Ψηφοφορία

Ωmega ploprof Versus Rolex deep sea

omega ploprof
19 (39.6%)
rolex deep sea
29 (60.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 47

Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:49:39 μμ

Αποστολέας Θέμα: rolex deep sea vs omega ploprof  (Αναγνώστηκε 55422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 28, 2009, 01:38:04 πμ »
Η υδατοστεγανότητα του DSSD τριπλασιάστηκε, και ως συνέπεια και το πάχος του ρολογιού. Και μάλιστα υπερβολικά. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ακούσει τα μύρια όσα για το πάχος του. Δεν νομίζω ότι εάν στο καντράν έγραφε π.χ. 2000 ή 2500 μέτρα, η Ρόλεξ δεν θα είχε υλικό για μάρκετινγκ. Μάλιστα θα μπορούσε έτσι να εξασφαλίσει μικρότερο πάχος κάσας + μικρότερο πάχος κρυστάλλου σε μια πολύ πιο "φορέσιμη" συσκευασία. Κι αφού είναι και Rolex, η επιτυχία του θα ήταν δεδομένη. Ή μήπως όχι;


Πιστευω πως οχι και ας ειμαι οπαδος των Rolex

Στα αγαθα η διαφοροποιηση καθιστα ενα προιον ως κατι καινουριο η κατι που ταραζει τα νερα στον ανταγωνισμο

Μπορει το ονομα να εχει μια βαρυτητα αλλα ενταξει θελεις να ταραξεις και τα νερα με τους τρελους αριθμους στο καντραν

Και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης το Deep Sea δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου ρολογια αλλα το προτιμω περισσοτερο απο το Sea Dweller

Με ενοχλει και εμενα το παχος του ρολογιου

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2009, 01:50:07 πμ από Velitsko »

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 28, 2009, 02:19:58 πμ »
Επειδή αυτό το 3900 m υδατοστεγανότητα όσο το σκέφτομαι μου κόβεται η αναπνοή να παραθέσω ένα απόσπασμα που βρήκα στο  http://precisiontime.blogspot.com/2008/04/rolex-sea-dweller-deepsea.html

I do not know if there is really a need for a watch that you can take down 4km below sea level. I do not know how many Rolex Sea-Dweller DEEPSEA will actually wind up on divers wrists. But buying premium watches is about buying quality. Building premium watches is about building what no one has built before. You have to give Rolex five stars for going deep.

Σε πρόχειρη μετάφραση : "Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος για ένα ρολόι που μπορεί καταδυθεί 4 χιλιόμετρα κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας. Δεν ξέρω πόσα Rolex Sea-Dweller DEEPSEA θα "κουρδίζονται" (θα φορεθούν) πραγματικά σε χέρια δυτών. Αλλά η αγορά κορυφαίων ορολογιών σημαίνει αγορά ποιότητας. Η κατασκευή τους σημαίνει την κατασκευή αυτών που κανείς δεν κατασκεύασε νωρίτερα. Πρέπει να δώσουμε άριστα στη Rolex που βούτηξε τόσο βαθιά".

Και μια προσωπική γνώμη και για τα 2. Ας παίξουν σε καμμιά πετυχημένη ταινία και να δούμε για πότε θα γίνουν "πανέμορφα" και αντικείμενο πόθου για τεράστιο μερίδιο της αγοράς. Και όλα τα σημερινά κουσούρια θα μετατραπούν σε αντικείμενο μελέτης για τον πρωτοποριακό/επιτυχημένο σχεδιασμό.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 28, 2009, 02:26:19 πμ »
το παμε αλλου..οκ τεχνολογικα θα μπορουσα να πω και για το ομεγα πολλα θετικα σημεια

ρολεξακιας grecellin ε?

Αποσυνδεδεμένος TIGERLIL

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:52:58 πμ »
Δε θεωρω ασχημο σε καμμια περιπτωση το Rolex Deep Sea, αλλα σιγουρα αυτο που θα προτιμουσα θα ηταν το Omega PloProf. Tο βρισκω χυδαια ομορφο...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 28, 2009, 04:00:04 πμ »
Developed in conjunction with Comex and the legendary Jacques Cousteau, Omega conceived and developed what was probably the first waterproof watch designed and built solely for the diving professional.
The watch took 4 years to come to the market after extensive testing and arrived in 1970.

