Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844006 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3280 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:16:20 πμ »







Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
SEIKO
« Απάντηση #3281 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:13:20 πμ »
Μηχανικό;
Κι η κάσα από τι υλικό είναι;

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3282 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:50:56 πμ »
Ναι, να γράψω την ιστορία πίσω από αυτό, μιας και σήμερα το πρωί ανέβασα μόνο τις φωτό.

Πήγα για τα κλασικά, το Citizen Promaster που είχα αφήσει την προηγούμενη φορά (όταν πήρα το άλλο Citizen - divers), κλπ. Στο Yodobashi Fukuoka πάλι, περνώντας προς το δρόμο για Ναγκασάκι. Έριξα λοιπόν μία ματιά στα Ιαπωνέζικα, να δω τί υπάρχει. Δεν είχαν κάτι νέο, κι αυτά τα καινούργια Citizen divers, τα περίεργα, έρχονται το Δεκέμβριο. Είχε ακόμη το NX11, κανα-δυό tuna, κλπ. Τίποτε το ιδιαίτερο. Δοκίμασα τα Citizen Promaster που είχα στο μάτι, 4 μοντέλα, και διάλεξα αυτό που ήθελα. Έβαλα κι ένα-δυό Seiko, αλλά τα άφησα.

Σε κάποια φάση πήρε το μάτι μου αυτά τα Seiko 'τσέπης'. Είχε 3-4 πολύ μικρά, με μέγεθος όπως ένα κέρμα (π.χ. λίγο πιό μεγάλο σε διάμετρο από το κέρμα του Ευρώ). Αυτά δεν τα κοίταξα καν. Μετά είχε ένα μεγάλο, με μέγεθος αθλητικού χρονόμετρου που το κρατάμε στο χέρι. Αυτό ήταν ατσάλινο/ασημένιο σε χρώμα. Αραβικά και άσπρο dial, κορδόνι μαύρο για να το κρατάς, και ανοικτό μπροστά, δεν είχε καπάκι δηλαδή. Αυτό είχε γύρω στα $150-200 αν θυμάμαι καλά.

Είχε όμως και 2 μοντέλα σαν αυτό παραπάνω, σχεδόν ίδιου μεγέθους, με λίγες διαφορές (πολύ λίγες) στη σχεδίαση, στο dial, κλπ. Το ένα είχε 17,000 Γιεν και το άλλο (αυτό που πήρα και εικονίζεται παραπάνω) 73,000 Γιεν (δηλαδή περίπου $175 και $740 αντίστοιχα). Χρυσά στο χρώμα και τα δύο, ivory dial και τα δύο. Μου έκανε εντύπωση η διαφορά τιμής. Ρώτησα, και η επικοινωνία ήταν δύσκολη. Είχα άνθρωπο εκεί, υπάλληλο του καταστήματος, που τη συγκεκριμένη στιγμή ήταν πολύ απασχολημένος. Δεν είχα τη διάθεση να περιμένω.

Και τα δύο αυτά, όπως όλα τα υπόλοιπα που περιέγραψα πιό πάνω, είναι (δυστυχώς) quartz. Το ότι το ένα έκανε 5 φορές πιό πάνω από το άλλο δεν το έμαθα τελικά, όμως αφού μου άρεσε πόνταρα στο ότι σίγουρα είναι χρυσό, και ίσως και σπέσιαλ μοντέλο - και γι'αυτό το πήρα. Αυτό το αυτοκόλλητο που έχει εμπρός και πίσω, γράφει κάτι Ιαπωνέζικα πάνω. Αυτά δεν υπήρχαν στο άλλο το φθηνό μοντέλο. Επίσης, βλέπω πως η κάσα είναι χαραγμένη, έχει σχέδια δηλαδή, ακριβώς εκεί που εφαρμόζει το γυαλί, είναι σκαλισμένη δηλαδή. Στο άλλο μοντέλο, το φθηνό, η κάσα δεν είχε φυσικά κανένα τέτοιο σκάλισμα.

Το ρολόι δεν το έχω ψάξει ακόμη καθόλου, αλλά δεν θα είναι δύσκολο να βρω πληροφορίες. Στο γραφείο μερικοί από τους μάνατζερς ή επιθεωρητές που έχω, μιλάνε λίγα Ιαπωνέζικα, οπότε θα βρω άκρη. Τα manuals είναι δύο, για κλασικά quartz Seiko (από μία πάρα πολύ γρήγορη ματιά που έριξα). Θα έρθει ίσως και ο καιρός για μηχανικό τσέπης αλλά για το εν λόγω ποσόν δεν ήταν θέμα, πρέπει να είναι χρυσό και να έχει κάτι το ιδιαίτερο, οπότε μπουμπόυνισα.  Δυστυχώς σε 2 μήνες μετακομίζω, οπότε αυτά τα πολύ ωραία κοντινά ταξιδάκια Ιαπωνία θα αποτελέσουν παρελθόν για κάποιο καιρό.

Θα ποστάρω πιό πολλές φωτό οταν με το καλό πάρω κι αυτόν τον 100 IS USM της Canon, τον οποίο κάθε φορά που πάω Ιαπωνία αφήνω για την 'επόμενη φορά'...

Αποσυνδεδεμένος babisss

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3283 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:26:01 μμ »
Κι εγώ όταν είδα αυτο http://forums.watchuseek.com/attachments/f2/670872d1333549834-seiko-velatura-kinetic-direct-drive-vs-tag-heuer-aquaracer-calibre-s-seiko.jpg , το πήρα 1100 ευρώ, αλλά δεν  νομίζω να υπάρχει περίπτωση να είναι rose-gold που έπεσε κάπου το μάτι μου να το γράφει..

