Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 207832 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:02:13 πμ »
διότι στατιστικά οι αποκλίσεις στα περισσότερα ρολόγια cosc,βρίσκονται σε μεγαλύτερους αριθμούς ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ,συνεπώς μια συνηθισμένη καλή τιμή (του μ.ο.) είναι το +2, +3 που σημαίνει περίπου 1 με ενάμισυ λεπτό τον μήνα,όταν εσυ και ο Nanagno παίρνεται τιμές των μερικών δευτερολέπτων σε ΜΗΝΕΣ,καταλαβαίνεις ότι βρίσκεστε πέρα από τον Μ.Ο. και είστε στην ιδανική κατηγορία με μηδαμινές αποκλίσεις!Είστε τυχερούληδες  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:07:47 πμ »
διότι στατιστικά οι αποκλίσεις στα περισσότερα ρολόγια cosc,βρίσκονται σε μεγαλύτερους αριθμούς ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ,συνεπώς μια συνηθισμένη καλή τιμή (του μ.ο.) είναι το +2, +3 που σημαίνει περίπου 1 με ενάμισυ λεπτό τον μήνα,όταν εσυ και ο Nanagno παίρνεται τιμές των μερικών δευτερολέπτων σε ΜΗΝΕΣ,καταλαβαίνεις ότι βρίσκεστε πέρα από τον Μ.Ο. και είστε στην ιδανική κατηγορία με μηδαμινές αποκλίσεις!Είστε τυχερούληδες  ;D

γιατι αποκλειεις περαν της τυχης,να υπαρχουν εντος cosc οριων τιμες,οχι σταθερα αρνητικες η θετικες,ετσι στο αλγεβρικο τους αθροισμα να δινουν αυτο το τυχερο αποτελεσμα?εμενα παντως δεν παει το μυαλο μου στον τοσο τελειο μηχανισμο.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:09:44 πμ »
εμένα πάει στο τυχαία τέλειο timing  :D  ...επιμένω τυχερούληδες  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:15:56 πμ »
εμένα πάει στο τυχαία τέλειο timing  :D  ...επιμένω τυχερούληδες  8)

μην με βαλεις στον αχαρο πειρασμο να μετραω καθε μερα,ειμαι και ψυχαναγκαστικος ξερεις. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:29:11 πμ »
Το πιστοποιητικό από το COSC, τελικά, δεν είναι παρά μία ανάγλυφη επιγραφή επάνω στο ρολόι. Το ένα εκ των δύο Breitling που έχω είναι πιστοποιημένο από το COSC, ενώ το Planet Ocean και το Defy Aero, όχι. Σας πληροφορώ, χωρίς να πιστεύω ότι αυτό σας εκπλήσει, ότι το Breitling χάνει όσο δεν χάνουν αθροιστικά τα άλλα δύο που ανέφερα μαζί... :D
COSC και κολοκύθια... :butthead:

Παρόλα αυτά το Breitling παραμένει ένα αγαπημένο μου ρολόι! Βέβαια, η απόκλισή του είναι εντός των ορίων του COSC.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 13, 2009, 01:10:52 μμ »
μπορει να κανει την μετρηση καποιος ,μια φορα την εβδομαδα και να βγαζει το μεσο ορο ;)

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 14, 2009, 01:52:00 μμ »
Με το συμπαθειο,αλλα ποσο κανουν αυτα τα καινουρια Ω;
Ρωταω,μηπως καποιος που θελει ακριβεια,μπορει να κανει τη δουλεια του,και με λιγοτερα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 14, 2009, 02:20:08 μμ »
Αγαπητέ Θεόδωρε με εξαίρεση έσενα και τον νέο φίλο μας τον εύελπη όλοι οι υπόλοιποι -κοίτα παρεξενιές σε φόρουμ για ρολόγια- θέλουμε να κάνουμε την δουλειά μας πληρώνοντας όσο περισσότερα μπορούμε και μάλιστα σε επανάληψη  :D (προς θεού δεν ειρωνεύομαι, αλλά περίμενα ότι αφού κάνουμε "παρέα" εδώ και αρκετό καιρό θα είχες καταλάβει και την τρέλλα μας)

