Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1847282 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 11, 2008, 02:04:21 μμ »
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 12, 2008, 10:56:53 πμ »
Φίλοι μου γειά σας!!  :)

   Όπως σας είπα μέσα στη βδομάδα θα πήγαινα για να πάρω το ρολόι. Πήγα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε 4 γνωστά καταστήματα που είχανε ρολόγια Omega. Μετα λύπης μου διαπίστωσα ότι σε όλα τα καταστήματα οι τιμές που μου έδιναν για μετρητοίς ήταν ακριβώς ίδιες. >:( 
   Η τιμή που πήρα για το ρολόι
http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1
από τιμή καταλόγου 2.530€ στο μετρητοίς ήταν 2.100€.
   Και για το δεύτερο ρολόι που ήθελα το
http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=25945200&no_cache=1
από τιμή καταλόγου 3.300€ στο μετρητοίς 2.700€ ακατέβατα.

  Ούτε και όταν σοβάρεψε το πράγμα στο κατάστημα που θα το πάρω, και τους είπα ότι έχω τα λεφτά και το παίρνω τώρα και φεύγω αν μου κάνουν καλύτερη τιμή, δεν λύγισε ο καταστηματάρχης και μου είπε ότι έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και δεν γινόταν τίποτα παρακάτω! :'(

  Φαίνεται η έκπτωση 20% της τιμής καταλόγου της Omega δεν ισχύει στην Θεσσαλονίκη. Σκέφτηκα κάποια στιγμή να κατέβω στην Αθήνα για να πάρω καμία καλύτερη τιμή, αλλά έμεινα στην σκέψη!

   Βέβαια, δεν σας κρύβω στην όλη ιστορία, ότι μου άρεσε και ένα ρολόι της Breitling το Chrono Aeromarine Superocean
http://www.prestigetime.com/item.php?item_id=5350
 στο οποίο έχει τιμή καταλόγου 2.990€ και στο κατάστημα μου το άφηνε 2.500€ Δυστυχώς όμως δεν το είχε στο κατάστημα και μου είπε ότι μπορεί να το φέρει. Και έτσι αφού σίγουρα θα πάρω το Omega
http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1
από αυτό το κατάστημα, έδωσα μιά μικρή προκαταβολή για να μου φέρει το breitling για να το δω και έτσι να κάνω την τελική σύγκριση ανάμεσα στα δύο και να καταλήξω ποιό θα πάρω.

   Σας παρακαλώ αν γνωρίζεται κάτι για το Breitling (μηχανισμός, ποιότητα, αρνητικά κτλ) να με ενημερώσετε. [-o<


Υ.Γ. : Στο κατάστημα μου είπαν ότι αν το Breitling το έχουν στην Αθήνα θα έρθει την Τετάρτη, αν όχι μπορεί να καθυστερήσει και ένα μήνα. Έγω από εχθές το απόγευμα που έφυγα από το κατάστημα χωρίς να πάρω κάποιο ρολόι έχω αρρωστήσει.. Βλέπω το Omega σε φώτο και τρελαίνομαι που έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό... :datz: :hangman: :datz: :wallbash:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:26:36 πμ »
από τιμή καταλόγου 2.530€ στο μετρητοίς ήταν 2.100€.
[...]
από τιμή καταλόγου 3.300€ στο μετρητοίς 2.700€ ακατέβατα.

Η έκπτωση για το πρώτο είναι 17% και για το δεύτερο 18%.

Ο τύπος δηλαδή για να σου κάνει το επιβεβλημένο 20% επί της μετρητοίς τι θέλει, να πάρεις κανά ρολόι των 5000 και 6000 €?
Ή με έκπτωση 17 & 18% έχει κέρδος, ενώ με 20% "μπαίνει μέσα";  :pissed:

Ντίντιν ντίντιν, ντίντιν, ντίριν. Γεια σου μπαμπάκο! Γεια σου οικογένεια.  :-({|=
Έχεις PM.



Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:33:59 πμ »
Ντίντιν ντίντιν, ντίντιν, ντίριν. Γεια σου μπαμπάκο! Γεια σου οικογένεια.  :-({|=
Έχεις PM.




Φίλε nin δεν ξέρω τι είναι το PM μπορείς να μου διευκρινήσεις;;   ???
 

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:36:29 πμ »
Ενταξει,για 2-3% μικρο το κακο,μιλαμε δηλ οτι στο πρωτο ρολοι,επρεπε να σου κοψει αν δε κανω λαθος 70Ε ακομη για να σαι στο 20%.
Οσον αφορα το Breitling,εχει τον ιδιο μηχανισμο με το πρωτο Ω,ειναι και τα δυο καταδυτικου στυλ,με την ιδια πολυ καλη ποιοτητα,οποτε ειναι κυριως θεμα γουστου και πως καθονται στο χερι σου.

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:45:38 πμ »
Ενταξει,για 2-3% μικρο το κακο,μιλαμε δηλ οτι στο πρωτο ρολοι,επρεπε να σου κοψει αν δε κανω λαθος 70Ε ακομη για να σαι στο 20%.
Οσον αφορα το Breitling,εχει τον ιδιο μηχανισμο με το πρωτο Ω,ειναι και τα δυο καταδυτικου στυλ,με την ιδια πολυ καλη ποιοτητα,οποτε ειναι κυριως θεμα γουστου και πως καθονται στο χερι σου.
Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις  ως προς το Breitling :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #546 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:46:34 πμ »
Φίλε nin δεν ξέρω τι είναι το PM μπορείς να μου διευκρινήσεις;;   ???
 

Personal Message.
Κάνε κλικ στο εικονίδιο "My Messages"

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #547 στις: Ιούλιος 12, 2008, 12:59:28 μμ »
Φίλοι μου γειά σας!!  :)

   Όπως σας είπα μέσα στη βδομάδα θα πήγαινα για να πάρω το ρολόι. Πήγα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε 4 γνωστά καταστήματα που είχανε ρολόγια Omega. Μετα λύπης μου διαπίστωσα ότι σε όλα τα καταστήματα οι τιμές που μου έδιναν για μετρητοίς ήταν ακριβώς ίδιες. >:( 
   Η τιμή που πήρα για το ρολόι
[url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1[/url]
από τιμή καταλόγου 2.530€ στο μετρητοίς ήταν 2.100€.
   Και για το δεύτερο ρολόι που ήθελα το
[url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=25945200&no_cache=1[/url]
από τιμή καταλόγου 3.300€ στο μετρητοίς 2.700€ ακατέβατα.

  Ούτε και όταν σοβάρεψε το πράγμα στο κατάστημα που θα το πάρω, και τους είπα ότι έχω τα λεφτά και το παίρνω τώρα και φεύγω αν μου κάνουν καλύτερη τιμή, δεν λύγισε ο καταστηματάρχης και μου είπε ότι έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και δεν γινόταν τίποτα παρακάτω! :'(

  Φαίνεται η έκπτωση 20% της τιμής καταλόγου της Omega δεν ισχύει στην Θεσσαλονίκη. Σκέφτηκα κάποια στιγμή να κατέβω στην Αθήνα για να πάρω καμία καλύτερη τιμή, αλλά έμεινα στην σκέψη!

   Βέβαια, δεν σας κρύβω στην όλη ιστορία, ότι μου άρεσε και ένα ρολόι της Breitling το Chrono Aeromarine Superocean
[url]http://www.prestigetime.com/item.php?item_id=5350[/url]
 στο οποίο έχει τιμή καταλόγου 2.990€ και στο κατάστημα μου το άφηνε 2.500€ Δυστυχώς όμως δεν το είχε στο κατάστημα και μου είπε ότι μπορεί να το φέρει. Και έτσι αφού σίγουρα θα πάρω το Omega
[url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1[/url]
από αυτό το κατάστημα, έδωσα μιά μικρή προκαταβολή για να μου φέρει το breitling για να το δω και έτσι να κάνω την τελική σύγκριση ανάμεσα στα δύο και να καταλήξω ποιό θα πάρω.

   Σας παρακαλώ αν γνωρίζεται κάτι για το Breitling (μηχανισμός, ποιότητα, αρνητικά κτλ) να με ενημερώσετε. [-o<


Υ.Γ. : Στο κατάστημα μου είπαν ότι αν το Breitling το έχουν στην Αθήνα θα έρθει την Τετάρτη, αν όχι μπορεί να καθυστερήσει και ένα μήνα. Έγω από εχθές το απόγευμα που έφυγα από το κατάστημα χωρίς να πάρω κάποιο ρολόι έχω αρρωστήσει.. Βλέπω το Omega σε φώτο και τρελαίνομαι που έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό... :datz: :hangman: :datz: :wallbash:


θα σου δωσοθν πληροφοριες οι φορουμιστες να παρεις και 30% απο το να παρακαλας να σου κανουν εκπτωση σε χαλεπους καιρους.ε οκ δεν το πηρες σημερα θα το παρεις αυριο αθηνα απο καποιον reseller!

οποιος ξερει θα σου πει

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #548 στις: Ιούλιος 12, 2008, 02:43:41 μμ »
Αν υπάρχει χρόνος την Τρίτη, φίλε Alexspat,  θα σου πω.... τιμές Tρίτης.... (Δευτέρα απλά δεν προλαβαίνω)
Από προσωπική εμπειρία πάντως σίγουρα μπορούν καλύτερα, τώρα γιατί δεν θέλουν? είναι ένα ερώτημα.

O φίλος nin το είπε εύγλωττα!