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3284 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:57:04 μμ »
Μηχανικό;
Κι η κάσα από τι υλικό είναι;

Πιό ενδελεχής έλεγχος δείχνει ότι μιλάμε για 8J41 movement, το οποίο από όσο διαβάζω είναι thermo-compensated movement, +/- 10" το χρόνο, hi-end quartz, το κοιτάω ακόμη για περισσότερα...

Η κάσα έχει πάνω (στο εσωτερικό του καπακιού) τα εξής: serial no., movement no., RO, AJ, κι ένα σύμβολο που έχει ένα λάμδα από πάνω κι από κάτω μία γραμμή (χωρίς να το κλείνει ώστε να γίνεται σαν 'δέλτα'). Το εσωτερικό του καπακιού επίσης είναι δουλεμένο σαν να είναι 'τριμμένο' (με την καλή έννοια).

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3285 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:47:11 πμ »
Για εμένα το φθινόπωρο μαζί με τα κίτρινα φύλλα έφερε και ένα ρολογάκι από άπω ανατολή μεριά.
SEIKO SARB033 (της αγγελίας του Δημήτρη -dpsaromialos-).
To ρολόι είναι φανταστικό και με τέλειο μέγεθος για τον καρπό μου.
Χωρίς άλλα λόγια αλλά με τις καθιερωμένες καρπίσιες.





Παναγιώτης

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3286 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:52:43 πμ »
ποιο DIvers ειναι αυτο ?

http://youtu.be/ieNbbluCKK0

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3287 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:04:07 μμ »
ποιο DIvers ειναι αυτο ?

http://youtu.be/ieNbbluCKK0


Seiko SRP043 aka "Spork"

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3288 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:20:04 μμ »
Seiko SRP043 aka "Spork"

Φιλικά
Νίκος.

σα sinn mod μου κάνει :)

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3289 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:20:44 μμ »
Αυτό που θα το βρούμε φίλτατοι...;




Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3290 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 01:47:52 μμ »
καλησπερα απο Πατρα, λατρης της Seiko απο το 1999, εδω ενα diver που απεκτησα προσφατα
nafokieS

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO
« Απάντηση #3291 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:23:48 μμ »
Για εμένα το φθινόπωρο μαζί με τα κίτρινα φύλλα έφερε και ένα ρολογάκι από άπω ανατολή μεριά.
SEIKO SARB033 (της αγγελίας του Δημήτρη -dpsaromialos-).
To ρολόι είναι φανταστικό και με τέλειο μέγεθος για τον καρπό μου.
Χωρίς άλλα λόγια αλλά με τις καθιερωμένες καρπίσιες.





Παναγιώτης
Πολύ ωραίο Παναγιώτη, μεγειά.
Σας ζηλεύω όλους με τα Sarb τελευταία, το δικό σου και του Στράτου (spacer) που το αναμένει. Κάποια στιγμή ελπίζω να πάρω ένα δικό μου.
Το φθηνό Grand Seiko :))

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3292 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:31:42 μμ »
Και εγώ ήμουν σε μια τέτοια κατάσταση που όλο έλεγα να το πάρω και όλο το άφηνα για αργότερα και παρόλο που φέτος ειδικά πήρα αρκετά ρολόγια, το αποφάσισα και το χτύπησα.
Βέβαια με "στρίμωξε" λίγο, αλλά χαλάλι του.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3293 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 03:34:17 μμ »
H SEIKO αποφάσισε να κάνει το monster discontinued.
Όσοι πιστοί, προλάβετε όσο υπάρχει στοκ !!!

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3294 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:47:27 μμ »
Το παλιο monster μαλλον θα εννοεις,ετσι?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3295 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 06:02:02 μμ »
Εμενα αυτο μου έστειλε το Creation

We have just received possibly our last stock for the iconic original Seiko Monster watches. Yes, Seiko has decided to discontinue these models (to be replaced with the newer and more expensive SRP series) and to be honest we are not sure why. So if you want to be part of history and own one of the original monsters now is the time to get one, before they are gone forever!

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3296 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 06:20:38 μμ »
Το παλιο monster μαλλον θα εννοεις,ετσι?
Ναι, το παλιό το SKX781, το οποίο προτιμώ από το καινούριο μπάι δε γουέι (που θά λεγε και το μαυροπούλι).

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3297 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 06:36:21 μμ »
περι SKX779 ο λογος...αυτο τουλαχιστο αναφερουν στο σαιτ τους
nafokieS

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3298 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:52:19 πμ »
Αυτό που θα το βρούμε φίλτατοι...;






Seiko Brightz SAGL005
200 κομματια ειχαν φτιαχτει
σπανιο πλεον...  :(
το 2009 αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχε γυρω στα 900

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3299 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 06:54:54 μμ »
Αυτή τη στιγμη τυχαίνει και βρίσκεται στο Μανχάταν στη Νέα Υόρκη ο κουμπάρος μου.Με την ευκαιρία αυτή του ειπα να μου βρει 3 ρολογια(1 από τα τρια).
Το monster srp 455,313,315, το σουμο sbdc005 και το stargate skz327. Τα συγκεκριμένα υπάρχουν εκτός το srp455 ,στα αμερικανικά ιντερνετικα μαγαζιά όπως το longislandwatches, το dutyfreeislandshop και το jomashop. Σε όσα μαγαζιά ρώτησε δεν τα έχουν,ο καλύτερος είχε ενα skx,όλοι του είπαν ότι αυτά είναι ευρωπαϊκά μοντελα. Τα ιντερνετικα αμερικανικά μαγαζιά πως τα έχουν? Τι γίνεται,πως το εξηγείτε αυτό,έχουν δίκιο 'η άδικο οι μαγαζάτορες?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)