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 14, 2009, 02:29:24 μμ »
Με το συμπαθειο,αλλα ποσο κανουν αυτα τα καινουρια Ω;
Ρωταω,μηπως καποιος που θελει ακριβεια,μπορει να κανει τη δουλεια του,και με λιγοτερα.
Τι ρωτάς αφου δεν έχεις ιδέα από ωρολογοποιία ούτε πρόκειται να αποκτήσεις ποτέ , λόγω κακής δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας Αραξε εκεί στα casio & citizen που μετράνε και πίεση και σακχαρο και μη μας ταλαιπωρείς με ερωτήσεις . Αφου δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ τη διαφορά του co axial με μια μπαταρία λιθίου , τι ρωτάς πόσο κάνει ?

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 14, 2009, 03:05:48 μμ »

Δηλαδη λες,οτι δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα,μεταξυ ενος μηχανισμου μετρησεως του χρονου,με γραναζια και τροχους,απο εναν αλλο,που εχει και στοιχεια ηλεκτρονικα,γιατι ημουν δημοσιος υπαλληλος.
Ενδιαφερουσα αποψις. Λες οτι δεν καταλαβαινω τη διαφορα μεταξυ ενος γκαζοζέν και ενος πυραυλοκινητου.(Το γκαζοζέν,δεν θα το ξερεις,σιγουρα, λογω μικρης ηλικιας,αλλα ρωτα,καποιος θα ξερει).
Και για να το ξεκαθαρισω πιο καλα σε καποιους,οσοι θελουν εν πασει περιπτωσει να το σκεφτουν,και ο Μινως Κυριακου,εχει καμια 15αρια παλια αεροπλανα του παγκοσμιου πολεμου,ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ,αλλα προκειμενου να παει στη δουλεια του,εχει και ενα συγχρονο jet .
Και ενας συλλεκτης παλαιων αντικειμενων,που δειχνουν κατι,οπως ειναι πχ τα οργανα μετρησεων στη Φυσικη,που μερικα προπολεμικα, ειναι υπεροχα στην κατασκευη τους,(και εχω δει αρκετα,ως Φυσικος που ημουν), τα εχει για να τα βλεπει,αντε και να τα χαιδευει, οχι ομως για να κανει μετρησεις μ αυτα,που ειναι αρχαιολογιες πια.
Και βεβαια,γιατι να φτιαξουν και το atomic clock,αφου εχουμε το tourbillon;Ετσι δεν ειναι;
Και στο φιναλε,εγω δε μιλησα για ηλεκτρονικα ρολογια,(αφου αυτο,αποτελει εγκλημα καθοσιωσεως εδω μεσα για μερικους,ελευθερια εκφρασης που λενε). Ρωτησα ποσο κανει αυτο το σουπερ ντουπερ Ω.Τιποτ αλλο.Και αμεσως μου την πεσανε.
ΥΓ Οσο για το λιθιο,ναι, πηρα προς το παρον ενα ταπεινο ρολογακι ΣΕΙΚΟ,ναι με λιθιο,που κραταει δεκα (αριθ 10) χρονια,ειτε καθομαι,ειτε κοιμαμαι,ειτε περπαταω,και χανει η κερδιζει max +/-20sec το χρονο,(συνηθως,οχι πανω απο 10), και εδωσα 256 δολλαρια.Προς το παρον,μου φτανει.
Αν ξεπερασω το φοβο μου,για τα πολυ περισσοτερα λεφτα που πρεπει να στειλω,θα παρω και το αλλο,που κανει 2500 δολλαριακια. Αυτο που συνηθως εχει αποκλιση,περιπου 2 sec.
 Το χρονο παντα.Ετσι για να μου βρισκεται.
Περιττο να σου πω,οτι κι αυτο,με λιθιο θα ειναι.Thermocompensating τεχνολογια ομως.
Διαφορα αποψεως.Τι να κανουμε;Πιστευω να μου το επιτρεπετε αυτο.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 14, 2009, 05:34:29 μμ »
Με το συμπαθειο,αλλα ποσο κανουν αυτα τα καινουρια Ω;
Ρωταω,μηπως καποιος που θελει ακριβεια,μπορει να κανει τη δουλεια του,και με λιγοτερα.

