Αποστολέας Θέμα: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...  (Αναγνώστηκε 186228 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:40:08 μμ »
Μετά από 1.363.456.650  rolex sub, πανέρια και λοιπά seikodiver και g-shock που παρελαύνουν στο "τι φοράμε σήμερα" καθημερινώς  :D

Γιαννη, μεταξυ μας τωρα, πιο συχνες ειναι οι αναφορες σου οτι σου αρεσουν τα κλασσικα ρολογια με αραβικους αριθμους που ειναι το πολυ 40mm παρα τα ρολεξ που βλεπουμε καθε μερα.
Αφου αμα δε σε δω να το αναφερεις για αρκετη ωρα αγχωνομαι οτι κατι επαθες...
Tο αντισταθμιζεις με ωραιες φωτογραφιες, δεν μπορω να πω.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 12:00:26 πμ »
 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 12:30:06 πμ »
Γιαννη, μεταξυ μας τωρα, πιο συχνες ειναι οι αναφορες σου οτι σου αρεσουν τα κλασσικα ρολογια με αραβικους αριθμους που ειναι το πολυ 40mm παρα τα ρολεξ που βλεπουμε καθε μερα.
Αφου αμα δε σε δω να το αναφερεις για αρκετη ωρα αγχωνομαι οτι κατι επαθες...
Tο αντισταθμιζεις με ωραιες φωτογραφιες, δεν μπορω να πω.


Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει λόγω μιας όμορφης καλλιτεχνικής αίσθησης που μου δημιουργούν αυτά που ανεβάζω και σχολιάζω, και όχι για να δείξω ότι το φυσάω το χρήμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 12:43:00 πμ »
Καλλιτεχνικη αισθηση τα ρολογια; Να μου πεις ενας πινακας, ενα γλυπτο, μια φωτογραφια, να το καταλαβω. Αλλο η ομορφια ενος ρολογιου ή ενος αυτοκινητου κι αλλο η καλη τεχνη, που μπορει να ειναι ασχημη αλλα υψηλη.

Και κατι αλλο: γιατι πεφτετε ολοι στην παγιδα και τσουβαλιαζετε τους ανθρωπους;
Ο Τσε και ο Φιντελ φωτογραφιζονταν με ρολεξ για να δειξουν οτι φυσανε το χρημα; Ενω εσυ ανεβασεις ποστ μονο με βαση το καλλιτεχνικο-αισθητικο κριτηριο;

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 12:54:29 πμ »
Καλλιτεχνικη αισθηση τα ρολογια; Να μου πεις ενας πινακας, ενα γλυπτο, μια φωτογραφια, να το καταλαβω. Αλλο η ομορφια ενος ρολογιου ή ενος αυτοκινητου κι αλλο η καλη τεχνη, που μπορει να ειναι ασχημη αλλα υψηλη.

Και κατι αλλο: γιατι πεφτετε ολοι στην παγιδα και τσουβαλιαζετε τους ανθρωπους;
Ο Τσε και ο Φιντελ φωτογραφιζονταν με ρολεξ για να δειξουν οτι φυσανε το χρημα; Ενω εσυ ανεβασεις ποστ μονο με βαση το καλλιτεχνικο-αισθητικο κριτηριο;


Ότι φτιάχνει ο άνθρωπος, μπορεί να είναι ένα έργο τέχνης, αν προέρχεται μέσα από την ψυχή του, με μεράκι και δημιουργικότητα.

Ότι χόμπι είχα και έχω μέχρι τώρα, προέρχονται από μια εσωτερική ανάγκη που έχω να εκφράζομαι καλλιτεχνικά. Μου αρέσουν πολύ τα καλλιτεχνικά.

Και θα συνεχίζω να ανεβάζω ότι με αγγίζει και με συγκινεί, καθώς μπορεί να αρέσει και σε άλλους.


