Αποστολέας Θέμα: Grand Seiko 9r65  (Αναγνώστηκε 4319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:00:49 μμ »
Παιδιά με συγχωρείτε, δεν ήξερα ότι το θέμα που έθιξα ήταν ταμπού



Ποιο μοντέλο είναι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:22:51 μμ »
Παιδιά με συγχωρείτε, δεν ήξερα ότι το θέμα που έθιξα ήταν ταμπού

Ειναι διασκεδαστικο να πικαρεις τους ταλιμπαν της seiko.
Αντιθετα το πικαρισμα των ταλιμπαν της rolex ειναι μαλλον ψυχοφθορο..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:25:02 μμ »
Παιδιά με συγχωρείτε, δεν ήξερα ότι το θέμα που έθιξα ήταν ταμπού

Ποιο μοντέλο είναι αυτό;
Κανενα θεμα ταμπου δεν εθιξες, μην εχεις προβλημα.

Pam 671

 



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:43:57 μμ »
Χαχα, φυσικά δεν υπάρχουν "ταλιμπάν της Seiko". Παραδέχομαι βέβαια ότι υπάρχουμε εδώ κάποιοι μυημένοι σε γιαπωνέζικα κόλπα. Τι να κάνουμε, δεν είναι όλα για όλους, είναι ;

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:06:14 μμ »
Αν και προβοκατόρικη ερώτηση θα απαντήσω.
Αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες δεν είναι ούτε το 1/10 της πραγματικότητας για τα snowflake!
ΦΟΒΕΡΟ επίπεδο σε αυτά που ρώτησες και ΠΟΛΥΥΥΥΥ παραπάνω από οποιοδήποτε ρολόι μαζικής παραγωγής όπως τα ROLEX που ρώτησες.
Για να δούμε και την δεύτερη ερώτηση......



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Δεν θα σταθώ στο χαρακτηρισμό της ερώτησης μου διότι δεν με ενδιαφέρει η αντιπαράθεση... Η απάντηση σου σχεδόν απαντά στη δεύτερη ερώτηση μου η οποία  είναι αν θα ήταν λογική μια αλλαγή του explorer39  με ένα gs;

Δεν με ενδιαφέρει να αναλυθεί από πλευράς επένδυσης κ.α. αλλά καθαρά από θέμα ποιότητας και φινιρίσματος.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:35:43 μμ »

 



Sent from my iPhone using Tapatalk
Τρομερή κάσα, παραπέμπει σε σκάφανδρο (αν δεν είχαν όντως αυτό στο μυαλό τους οι σχεδιαστές).

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:46:51 μμ »


Δεν θα σταθώ στο χαρακτηρισμό της ερώτησης μου διότι δεν με ενδιαφέρει η αντιπαράθεση... Η απάντηση σου σχεδόν απαντά στη δεύτερη ερώτηση μου η οποία  είναι αν θα ήταν λογική μια αλλαγή του explorer39  με ένα gs;

Δεν με ενδιαφέρει να αναλυθεί από πλευράς επένδυσης κ.α. αλλά καθαρά από θέμα ποιότητας και φινιρίσματος.

Ευχαριστώ.

Ρολόγια είναι... και τα δύο την ώρα λένε, αν κουράστηκες με το explorer το αλλάζεις αν όχι συνεχίζεις...

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:17:07 πμ »
Τρομερή κάσα, παραπέμπει σε σκάφανδρο (αν δεν είχαν όντως αυτό στο μυαλό τους οι σχεδιαστές).
Οντως ομορφη κασα, χαρακτηριστικη της πανεραι!!!
Και η ιδια σε τιτανιο με κεραμικη στεφανη

 




Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:22:56 πμ »
Η απάντηση σου σχεδόν απαντά στη δεύτερη ερώτηση μου η οποία  είναι αν θα ήταν λογική μια αλλαγή του explorer39  με ένα gs;

Δεν με ενδιαφέρει να αναλυθεί από πλευράς επένδυσης κ.α. αλλά καθαρά από θέμα ποιότητας και φινιρίσματος.

Ευχαριστώ.

είναι πολύ λογική ανταλλαγή και σίγουρα παίρνεις "περισσότερο" ρολόι με το GS, σε υψηλότερο επίπεδο ποιότητας, μηχανής και φινιρίσματος

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:47:16 πμ »
είναι πολύ λογική ανταλλαγή και σίγουρα παίρνεις "περισσότερο" ρολόι με το GS, σε υψηλότερο επίπεδο ποιότητας, μηχανής και φινιρίσματος
Με πρόλαβε ο Παναγιώτης!
Επειδή έχω και το Explorer το 39άρι και GS θα απαντούσα ακριβώς το ίδιο!
Δεν απαξιώνω καθόλου το R αλλά οι διαφορές είναι σαφέστατα υπέρ των GS.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:03:56 πμ »
Τα μόνα μείον που έχουν για μένα τα GS είναι η έλληψη lume για να το βλέπεις στο σκοτάδι, καθώς και το χαμηλό κοντράστ των δεικτών με το λευκό καντράν -- το οποίο είναι θέμα όλων των ρολογιών που έχουν ίδιο χρώμα στο καντράν και στους δείκτες.

Μεταξύ του explorer και του GS, το explorer φοριέται και το βράδυ και είναι ευκολότερο να δεις την ώρα σε χαμηλό φωτισμό.

Όμως εάν δε φοράς ρολόι το βράδυ, η φοράς κάποιο άλλο, ή δε σε πειράζει αυτή η λεπτομέρια τότε δεν έχεις απολύτως κανένα λόγο να μην πας στο GS εάν σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:05:15 πμ »
Παντως θα συμφωνησω, ο 9r65 ειναι ισως ο καλύτερος quartz μηχανισμος που εχει παραχθει ποτε...

Καλημέρα  στην παρέα

Δεν είναι κουαρτζ ο συγκεκριμένος μηχανισμός .....

Θα έλεγα είναι ένα υβρίδιο .... έχει και τος δυο τεχνολογίες μέσα της η συγκεκριμένη καλιμπρα ....

Θεωρώ επίσης ότι ο spring drive της σεικο είναι ότι πιο επαναστατικό και καινοτόμο έχει να επιδείξει η ωρολογοποιία τα τελευταία 30 χρόνια

Σχετικά με το φινίρισμα που ρώτησε ο φίλος και συνάδελφος καπετάνιο ....
το φινίρισμα και η ποιότητα των GS θεωρούνται ανώτερα και με διαφορά  απ το μέσο ελβετικό ρολόι της ίδιας κατηγορίας .... ( εξαιρώ την ΥΩ που είναι εφάμιλλο )

Σε κάθε σύγκριση που λαμβάνει χώρα .... πέφτει μεγάλο ξεβράκωμα ....!!!!

Θα έλεγα για το snowflake GS να μην το σκέφτεσαι πολύ .... προχώρα χωρίς πολλές σκέψεις και δισταγμούς !!!! :smt023

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:25:59 πμ »
Δημήτρη δεν είναι μπαταρίας.

Αλλά ουσιαστικά quartz είναι. Και είναι quartz επειδή στο πιο δύσκολο σκέλος της ωρολογοποιίας, τη χρονομετρία, κλέβει και επιστρατεύει το quartz.
Το ότι είναι εξαιρετική υλοποίηση, με φοβερά αποτελέσματα και πολύ υψηλά ποιοτικά στάνταρντς δεν αναιρεί ότι στη φιλοσοφία του, ο μηχανισμός είναι quartz.

Δεν είναι κακό. Αλλά να ξέρουμε και τι συγκρίνουμε. Για παράδειγμα, στους αυτόματους η GS δίνει εύρος διακύμανσης - 3 + 5 αν δεν κάνω λάθος, όταν η Rolex το έχει φτάσει στο -2 + 2 και η Ω το βελτιώνει όλο και περισσότερο.

Όσον αφορά στη γενικότερη ποιότητα, στο βαθμό που έχω έρθει σε επαφή με 2-3 GS, θα έλεγα ότι στις λεπτομέρειες της κάσας και στο φινίρισμα του καντράν είναι ανώτερα από τα ελβετικά κατηγορίας Rolex, αλλά ο μπρασελές νέας γεννιάς της τελευταίας είναι τουλάχιστον ένα επίπεδο πιο πάνω από τον GS.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:34:55 πμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα μέρη που με κάνουν να το ξανασκεφτώ είναι ότι όντως είναι ένα ρολόι 110% dress, όπως επίσης και το πόσο ευανάγνωστο θα είναι σε συνθήκες απόλυτου σκότους κάτω από τις οποίες θα το χρησιμοποιήσω ΠΟΛΥ. Ξέρω ότι ένας χρονογράφος πχ moonwatch, ή night mission 48 της Breitling (μεγάλος ερώτας αλλά ακόμα πιο μεγάλη η κάσα για τις διαστάσεις μου) θα μου έλυνε τα χέρια, αλλά το snowflake έχει κατακτήσει μία θέση στην καρδιά μου χαχαχαχαχα
Παρεμπιπτόντως είμαι 25 !
Πες μας το ποσό που διαθέτεις να σου βρούμε ένα καλό ρολόι και άσε το GS για αργότερα...