εχει γαλλικη φινετσα! ;)

μυθος μεν ,αλλα η τιμη του απωθουσε πολλους να το αγορασουν-approximately twice that of a Rolex Submariner, kept many hobby divers away. [/i]...μια επιτυχημενη συνταγη πρεπει να υπολογιζει περισσοτερες παραμετρους για να εχει διαρκεια..στα μισα λεφτα αγοραζες σαν δυτης ενα εξισου καλο και αξιοπιστο ρολοι σαν το Rolex Submariner!ενα αλλο στοιχειο που εδωσε την διαχρονικοτητα σε ενα μοντελο 50 χρονων ,χωρις διακοπη παραγωγης

The watch was very expensive and the top of Omega’s range at the time of its launch. It is unclear, and unlikely, that Omega recouped its development costs in the model’s life-span between 1970 and 1979.The watch was a hit with professional divers but its price, approximately twice that of a Rolex Submariner, kept many hobby divers away.

omega ploprof





Philippe Cousteau himself is never seen wearing a diving watch after the rolex james bond ;D




« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2009, 04:27:25 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 28, 2009, 02:15:23 μμ »
Δε θεωρω ασχημο σε καμμια περιπτωση το Rolex Deep Sea, αλλα σιγουρα αυτο που θα προτιμουσα θα ηταν το Omega PloProf. Tο βρισκω χυδαια ομορφο...

οι κατοχοι του vintage εχουν την ιδια σκεψη  ;)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 28, 2009, 02:55:34 μμ »
Το Rolex Sea-Dweller DEEPSEA είναι ένα πολύ καλό και όμορφο ρολόι, που δεν θα φορούσα όμως, όχι δεν το ψέγω.... αλλά!!!
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:21:39 μμ »
Το Rolex SDDS ειναι ενα ρολοι της συγχρονης εποχης,το αποτελεσμα μιας σταδιακης εξελιξης των καταδυτικων ρολογιων της μαρκας εδω και δεκαετιες...
Το ploprof ειναι ενα....homage του εαυτου του με συγχρονη καρδια(coaxial).

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:31:54 μμ »
Το Rolex SDDS ειναι ενα ρολοι της συγχρονης εποχης,το αποτελεσμα μιας σταδιακης εξελιξης των καταδυτικων ρολογιων της μαρκας εδω και δεκαετιες...
Το ploprof ειναι ενα....homage του εαυτου του με συγχρονη καρδια(coaxial).

το χεις!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:34:46 μμ »
το χεις!

Ποιο,το  Rolex ή το ploprof  :D

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:35:46 μμ »
Το Rolex SDDS ειναι ενα ρολοι της συγχρονης εποχης,το αποτελεσμα μιας σταδιακης εξελιξης των καταδυτικων ρολογιων της μαρκας εδω και δεκαετιες...
Το ploprof ειναι ενα....homage του εαυτου του με συγχρονη καρδια(coaxial).

Ο ορισμός !!!!
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 28, 2009, 03:54:20 μμ »
με νεα μηχανη!η επιθεση της ομεγα.νεα/παλια προταση μοντελου με μια πολυ μοντερνα σχεδιαστικα μηχανη!επιθεση σε ολα τα μετωπα

τωρα το ploprof δεν θα κοστιζει οσο δυο sub... ;)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 28, 2009, 04:01:15 μμ »

τωρα το ploprof δεν θα κοστιζει οσο δυο sub... ;)

χμμμ φαίνεται οτι η Ω τελικά θέλει να γίνει Rolex ;D ;D ;D ;D

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 28, 2009, 07:08:17 μμ »
Το Rolex SDDS ειναι ενα ρολοι της συγχρονης εποχης,το αποτελεσμα μιας σταδιακης εξελιξης των καταδυτικων ρολογιων της μαρκας εδω και δεκαετιες...
Το ploprof ειναι ενα....homage του εαυτου του με συγχρονη καρδια(coaxial).
+100

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:20:26 πμ »
φορεμενο



Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:24:18 πμ »
Θα το ξανά πω και εδώ ...
Έχω φορέσει το Omega PloProf (Vintage) και εντυπωσιάστηκα πόσο πολύ μου άλλαξε
την άποψη για αυτό το ρολόι, από τις φωτογραφίες με την πραγματική δοκιμή στο χέρι !!!

