Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216576 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14700 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:45:30 πμ »
Θα Σκάσει... Δε μπορεί να συνεχιστεί με αυτόν τον ρυθμό


Τον τρόπο δε βρίσκω... Το πως θα γίνει αυτκ...

Γιατί το ότι θα σκάσει το ακούω εδώ και 3 χρόνια..

Θυμάμαι να μου δίνουν το 2019 το hulk 11300 και να βρίζω για 3000 καπέλο....

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14701 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 10:46:53 πμ »
Πλέον τα ρόλεξ,αλλά και γενικά τα ''καλά'' ρολόγια θα γίνουν είδος πολυτελείας.
Οπότε δε νομίζω πως θα πάρει ποτέ κανείς ξανα σαμπ με 5 6 8 χιλιάδες ..

Από την άλλη δε σημαίνει πως όποιος έχει κάποια ρόλεξ έχει επενδύσει τα λεφτά του και έχει βγάλει μια μικρή ή μεγάλη περιουσία..
Για να τα πουλήσει στις τιμές που γράφονται ,θα πρέπει κάποιος να αφιερώσει πολύ χρόνο,αλλιώς θα τα δώσει στην καλύτερη όσο τα πήρε σε κάποιον που εμπορεύεται μεταχειρισμένα ρολόγια.Αντε να βγάλει και λίγα παραπάνω αν πρόλαβε και τα πήρε τιμές καταλόγου.Δε νομίζω κάποιος να περιμένει αυτά τα λίγο παραπάνω χρήματα για να συνεχίσει τον τρόπο ζωής που κάνει...

Νιώθω πως οι μόνοι που ωφελούνται πραγματικά είναι αυτοί που πουλάνε μεταχειρισμένα ρολόγια κατά κύρια ή έστω δευτερεύουσα δραστηριότητα.Όσοι δηλαδή έχουν επενδύσει εργατοώρες για να βγαλουνε συνειδητά χρήματα από το εμπόριο ρολογιών.






Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14702 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 11:14:58 πμ »
Νταξει και οταν καναν 3 4 χιλιαρικα παλι ειδος πολυτελειας ηταν…Αλλα μπορουσε και καποιος με μικροτερο βαλαντιο και λιγη οικονομια να παρει το grail rolex…
Τωρα δε γινεται…
Κατα τα αλλα συμφωνω…
Πλεον αν αγορασεις ενα με αυτες τις τιμες και τα καπελα για να βγαλεις κερδος (η να επενδυσεις οπως λετε πολλοι) πρεπει να ασχοληθεις και εγω πχ δεν ειμαι διατεθιμενος να χαλαω το χρονο μου για να πουλαω ρολογια…
Δεν ειναι αυτο το επαγγελμα μου..και ουτε θελω να γινει…

Οσο για τη φουσκα καποια στιγμη θα σκασει…ποτε θα ναι δε ξερω…
Οπως δε ξερω ποσοι απο το ελληνικο κοινο πλεον να ειναι διατεθιμενοι να σκαν 20 χιλ για ενα gmt…και ειδικα το επομενο διαστημα που ερχεται μεγαλη κριση…(εστω και για επενδυση)..

Και που θα διοχετευονται αυτα τα οποια ρολογια λαμβανουν οι dealers…στο εξωτερικο;;;ισως..

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2022, 11:25:45 πμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14703 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 11:22:47 πμ »
Σορυ 25 για ενα πεπσι και οχι 20 που ειπα…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14704 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 11:57:11 πμ »
Νταξει και οταν καναν 3 4 χιλιαρικα παλι ειδος πολυτελειας ηταν…Αλλα μπορουσε και καποιος με μικροτερο βαλαντιο και λιγη οικονομια να παρει το grail rolex…
Τωρα δε γινεται…
Κατα τα αλλα συμφωνω…
Πλεον αν αγορασεις ενα με αυτες τις τιμες και τα καπελα για να βγαλεις κερδος (η να επενδυσεις οπως λετε πολλοι) πρεπει να ασχοληθεις και εγω πχ δεν ειμαι διατεθιμενος να χαλαω το χρονο μου για να πουλαω ρολογια…
Δεν ειναι αυτο το επαγγελμα μου..και ουτε θελω να γινει…

Οσο για τη φουσκα καποια στιγμη θα σκασει…ποτε θα ναι δε ξερω…
Οπως δε ξερω ποσοι απο το ελληνικο κοινο πλεον να ειναι διατεθιμενοι να σκαν 20 χιλ για ενα gmt…και ειδικα το επομενο διαστημα που ερχεται μεγαλη κριση…(εστω και για επενδυση)..