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 01:12:05 πμ »
"Τι είναι τέχνη ;" ε ; M' αρέσει !
Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι μιλάτε για το ίδιο πράγμα. Ο Γιάννης αντλεί καλλιτεχνική έμπνευση από την εικόνα ενός ρολογιού. Το ρολόϊ, καθαυτό, δεν είναι τέχνη (αν και έχει κάτι ρολογάκια, που μόνο καλλιτέχνες θα μπορούσαν να τα έχουν φτιάξει), όμως η παγίδευση της εικόνας του, συνήθως φωτογραφικά, μπορεί να έχει καλλιτεχνικά στοιχεία.

Τσε, Φιδέλ, τεράστιο θέμα. Όχι ένα, δύο ρόλεξ. Πρόσεξε όμως, Ρώσσε, ο Φιδέλ ειδικά ήταν μεγάλος μπον βιβέρ - το ξέρεις φυσικά. Ποιός θα μπει τώρα στο μυαλό του Φιδέλ, να μας πει γιατί φορούσε δύο ρολεξ όταν συναντήθηκε με τον Χρουστσόφ στη Μόσχα ; Έχω μια θεωρία -όχι συνωμοσίας- επ' αυτού.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 06:14:57 πμ »

Ότι φτιάχνει ο άνθρωπος, μπορεί να είναι ένα έργο τέχνης, αν προέρχεται μέσα από την ψυχή του, με μεράκι και δημιουργικότητα.

Ότι χόμπι είχα και έχω μέχρι τώρα, προέρχονται από μια εσωτερική ανάγκη που έχω να εκφράζομαι καλλιτεχνικά. Μου αρέσουν πολύ τα καλλιτεχνικά.

Και θα συνεχίζω να ανεβάζω ότι με αγγίζει και με συγκινεί, καθώς μπορεί να αρέσει και σε άλλους.

Να ανεβαζεις ο,τι θελεις και να θεωρεις ως τεχνη ο,τι θελεις.
Οταν ομως σαρκαζεις, ειναι ανακολουθο να μη δεχεσαι το σαρκασμο - ειναι αντικαλλιτεχνικο θα λεγαμε.
Το να γενικευεις δε, οπως εκανες παραπανω καπως προσβλητικα μαλιστα, οχι μονο δε σε κανει να ξεχωρισεις απο το σωρο, αλλα σε βαζει πιο βαθια μεσα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 08:20:56 πμ »
"Τι είναι τέχνη ;" ε ; M' αρέσει !
Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι μιλάτε για το ίδιο πράγμα. Ο Γιάννης αντλεί καλλιτεχνική έμπνευση από την εικόνα ενός ρολογιού. Το ρολόϊ, καθαυτό, δεν είναι τέχνη (αν και έχει κάτι ρολογάκια, που μόνο καλλιτέχνες θα μπορούσαν να τα έχουν φτιάξει), όμως η παγίδευση της εικόνας του, συνήθως φωτογραφικά, μπορεί να έχει καλλιτεχνικά στοιχεία.

Τσε, Φιδέλ, τεράστιο θέμα. Όχι ένα, δύο ρόλεξ. Πρόσεξε όμως, Ρώσσε, ο Φιδέλ ειδικά ήταν μεγάλος μπον βιβέρ - το ξέρεις φυσικά. Ποιός θα μπει τώρα στο μυαλό του Φιδέλ, να μας πει γιατί φορούσε δύο ρολεξ όταν συναντήθηκε με τον Χρουστσόφ στη Μόσχα ; Έχω μια θεωρία -όχι συνωμοσίας- επ' αυτού.

Θέλω άμεσα τη θεωρία.
Δεν μπορεί να πετάς τέτοια βόμβα μεγατόνων & να μας αφήνεις με την αγωνία :/
Μήπως φορούσε δύο για να βλέπει ώρα Κούβας & ώρα Μόσχας ???
Μήπως φορούσε δύο για να έχει καβάτζα αν πάθαινε κάτι το ένα???
Μήπως το ένα σκεφτόταν να το κάνει δώρο στον Χρουστσόφ ???

