Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4216601 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4860 στις: Μάιος 16, 2014, 05:58:25 πμ »

Μίνι δοκιμή στο Duty Free @ Doha International Airport εχθές, είχε Χιονάτη, U.S. $7,320.


Και την πήρες ;
Το βιολογικό στο ρολόι ειναι ακομα Ασία για να ποσταρεις απο τις 6 το πρωί !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4861 στις: Μάιος 16, 2014, 06:16:20 πμ »
Βλέπω παίζουν από USD5.5k εως και USD7.5k.

Για Ελλαδα ποια τιμη θα θεωρουσαμε καλη? Για πρωτο και μοναδικο ρολοι, ποιο λετε? Αυτο ή μαυρο sub ceramic?
Καλημέρα,

Γνώμη μου είναι ότι το κλασικό είναι πιο όμορφο... 16610LN, αν και για να πω την στραβή αλήθεια, αν δεν είχα sub και αγόραζα τώρα θα πήγαινα σε 116610 blue steel, αλλά η γνώμη μου παραμένει ίδια... μερικές φορές θέλουμε το κάτι παραπάνω, το κλασικό είναι πιο όμορφο.
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4862 στις: Μάιος 16, 2014, 07:44:29 πμ »
116610 blue steel ??

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4863 στις: Μάιος 16, 2014, 12:28:16 μμ »


Και την πήρες ;
Το βιολογικό στο ρολόι ειναι ακομα Ασία για να ποσταρεις απο τις 6 το πρωί !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι - θα ήταν βιαστικό να πάρω τώρα Explorer. Βάλτα όλα μαζί και θα δεις: ένα το Panerai 425 που άφησα προσωρινά κάτω, δεύτερο η Χιονάτη. Οκτώ κι επτά κάνουν δεκαπέντε.

Πόσο έχει το 5940J / 5235G / 5140R? Eξήντα εννέα. Αφαίρεσε δεκαπέντε, μένουν πενήντα τέσσερα. Ένα από 'δω, ένα από 'κει, τσούκου τσούκου, έτσι φτάνεις στο στόχο.

Θα μου πεις τώρα βέβαια ότι μετά θά'χει στυλάτο Πανεράϊ ο μουσάτος πρασινοφρουρός Ταρκόφσκι (κι εσύ μαζί), ενώ εγώ θά'χω ένα dress κομμάτι της μπουρζουαζίας του καθωσπρεπισμού. Ε, τί να κάνουμε;

Κοιμήθηκα καλά χθες βράδυ, αλλά πάλι πεντέμιση-έξι σήμερα ήμουν ξύπνιος λόγω jet lag. Κι είχα λιώσει και στα αεροπλάνα (αλλαγή σε πυτζάμες φυσικά με το που μπαίνω μέσα, κλπ. αυτά θα τα πούμε σε άλλο νήμα).

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4864 στις: Μάιος 16, 2014, 01:02:46 μμ »
Θέλω και εγώ παρακαλώ, εάν υπάρχει το steel σε blue ή το blue σε steel.... ;)
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4865 στις: Μάιος 18, 2014, 09:43:37 πμ »
και πάλι η νέα μορφή της κάρτας εγγύησης





Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4866 στις: Μάιος 18, 2014, 02:02:14 μμ »
Γεια σας φίλοι μου. Πηγα χθες να ρωτήσω σε έναν AD της ρόλεξ πόσο κανει ενα submariner date και αν έχουν καποια έκπτωση και ης πωλητρια μου είπε οτι για να πάρουν ενα sub ή ενα gmt πρέπει να πάρουν αναγκαστικά και 10 κλασσικά κομμάτια δείχνοντας μου καποια γυναικεία και αντρικά μοντέλα με 36 άρα και 32αρα κάσα. Μου το είπε αυτο για να μου δικαιολογήσει οτι δεν μπορούσε να μου κανει πάνω απο 15% έκπτωση στο sub. Ήθελα να ρωτήσω πρώτον αν αληθεύει οτι αναγκάζονται να πάρουν και καποια αλλα μοντέλα λιγότερο δημοφιλή και δεύτερον τι έκπτωση μπορώ να περιμενω για ενα sub date καινούργιο.
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4867 στις: Μάιος 18, 2014, 03:15:04 μμ »
Φίλε μου
Χωρίς να έχω προσωπική άποψη και εμπειρία, αλλά βάση λογικής νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν οι AD για να πουλήσουν ένα σαμπ, πρέπει να αγοράσουν και περίπου δέκα άλλα κλασικά ρολεξ (ειδικά σε 32 και 36χιλ) τότε :
·   Κάθε AD για κάθε σαμπ θα έπρεπε να πουλά περίπου δέκα άλλα κλασικά ρολεξ
·   Κάθε AD θα είχε μια αποθήκη 32άρια ρόλεξ
·   κάθε ένας από όσους αγοράζουν σαμπ θα έπρεπε να έχει και δέκα άλλα κλασικά ρόλεξ στη συλλογή του,
·   Το εργοστάσιο θα κατασκεύαζε πρώτα όλα τα άλλα και μετά τα σαμπ
·   Η τιμή του σαμπ θα ήταν στο θεό
·   Τα αποθηκευμένα στους AD 32άρια θα πωλούνταν έναντι αντιτίμου φεστίνα (με το λουράκι, όχι το μπρασελέ γιατί με το μπρασελέ ανεβαίνει επικίνδυνα η τιμή)
·   Και να μην ξεχάσω ότι έξω από κάθε AD θα υπήρχε μονίμως μια σκυλοσύναξη των αδέσποτων της πόλης λόγω της απίστευτης κοκαλοπροσφοράς (μια αποθήκη κόκαλα είναι αυτή)
Ορισμένες σκέψεις και υποθέσεις, χωρίς να είμαι σίγουρος αν θα ισχύανε ή όχι
Εν κατακλείδι θα σου έλεγα να ψάξεις κι αλλού
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4868 στις: Μάιος 18, 2014, 03:33:09 μμ »
Άκου επιχείρημα! Δηλαδή το sub δεν ειναι κλασσικό; Και πρεπει να πάρει και 10 αλλα 36-32αρια;

Ξανά πηγαινε και πες της οτι θα στείλεις email στη Rolex να ρωτήσεις αν ισχύει αυτη η παπαρια που σου ειπε
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4869 στις: Μάιος 18, 2014, 04:05:08 μμ »
116610 blue steel ??
λαθος ακ παραδρομης, μην βαρας φιλε πανο...