Εστάνθηκα ότι μου φόρεσαν ένα εργαλείο καταδύσεων !!!
Αμέσως μου έβγαλε μια εικόνα με βυθούς απέραντους για εξερεύνηση !!!

Το ROLEX DSSD δεν το δοκίμασα αλλά δεν άκουσα από κανένα να του βγάλει ένα τέτοιο συναίσθημα και να του αλλάξει τόσο πολύ την γνώμη που είχε πριν το φορέσει ...!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:49:08 πμ »
Το παλιό PloProf άνοιγε μόνο από μπροστά αν δε κάνω λάθος; Το καινούριο είναι βιδωτό;

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:54:05 πμ »
Η υδατοστεγανότητα του DSSD τριπλασιάστηκε, και ως συνέπεια και το πάχος του ρολογιού. Και μάλιστα υπερβολικά. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ακούσει τα μύρια όσα για το πάχος του. Δεν νομίζω ότι εάν στο καντράν έγραφε π.χ. 2000 ή 2500 μέτρα, η Ρόλεξ δεν θα είχε υλικό για μάρκετινγκ. Μάλιστα θα μπορούσε έτσι να εξασφαλίσει μικρότερο πάχος κάσας + μικρότερο πάχος κρυστάλλου σε μια πολύ πιο "φορέσιμη" συσκευασία. Κι αφού είναι και Rolex, η επιτυχία του θα ήταν δεδομένη. Ή μήπως όχι;


Τίποτα δεν είναι δεδομένο, νομίζω ότι όλα θέλουν το χρόνο τους για να δείξουν στην πάροδο του χρόνου. Φοράω σαν καθημερινό ρολόι το DSSD εδώ και 1,5 μήνα χωρίς πλέον καμία δυσκολία. Στην αρχή δεν σας κρύβω ότι με κούραζε και χρειάστηκε να προσπαθήσω για να συνηθίσω τον όγκο και βάρος αλλά τώρα δεν μπορώ να το βγάλω από το χέρι μου. Όλα είναι μια συνήθεια, όπως και το ploprof έχει περίεργο σχέδιο και είναι και αυτό αρκετά μεγάλο με ακανόνιστο σχέδιο στην κάσα. Υπάρχει εξέλιξη και η εξέλιξη δεν είναι από την πρώτη μάτια πάντα αποδεκτή.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:01:35 πμ »
Τίποτα δεν είναι δεδομένο, νομίζω ότι όλα θέλουν το χρόνο τους για να δείξουν στην πάροδο του χρόνου. Φοράω σαν καθημερινό ρολόι το DSSD εδώ και 1,5 μήνα χωρίς πλέον καμία δυσκολία. Στην αρχή δεν σας κρύβω ότι με κούραζε και χρειάστηκε να προσπαθήσω για να συνηθίσω τον όγκο και βάρος αλλά τώρα δεν μπορώ να το βγάλω από το χέρι μου. Όλα είναι μια συνήθεια, όπως και το ploprof έχει περίεργο σχέδιο και είναι και αυτό αρκετά μεγάλο με ακανόνιστο σχέδιο στην κάσα. Υπάρχει εξέλιξη και η εξέλιξη δεν είναι από την πρώτη μάτια πάντα αποδεκτή.

Αμα συνηθισες το Deep Sea ολα τα υπολοιπα rolex θα σου φαινονται μικρα αλλα και εκει παλι θεμα συνηθειας θα σου ειναι μεχρι να τα φορεσεις και αυτα για κανα μηνα και να συνηθισεις παλι

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs omega ploprof
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:29:34 πμ »
Το παλιό PloProf άνοιγε μόνο από μπροστά αν δε κάνω λάθος; Το καινούριο είναι βιδωτό;

Σωστά, ήταν εμπροσθογεμές λόγω μονοκόμματης κάσας. Τώρα έχει συμβατικό βιδωτό καπάκι.

Φιλικά
Δημήτρης