Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843960 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:02:21 μμ »
'....Ειδικά στο κίτρινο καντράν είναι πολύ καλοκαιρινό...."

Απ'τό στόμα μου το πήρες! Το κίτρινο ζαχαρώνω, αλλά δεν βρήκα καμμιά αξιόλογη φωτό στο διαδίκτυο...
Φίλε Eisenberg δεν ξέρω τι είναι το...hacking!
Πάντως και η διαφορά στην τιμή τους(σχεδόν διπλή για το ΜΜ) φαντάζομαι ότι είναι ενδεικτική της διαφοράς ποιότητας των δύο ρολογιών, οπότε δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου! Έλα όμως που ήδη έχω το 600άρι και δεν μου πολυπάει να τα σκάσω για το 300άρι.... ???
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:17:53 μμ »
'....Ειδικά στο κίτρινο καντράν είναι πολύ καλοκαιρινό...."

Απ'τό στόμα μου το πήρες! Το κίτρινο ζαχαρώνω, αλλά δεν βρήκα καμμιά αξιόλογη φωτό στο διαδίκτυο...
Φίλε Eisenberg δεν ξέρω τι είναι το...hacking!
Πάντως και η διαφορά στην τιμή τους(σχεδόν διπλή για το ΜΜ) φαντάζομαι ότι είναι ενδεικτική της διαφοράς ποιότητας των δύο ρολογιών, οπότε δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου! Έλα όμως που ήδη έχω το 600άρι και δεν μου πολυπάει να τα σκάσω για το 300άρι.... ???


Ούτε και εγώ ξέρω ...  :-k
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:19:40 μμ »
Παρ΄'ολα αυτά το Orient Star είναι ένα αξιόλογο ρολόι. Ειδικά στο κίτρινο καντράν είναι πολύ καλοκαιρινό.

Φιλικά
Δημήτρης

Συμφωνω οτι ειναι πολυ καλο ρολοι.

'....Ειδικά στο κίτρινο καντράν είναι πολύ καλοκαιρινό...."


Φίλε Eisenberg δεν ξέρω τι είναι το...hacking!
Πάντως και η διαφορά στην τιμή τους(σχεδόν διπλή για το ΜΜ) φαντάζομαι ότι είναι ενδεικτική της διαφοράς ποιότητας των δύο ρολογιών, οπότε δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενά σου! Έλα όμως που ήδη έχω το 600άρι και δεν μου πολυπάει να τα σκάσω για το 300άρι.... ???


Hacking ειναι οταν τραβας την κορωνα για να ρυθμισεις την ωρα,να σταματαει κι ο δευτερολεπτοδεικτης για πιο ακριβη και ευκολη ρυθμιση.
Μπορει το Seiko να ναι σαφως ανωτερο,δε σημαινει ομως οτι και το Orient δεν ειναι καλο ρολοι σε γενικες γραμμες.Αν σ αρεσει χτυπα το.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:34:31 μμ »
Ψάχνοντας λοιπόν στο νετ ένα άλλο δίδυμο (από το άλλο άκρο αυτήν την φορά, της σειράς Grand Seiko)μου "έκλεψε" την καρδιά...
  και (φωτό "δανεισμένες" από το νετ)

Το πρώτο είναι το SBGE005, μηχ. 9r66 spring drive και το δεύτερο είναι το SBGL001, μηχ. 9s67 αυτόματο (72ώρες power reserve αμφότερα).
Και εδώ ξεκινά ο προβληματισμός μου: Μου αρέσουν και τα δύο (εντάξει το spring drive λίγο περισσότερο). Θα προτιμούσα -ίσως- το αυτόματο(δεν έχω ούτε ένα auto), αλλά με χαλάει η διάμετρός του(38,5εκ.) έναντι (41εκ.) του spring drive! ??? :-\