To 116619LB εννουσα... Το ργραψα εντελως γρηγορα σορυ παιδες και αν δεν κανω λαθος ειναι και white gold
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4870 στις: Μάιος 18, 2014, 05:32:50 μμ »
Γεια σας φίλοι μου. Πηγα χθες να ρωτήσω σε έναν AD της ρόλεξ πόσο κανει ενα submariner date και αν έχουν καποια έκπτωση και ης πωλητρια μου είπε οτι για να πάρουν ενα sub ή ενα gmt πρέπει να πάρουν αναγκαστικά και 10 κλασσικά κομμάτια δείχνοντας μου καποια γυναικεία και αντρικά μοντέλα με 36 άρα και 32αρα κάσα. Μου το είπε αυτο για να μου δικαιολογήσει οτι δεν μπορούσε να μου κανει πάνω απο 15% έκπτωση στο sub. Ήθελα να ρωτήσω πρώτον αν αληθεύει οτι αναγκάζονται να πάρουν και καποια αλλα μοντέλα λιγότερο δημοφιλή και δεύτερον τι έκπτωση μπορώ να περιμενω για ενα sub date καινούργιο.
Σας ευχαριστώ
Μπορεί αγαπητέ φίλε στο συγκεκριμένο κατάστημα να ισχύει αυτό.
Μπορείς να βρείς το sub με ένα 25% έκπτωση περίπου.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4871 στις: Μάιος 18, 2014, 05:54:48 μμ »
Τα sub οντως ειναι απο τα πιο εμπορικα μοντελα της και στο παρελθον εχω ξανακουσει οτι δεν μπορουν οι dealers να αγοραζουν μονο αυτα,αλλα υποχρεωνονται να παραγγελνουν ολη τη γκαμα της ROLEX.
Αυτο συμβαινει εξ αλλου και σε πολλες αλλες εταιρειες,δεν ειναι κατι εξωπραγματικο.Απλα δεν γνωριζω αν πρεπει να παιρνουν αλλα 10 η αλλα 20 η και γω δεν ξερω τι.
Βεβαια,το γεγονος αυτο  δεν μπορει να  αποτελει δικαιολογια μη εκπτωσης,τη στιγμη που βρισκεις στην αγορα 25% και οριακα λιγο παραπανω.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4872 στις: Μάιος 18, 2014, 09:53:19 μμ »
Ουαου, δλδ παίζει και 25% έκπτωση? μπορείτε να μου στείλετε με π.μ. Το κατάστημα που μπορώ να έχω αυτήν την έκπτωση?
Όσον αφορά αυτο που μου είπε η πωλήτρια μου φάνηκε πολυ περίεργο και επειδή δεν το έχω ξανακούσει είπα να σας ρωτήσω. Δεν ειμαι και τόσο ψαγμένος στην ωρολογοποιΐα αλλα δεν πιστεύω οτι ειμαι και άσχετος. Δεν είχα ποτε τόσο ακριβό ρολόι, αλλα επειδή προσπαθώ να μαζέψω, το ψάχνω και απο θέμα τιμής. Το άλλο που μου είπε ειναι οτι λόγο του οτι είμαστε σε τουριστικό μέρος δεν κάνουν μεγάλες ή και καθόλου εκπτώσεις....

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4873 στις: Μάιος 19, 2014, 09:34:52 πμ »
οποιον πιασουν,  οτι πιάσουν......στο τελος θα πιάσουν τα γνωστα..............

η εκπτωση παιζει με την πρωτη κουβεντα μεσα στην ιδια την ρολεξ.... ;D ;D
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4874 στις: Μάιος 21, 2014, 08:14:39 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Ξέρει κανένας να μου πει τα νέα gmt μπλε μαυρο σε τι τιμή μπορώ να τα βρω δίχως να μας πιάσουν κότσο?
Ποσοστά έκπτωσης

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4875 στις: Μάιος 21, 2014, 08:19:11 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Ξέρει κανένας να μου πει τα νέα gmt μπλε μαυρο σε τι τιμή μπορώ να τα βρω δίχως να μας πιάσουν κότσο?
Ποσοστά έκπτωσης
Τα Χριστούγεννα αγόρασα το μαύρο GMT ii μαύρο με έκπτωση 5600. Είχε και το μπλε και αν θυμάμαι ήταν ακατέβατο 7000
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4876 στις: Μάιος 22, 2014, 08:26:35 πμ »


Christie's brought the hammer down Monday on the most expensive Rolex wristwatch ever sold at auction.
The piece, a rare 1949 Oyster Perpetual model with a cloisonné enamel dial, was expected to sell for between $570,000 and $1.13 million. But strong bidding pushed the final sale price to $1,220,632.

The Christie's watch sale in Geneva totaled $26.5 million, with 91 percent of the 435 watches selling. The sale shows that the market for high-end collectible watches remains strong despite volatile stock markets and global uncertainty.




Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4877 στις: Μάιος 22, 2014, 08:29:53 πμ »
Δεν ξερω ποσο εγκυρη ειναι η πηγη... Και δεν εχω χρονο να το ψαξω..


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4878 στις: Μάιος 22, 2014, 09:59:06 πμ »
Έγκυρη είναι. Εγώ το πήρα, ακριβώς τόσο. :P
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4879 στις: Μάιος 22, 2014, 10:42:37 πμ »
Έγκυρη είναι. Εγώ το πήρα, ακριβώς τόσο. :P

Α,ρε νεουδι,σε πιασανε Κωτσο!!
Κριμα τα μοδερατοριλικια!!!! :lol: :jg:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI