Αποστολέας Θέμα: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..  (Αναγνώστηκε 62293 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:42:11 μμ »
....η ΓΝΩΣΗ είναι ΔΥΝΑΜΗ! Πάντα θα προσπαθώ να την αποκτήσω!...


Αλλά ποτέ δε θα μπορέσεις....
Κακά τα ψέματα. Η γνώση που αποκομίζει κάποιος μέσω της ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ενασχόλησης με το εκάστοτε αντικείμενο είναι ασύγκριτη με αυτή ενός απλού, αλλά παθιασμένου "ερευνητή".
Και επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια ποτέ μη σπεύδουμε να βγάλουμε βιαστικά -τελεσίδικα- συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:21:22 μμ »

Ποια εποχή ελεύθερης πληροφόρησης και διακίνησης ιδεών ρε Γιώργο? Η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων τους είναι ματαιόδοξοι, αλαζόνες και συνάμα τελείως ΑΣΧΕΤΟΙ!!!

 Η εποχή που ζούμε όντως είναι εποχή πληροφόρησης και διακίνησης ιδεών. Το θέμα είναι οτι καθημερινά δεχόμαστε τόσες πολλές πληροφορίες που δεν προλαβαίνουμε να τις επεξεργαστούμε και να τις αξιολογήσουμε. Εκεί είναι το μυστικό....μπορείς να φιλτράρεις τις πληροφορίες που δέχεσαι??? ;)

 Η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων ακριβών υλικών αγαθών είναι άσχετοι και ματαιόδοξοι. Ποιος σου είπε οτι όποιος αγοράζει π.χ. ferrari, ξέρει την ιστορία της?? Όχι την ιστορία της δεν ξέρει αλλά δεν ξέρει ούτε να την οδηγήσει πραγματικά. Αυτό όμως δεν τον ενδιαφέρει. Άλλωστε δεν την πήρε γι'αυτό. Την πήρε για να ξεχωρίσει.
 Η διαφορά αγαπητέ houston ανάμεσα στους έχοντες την δυνατότητα να αποκτήσουν ένα ρολόι των 30, 50, 100.000,00 € και σε εμάς που δεν μπορούμε είναι οτι οι μεν πρώτοι απλά μπορούν και το αποκτούν, ενώ εμείς που δεν μπορούμε προσπαθούμε να "γεμίσουμε" αυτό το κενό με τις γνώσεις γύρω από αυτό.

Φιλικά Γιώργος 
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:27:30 μμ »
Παντού υπάρχει ένας μύθος. Η αλήθεια είναι καλά κρυμμένη λόγω αντικρουόμενων συμφερόντων. Άλλωστε ποιός ελέγχει αυτόν που γράφει. Συνήθως ξέρουμε ότι αφήνεται να διαρρεύσει και ότι ελέγχουμε το ελέγχουμε με ίδια μέσα. Εκτός από κάποιους λίγους ρομαντικούς τα υπόλοιπα είναι μάλλον θολά.

Δεν αφορίζω έρευνες υλικά κλπ, λέω όμως πως  το "θεμιτό" του σήμερα είναι μακράν άλλο από το "θεμιτό" του χθές
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

director

  • Επισκέπτης
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:40:19 μμ »
Η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων ακριβών υλικών αγαθών είναι άσχετοι και ματαιόδοξοι. Ποιος σου είπε οτι όποιος αγοράζει π.χ. ferrari, ξέρει την ιστορία της?? Όχι την ιστορία της δεν ξέρει αλλά δεν ξέρει ούτε να την οδηγήσει πραγματικά. Αυτό όμως δεν τον ενδιαφέρει. Άλλωστε δεν την πήρε γι'αυτό. Την πήρε για να ξεχωρίσει


καλε μου φιλε,αυτο ειναι αφορισμος και σιγουρα ενεχει το στοιχειο της υπερβολης,μαλλον ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:05:51 μμ »

καλε μου φιλε,αυτο ειναι αφορισμος και σιγουρα ενεχει το στοιχειο της υπερβολης,μαλλον ξερουν.

 Δεν αφορίζω κανέναν. Αν τα είχα κι εγώ τα ευρώπουλα ίσως να έκανα το ίδιο.