Μην τους ακούς εδώ όλους, οι μισοί είναι υπερήλικες και οι άλλοι μισοί έχουν ταμπού... Χαχαχαχαχα

Κοίτα όσο και να αγαπάω τα GS, εξ αποστάσεως βέβαια γιατί δεν έχω, όσες φορές τα έχω δει από κοντά είναι ουαου αλλά ουαου για μένα που τυχαίνει να ασχολούμαι με το άθλημα... και έχω θεματάκι στον εγκέφαλο...

Είναι το απόλυτο ρολόι για μένα όταν κάνεις τον κύκλο σου και είσαι σε μια καλή ηλικία που έχεις ωριμάσει αρκετά!

Τώρα είναι αμαρτία να μην πάρεις ένα σπορ ρολογακι να το ευχαριστηθείς, η εταιρία δε παίζει τόσο ρόλο να ξέρεις, αλλά η επιλογή που έχεις κάνει είναι λίγο περίεργη για την ηλικία σου και δε θα το ευχαριστηθείς!

Εκτός αν θες ένα ρολόι όχι για συνέχεια στον καρπό απλά για ειδικές αποστολές...πχ με τη στολή σου κτλ


Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:19:53 μμ »
Τα Grand Seiko σε φινίρισμα και λεπτομέρεια είναι ένα σκαλί πιο πάνω από τον ανταγωνισμό.
Και αντίθετα με τον batman πιστεύω ότι ειδικά τα Spring Drive είναι για όλες τις ηλικίες.  ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:37:27 μμ »
Βασικά δε νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς το GS σα μοναδικό ρολόι.

Άσχετα με το θέμα στυλ ή ηλικίας τα οποία είναι υποκειμενικά, από καθαρά πρακτικό θέμα δε θα σε βολέψει το βράδυ, ούτε είναι ρολόι για όλες τις ώρες/χρήσεις.

Όσο για το 48άρι Breitling, επειδή ένα από τα αγαπημένα μου είναι 48άρι Breitling χρονογράφος που είναι τέρας, κάθεται μια χαρά στο μικρό καρπό μου (6.75) και είναι super για όλες τις ώρες.

Π.χ. ένα 48άρι Breitling κάθεται καλύτερα από ένα 44 GS diver, και σίγουρα καλύτερα από 45άρι Omega Planet Ocean.

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 01:01:05 μμ »
Καλημέρα σε όλους,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με κάλυψαν στο 100%.



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 02:08:50 μμ »
Για να τα πάρουμε με τη σειρά, η GS δεν έχει βέβαια μόνο τη Spring Drive να επιδείξει, είναι και οι συμβατικές αυτόματες καλίμπρες της πραγματικά αριστουργήματα, θαύματα αξιοπιστίας, αντοχής και ακρίβειας. Και μάλιστα, ειδικά στο κομμάτι της ακρίβειας οι Ελβετοί έχουν χάσει το παιχνίδι όχι τώρα, αλλά ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του '60, στην έδρα τους, σε δικούς τους διαγωνισμούς, στα ίσα και χωρίς "κλεψιές" (αφού φθάσαμε στο σημείο να χαρακτηρίζουμε "κλεψιά" την τεχνολογική επανάσταση, πρωτοπορία και υπεροχή). 

Έχοντας επί αρκετό διάστημα πια τις ταχύπαλμες 9S86 και 9S85, αλλά και την 9S65 και εφόσον τώρα ψειρίζουμε τη μαϊμού, μπορώ να ισχυριστώ ότι η ακρίβειά τους είναι της τάξης του δευτερολέπτου τη μέρα. Εκνευριστικά σταθερά, θα έλεγα. Με εξαίρεση τη sping drive δεν έχω συναντήσει εγώ ακριβέστερους μηχανισμούς, και έχοντας περάσει από R, Ω, ΙWC και BP, μεταξύ άλλων.