Τί λένε οι ειδικοί του φόρουμ σχετικά; Να το κάνω το ατόπημα; Κι αν ναι, για ποιό από τα δύο και γιατί;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:40:57 μμ »
Και κάτι άλλο... τί κάνεις; Χτυπάς ένα Grand Seiko να χαίρεσαι ή παίρνεις 2-3 άλλα φθηνότερα για να "παίζεις";
Είπαμε η ασθένεια είναι ....βαρειάς μορφής.....!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #285 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:51:03 μμ »
Το auto φυσικα,τις ξερεις τις δικες μου αποψεις αλλωστε.Ετσι κι αλλιως SpringDrive εχεις ηδη.
Τα grand seiko δεν ειναι κομματια που χτυπανε στο ματι,διακριτικο σχεδιο,σχετικα μικρες διαστασεις...το κοινο τους ειναι απ οσο βλεπω στα ξενα φορουμ ατομα με υψηλη ωρολογιακη παιδεια και εμπειρια,που μπορουν να εκτιμησουν σε βαθος ενα ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #286 στις: Ιούνιος 04, 2008, 06:13:24 μμ »
Το auto φυσικα,τις ξερεις τις δικες μου αποψεις αλλωστε.Ετσι κι αλλιως SpringDrive εχεις ηδη.
Τα grand seiko δεν ειναι κομματια που χτυπανε στο ματι,διακριτικο σχεδιο,σχετικα μικρες διαστασεις...το κοινο τους ειναι απ οσο βλεπω στα ξενα φορουμ ατομα με υψηλη ωρολογιακη παιδεια και εμπειρια,που μπορουν να εκτιμησουν σε βαθος ενα ρολοι.

και παλι θα πω +100 %

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #287 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:23:14 μμ »
"Το auto φυσικα,τις ξερεις τις δικες μου αποψεις αλλωστε.Ετσι κι αλλιως SpringDrive εχεις ηδη.
Τα grand seiko δεν ειναι κομματια που χτυπανε στο ματι,διακριτικο σχεδιο,σχετικα μικρες διαστασεις...το κοινο τους ειναι απ οσο βλεπω στα ξενα φορουμ ατομα με υψηλη ωρολογιακη παιδεια και εμπειρια,που μπορουν να εκτιμησουν σε βαθος ενα ρολοι.
"

Ποιό μοντέλο από Grand Seiko θα έπαιρνες φίλε Eisenberg;
Αυτόματο απ'ότι έχω καταλάβει θα διάλεγες, αλλά γενικότερα ποιό είναι αυτό που έχει κορυφαίο -κατά την γνώμη σου- μηχανισμό;


Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #288 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:27:52 μμ »
ακομα και μια 7ς26 μια χαρα ειναι εαν θα ηθελες κοιτα και προς το σεικο σουμο,εχουμε και σχετικο τοπικ αλλα και φορουμιστες με το εν λογω ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #289 στις: Ιούνιος 04, 2008, 11:55:15 μμ »
Απλά με έχουν συνεπάρει τα Grand Seiko ::)
Αλήθεια από Credor τί ξέρουμε; Πού μπορεί να προμηθευτεί κάποιος και ποιό(μηχανισμός) αξίζει;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 05, 2008, 12:15:05 πμ »

Ποιό μοντέλο από Grand Seiko θα έπαιρνες φίλε Eisenberg;
Αυτόματο απ'ότι έχω καταλάβει θα διάλεγες, αλλά γενικότερα ποιό είναι αυτό που έχει κορυφαίο -κατά την γνώμη σου- μηχανισμό;


Μ αρεσει πολυ το GMT


Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #291 στις: Ιούνιος 05, 2008, 12:07:29 μμ »
και εμενα μου αρεσε πολυ το GMT ποσο παει ξερεις ?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #292 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:13:59 μμ »
Για να σε προσγειώσω αλλά και για να γουστάρεις
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=128074&highlight=yellow+orient
έχει και mini review. Για περισσότερα στο http://forums.watchuseek.com  divers subforum  ψάξε orient yellow.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:47:17 μμ »
Blackbird είσαι άπαικτος! Πού το ξετρύπωσες το κιτρινάκι;
Φοβερό ρολόι αν και ο Eisenberg έχει τις αντιρρήσεις του σχετικά και κοίτα που με έχει ψιλοψήσει να καλοβλέπω ένα ρολογάκι των 38,5εκ. διαμέτρου (Gran Seiko automatic SBGL001)!!! ;D  Εσύ τί λές για το συγκεκριμένο Μέγα Σέικο (φωτό ανωτέρω);