Και που θα διοχετευονται αυτα τα οποια ρολογια λαμβανουν οι dealers…στο εξωτερικο;;;ισως..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιάννη ούτε εμένα είναι το επαγγελμά μου και ούτε θέλω να γίνει.Προτιμώ να επενδύω σε όλους τους τομείς στη δουλειά μου..
Σέβομαι όμως και όποιον το κάνει και δεν έχω κανένα πρόβλημα μ'αυτό.(στο χώρο βέβαια αυτό,αν το κάνει κάποιος θέλω να το ξέρω.)
Να ξεκαθαριστεί και τούτο. Για να βγάλει-βγάζει κάποιος από τα ρολόγια πρέπει να επενδύσει σε χρόνο,χρήμα,γνώσεις,γνωριμίες κτλ κτλ...
Όλοι οι υπόλοιποι όπως εσύ και εγώ τα λεφτά μας γυρνάμε...
Ειδικά τώρα πλέον,που ότι και να γοράσεις απο ρολόγια έχει ανέβει και ανεβαίνει διαρκώς...

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14705 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 02:51:06 μμ »
Τι δεν ειναι φούσκα γύρω μας !!! Ένα αχουρι νοικιάζεται 350 ευρώ . Ένα γιαούρτι κάνει 1.7. Η βενζίνη 2 ευρώ ....ένα διαμέρισμα της προκοπής μισό εκατομμύριο....ένα σάπιο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο κάνει 7000...η φούσκα της ρολεξ πως θα σκάσει ??? Δεν θα σκάσει ....θα ξεφουσκώσει ίσως ....ξέρω πάνω από 10 φίλους γιατρούς που ψάχνουν ρολεξ και δεν βρίσκουν ...25000 δεν θα δώσουν ..  αλλά 12000 για ένα gmt θα δώσουν . Όσο πωλούνται τα κακασχημα ΑΡ στα 60000 σίγουρα θα υπάρχουν ρολεξ με 20000. Για μας τον λαό: όποιος πρόλαβε πρόλαβε

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14706 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 03:43:59 μμ »
Ψάχνω τρόπο με τον οποιο θα σκάσει αυτη η τεράστια φούσκα....και δε μπορώ να βρω.....

Να ανοίξει την κάνουλα η ρολεξ και να φτιάξει πολλα ρολογια;;;
ηδη το κάνεο (1.000.000)

να τα δίνει μόνο μέσω boutique , οπως η ΑΡ??
χειρότερα θα γίνει

μόνο αν κάτσει η αγορά απο απλούς πελάτες 'οπως εμείς.....
Ο κινέζος και ο σαουδάραβας πάντα θα έχουν και θα αγοράζουν.....

αλλά πιστεύω οτι είμαστε στη φάση που ο μέσος πελάτης δε θέλει να δώσει 25000 για ένα απλο pepsi....

μπορείς να μας πεις πού το βρήκες το νούμερο ? ώστε να δούμε και από πότε είναι...
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14707 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 04:13:07 μμ »
Το 1.000.000 ή το 25000?



Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14708 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 07:58:14 μμ »
εχω κάνει ευμεγέθες το υπό συζήτηση νούμερο
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14709 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 12:19:37 πμ »
Σορυ 25 για ενα πεπσι και οχι 20 που ειπα…


Sent from my iPhone using Tapatalk
25;
Έχεις μείνει λίγο πίσω. Αυτό ήταν μια βδομάδα πριν