Για πες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 09:12:29 πμ »
Μηπως τελικα παμε να το ξεφτυλισουμε και αυτο το θεμα;

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 29, 2018, 11:51:30 πμ »
Θέλω άμεσα τη θεωρία.
Δεν μπορεί να πετάς τέτοια βόμβα μεγατόνων & να μας αφήνεις με την αγωνία :/
Μήπως φορούσε δύο για να βλέπει ώρα Κούβας & ώρα Μόσχας ???
Μήπως φορούσε δύο για να έχει καβάτζα αν πάθαινε κάτι το ένα???
Μήπως το ένα σκεφτόταν να το κάνει δώρο στον Χρουστσόφ ???

Για πες !!!

Kαλά, τώρα δεν προλαβαίνω να το αναπτύξω, αλλά θα σου πω  δυο λόγια,  εν τάχει.

Αυτό, τάχα για να να βλέπει ώρα Κούβας και ώρα Μόσχας είναι σαχλαμάρα των δημοσιογράφων. Ο Φιδέλ είχε κάμποσα GMT.  Χα !

Το δεύτερο, ότι δηλαδή φορούσε δύο για να έχει ρεζέρβα αν πάθαινε κάτι το ένα, είναι αληθές, συνήθεια κτηθείσα εν τω στρατεύματι που λένε, από τα χρόνια της επανάστασης.  Κάτι ήξερε ο άνθρωπος, θα του είχανε μείνει από λάστιχο κάμποσα Rolex  στη μέση της μάχης  κι είχε φοβηθεί το μάτι του. Δεν υπήρχαν, βλέπεις, και SEIKO εκείνη την εποχή στην Κούβα, να έκανε ο άνθρωπος τη δουλειά του με ένα και μόνο ρολόϊ.

Όχι, δώρο στον Χρουστσόφ δεν είχε σκοπό να κάνει. Σιγά να μην του έκανε και δώρο του Ρώσσου, που τους  άφησε ξεκρέμαστους τους Κουβανούς  να βγάλουν  μόνοι τους το φίδι από την τρύπα.

-Βοηθάω καθόλου ;

Αποσυνδεδεμένος tyropitaseiko

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:59:56 μμ »
Κοντα στα 1000 καποια Longines και καποια Oris ειναι επισης προτασεις που μπορει να ψαξει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_dimos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #311 στις: Μάρτιος 08, 2020, 02:48:12 μμ »
Καλησπέρα σας,

Ο αδερφός μου είναι σε αναζήτηση ρολογιού στο μπάτζετ του τίτλου και έχει καταλήξει ψάχνοντας στο ίντερνετ μεταξύ των παρακάτω ρολογιών.
https://www.inglessis.gr/product/597/rologiaandrika-eponyma-rologiahamilton-jazzmaster-maestro-h32716839-/
https://ora-kourtis.gr/shop/fine-watches/tag-heuer/tag-heuer-formula-1-chronograph-quartz/

Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ αν μπορείτε να παραθέσετε την γνώμη σας για τις επιλογές του.
Τι άλλο θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα;
Τέλος προς τα που θα πρέπει να κοιτάξει για να πετύχει χαμηλότερες τιμές αν αυτό είναι εφικτό;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Αποσυνδεδεμένος zigidigoi

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος dimitris_dimos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #313 στις: Μάρτιος 09, 2020, 07:27:10 μμ »
Πολύ συμφέρουσα επιλογή αλλά δεν γλιτώνεις πλέον ούτε με σφαίρες το τελωνείο. Κάποια άλλη επιλογή; Επίσης ξέρετε που μπορώ να βρω πιο οικονομικά Hamilton και tag.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zigidigoi

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #314 στις: Μάρτιος 09, 2020, 09:29:22 μμ »
Πολύ συμφέρουσα επιλογή αλλά δεν γλιτώνεις πλέον ούτε με σφαίρες το τελωνείο. Κάποια άλλη επιλογή; Επίσης ξέρετε που μπορώ να βρω πιο οικονομικά Hamilton και tag.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπάρχουν κάποιοι τρόποι. Ένας είναι να αγοραστεί εκεί από συγγενή/φίλο. Μια δεύτερη είναι κάποιες υπηρεσίες που το στέλνεις σε δνση Αμερικής και από εκεί έρχεται ως ιδιωτικό. Ίσως με αναγραφή για service, όμως δεν το έχω δοκιμασει να σου πω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_dimos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #315 στις: Μάρτιος 12, 2020, 12:20:06 μμ »
Πολύ συμφέρουσα επιλογή αλλά δεν γλιτώνεις πλέον ούτε με σφαίρες το τελωνείο. Κάποια άλλη επιλογή; Επίσης ξέρετε που μπορώ να βρω πιο οικονομικά Hamilton και tag.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ftir