Λίγο υπομονή χρειάζεται αν και καταλαβαίνουμε... όλοι το έχουμε περάσει;)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #549 στις: Ιούλιος 12, 2008, 03:35:39 μμ »
ωραιο το ομεγα που θες φιλε, η υπομονη το κανει πιο ωραιο ακομα...... το ανοιγμα του κουτιου  κ το σηκωμα του ρολογιου να το φορεσεις!!!!!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #550 στις: Ιούλιος 12, 2008, 09:27:38 μμ »
Υπαρχουν καταστηματα στην Αθηνα που κανουν σιγουρα 25%,Θεσσαλονικη και Ιωαννινα που μενω εγω φαινεται τα εχουν κονομημενα οι εμποροι και δεν τους νοιαζει να κανουν εκπτωση.Ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζω οτι οι εμποροι αγοραζουν το ρολοι στο 50% της τιμης καταλογου οποτε κανωντας 25% εκπτωση το αλλο 25% ειναι το κερδος τους,καθολου ασχημα θα ελεγα.Κατεβα Αθηνα φιλε μου αυτη ειναι η γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #551 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:02:50 μμ »
Αγαπητοί μου φίλοι!!

    Σήμερα απέκτησα το ρολόι που εδώ και χρόνια έβλεπα στις φωτογραφίες και με ξετρέλαινε
και επειτέλους απόψε το φωράω στο χέρι μου!! :supz:

http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1

    Το ρολόι το πήρα από το κατάστημα που την Παρασκευή μου το άφηνε 2.100€ και είχα κάνει και την παραγγελία του Breitling. Βέβαια μετά από συζητήσεις που κάναμε και συμβουλές που μου δώσατε, πήρα την απόφαση να πάρω πίσω την προκαταβολή και να κατέβω Αθήνα για να το πάρω από γνωστό κατάστημα!

    Όντως παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί και ακυρώνω την παραγγελία.. και μετά την δουλειά πήγα για να πάρω πίσω την προκαταβολή που είχα δώσει. Πριν φύγω τους είπα ότι επειδή θα πάω Αθήνα για να το πάρω και ότι με την αγορά του ρολογιού και τα έξοδα ταξιδίου θα φτάσω τα 2.000€, τους είπα αν μου το αφήναν 2.000€ το παίρνω τώρα και φεύγω!!

    Το συζήτησε η υπάλληλος με το αφεντικό για κανένα 5΄ και μου είπαν ok 2.000€!!

  Τα σκάω παίρνω την ρολογάρα μου και το σκάω!! :ug: :ug:

  Τώρα είμαι σε Nirvana φάση  :shocked:


 Κάποια στιγμή θα σας γράψω εκτενέστερα για τα συναισθήματα μου και θα σας στείλω φωτογραφίες με το στολίδι μου!!

   Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που με βοηθήσατε και με συμβουλέψατε! =D> =D> =D>

 Κάνετε σπουδαία δουλειά και κυριώς κάνετε τον κόσμο να ξυπνάει με το τι γίνεται στην αγορά ενός ακριβού ρολογιού. Γιατί και εγώ αν δεν ήξερα το Forum θα πήγαινα να αγοράσω το ρολόι και από τιμή καταλόγου 2.530€ θα μου το έδιναν 2.300 και θα ήμουν ευχαριστημένος για τα 200€ που θα γλίτωνα!!

    Σας ευχαριστώ όλους  :god: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #552 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:09:57 μμ »
May the watch force be with you!!!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #553 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:11:38 μμ »
 =D> congrats φίλε μου και καλοφόρετο,κλασσικό sea master chrono blue dial,μια σταθερή διαχρονική ρολογιά και σε χρονογράφο και πάλι μπράβο σου............αναμένουμε φωτό  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #554 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:14:40 μμ »
Αυτά είναι!!
Πάντα τέτοιες χαρές να χεις φίλε Alexspat.

Όποτε μπορέσεις, βγάλε καμιά 2, 3, 4, φωτό ;D να διανθίσουν το thread.

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #555 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:23:55 μμ »
το ρολοι τα σπαει !!!!!!!!!!!καλωριζικο κ θελουμε φωτοςςςςςς!!!!!!!αυτη ειναι η δουλεια του φορουμ να ενημερωνει κ να βοηθαει!!!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #556 στις: Ιούλιος 14, 2008, 08:46:10 μμ »
Απλά χαίρομαι!!!!!!!!!!!
Συνυπογράφω τα του konakis, nin και neo12

Μην ακούς τον nin ανέβασε περισσότερες φωτό, τι 3-4 τσιγκουνιές θα κάνουμε, 10+
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #557 στις: Ιούλιος 14, 2008, 10:03:54 μμ »
Η γνωση ειναι δυναμη  :smt066 Καλοφορετο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #558 στις: Ιούλιος 14, 2008, 10:13:49 μμ »
ωραια ,λαμπρα,πιο ρολοι ειναι?δε προσεξα?

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #559 στις: Ιούλιος 15, 2008, 12:10:41 πμ »
Πολύ ωραία επιλογή, τα συγχαρητήριά μου!! Καλοφόρετο!!
Ναδίρ...