Πάντως το Orient το γουστάρω πολύ! ;)
Τί να κάνω; Grand Seiko ή να κοιτάξω σε πιο δεύτερα.... όπως το Orient 300m, Seiko Fligtmaster, Tuna can, MM300;
Βοηθήστε συμφορουμίτες γιατί τά'χω βρει σκούρα! Δεν συμπαθείτε και τα Spring Drive Grand Seiko και με δυσκολεύετε κι άλλο! :D
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #294 στις: Ιούνιος 05, 2008, 03:37:00 μμ »
και εμενα μου αρεσε πολυ το GMT ποσο παει ξερεις ?

Ειναι 39,5mm κι αν δεν κανω λαθος κοστιζει περ. 4.000$

Πάντως το Orient το γουστάρω πολύ! ;)
Τί να κάνω; Grand Seiko ή να κοιτάξω σε πιο δεύτερα.... όπως το Orient 300m, Seiko Fligtmaster, Tuna can, MM300;
Βοηθήστε συμφορουμίτες γιατί τά'χω βρει σκούρα! Δεν συμπαθείτε και τα Spring Drive Grand Seiko και με δυσκολεύετε κι άλλο! :D

Κατ αρχην εγω τα συμπαθω τα springdrive,αλλα τα θεωρω υπερτιμημενα προς το παρον.
Για το Orient καμμια επιφυλαξη,απλα δεν ειναι ΜΜ300.
Νομιζω οτι οταν αγοραζεις ενα καλο ρολοι,θελει σκεψη πρωτα και καθαρο μυαλο,αλλιως ευκολα κανεις επιλογες που γρηγορα μετανοιωνεις.
Επισης εδω που τα λεμε φιλε Giosou,πως να σε βοηθησουμε,εχεις βαλει στο τραπεζι grandseiko,tuna,flightmaster chrono,orient ενας ιαπωνικος αχταρμας για καθε βαλαντιο,πρεπει να αρχειοθετησεις τα γουστα και τις αναγκες σου ;)

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #295 στις: Ιούνιος 05, 2008, 03:44:28 μμ »
Eisenberg, είναι μερικά μόνο από αυτά που μ'αρέσουν!
Δεν τα μπερδεύω αν και εγώ είμαι ομολογουμένως λίγο μπερδεμένος, απλά μέσα σ'όλα αναρωτιέμαι αν αξίζει να κοιτάξω ένα GS ή να  προτιμήσω τά "δεύτερα" που είπα! :-\
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #296 στις: Ιούνιος 05, 2008, 03:48:45 μμ »
...να μη βάλω στο παιχνίδι και κανένα Credor Node που έχω δει στο νετ,αλλά που δεν ξέρω από που να το προμηθευτώ!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 05, 2008, 04:41:52 μμ »
4.000 $   :axe:
ουτε Ρολεξ να ητανε  ???

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 05, 2008, 05:02:10 μμ »
Eisenberg, είναι μερικά μόνο από αυτά που μ'αρέσουν!
Δεν τα μπερδεύω αν και εγώ είμαι ομολογουμένως λίγο μπερδεμένος, απλά μέσα σ'όλα αναρωτιέμαι αν αξίζει να κοιτάξω ένα GS ή να  προτιμήσω τά "δεύτερα" που είπα! :-\


Αποφασισε τοτε με την καρδια σου,αφου ολα σ αρεσουν ολα οκ...

4.000 $   :axe:
ουτε Ρολεξ να ητανε  ???

Εχει τρελλο φινιρισμα η μηχανη του ακομη και σε μερη που δεν πιανει το ματι και πολυ χαμηλη ετησια παραγωγη.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 05, 2008, 07:20:01 μμ »
Eisenberg μάλλον το..... αποφάσισα και λέω για το GS sbgl001 με τον 9s67 automatic!
Το "μάλλον" πηγαίνει στο γεγονός οτι έχει 38,5εκ διάμετρο ???
Τί λέτε είναι πολύ μικρό;
Ο 9s67 τί λέει σαν μηχανισμός;Γνωρίζει κανείς;

Άντε βοηθήστε με τον αρχάριο.... :)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!