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #316 στις: Μάρτιος 12, 2020, 01:39:14 μμ »
Μια ενδιαφέρουσα και οικονομική πρόταση θεωρώ πως είναι αυτή

https://ezawatches.com/shop/sealander-blue/








Αποσυνδεδεμένος Kostk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #317 στις: Μάρτιος 05, 2022, 12:01:47 πμ »
Καλησπερα σε όλους !! Ψάχνω ρολόι καταδυτικό σπορ στυλ με τιμή έως 1000 ιδανικά . Ωστόσο αν αξίζει η διαφορά τιμής μπορώ να περιμένω λίγο καιρό και να ανεβάσω το ποσό .. για να καταλάβετε καλύτερα το στυλ που ψάχνω , θέλω κάτι σαν submariner των φτωχών για καθημερινή χρήση. Φυσικά αυτόματο μηχανισμό και όσο γίνεται σε αυτά τα χρήματα ποιοτικό .  Κοιτάω ας πούμε το tissot seastar 1000 powermatic 80 με μπρασελέ .. Αξίζει ; Ποσό είναι μια καλή τιμή να το πάρω ; Έχετε να προτείνετε μαγαζί ; Είδα και το longines hydroconquest αλλά δεν μαρεσει που έχει μεγάλο το νούμερο 6,12 κτλ ..
Παρά πολύ μαρεσει το TAG HEUER AQUARACER PROFESSIONAL 300 AUTOMATIC WATCH 43 MM ΜΑΎΡΟ αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερτιμημένο για τα λεφτά του και αν τα αξίζει γιατί ξεφεύγει πολύ στην τιμή . Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! Ps τελικά είναι πολύ δύσκολη η επιλογή ρολογιού αλλά η αναζήτηση  έχει τη μαγεία της ..

Αποσυνδεδεμένος marios_ch

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #318 στις: Μάρτιος 05, 2022, 12:08:19 πμ »
Δες τα Glycine combat

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #319 στις: Απρίλιος 13, 2022, 12:41:25 μμ »
Καλησπερα σε όλους !! Ψάχνω ρολόι καταδυτικό σπορ στυλ με τιμή έως 1000 ιδανικά . Ωστόσο αν αξίζει η διαφορά τιμής μπορώ να περιμένω λίγο καιρό και να ανεβάσω το ποσό .. για να καταλάβετε καλύτερα το στυλ που ψάχνω , θέλω κάτι σαν submariner των φτωχών για καθημερινή χρήση. Φυσικά αυτόματο μηχανισμό και όσο γίνεται σε αυτά τα χρήματα ποιοτικό .  Κοιτάω ας πούμε το tissot seastar 1000 powermatic 80 με μπρασελέ .. Αξίζει ; Ποσό είναι μια καλή τιμή να το πάρω ; Έχετε να προτείνετε μαγαζί ; Είδα και το longines hydroconquest αλλά δεν μαρεσει που έχει μεγάλο το νούμερο 6,12 κτλ ..
Παρά πολύ μαρεσει το TAG HEUER AQUARACER PROFESSIONAL 300 AUTOMATIC WATCH 43 MM ΜΑΎΡΟ αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερτιμημένο για τα λεφτά του και αν τα αξίζει γιατί ξεφεύγει πολύ στην τιμή . Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! Ps τελικά είναι πολύ δύσκολη η επιλογή ρολογιού αλλά η αναζήτηση  έχει τη μαγεία της ..

Ανεξάρτητα από την καθημερινή χρήση, Θα το βουτάς για καταδύσεις ή απλά κολύμπι?