Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1847219 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2720 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:56:36 μμ »
Aλήθεια, τι τιμή έχει το απλό Aqua Terra;
Όντως, είναι πάρα πολύ όμορφο...

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2721 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:14:00 μμ »
Κοίταξε, το συγκεκριμένο που ανέφερα (ο κωδικός δηλαδή), το βρήκα σήμερα περίπου 3,800 Ευρώ. Όμως, είμαι (ζω και εργάζομαι) στο εξωτερικό, στην Ασία συγκεκριμένα, επίσης η τιμή δεν είναι duty free (άρα σίγουρα θα το βρω φθηνότερα - απλά το θέμα είναι πού? εδώ στην Κορέα, στο Χονγκ Κονγκ, ή στη Shanghai που θα πάω σε 1-2 μήνες...)

Θα δούμε. Θα μάθω τιμές σε αεροδρόμια κλπ., και πιθανότατα να έχω τιμή αύριο από duty free πολυκατάστημα. Εδώ υπάρχουν τέτοια μαγαζιά, ανοικτά κανονικά όπως όλα. Πας και ψωνίζεις ό,τι θες με το διαβατήριό σου, τα πληρώνεις αλλά δεν τα παραλαμβάνεις, τους λες πότε είναι η πτήση σου και τα παίρνεις εκπληκτικά και τυπικότατα πακεταρισμένα στο αεροδρόμιο την μέρα που θα πετάς, μόλις περάσεις τον έλεγχο διαβατηρίων και λίγο πριν επιβιβαστείς στο αεροπλάνο. Αυτά τα καταστήματα είναι πολύ μεγάλα και υπάρχουν σχεδόν σε κάθε μεγάλη χώρα της Ασίας...

Αν το βρω $4,400-$4,500 που το βλέπω ότι έχει στην Αμερική, το πήρα και μην τον είδατε. Μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ στο χέρι μου, πολύ διακριτικό και χαμηλών τόνων, όχι σαν το DeepSea που κάθε φορά που το βάζω προσπαθώ να το κρύβω για να μη με κοιτάνε, κι όταν δεν το φορώ είμαι υποχρεωμένος να το έχω στη θυρίδα. Επίσης γιατί να δώσω τα διπλά και βάλε για το Big Pilot το οποίο δύσκολα φοριέται και με κουστούμι.

Πήρα κι ένα Archimede πριν 3 μέρες, οπότε δεν βλέπω λόγο να γίνει κι άλλη αγορά για κάτι που θα είναι στο ίδιο στυλ με ένα ρολόι που ήδη έχω (βέβαια άλλο ρολόι το ένα κι άλλο το άλλο, αλλά εντάξει, τίποτα δεν θα πάρουμε μαζί μας όταν θα'ρθει η ώρα να φύγουμε από αυτόν τον κόσμο...)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2722 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:21:02 μμ »
όχι σαν το DeepSea που κάθε φορά που το βάζω προσπαθώ να το κρύβω για να μη με κοιτάνε, κι όταν δεν το φορώ είμαι υποχρεωμένος να το έχω στη θυρίδα

Xμ, αυτό είναι λίγο κατάρα, να μην το ευχαριστιέσαι...
Συμφωνώ πάντως ότι το ΑΤ είναι ιδανικό για την περιπτωσή σου, sport δηλαδή ρολόι που μπορεί να φορεθεί και ως dress. Επειδή όμως το ΑΤ ανήκει σε μια κατηγορία που την έχει καθιερώσει το Explorer της Rolex, μπαίνω στον πειρασμό να σου προτείνω να το δοκιμάσεις, κι ας μοιάζει "μισό" σε σχέση με το Ω (μικρότερη διάσταση, απουσία ημ/νιας). Συνδυάζεται με πολλών ειδών λουράκια, είναι διακριτικό και το ιδανικό γι' αυτό που έχει φτιαχτεί: να σου λέει μόνο την ώρα σε όλες τις συνθήκες.. ;)

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2723 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 01:49:18 μμ »
Α, πολύ ωραία, θα το δοκιμάσω. Αλλά έχω ένα GMT II του '95 και το DeepSea οπότε ήθελα να ξεφύγω λίγο... Άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή που μου αρέσει είναι το IWC Ingenuer, όμως αυτά θα τα κοιτάξω τώρα στο ίντερνετ και μετά δοκιμή φυσικά σε μαγαζιά!

Μήπως ένα Air King, ένα Milgaus, δεν τα'χω δει από κοντά αυτά... Δύσκολο να πεις αν δεν το δεις και δεν το φορέσεις. 42-άρι, 44-άρι, 39-άρι, όλα δείχνουν αλλιώς σε σχέση με τον καρπό που έχει ο καθένας μας...

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2724 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:23:43 μμ »
Το air king νομίζω παραείναι μικρό, 34mm. Το milgaus προσωπικά δε μου αρέσει, αν και αυτό με το λευκό καντράν θα ήταν πολύ ξεχωριστό. Το IWC πάντως είναι ακόμα πιο μεγάλο από το DS...

Aν έχω καταλάωβει σωστά, ψάχνεις για καθημερινό ρολόι;

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2725 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:39:30 μμ »
Ναι, κοντά στα 42 χιλιοστά. Τιμή γύρω στα 5,000 Ευρώ, αλλά και πολύ πιό πάνω να πάει αν αξίζει δεν κολλάει η ομάδα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2726 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:57:52 μμ »
Aν δεν είχες ήδη 2 Rolex, θα σου πρότεινα αυτό:



Από κει και πέρα, στη θέση σου θα κοιτούσα σε Zenith El Primero & JaegerLeCoultre Master Compressor







Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2727 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:00:33 μμ »
Φοβάμαι όμως ότι κοντεύουμε να γίνουμε  :offtopic

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2728 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:08:08 μμ »
Ευχαριστώ, θα το ψάξω. Ελπίζω να μη βγαίνουμε πολύ off-topic...

[Edit: Ναι, γίναμε, οπότε το σταματάω...]

Όντως, το Explorer II είναι πολύ καλή λύση, αλλά τώρα που έχω ήδη δύο είναι επανάληψη του ίδιου σεναρίου. Πάντως με το DeepSea που πήρα, η Ρόλεξ τα'χει κάνει τα άτιμα πάρα πολύ όμορφα, αυτό το κεραμεικό bezel αλλά και το συνθετικό ζαφείρι που το'κανε κυρτό, συν το ότι μεγάλωσε μερικά απ'αυτά τα ρολόγια, ήταν κίνηση που τα έκανε ακόμη πιό εκλυστικά.

Δεν ήθελα ρολόι με πολλά μέσα στο καντράν, δηλαδή χρονογράφο με διάφορες ενδείξεις μέσα, ήθελα κάτι πιό λιτό. Ακόμη και σε μπρασελέ. Όμως επειδή διαισθάνομαι πως οι προτάσεις σου είναι πολύ καλά μελετημένες θα τα ψάξω και τα δύο εκτενώς τώρα κιόλας. Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2729 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 05:11:57 μμ »
Αυτό είναι ρολόι:


Uploaded with ImageShack.us
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2730 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:43:30 πμ »
Ο 9300 νομίζω φοριέται μόνο από τη σειρά Planet Ocean.
Ο 9300 φοριέται και στο Speedmaster Co-Axial Chronograph ( το καινούργιο Speed που κάνει 6.300 ευρώ ).

Η 8500 φοριέται στα Aqua Terra όπως είπες, και φοριέται στα Planet Ocean ( τα καινούργια με την κεραμεική στεφάνη, καθώς και το μπλέ με την κάσα τιτανίου ). ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2731 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 08:06:31 πμ »
Ω ΑΤ είναι μια χαρά από τη στιγμή που έχεις και 2 Ρόλεξ οπότε ν'αλλάξεις και λίγο.
Από το far east εννοείται να το παρεις και όχι Αμερική.
Άν είσαι σε site office, με το καλό να γυρίσεις να τα χαρείς στην Ελλαδιτσα τα ρολογάκια.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2732 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 11:37:05 πμ »
Ο 9300 φοριέται και στο Speedmaster Co-Axial Chronograph ( το καινούργιο Speed που κάνει 6.300 ευρώ ).

Η 8500 φοριέται στα Aqua Terra όπως είπες, και φοριέται στα Planet Ocean ( τα καινούργια με την κεραμεική στεφάνη, καθώς και το μπλέ με την κάσα τιτανίου ). ;)

Σωστά, το ξέχασα το Speedmaster, ίσως επειδή δε μου αρέσει! :)

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2733 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:15:18 μμ »
Πήγα πάλι σήμερα και δοκίμασα πάνω από 10 ρολόγια, IWC, Omega κλπ. αλλά εδώ θα βάλω τις φωτό των Ωμέγα μόνο για να μη βγώ πάλι εκτός θέματος...







Έκαστο Eur 4,953.00 (με τη σημερινή ισοτιμία Ευρώ/Δολλαρίου πάντα - οι τιμές εδώ στο συγκεκριμένο duty free δίνονται σε Αμερικάνικα Δολλάρια). Τα συγκεκριμένα έχουν ήδη απορριφθεί μιας κι αν δείτε τα άλλα που δοκίμασα θα καταλάβετε...

@Nick Ευχαριστώ - κλάση, και παραμένω εδώ...

@Andrey Έχεις ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2734 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:25:32 πμ »
Ωραία ωραία! Εγώ έχω το τελευταίο από αυτά που δοκίμασες (με κόκκινους αριθμούς..) και είναι έρωτας μεγάλος αν το σκέφτεσαι... για τιμές στείλε μου PM αν δεν σε βοήθησαν άλλα μέλη ήδη... είναι λιγάκι μεγαλούτσικο βέβαια στο χέρι σου όπως φαίνεται από τις φωτός..και βαρύ να το νοιώθεις αρχικά μετά το συνηθίζεις εντελώς  :D

Αποσυνδεδεμένος niknik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2735 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 01:05:40 μμ »
Πόσες ημέρες χρειάζεται η Omega να απαντήσει σε ένα απλό e-mail?

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2736 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 02:37:08 μμ »
AxaxaxaxaxaxxaxaxxaxaxaxaxX. Στείλε σε πωλητές!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2737 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 04:30:47 μμ »
Πόσες ημέρες χρειάζεται η Omega να απαντήσει σε ένα απλό e-mail?

Είχα στείλει κι εγώ ένα παλιότερα...μου απάντησαν κάπου ένα μήνα μετά... :hangman:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2738 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 04:33:15 μμ »
 :megaeek:
καιρός λοιπόν να γυρίσουμε σε πιο οικονομικές εταιρίες με πιο γρήγορο και έντιμο service!
 :P
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2739 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 04:36:40 μμ »
Είχα στείλει κι εγώ ένα παλιότερα...μου απάντησαν κάπου ένα μήνα μετά... :hangman:

μαλλον δεν θα ειχες στειλει το απλο :smt024,αλλα το συνθετο ;D ;D :smt005