Οτι ενέχει κάποιο υπερβολής η έκφραση ¨συντριπτική πλειοψηφία" είναι αλήθεια, αλλά δεν απέχει και πολλή από την αλήθεια.  ;)

 Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:06:53 μμ »

Αλλά ποτέ δε θα μπορέσεις....
Κακά τα ψέματα. Η γνώση που αποκομίζει κάποιος μέσω της ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ενασχόλησης με το εκάστοτε αντικείμενο είναι ασύγκριτη με αυτή ενός απλού, αλλά παθιασμένου "ερευνητή".
Και επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια ποτέ μη σπεύδουμε να βγάλουμε βιαστικά -τελεσίδικα- συμπεράσματα.


Η ημιμάθεια σίγουρα είναι χειρότερη από την αμάθεια, ΑΛΛΑ νομίζω και ΔΕΝ κάνω λάθος ότι η διαδικασία μάθησης είναι ΔΙΑΡΚΗΣ οπότε όλοι μας είμαστε κατά μία έννοια "ημιμαθείς"...

Νομίζω ότι αρκετοί φίλοι καταλαβαίνουν τούτο:
η επαγγελματική ενασχόληση μας "διδάσκει" αυτά τα οποία χρειάζονται για τα προς το ζειν και όχι απαραίτητα περισσότερα από αυτά που μπορεί να μάθει κάποιος "παθιασμένος ερευνητής"

@houston
δε σε ξέρω και δε με ξέρεις οπότε απόλυτες εκφράσεις του στυλ "ποτέ δε θα μπορέσεις" είναι αν μη τι άλλο προσβλητικές και εν πάσει περιπτώσει ΕΓΩ προσωπικά δεν τις δέχομαι! Αν έχεις την καλοσύνη μη με προσβάλεις όπως κι εγώ δεν κάνω το ίδιο ....

ααα και κάτι ακόμα: παθιασμένος είμαι μόνο ότι αξίζει, για παράδειγμα με την οικογένειά μου και όχι με υλικά αγαθά ...

φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:10:59 μμ »
οι ρολογαδες ειναι οι μεγαλυτερες "κουτσομπολες" του χωρου !εχει τυχει να δω ,με στοιχεια ,για διασημα ρολογια τα αρνητικα σημεια Η ας το πουμε "παιδικες ασθενειες"?μα ναι παιδικες!τα πιο πολλα λυθηκαν ;)

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:13:06 μμ »


ααα και κάτι ακόμα: παθιασμένος είμαι μόνο ότι αξίζει, για παράδειγμα με την οικογένειά μου και όχι με υλικά αγαθά ...

φιλικά
Νίκος
:applaus: :applaus: :applaus:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:38:10 μμ »
houston η χωρα μας αποτελει ενα "μικρο παικτη" στην ωρολογοποιια,δεν ειναι αρνητικο!αρνητικο ειναι οτι δεν εχουμε την πληροφορια "πισω απο τις κουιντες" που θα βρεις εξωτερικο και θα σε κανει πιο συνειδητοποιημενο αγοραστη/χομπιστα.οκ στην αρχη μπορει να γινω λιγο μηδενιστης πανω στο θεμα ρολοι ,ακουγοντας και μαθαινοντας αρνητικες πλευρες ,αλλα με τον καιρο θα βρω την ισορροπια στα πραγματα.ολοι περναμε αυτην την φαση σε καθε hobby και αποτελει κατ'εμε απαραιτητο συστατικο στην πορεια "ενηλικιωσης" στο χωρο.ποσο σε ενοχλει/με ενοχλει εαν μαθω οτι φτιαχνουν κομματια στην κινα τα οποια στην συνεχεια θα μπουν σε ενα ελβετικο ρολοι?καθολου εαν γινεται απο συμβεβλημενα εργοστασια της εταιριας που τηρουν καποια standart ποιοτητας και εγω θα κερδισω στην τελικη τιμη!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:48:35 μμ »
εν ταχυ μιας και ο χρονος που μπορω να αφιερωσω ειναι λιγος

δεν μαζευω ρολογια !ουτε κανω συλλογη !τα αγοραζω και τα φοραω ολη μερα !παντου !δεν θα σκασω αν το γρατζουνισω !και αμα χασω το κουτι σιγα μην τρελαθω

δεν χρησιμοποιω γαντια για να τα χαιδεψω !αμα μου χτυπησει κατακουτελα η ωρα και η στιγμη τα κανω δωρο σε φιλους να με θυμουνται!δεν τα πουλαω αμα τα βαρεθω

Οσο τωρα αν θα αλλαξω γνωμη  επειδη εμαθα η με ενημερωσαν καλυτερα για μια παρολιγο αποτυχημενη αγορα ειναι μεσα στα δικαιωματα μου !

