Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 08:05:24 μμ »
Η τέχνη της ωρολογοποιίας βασίζετε στην ανάγκη του ανθρώπου να καταλαβαίνει τον χρόνο.

Η τεχνολογία ανέπτυξε διάφορες μηχανές χρόνου, οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν ηλιακά και υδραυλικά ρολόγια, οι νεότεροι μηχανικά, η σύγχρονοι τα Quartz και , Ατομικά...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι λάθος να θεωρούμαι τα Quartz ταπεινά και αμελητέα, γιατί με την ίδια λογική πρέπει να απορρίψουμε και τα σύγχρονα roller ball και να επιστρέψουμε στους κονδυλογράφους και τους πάπυρους.....

Στην συλλογή μου υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα ρολόγια Quartz…
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 08:10:21 μμ »
αυτο ακριβως εξεφρασα και εγω. οτι αποτελουν και τα quartz μερος της ιστοριας της ωρολογοποιιας και δεν μπορουν να θεωρουνται ''αισχρα'' τα τοπικς που ασχολουνται με αυτα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 15, 2006, 05:52:55 πμ »
εχουμε βρει μια λυση με τη συνειδηση μας οσον αφορα τα quartz ρολογια
 8)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 15, 2006, 02:48:39 μμ »
ας ποσταρουμε ομως φιλοι και καποια ρολογια quartz που νομιζουμε οτι χρηζουν ενδιαφεροντος η που θελαμε κατι να τονισουμε για αυτα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος omega007

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 09:04:36 πμ »
Να ρωτήσο κάτι ???

Καταλαβαίνω ότι η βασική διαφορά των quartz με τα μηχανικα είναι ο τρόπος που δίνει την κίνηση... αλλά και τα quartz ρολόγια δεν έχουν μηχανικά μέροι ???

Και πώς λειτουργεί το μηχανικό και πως το quartz ???

Προσφατα αγόρασα ενα Omega seamaster quartz 2541.80 αλλα έχω και ενα Seiko Kinetik αuto relay και με τα δυο είμαι ευχαριστημένος αλλα εαν το Omega δεν ήταν quartz δεν νομίζω ότι θα μπορούσα ποτε να το αποκτήσω.... :wink:

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 10:54:00 πμ »
Γεια σου φίλε Ωμεγα007

Η βασική διαφορά μεταξύ ενός quartz και ενός μηχανικού είναι ο τρόπος που «μετράνε» τον χρόνο.
Ένα μηχανικό χρησιμοποιεί ένα ελατήριο σε τάση και μια σειρά από γρανάζια και μοχλούς προκειμένου να «μοιράσει» τον χρόνο σε όμοια μέρη, δευτερόλεπτα, λεπτά, ώρες κ.λ.π.
Ένα quartz χρησιμοποιεί ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα που βασίζετε στην ταλάντωση ενός κρυστάλλου χαλαζία (quartz) ώστε και αυτό να μοιράσει τον χρόνο. Τα quartz επίσης υπάρχουν σε ψηφιακά που δεν έχουν κινούμενα μέρη και δείχνουν την ώρα με ηλεκτρονικό τρόπο (και είναι εξαιρετικής ακρίβειας), και τα μηχανικά που χρησιμοποιούν έναν μικρό μοτέρ βήματος που κινούν τους δείκτες του ρολογιού.

Τα quartz είναι οικονομικότερα, αλλά στις επώνυμες μάρκες η διαφορά είναι μικρή… Σε ένα Ωμέγα constellation η διαφορά είναι περίπου 300 ευρώ...
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος omega007

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 05:51:35 μμ »
Ευχαριστώ kazushi για την απάντηση ίσουν κατατοπιστικότατος...!!!!

300 € είναι μικρή διαφορά εαν το ήξερα θα έπαιρνα το αυτόματο...
αλλα όταν λέμε αυτόματο πρέπει να το κουρδίζεις ανα 2 μέρες πχ η είναι σαν το Seiko kinetik που έχω και λειτουργέι με την κίνηση ???