Θοδωρακη,αν τελικα σε λενε  Θοδωρο και δεν εισαι κατι σαν γαι (δουρειος ιππος) καποιου αλλου,γιατι αυτο το τυπωμα γραφης ολο και κατι μου θυμιζει,λοιπον θα σου απαντησω  με μια φημισμενη κρητικη μαντιναδα,εστω κι αν αυτο ξεσηκωσει καποιους,ακου λοιπον

πολλα μας τα πες φιλε μου
πολλα και μαζεμενα
κι ολα τ αγγουρια της λαικης
στον ......................................



Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:35:54 μμ »
Τι λε ρε παιδι!Φοβερος εισαι.
Ωστε ολη αυτη η αισθητικη και η επαφη με τα ρολογια ιδιαιτερως μεγαλης αξιας,και τα μεγαλεια, τελικα,εκει καταληγει;Στο βρισιμο,και στην εμμεση απειλη;Tres bien,που λενε και οι Γαλλοι.
Εγω τουλαχιστον,οταν ειναι κατι ωραια φτιαγμενο,(οπως τα SEIKO Grand,με τιτανιο),το κοιταω,το ξανακοιταω και αναλογα,το αγοραζω,αν μπορω και αν θελω,η το ξεχναω.Δεν το κανω σημαια για να επιτεθω στον αλλο.
Δηλαδη,αν επροκειτο για κανα κομμα πολιτικο,η για καμια γυναικα,μπορουσες να με μαχαιρωσεις κιολας, που λεει ο λογος;
Εκτος και εισαι στο τμημα πωλησεων καποιας εταιριας,που πουλαει μηχανικα ρολογια,και εθιγεις.
Και ξερεις και κατι;Ειχα σταματησει να μπαινω εδω,μετα απο το προηγουμενο λουσιμο,αλλα ειχα βαλει καποια αγγελια και ξαναμπηκα,και τωρα ειδα για το Ω,και ρωτησα.Δε μου κοβοτανε το χερι καλυτερα;
Και τελικα,much ado,about nothing.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:43:01 μμ »
ηρεμία φίλοι μου,παρακαλώ ΟΧΙ ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΚΑΙ "ΒΡΙΣΙΕΣ",δεν διαγράφω τίποτα,πείτε ελεύθερα ο καθένας τις απόψεις του,όμως
1ον.Να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον
2ον.Μη χαλάμε το thread kai
3ον.Τηρείτε τους κανόνες του φόρουμ  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:54:21 μμ »
Τι λε ρε παιδι!Φοβερος εισαι.
Ωστε ολη αυτη η αισθητικη και η επαφη με τα ρολογια ιδιαιτερως μεγαλης αξιας,και τα μεγαλεια, τελικα,εκει καταληγει;Στο βρισιμο,και στην εμμεση απειλη;Tres bien,που λενε και οι Γαλλοι.
Εγω τουλαχιστον,οταν ειναι κατι ωραια φτιαγμενο,(οπως τα SEIKO Grand,με τιτανιο),το κοιταω,το ξανακοιταω και αναλογα,το αγοραζω,αν μπορω και αν θελω,η το ξεχναω.Δεν το κανω σημαια για να επιτεθω στον αλλο.
Δηλαδη,αν επροκειτο για κανα κομμα πολιτικο,η για καμια γυναικα,μπορουσες να με μαχαιρωσεις κιολας, που λεει ο λογος;
Εκτος και εισαι στο τμημα πωλησεων καποιας εταιριας,που πουλαει μηχανικα ρολογια,και εθιγεις.
Και ξερεις και κατι;Ειχα σταματησει να μπαινω εδω,μετα απο το προηγουμενο λουσιμο,αλλα ειχα βαλει καποια αγγελια και ξαναμπηκα,και τωρα ειδα για το Ω,και ρωτησα.Δε μου κοβοτανε το χερι καλυτερα;
Και τελικα,much ado,about nothing.