και εφοσον εχω καταβαλη προκαταβολη για αντικειμενο που θα ερχοταν στο καταστημα ετσι και αλλιως εχω δικαιωμα επιστροφης χρηματων!

αποτανθειτε σε μια οποιοδηποτε εταιρια προστασιας καταναλωτων για τα περαιτερω!αν ομως παραγγειλω ενα purist ελβετικο ρολογακι το οποιο ερχεται στη χωρα μου

 αποκλειστικα για μενα

 το αγοραζω και το κοιταζω μονος μου!κρυφα και στα σκοτεινα !και λεω μεσα μου τι βλακεια εκανα και πηρα ρολοι ελβετικο σουγια!με 3000 ευρω

Και ναι τα πρωσωπικα γουστα και κουμαντα ειναι κριση μου και ευθυνη μου!αλλοι μαζευουν αυτοκινητα εγω παιρνω γιαπωνεζικα ατσαλινα ρολογια .

οτι αγαπας και θαυμαζεις αυτο μαζευεις και συλλεγεις, εχω γνωστο που μαζευει militaria 2''ΠΠ ποιος ειμαι εγω να κρινω αν κανει σωστα η οχι ?

στο τελος τελος ενα hompy ειναι !Δεν ειναι πυρηνiκη  επιστημη!

Οσο αν ειναι συλλεκτικο ενα SAGARMATHA ρωτηστε ανθρωπους που ασχολουνται με αυτην την

κατηγορια ρολογιων για να σας απαντησουν.....τωρα σχετικα με την κατασταση του ....ειναι εργαλειο για ανθρωπους που ζουν τα ρολογια τους και δεν τα χαιδευουν!

θελω να πιστεω οτι ειμαι ενας απο αυτους!

φιλικοτατα

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ







Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 11:07:49 μμ »
Φίλε george_, κατά την ταπεινή μου άποψη, οι "κουΐντες" παντού το ίδιο χρώμα έχουν. Δεν είναι ούτε γαλανόλευκες, ούτε τρικολόρι, ούτε φέρουν την αστερόεσσα.
Θέλω να πω ότι πρόσβαση στο παρασκήνιο έχουν ελάχιστοι άνθρωποι, ανεξαρτήτως τόπου διαμονής.
Και μπορεί να ακουστεί υπεραπλουστευμένη η τοποθέτησή μου, αλλά νομίζω ότι έξω είναι διαφορετική η παιδεία και η νοοτροπία των ωρολογόφιλων. Είναι τέτοια που πολλές φορές τους 'θωρακίζει' καλύτερα π.χ. από ατυχείς επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 11:19:49 μμ »
κυκλοφορουν πιο πολλα απο τα παρασκηνια και αυτο διοτι εχουμε και πολλους ανεξαρτητους "ελεγκτες" ρολογαδες που τους ετυχαν στα χερια καθε ειδους ρολογια Η εργαστηκαν καποτε σε σερβις μεγαλης εταιριας.ειναι διαφορετικη η νοοτροπια.οχι οι κουιντες δεν εχουν χρωμα,προς θεου!απλα ειναι πιο ευκολα προσβασιμες.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 11:49:53 μμ »
η κριση ,η πληροφορια,οι τιμες και ο αγοραστης


Zenith crisis force to eliminate 24 jobs

Zenith is not immune to the general decline of the watch market. Brand dismisses the 24 people on the 270 it occupies in Le Locle.

"After eight years of growth, we have unfortunately had to readjust the objectives and the staff." Chairman of Zenith, Thierry Nataf noted, like banking, automobile or other major industrial sectors, the 'horlogerie re currently operating globally.