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 02:52:59 πμ »
Τα αυτόματα κουρδίζουν από την κίνηση του χεριού ενώ τα φοράμε !

Παράθεση από: "omega007"
Ευχαριστώ kazushi για την απάντηση ίσουν κατατοπιστικότατος...!!!!

300 € είναι μικρή διαφορά εαν το ήξερα θα έπαιρνα το αυτόματο...
αλλα όταν λέμε αυτόματο πρέπει να το κουρδίζεις ανα 2 μέρες πχ η είναι σαν το Seiko kinetik που έχω και λειτουργέι με την κίνηση ???
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 03:58:29 μμ »
Nα κάνω και εγώ μια πολύ χαζή μάλλον ερώτηση για να βεβαιωθώ? Tα quartz είναι αυτά που έχουν μπαταρία σωστά?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 04:12:34 μμ »
Yes they are !

Παράθεση από: "MHTΣ"
Nα κάνω και εγώ μια πολύ χαζή μάλλον ερώτηση για να βεβαιωθώ? Tα quartz είναι αυτά που έχουν μπαταρία σωστά?
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 10:57:38 πμ »
Tελικά ποιά είναι πιό ακριβή? Tα πανακρίβου & απλησιάστου μηχανικά ή τα quartz?
Άλλη ερώτηση προς συζήτηση ως συνέχεια της προηγούμενης:
Θα είχε νόημα αν υπήρχε η τεχνολογία στα quartz (φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγω χώρου) οι μπαταρίες να φορτίζονται με την κίνηση?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:04:05 πμ »
τα quartz ΜΗΤΣ δυστυχως ειναι ποιο ακριβη λογω τεχνολογιας. Νομιζω οτι τα kinetic Seiko κανουν κατι σχετικο με αυτο που ρωτησες δηλαδη φορτιζουν με την κινηση και ετσι δεν αλλαζεις μπαταριες, αλλα ας μας διαφωτιση ο kazushi σαν ποιο ειδικος

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:14:21 πμ »
Φυσικά τα quartz προσφέρουν μεγαλύτερη ακρίβεια.

Το Seiko kinetic κάνει αυτό ακριβώς που προτείνεις, μέσω τις κίνησης του χεριού φορτίζει η μπαταρία του.
Τελικά όμως δεν είμαι σίγουρος εάν αξίζει τον κόπο, το μεγαλύτερο κόστος κατασκευής το κάνει ένα ακριβό ρολόι quartz.



Παράθεση από: "MHTΣ"
Tελικά ποιά είναι πιό ακριβή? Tα πανακρίβου & απλησιάστου μηχανικά ή τα quartz?
Άλλη ερώτηση προς συζήτηση ως συνέχεια της προηγούμενης:
Θα είχε νόημα αν υπήρχε η τεχνολογία στα quartz (φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγω χώρου) οι μπαταρίες να φορτίζονται με την κίνηση?
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:32:31 πμ »
Kατά τη γνώμη σας αξίζει ένα ακριβό ρολόι quartz? Ή μήπως στα ίδια λεφτά ένα μηχανικό καλύτερα? Eμένα μου ακούγεται καλύτερα το μηχανικό αλλά το θέμα φόρτισης βρε παιδάκι μου είναι ένα πρόβλημα. Aν δεν το φοράς συχνά ανάλογα και με το ρολόι δεν κρατάει και τόσο... Δηλαδή σε περιπτώσεις που η φόρτιση κρατάει 42 ώρες αν δεν το φορέσεις άντε να το ρυθμίσεις ξανά...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 01:04:03 μμ »
Συνήθως τα quartz είναι οικονομικότερα των ανάλογων αυτοματων μηχανικών, οπότε η επιλογή γίνεται βάση αντοχής πορτοφολιού.
Εάν έχεις περισσότερα από 1-2 μηχανικά αυτοματα ρολόγια τότε πρέπει η να τα κουρδίζεις τακτικά, η να τα ενεργοποιείς όταν θέλεις να τα φορέσεις, η να επενδύσεις σε ένα αυτόματο κουρδιστήρι που κρατάει τα αυτοματα ρολόγια κουρδισμένα !
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 01:52:36 μμ »
Παράθεση από: "kazushi"
Συνήθως τα quartz είναι οικονομικότερα των ανάλογων αυτοματων μηχανικών, οπότε η επιλογή γίνεται βάση αντοχής πορτοφολιού.
Εάν έχεις περισσότερα από 1-2 μηχανικά αυτοματα ρολόγια τότε πρέπει η να τα κουρδίζεις τακτικά, η να τα ενεργοποιείς όταν θέλεις να τα φορέσεις, η να επενδύσεις σε ένα αυτόματο κουρδιστήρι που κρατάει τα αυτοματα ρολόγια κουρδισμένα !