αν νομιζεις οτι η ειρωνεια σου απεναντι στην <ιδιαιτεροτητα μας> θα μεινει αναπαντητη,κανεις λαθος,κακως εισαι εδω αντε στα ΚΑΠΗ της γειτονιας αν τελικα εισαι ο συνταξιουχος που υποδυεσαι κι ασε μας να πουλαμε τρελλα με τα γραναζακια,δεν γουσταρουμε ρε περιεργε να ξερουμε την ακριβη ωρα,γουσταρουμε ν ακουμε τικ-τακ και να βλεπουμε ροδακια να γυρνανε,εσενα τι σε κοφτει?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:56:59 μμ »
director το'πιασαμε το νόημα  ;) πέρασες το μύνημά σου σε παρακαλώ μην το κουράζουμε το θέμα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:58:47 μμ »
director το'πιασαμε το νόημα  ;) πέρασες το μύνημά σου σε παρακαλώ μην το κουράζουμε το θέμα

και τι να κανουμε?να τον αφησουμε να μας χλευαζει?

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 14, 2009, 07:04:32 μμ »
Κονακη σ ευχαριστω για την κατανοηση,θεωρω οτι το σιτε εχει ενα σωρο ωραιες εγγραφες,αλλα μερικοι πρεπει να καταλαβουν,οτι στη ζωη,υπαρχουν και αλλες αποψεις απο τις δικες τους.
Οσον αφορα εμενα,εχω και το Ζενιθ μου,που πολυ το αγαπαω,γιατι ειναι το πρωτο πολυ ακριβο ρολοι,που αγορασα,(για το δικο μου πορτοφολι βεβαια), οταν πρωτοδιοριστηκα, και τα ρολογια τσεπης, απο τη Ρωσια,αλλα και αλλα,ηλεκτρονικα ρολογια,που επισης μου αρεσουν,γιατι κανω μ αυτα τη δουλεια μου,οταν τα φοραω.
Και θα παρω κι αλλα.Σιγουρο αυτο.
Αρα,προς τι το μισος;
Και επειδη ειδα ενα αλλο μηνυμα που μολις τωρα επεσε,λεω,οτι ποσως με ενδιαφερει,και ποσως  με πειραζει η συνηθεια σας.Ισως να εκανα λαθος που ξεκινησα να γραφω σχετικα με το θεμα.Αλλα το δασκαλικι,το ατιμο,δεν κοβεται.
 Οσον αφορα δε, το τικ τακ,εγω ετυχε να  εχω ενα Γερμανικο ρολοι,κουκο,φιλε μου,που το πληρωσα 140.000δραχμες,τοτε,με μουσικη και χορο,και τροχο που γυριζει,και καθε μιση ωρα,και κουκου ακουω,και μουσικουλα,και τικ τακ,ολη την ωρα.
Μη νομιζεις οτι τοχεις και μονοπωλιο.Ετερον,εκατερον.
Αλλα αρκετα το τραβηξα.Ως εδω και μη παρεκει.
Σερνεται και υπερταση.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 14, 2009, 07:13:49 μμ »
ανταγωνιστη ασβεστιου γι αγγειοδιαστολη,διαζεπαμινουχα για καταστολη του νευρικου,κι ολα θα πανε καλα
και προ παντων οχι συγκινησεις

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 14, 2009, 08:57:41 μμ »
μια κρυα γρανιτα φραουλα Η οτι αλλο,εχει ζεστη για να μπουμε σε τετοιο τρυπακι.λιγη ALBA ;) και χαλαρα........

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 20, 2009, 01:03:00 μμ »
To συγκεκριμένο Seiko Sports 5 το πήρα γιατί ήταν ένα από τα λίγα που κυκλοφορούν Made in Japan δηλ. η συναρμολόγηση είναι ιαπωνική και όχι Σιγκαπούρη ή Κορέα, όπου κατασκευάζονται τα quartz/Kinetic και σια. Φοράει την μηχανή 7S36B. Στην αρχή για ένα μήνα ήταν καρφί στο +0,5sec. (!!) μετά άρχισε να χάνει και σταθεροποιήθηκε στο -15sec.την ημέρα. Μετά από προσεκτικό regulation ένας καλός ρολογάς το έφερε στο +3sec. Για να δούμε. Από αυτή την μηχανή είχα ένα άλλο Sports 5 ούτε καν Japan και με την παλιά έκδοση 7S36A και είχε σταθεροποιηθεί στο +2sec. περίπου μέχρι που έφαγε γερή πτώση και το ...χάσαμε.