008, 02:09:20 μμ »

....
 Όσο για την ακρίβεια του μηχανισμού, ξεκίνησε με + 15 sec/day και τώρα πρέπει να έχει πέσει στο + 5-10 sec/day, πράγμα σχετικά εντυπωσιακό για αυτόματο <200 ευρώ. Άλλωστε από τη στιγμή που πρέπει να κάνεις αλχημίες για να σταματήσεις το δευτερολεπτοδείκτη, εννοείται ότι η απόλυτη ακρίβεια -αν αυτή είναι ένα δείγμα της ποιότητας ενός μηχανισμού- δεν ήταν στο μυαλό του σχεδιαστή.

.....

Και πάλι να τα χαιρόμαστε λοιπόν!!

Κατάφερα και σταμάτησα τα δευτερόλεπτα στο 12 και θα δω την ακρίβεια του και θα σας πω ...  ;D
Αν και δεν έχει και πολύ σημασία αλλά έτσι για να συζητάμε ...  ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #492 στις: Ιούλιος 10, 2008, 02:11:48 μμ »
λενε οτι δεν υπαρχει ποιοτικη διαφορα!καλοριζικο σεικο!ο επομενος παρακαλω
Ευχαριστώ george_ !!!  ;D
Και εγώ εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλη την ''ασθένεια μας'' ...  ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #493 στις: Ιούλιος 10, 2008, 02:12:30 μμ »
με γεια stef
welcome to seiko club ;D
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #494 στις: Ιούλιος 10, 2008, 05:10:35 μμ »

Πρόκειται για το εγνωσμένης αξίας ιαπωνικό φάρμακο, απευθείας από τα εργαστήρια της μεγάλης φαρμακευτικής εταιρείας SEIKO-αφιχθέν κατόπιν εντολής του "ιατρικού team" του φόρουμ μας με αρχίατρο τον Eisenberg- με σκοπό την καταπολέμηση της Ιαπωνικής γρ'ιπης των ρολογιών, που εδώ και καιρό με έχει προσβάλει

Αν δε σε πιασει και τωρα η αγωγη,θα σε ξεκινησω ενδοφλεβια :grandpa:

ΥΓ.Φιλε μου τωρα εχεις 4 διαμαντακια στη συλλογη σου,που πρεπει ν αρχισεις να απολαμβανεις,και παλι καλοφορετο το 300αρι ;)

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #495 στις: Ιούλιος 10, 2008, 05:11:31 μμ »
ΕΙΣΤΕ ΑΡΡΩΣΤΟΙ...ΣΟΡΡΥ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #496 στις: Ιούλιος 10, 2008, 06:30:19 μμ »
Αν δε σε πιασει και τωρα η αγωγη,θα σε ξεκινησω ενδοφλεβια :grandpa:

ΥΓ.Φιλε μου τωρα εχεις 4 διαμαντακια στη συλλογη σου,που πρεπει ν αρχισεις να απολαμβανεις,και παλι καλοφορετο το 300αρι ;)

Ευχαριστώ πολύ και .....στα δικά σας!!!
Υ.Γ.:Καθ'οδον είναι και το πρώτο μου Grand Seiko automatic με τον 9s67.....
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #497 στις: Ιούλιος 10, 2008, 06:45:16 μμ »
Δεν σου εφτανε ενα?????πηρες κι αλλα....κακο παιδι!!!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #498 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:07:45 μμ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #499 στις: Ιούλιος 10, 2008, 09:11:22 μμ »
Πολυ ωραιο και παχυ παχυ ;D
Η αληθεια ειναι οτι τα καουτσουκ λουρακια της Seiko δεν ειναι οτι καλυτερο(της citizen ειναι σαφως πιο ανετα) αλλα βολευουν για θαλασσα.