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14710 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 12:32:23 πμ »
Είμαι 23 χρόνια ενεργός ρολεξακιας οπότε θα μου επιτρέψετε να πω τη γνώμη μου για το θέμα. Έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα μοντέλα κατά καιρούς. Δεν είμαι ντιλεράκος, ωστόσο είμαι ξεκάθαρα επενδυτής. Από μικρό παιδί προτιμούσα ένα ρολεξ από ένα αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο αντίστοιχης αξίας. Σπάνια πουλάω και όταν το κάνω ειναι πάντα με κέρδος, αλλα μόνο όταν έχω βαρεθεί κάτι και δεν το θέλω πια. Δε νομίζω ότι οι λέξεις ρολεξ και φούσκα θα συνυπάρξουν ποτέ. Είμαι σίγουρος ότι η ξέφρενη άνοδος θα σταματήσει αλλά δεν βλέπω καμία τιμή να πέφτει. Εδώ και δύο χρόνια γράφω εδώ και αλλού ότι η ρολεξ στοχεύει να γίνει Πατεκ, όχι στην ποιότητα και την περιορισμένη παραγωγή, αλλά στις τιμές. Φυσικά όλοι με δούλευαν. Το καλοκαίρι είπα σε ένα φίλο ότι μέσα στο 2022 το hulk και το Pepsi θα κάνουν 30000 και έσκασε στα γέλια. Να σας πω κάτι; Καλά έκανε και γέλασε γιατί μεχρι το τέλος του 2022 θα κάνουν παραπάνω. Και η Daytona 50000. Ε κάπου εκεί προβλέπω πως οι τρελές αυξήσεις θα σταματήσουν και τα ρολόγια θα ανεβαίνουν λίγο λίγο όπως παλιά. Άλλαξαν οι καιροί. Αλλά θα το φωνάζω για λίγους μήνες ακόμα: Προλαβαίνετε!

Καλή συνέχεια μάγκες μου.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14711 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 08:26:33 πμ »
Τι να προλάβουμε βρε Μιχάλη μου..
Σάμπως έμεινε και τίποτα σε νορμάλ τιμή....

Εκτός αν συζητάμε για cellini....

Ένα Sky-Dweller rose gold ηθελα  να δω (ξέρεις ποιο εννοώ) και μου τα έκαναν zeppelin (sorry κιόλας)


Το τραίνο χάθηκε εδώ και κανα 6μηνο... Όπως έχει χαθεί και για Patek και για AP...

Καλά κάνω και γλυκοκοιταζω hublot...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14712 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 08:34:38 πμ »
Είμαι 23 χρόνια ενεργός ρολεξακιας οπότε θα μου επιτρέψετε να πω τη γνώμη μου για το θέμα. Έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα μοντέλα κατά καιρούς. Δεν είμαι ντιλεράκος, ωστόσο είμαι ξεκάθαρα επενδυτής. Από μικρό παιδί προτιμούσα ένα ρολεξ από ένα αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο αντίστοιχης αξίας. Σπάνια πουλάω και όταν το κάνω ειναι πάντα με κέρδος, αλλα μόνο όταν έχω βαρεθεί κάτι και δεν το θέλω πια. Δε νομίζω ότι οι λέξεις ρολεξ και φούσκα θα συνυπάρξουν ποτέ. Είμαι σίγουρος ότι η ξέφρενη άνοδος θα σταματήσει αλλά δεν βλέπω καμία τιμή να πέφτει. Εδώ και δύο χρόνια γράφω εδώ και αλλού ότι η ρολεξ στοχεύει να γίνει Πατεκ, όχι στην ποιότητα και την περιορισμένη παραγωγή, αλλά στις τιμές. Φυσικά όλοι με δούλευαν. Το καλοκαίρι είπα σε ένα φίλο ότι μέσα στο 2022 το hulk και το Pepsi θα κάνουν 30000 και έσκασε στα γέλια. Να σας πω κάτι; Καλά έκανε και γέλασε γιατί μεχρι το τέλος του 2022 θα κάνουν παραπάνω. Και η Daytona 50000. Ε κάπου εκεί προβλέπω πως οι τρελές αυξήσεις θα σταματήσουν και τα ρολόγια θα ανεβαίνουν λίγο λίγο όπως παλιά. Άλλαξαν οι καιροί. Αλλά θα το φωνάζω για λίγους μήνες ακόμα: Προλαβαίνετε!