Τώρα, το Snowflake, που δεν το έχω, αλλά θα ήθελα να το έχω, το βρίσκω πολύ πιο σπορ και contemporary σαν ρολόϊ σε σύγκριση πχ με το Explorer. Τι γεροντικό ; To είχα το Explorer, το βαρέθηκα μέσα σε μήνες, δεν είχε την έλξη των GS, αυτό το πράγμα, να θες να βγάζεις το ρολόϊ από το χέρι να χαζεύεις τις λεπτομέρειες με τη λούπα. Δεν λέω ότι το Explorer δεν ήταν ποιοτικό, κάθε άλλο. Κι ούτε υπεισέρχομαι σε θέματα γούστου,απλά δεν καταλαβαίνω αυτό το κλισέ ότι τα GS είναι για μπαρμπάδες, ενώ τα R για τζόβενα, ξέρω ΄γω. Εγώ πάντως βαψομαλλιά με GS δεν έχω δει ποτέ, αντιθέτως έχω δει πολλά Sub να συνοδεύουν βαμμένες κορακί καούκες και μισάνοιχτα πουκάμισα με τρίχα (ξεχασμένη) άσπρη από μέσα, τζήζας.

Ρίξτε επίσης μια ματιά στη νέα  9SA5, τα σπάει λέμε. 

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 03:04:42 μμ »
Για να τα πάρουμε με τη σειρά, η GS δεν έχει βέβαια μόνο τη Spring Drive να επιδείξει, είναι και οι συμβατικές αυτόματες καλίμπρες της πραγματικά αριστουργήματα, θαύματα αξιοπιστίας, αντοχής και ακρίβειας. Και μάλιστα, ειδικά στο κομμάτι της ακρίβειας οι Ελβετοί έχουν χάσει το παιχνίδι όχι τώρα, αλλά ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του '60, στην έδρα τους, σε δικούς τους διαγωνισμούς, στα ίσα και χωρίς "κλεψιές" (αφού φθάσαμε στο σημείο να χαρακτηρίζουμε "κλεψιά" την τεχνολογική επανάσταση, πρωτοπορία και υπεροχή). 

Έχοντας επί αρκετό διάστημα πια τις ταχύπαλμες 9S86 και 9S85, αλλά και την 9S65 και εφόσον τώρα ψειρίζουμε τη μαϊμού, μπορώ να ισχυριστώ ότι η ακρίβειά τους είναι της τάξης του δευτερολέπτου τη μέρα. Εκνευριστικά σταθερά, θα έλεγα. Με εξαίρεση τη sping drive δεν έχω συναντήσει εγώ ακριβέστερους μηχανισμούς, και έχοντας περάσει από R, Ω, ΙWC και BP, μεταξύ άλλων.

Τώρα, το Snowflake, που δεν το έχω, αλλά θα ήθελα να το έχω, το βρίσκω πολύ πιο σπορ και contemporary σαν ρολόϊ σε σύγκριση πχ με το Explorer. Τι γεροντικό ; To είχα το Explorer, το βαρέθηκα μέσα σε μήνες, δεν είχε την έλξη των GS, αυτό το πράγμα, να θες να βγάζεις το ρολόϊ από το χέρι να χαζεύεις τις λεπτομέρειες με τη λούπα. Δεν λέω ότι το Explorer δεν ήταν ποιοτικό, κάθε άλλο. Κι ούτε υπεισέρχομαι σε θέματα γούστου,απλά δεν καταλαβαίνω αυτό το κλισέ ότι τα GS είναι για μπαρμπάδες, ενώ τα R για τζόβενα, ξέρω ΄γω. Εγώ πάντως βαψομαλλιά με GS δεν έχω δει ποτέ, αντιθέτως έχω δει πολλά Sub να συνοδεύουν βαμμένες κορακί καούκες και μισάνοιχτα πουκάμισα με τρίχα (ξεχασμένη) άσπρη από μέσα, τζήζας.

Ρίξτε επίσης μια ματιά στη νέα  9SA5, τα σπάει λέμε.

Νομίζω ότι η αναφορά στην ηλικία για τα (dress) GS έχει να κάνει περισσότερο με τη χρήση, όχι με το στυλ.

Όταν είχα το sport/dress Campanola δε μου έκανε κλικ να το φορέσω στο γυμναστήριο, στην παραλία, με φόρμες για βόλτα π.χ. άσχετα εάν είναι ικανό να τα κάνει όλα αυτά.

Εάν μιλάμε μόνο για το Snowflake ως μοναδικό καθημερινό ρολόι, για κάποιον που θέλει να το χρηστιμοποιεί πολύ το βράδυ και σε χαμηλό φωτισμό, δεν θα του κάνει.

Εάν είναι να κοιτάξουμε την πλήρη γκάμα των GS τότε σίγουρα η σύγκριση γίνεται σε άλλο επίπεδο γιατί θα μιλάμε για άλλο στυλ ρολογιών με διαφορετικές χρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 04:55:49 μμ »
Ας μιλήσει η εικόνα ...

https://www.youtube.com/watch?v=kDlJB2oMHZI