The 24 dismissals on the 270 employees that Zenith account in Le Locle, concern staff workshops. "Like others, Zenith is a victim of falling markets," observes Eric turn Thévenaz, regional secretary of Unia region Neuchâtel.

This is the first time since the crisis began, a watch brand of luxury group LVMH (owner of Tag Heuer, Dior and Hublot particular) reduced its staff, confirmed the union secretary. A brutal backlash, since last October LVMH also announced an increase of 4.5% over the first nine months of 2008. All sectors, watches making even the best performance, with an increase of 11%.

The employee benefit Zenith in a number of measures, financial, but also coaching and replacement, Eric Thévenaz remark. "Accompanying measures are important, these companies are very professional."

This new blow to the regional watch industry is not an end, notes Eric Thévenaz. "In recent years, brands have hired a considerable number of new employees." Between 50 and 60 people Zenith. "You can say that we are now witnessing a return to normal. Obviously, humanely and individually, these layoffs are painful, but at the industry level, it is not a disaster. Watchmaking has survived many crises. "

The General is also to consider, "said union secretary. "All brands are affected, this is not the quality of products or management were involved."

Thierry Nataf, if 2009 does not coming under the best auspices, should brighten the horizon in 2010-2011. To deal in 2009, including Zenith on innovation and strong collections. But also on diversification of its markets. "This year we will install in new markets, India, China," says the chairman of the locloise.

But before the resumption does, other brands will also impose layoffs, said Eric Thévenaz. Zenith is not alone in having to separate staff. "These are not the last!" Says the union secretary.

If more optimism prevails in watchmaking, it can not yet speak of defeatism. Some new, if not satisfying, make the notes less painful.

Movado Group, owner of Ebel, is expected to confirm a number of redundancies below the figure of 50 to 60 articulated in December.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 11:52:25 μμ »
πάρα πολύ καλή η όλη κουβέντα,μπράβο σε όλους!....εγώ απλά να προσθέσω την πιο ωραία φράση που άκουσα πριν μερικά χρόνια και αφορά την υψηλή ωρολογοποιία για τον "πολύ κόσμο" μεταξύ δύο αγαπημένων ωρολογοποιών μου σε μια κοινή τους κουβέντα....ειδικά για την διάσημη P.P. : "Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ" θέλοντας απλά να τονίσουν την μαζικότητα και την έντονη χρήση pc's cnc's και ότι άλλο στην παραγωγή ....παρουσιάζοντάς την ως Υ.Ωρολογοποιία.......τα έχουμε ξαναπεί και παλιότερα φίλοι μου .....ναι άντε μέχρι 10-15χιλ. από εκεί και πάνω θέλει πάρα πολύ σκέψη......αν τα'χεις και γουστάρεις τότε προσπερνάς και συνεχίζεις....αν όχι παίρνεις ένα πραγματικό έργο ΄τεχνης -ρολόι τσέπης ή λαιμού και καμαρώνεις τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά την όλη κατασκευή του στο χέρι,καντράν από σμάλτο,πραγματικά δουλεμένοι δείκτες και κάθε λογής pinions,λειασμένες γέφυρες κ.ο.κ. μπαίνεις στην φιλοσοφία εκείνης της εποχής όλα με το μυαλό,και το χέρι,όχι από τα pcάκια και τα φοβερά microscopes.....αυτά
Υ.Γ. να'ναι καλά αυτοί οι άνθρωποι που μου άνοιξαν τα μάτια τότε.....και ξεφορτώθηκα "μπόλικη σαβουρίτσα" νέας τεχνολογίας  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 01:00:32 πμ »
ορίστε και ένα παράδειγμα............σκας με την "γιλεκιά"  είτε στρατιωτικά είτε κυρίλα και πετάς την ρολογάρα στην επιφάνεια και "θολώνει" το μάτι  :o   ούτε 2χιλ.!!!
http://www.chrono24.com/en/search/pocketwatch.htm?showid=1440435&dosearch=1&searchexplain=1&SEARCH_ADTYPE_ID=T&SEARCH_BRAND_ID=18&SORTORDER=1&numresults=3
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 01:38:27 πμ »
ορίστε και ένα παράδειγμα............σκας με την "γιλεκιά"  είτε στρατιωτικά είτε κυρίλα και πετάς την ρολογάρα στην επιφάνεια και "θολώνει" το μάτι  :o   ούτε 2χιλ.!!!
[url]http://www.chrono24.com/en/search/pocketwatch.htm?showid=1440435&dosearch=1&searchexplain=1&SEARCH_ADTYPE_ID=T&SEARCH_BRAND_ID=18&SORTORDER=1&numresults=3[/url]

Γιώργο έχεις δίκιο, το 233 δε λέει πια, καιρός να σε απαλλάξω απ' αυτό -για το καλό σου πάντα    :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 02:33:05 πμ »
εν ταχυ μιας και ο χρονος που μπορω να αφιερωσω ειναι λιγος

δεν μαζευω ρολογια !ουτε κανω συλλογη !τα αγοραζω και τα φοραω ολη μερα !παντου !δεν θα σκασω αν το γρατζουνισω !και αμα χασω το κουτι σιγα μην τρελαθω

δεν χρησιμοποιω γαντια για να τα χαιδεψω !αμα μου χτυπησει κατακουτελα η ωρα και η στιγμη τα κανω δωρο σε φιλους να με θυμουνται!δεν τα πουλαω αμα τα βαρεθω

Οσο τωρα αν θα αλλαξω γνωμη  επειδη εμαθα η με ενημερωσαν καλυτερα για μια παρολιγο αποτυχημενη αγορα ειναι μεσα στα δικαιωματα μου !

και εφοσον εχω καταβαλη προκαταβολη για αντικειμενο που θα ερχοταν στο καταστημα ετσι και αλλιως εχω δικαιωμα επιστροφης χρηματων!

αποτανθειτε σε μια οποιοδηποτε εταιρια προστασιας καταναλωτων για τα περαιτερω!αν ομως παραγγειλω ενα purist ελβετικο ρολογακι το οποιο ερχεται στη χωρα μου

 αποκλειστικα για μενα

 το αγοραζω και το κοιταζω μονος μου!κρυφα και στα σκοτεινα !και λεω μεσα μου τι βλακεια εκανα και πηρα ρολοι ελβετικο σουγια!με 3000 ευρω

Και ναι τα πρωσωπικα γουστα και κουμαντα ειναι κριση μου και ευθυνη μου!αλλοι μαζευουν αυτοκινητα εγω παιρνω γιαπωνεζικα ατσαλινα ρολογια .

οτι αγαπας και θαυμαζεις αυτο μαζευεις και συλλεγεις, εχω γνωστο που μαζευει militaria 2''ΠΠ ποιος ειμαι εγω να κρινω αν κανει σωστα η οχι ?

στο τελος τελος ενα hompy ειναι !Δεν ειναι πυρηνiκη  επιστημη!

Οσο αν ειναι συλλεκτικο ενα SAGARMATHA ρωτηστε ανθρωπους που ασχολουνται με αυτην την

κατηγορια ρολογιων για να σας απαντησουν.....τωρα σχετικα με την κατασταση του ....ειναι εργαλειο για ανθρωπους που ζουν τα ρολογια τους και δεν τα χαιδευουν!

θελω να πιστεω οτι ειμαι ενας απο αυτους!

φιλικοτατα

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ









ειναι μια αποψη αλλα το συστημα της ωρολογοποιιας εχει καποια σημεια αναφορας και ετσι λειτουργει αλλωστε!αλλιως δεν θα ειχε νοημα,το ιδιο ισχυει και σε πολλους αλλους  χωρους.οσο περισσοτερο ασχολεισαι με το ρολοι τοσο πιο πολυ θα το προσεγγιζεις διαφορετικα,να φερω ενα παραδειγμα?
Γιώργο έχεις δίκιο, το 233 δε λέει πια, καιρός να σε απαλλάξω απ' αυτό -για το καλό σου πάντα    :) :) :)

γιατι κανω αυτην την παραθεση?το ρολοι του κονακι ειναι ηδη "ποθητο" και οχι μονο απο τον νικο που μπορει να το ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου!αλλα απο τους πανεριστι και τους ωρολογοφιλους .οταν εχουμε την διακοπη παραγωγης ...για να δουμε !

το να λεμε "το αγοραζω και το κοιταζω μονος μου" ,θελω εγω να το χαρω και οτι αυτο σημαινει για μενα ειναι πολυ ενδιαφερον,ομως και το ρολοι δεν ειναι ενα μεσο ,ενας τροπος "κοινωνικοποιησης" και ενταξης σε ενα συστημα αξιων αποδεκτων η τουλαχιστον σεβαστων ακομα και απο αυτους που εχουν διαφορετικα γουστα αλλα αναγνωριζουν τα σημεια αναφορας του χωρου?μπορει να κινηθεις προς  το ρολοι που σου αρεσει η μπορεις να αγορασεις,αλλα θα δειχνεις παντα θαυμασμο και ποθο για ενα απο τα κοινως αποδεκτα  ρολογια που ξεχωριζουν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2009, 02:48:27 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 08:21:26 πμ »

...ομως και το ρολοι δεν ειναι ενα μεσο ,ενας τροπος "κοινωνικοποιησης" και ενταξης σε ενα συστημα αξιων αποδεκτων η τουλαχιστον σεβαστων ακομα και απο αυτους που εχουν διαφορετικα γουστα αλλα αναγνωριζουν τα σημεια αναφορας του χωρου?μπορει να κινηθεις προς  το ρολοι που σου αρεσει η μπορεις να αγορασεις,αλλα θα δειχνεις παντα θαυμασμο και ποθο για ενα απο τα κοινως αποδεκτα  ρολογια που ξεχωριζουν

Για μένα όλη η ουσία είναι σε αυτή την λέξη "σύστημα". ;)
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:06:07 πμ »
η κριση ,η πληροφορια,οι τιμες και ο αγοραστης


Zenith crisis force to eliminate 24 jobs

Zenith is not immune to the general decline of the watch market. Brand dismisses the 24 people on the 270 it occupies in Le Locle.

"After eight years of growth, we have unfortunately had to readjust the objectives and the staff." Chairman of Zenith, Thierry Nataf noted, like banking, automobile or other major industrial sectors, the 'horlogerie re currently operating globally.

The 24 dismissals on the 270 employees that Zenith account in Le Locle, concern staff workshops. "Like others, Zenith is a victim of falling markets," observes Eric turn Thévenaz, regional secretary of Unia region Neuchâtel.

This is the first time since the crisis began, a watch brand of luxury group LVMH (owner of Tag Heuer, Dior and Hublot particular) reduced its staff, confirmed the union secretary. A brutal backlash, since last October LVMH also announced an increase of 4.5% over the first nine months of 2008. All sectors, watches making even the best performance, with an increase of 11%.

The employee benefit Zenith in a number of measures, financial, but also coaching and replacement, Eric Thévenaz remark. "Accompanying measures are important, these companies are very professional."

This new blow to the regional watch industry is not an end, notes Eric Thévenaz. "In recent years, brands have hired a considerable number of new employees." Between 50 and 60 people Zenith. "You can say that we are now witnessing a return to normal. Obviously, humanely and individually, these layoffs are painful, but at the industry level, it is not a disaster. Watchmaking has survived many crises. "

The General is also to consider, "said union secretary. "All brands are affected, this is not the quality of products or management were involved."

Thierry Nataf, if 2009 does not coming under the best auspices, should brighten the horizon in 2010-2011. To deal in 2009, including Zenith on innovation and strong collections. But also on diversification of its markets. "This year we will install in new markets, India, China," says the chairman of the locloise.

But before the resumption does, other brands will also impose layoffs, said Eric Thévenaz. Zenith is not alone in having to separate staff. "These are not the last!" Says the union secretary.

If more optimism prevails in watchmaking, it can not yet speak of defeatism. Some new, if not satisfying, make the notes less painful.

Movado Group, owner of Ebel, is expected to confirm a number of redundancies below the figure of 50 to 60 articulated in December.

george_ επειδή είναι σχετικό με την όλη συζήτηση / κριτήρια αγοράς ρολογιών "με το στομάχι" που χαρακτηριστικά ανάφερε ο συντάκτης του WOW , ιστορικός μεν ο el primero , μου τρέχουν τα σάλια για ένα vintage zenith δεκαετίας 70, αλλά πραγματικά απορώ ποιος αγοράζει τα συγχρόνα με την εμφάνιση που έχουν (δες και το WOW)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:16:18 πμ »

Με όλα αυτά που γράφονται, μου ήρθε στο μυαλό είναι άρθρο-πείραμα που είχε δημοσιευτεί στην Washington Post τον Απρίλιο του 2007. Στο δε αρθρογράφο, Gene Weingarten, απονεμήθηκε το βραβείο Πούλιτζερ.

Κάποιο κρύο πρωινό του Ιανουαρίου, ένας άντρας κάθησε σε ένα κεντρικό σταθμό του μετρό, συγκεκριμένα στην L'Enfant Plaza της Washington, και ξεκίνησε να παίζει το βιολί του. Έπαιξε επί 45 λεπτά περίπου. Στη διάρκεια αυτών των 45 λεπτών, δεδομένου ότι ήταν ώρα αιχμής, πέρασαν από μπροστά του εκατοντάδες άνθρωποι, οι περισσότεροι πηγαίνοντας στη δουλειά τους.

Τρία λεπτά αφότου άρχισε να παίζει, ένας μεσήλιξ παρατήρησε ότι υπήρχε ένας μουσικός που έπαιζε βιολί, τον κοίταξε επί λίγα δευτερόλεπτα και συνέχισε το βιαστικό του βηματισμό. Ένα λεπτό αργότερα, ο βιολιστής εισέπραξε το πρώτο του δολλάριο από μια κυρία που το πέταξε στο καπέλο του καθώς περνούσε από μπροστά του χωρίς να σταματήσει καθόλου. Λίγο αργότερα, κάποιος ακούμπησε στον τοίχο και τον άκουσε για λίγο, αλλά μετά κοίταξε το ρολόι του και έφυγε βιαστικός. Πιο πολύ από όλους τους περαστικούς, ασχολήθηκε μαζί του ένα τρίχρονο αγόρι που ήθελε να σταματήσει για να ακούσει, αλλά η μητέρα του τον τράβηξε για να συνεχίσουν τη διαδρομή τους. Το παιδί κοιτούσε συνεχώς προς τα πίσω καθώς απομακρυνόταν. Το ίδιο επαναλήφθηκε και με άλλα παιδιά και τους γονείς τους, οι οποίοι - χωρίς καμία εξαίρεση - τα τραβούσαν για να συνεχίσουν το δρόμο τους.

Στα 45 λεπτά μουσικής, συνολικά σταμάτησαν για να ακούσουν - έστω και για λίγο - μόνο 7 άνθρωποι. 27 άνθρωποι έριξαν λεφτά στο καπέλο καθώς συνέχιζαν να περπατούν, χωρίς να ελαττώσουν την ταχύτητα του βηματισμού τους. Η συνολική είσπραξη ήταν 32,17 δολλάρια. Όταν η μουσική σταμάτησε και υπήρξε σιωπή, κανείς δεν το πρόσεξε. Κανείς δε χειροκρότησε, ούτε υπήρξε κανενός άλλου είδους αναγνώριση.

Αυτό που δεν ήξερε κανείς ήταν ότι ο συγκεκριμένος βιολιστής ήταν ο Joshua Bell, ένας από τους καλύτερους μουσικούς του κόσμου, και έπαιζε με ένα βιολί Stradivarius αξίας 3,5 εκατομμυρίων δολλαρίων, κατασκευασμένο από τον ίδιο τον Antonio Stradivari το 1713. Δύο ημέρες νωρίτερα ο Joshua Bell έπαιξε σε ένα κατάμεστο θέατρο της Βοστώνης και η τιμή ενός φθηνού εισιτηρίου ήταν 100 δολλάρια. Ο Bell αμοίβεται με περίπου 1000 δολλάρια το λεπτό!

Το συγκεκριμένο πείραμα, δηλαδή το να παίξει ο Joshua Bell στο σταθμό του μετρό incognito, οργανώθηκε από την εφημερίδα Washington Post, ως μέρος μιας κοινωνικής μελέτης περί του τι μας αρέσει, σε τι δίνουμε προτεραιότητα, τι εκλαμβάνουμε ως σημαντικό και τι είναι κοινωνικά αναγνωρίσιμο ή ξεχωρίζει.

Τα συμπεράσματα δικά σας.