Έχω ανοίξει και ένα ανάλογο θέμα για αυτό. Ώστε έτσι λέγονται λοιπόν...

http://www.mywatch.gr/viewtopic.php?p=5599#5599
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 06:15:59 μμ »
Παράθεση από: kazushi
Συνήθως τα quartz είναι οικονομικότερα των ανάλογων αυτοματων μηχανικών, οπότε η επιλογή γίνεται βάση αντοχής πορτοφολιού.
Εάν έχεις περισσότερα από 1-2 μηχανικά αυτοματα ρολόγια τότε πρέπει η να τα κουρδίζεις τακτικά, η να τα ενεργοποιείς όταν θέλεις να τα φορέσεις, η να επενδύσεις σε ένα αυτόματο κουρδιστήρι που κρατάει τα αυτοματα ρολόγια κουρδισμένα !




Μιας και βρήκαμε τον ειδικό!!! εάν τα έχεις τα μηχανικά τι είναι καλύτερο απο θέμα συντήρησης. Να τα έχεις ξεκούρδιστα ή σε συνεχή κίνηση μέσο κάποιου winder???

Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρώ την απάντηση αλλά οι γνώμες διίστανται..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 08:54:35 μμ »
Παράθεση από: "uzx"
Μιας και βρήκαμε τον ειδικό!!! εάν τα έχεις τα μηχανικά τι είναι καλύτερο απο θέμα συντήρησης. Να τα έχεις ξεκούρδιστα ή σε συνεχή κίνηση μέσο κάποιου winder???

Προσπαθώ εδώ και καιρό να βρώ την απάντηση αλλά οι γνώμες διίστανται..


Αυτό είναι ένα ζήτημα που ουκ ολίγες φορές με έχει προβληματίσει...... :roll:

Τα φώτα σας....... :idea:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 12:09:46 πμ »
οταν το ρολοι δεν προκειται να φορεθει για ευλογο χρονικο διαστημα τοτε ειναι προτιμοτερο να αναπαυεται στην ανετη θεσουλα ενος ποιοτικου winder ωστε να εξασφαλιζεται η απροσκοπτη λειτουργία ολων των εξαρτηματων του και η μεγαλυτερη δυνατη αξιοπιστία του στη μετρηση του χρόνου
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 01:36:08 πμ »
εχει τεθει παλι το θεμα,οντως υπαρχουν δυο αποψεις με τα υπερ και τα κατα,υποστηριζω την αποψη να μενει στο κουτι φυλαξης του διοτι τα νεα λιπαντικα των μηχανων τις κανουν να μην απαιτουν συνεχη λειτουργεια.προσωπικα εχω winder αλλα δε το προτιμω,ειναι ομως ενδεδειγμενη λυση για πολυπλοκα ρολογια που εχουν π.χ φασης σεληνης.απο κει και περα ειναι στην επιλογη σου εσενα και μονο εσενα.δοκιμασε και βλεπεις στην πορεια