Καλή συνέχεια μάγκες μου.
https://m.youtube.com/watch?v=8xuIB_foQ8w




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος geoth

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14713 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 05:06:47 μμ »
Ο Μιχάλης - maestro τα έλεγε βέβαια από καιρό, έπεσε μέσα 100% για την R μέχρι τώρα και πιθανόν και κάποιο διάστημα ακόμα.
Εγώ όμως θυμάμαι και έναν άλλο Μιχάλη που έγραφε, στην Ισοτιμία νομίζω: ''πώς κάνουν οι χρυσές λίρες όταν πέφτουν στο μάρμαρο; ΚΛΩΝΚ, ΚΛΩΝΚ...''
Πού έφτασε και πού είναι τώρα η μετοχή της Κλωνατέξ γνωρίζετε νομίζω όλοι.
Οπότε sorry, but I think I' ll pass. Υπάρχουν κι άλλα ρολογάκια...
Μου έρχεται στο μυαλό και ο συμφορουμίτης που έδωσε το sub του 5000 εδώ και βλέπει τώρα να πωλείται στο ίδιο φόρουμ στη διπλάσια τιμή, αυτοί οι κανόνες της αγοράς βρε παιδί μου...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14714 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 05:35:05 μμ »
Μου έρχεται στο μυαλό και ο συμφορουμίτης που έδωσε το sub του 5000 εδώ και βλέπει τώρα να πωλείται στο ίδιο φόρουμ στη διπλάσια τιμή, αυτοί οι κανόνες της αγοράς βρε παιδί μου...

Ο τελευταίος που φταίει πάντως είναι ο νέος κάτοχος/πωλητής

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14715 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 05:41:32 μμ »
Δε βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό..
Κι εγώ την APH daytona την πήρα 17, την έδωσα 23 και τώρα τη βλέπω στα 30....

Τι να κάνουμε....


Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14716 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 06:07:19 μμ »
Δε βλέπω κάτι μεμπτό σε αυτό..
Κι εγώ την APH daytona την πήρα 17, την έδωσα 23 και τώρα τη βλέπω στα 30....

Τι να κάνουμε....


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Μήπως είσαι ντιλεράκος; Άκου 23

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14717 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 07:28:10 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι έδωσα την Daytona για να πάρω ΑΡ και κάτι ψιλά σε μετρητά...

Αλλά φοβάμαι μην πάθεις κάτι διαβάζοντας το....

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14718 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 07:29:09 μμ »
Να αλλάξει η ονομασία του φόρουμ.
Να λέγεται my investments.
Με αυτά που διαβάζουμε πλέον έχουμε χάσει την ουσία.
Ξέρω αρκετούς που πριν από 20 χρόνια επένδυσαν 10. 000 ευρώ σε μετοχή της Apple αντί για 2 Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14719 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 07:54:11 μμ »
Ολες οι φουσκες καποια στιγμη σπανε.
Το θεμα ειναι αν η Rolex ειναι  μια φουσκα.
Φουσκα ειναι οτι ανεβαινει με τρελλους ρυθμους και σε καποιο σημειο αντιστρεφεται το κλιμα με μαζικες ελευθερες πωλησεις,κοινως ξεπουλημα.
Δεν πιστευω οτι στην Ρολεξ κατι τετοιο θα συμβει στο κοντινο μελλον,περισσοτερο γιατι δεν ειναι Κλωνατεξ και Ελμεκ που ειχαν σαπιο υποβαθρο και ξυλινα ποδαρια.
Τωρα βεβαια αν στις σημερινες τιμες ειναι ευκαιρια να αγορασεις[προλαβαινετε] η' ευκαιρια να πουλησεις ο καθενας το κρινει μονος του.
Ομως,με την  ΡΡ  κατι αναλογο δεν γινεται,οταν ατσαλινος καλατραβας πιανει  4 και 6 φορες τα λεφτα της προτεινομενης τιμης καταλογου?
Πολλοι θα θυμαστε το ΡΡ του Κωνσταντινου,το εδινε κατω απο 30κ και σημερα,μεσα σε λιγα χρονια,ειναι στην γειτονια του 140+.
Βitcoin  σιγουρα δεν ειναι,ελπιζω να μην γινει ποτε.
Και οταν η τιμη του χαβιαριου πεταει, οι καταναλωτες θα ψαχνουν τα υποκαταστατα του.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος