Αποστολέας Θέμα: Γυάλισμα ρολογιού  (Αναγνώστηκε 182871 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:48:01 μμ »
πηγα το sector chronograph για γυαλισμα μιας και ηταν πολυ ταλαιπωρημενο ......

καπου χαθηκε ......το ψαχνουν ακομα αλλα δεν το βρηκαν προσφερθηκαν να μου δωσουν καινουργιο αλλα αρνηθηκα

θα μου θυμιζε το παλιο και δεν υπηρχε λογος ...προς τιμην τους ειδοποιησαν τηλεφωνικος να περασα να διαλεξω οτι θελω για την

γυναικα μου ....τους πηγα και μερικα απο τα <<ξιδια >> που πουλαω , η γυναικα μου εφυγε με ενα χρυσο σετ κοσμηματων !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:51:21 μμ »
πηγα το sector chronograph για γυαλισμα μιας και ηταν πολυ ταλαιπωρημενο ......

καπου χαθηκε ......το ψαχνουν ακομα αλλα δεν το βρηκαν προσφερθηκαν να μου δωσουν καινουργιο αλλα αρνηθηκα

θα μου θυμιζε το παλιο και δεν υπηρχε λογος ...προς τιμην τους ειδοποιησαν τηλεφωνικος να περασα να διαλεξω οτι θελω για την

γυναικα μου ....τους πηγα και μερικα απο τα <<ξιδια >> που πουλαω , η γυναικα μου εφυγε με ενα χρυσο σετ κοσμηματων !


να τα χαίρετε....Φαντάζομαι οτι το όλο deal έγινε πριν δοκιμάσουν τα "ξύδια"

 :D :D :D :D

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 09:04:09 μμ »
να τα χαιρεται!
καλοφορετα με υγεια!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 07:16:45 μμ »
τα off topic πλεον σβηνονται,ανεξαρτητα ποιος τα εγραψε

Αποσυνδεδεμένος vaguras

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 08, 2009, 01:50:23 μμ »
Δοκιμασμένο κάνει θάματα..το cape cod είναι καλό αλλά με αυτό δεν έχει καμία σχέση, έχει διάρκεια και δουλεύετε πολύ εύκολα...άσε που σου κρατάει για μια ζωή αυτή η ποσότητα.



από http://www.watch-tool.de/

και ο Watch Collector ξέρει κάτι θαυματουργά σκευάσματα... ::)


Ενδιαφέρουσα λύση. Τι λές φίλε Nanagno θα μπορέσει να διορθώσει κάτι άγριες γρατζουνιές κυρίως στη στεφάνη του Davosa μου; ή να το στείλω σε κάποιον ωρολογοποιό;;
Φώτο εδώ :

http://img22.imageshack.us/img22/9550/p3080074.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/9713/p3010070.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/1517/p3010071c.jpg
http://img205.imageshack.us/img205/1129/p3080069.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/1712/p3080070.jpg

Ευχαριστώ,
 Βαγγέλης

Chi dice donna, dice danno...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 08, 2009, 02:03:03 μμ »
Στις γρατζουνιες θα δεις μεγαλη βελτιωση,σε κατι ''σκαψιματακια'' που εχεις στη στεφανη ομως οχι.
Την εχω κι εγω αυτη την αλοιφη και ειναι καλη.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 08, 2009, 02:09:18 μμ »
Ενδιαφέρουσα λύση. Τι λές φίλε Nanagno θα μπορέσει να διορθώσει κάτι άγριες γρατζουνιές κυρίως στη στεφάνη του Davosa μου; ή να το στείλω σε κάποιον ωρολογοποιό;;
Φώτο εδώ :

http://img22.imageshack.us/img22/9550/p3080074.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/9713/p3010070.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/1517/p3010071c.jpg
http://img205.imageshack.us/img205/1129/p3080069.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/1712/p3080070.jpg

Ευχαριστώ,
 Βαγγέλης




Είναι πολύ βαθιές κάποιες από τις γρατζουνίες που βλέπω σε στεφάνη και lugs, θέλει τρίψιμο με μηχάνημα για να φαγωθεί το μέταλλο για να φύγουν, εγώ θα τις άφηνα, δηλώνουν πολεμικό χαρακτήρα και μου αρέσουν ;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος vaguras

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 08, 2009, 02:23:23 μμ »
Κι εγώ για δύκολο το είχα ετσι κι αλλιώς. Όσο για τον πολεμικό χαρακτήρα 3 χρόνια που το έχω έχει τραβήξει τα πάνδεινα!!! Είναι μεγάλο (48mm χωρίς την κορώνα)και βαρύ το άτιμο.Το φοράω κάθε μέρα στη δουλειά αλλά έχω ένα ψιλοπρόβλημα τενοντιτιδας (συν το μικρό μου καρπό) και το εναλάσσω με ένα τσέπης που είχα αγοράσει από τη Βιέννη. Μάλλον έτσι θα μείνει...

 
 
Chi dice donna, dice danno...

Αποσυνδεδεμένος ev

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 13, 2009, 11:50:38 μμ »
Γράφω το παρακάτω που μου συνέβει την Τρίτη το βράδυ, πρώτον για να ξεσπάσω αλλά και δεύτερον για να ζητήσω τη γνώμη σας.
Βρίσκομαι στην Αθήνα για δουλειά από τη Δευτέρα. Είναι Τρίτη βράδυ και κάνω βόλτα στο κέντρο χαζέυοντας ανάμεσα σε άλλα και μαγαζιά με ρολόγια. Περνώτας έξω από ένα από αυτά και βλέποντας Hamilton στη βιτρίνα λέω να μπω και να αλλάξω στο ρολόι μου το μπασελέ με λουράκι (Hamilton Jassmaster). Εξυπηρετικότατος στην αρχή ο πωλητής μου φέρνει διάφορα να διαλέξω. Καταλήγω σε ένα από αυτά και τότε ξεκινάει το πανηγύρι...προσπαθεί να βγάλει το μπρασελέ, ξαναπροσπαθεί αλλα τίποτα. Αρχίζω να ανησυχώ αλλά μου απαντάει ότι είανι συνηθισμένο. Μετά από πέντε λεπτά χωρίς αποτέλεσμα το δίνει στην υπάλληλό του να το πάει 2 τετράγωνα πιο πέρα στον τεχνίτη του, όπως είπε, να το βγάλει αυτός. Για να μην πολυλογώ γυρνάει το ρολόι μετα από 10-15 λεπτά όντως χωρίς το μπρασελέ. Ωραία και τι μας τα λες όλα αυτά θα μου πείτε λογικά?! Το πρόβλημα είναι ότι το ρολόι γύρισε πίσω με χαρακιές στην πισω πλάκα, στα "αυτάκια" που πιάνει το μπρασελέ και εκεί που εφάπτεται! δεν λέω γρατζουνιές, λέω χαρακιές!!! (αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες)
Η απάντηση που πήρα και εκείνο το βράδυ αλλά και το άλλο πρωι που παράτησα τη δουλειά μου (εννοείται ότι δεν είχα κοιμηθεί από τα νεύρα μου) είναι ότι δεν τρέχει τίποτα, είμαι υπερβολικός και ας ζητήσω από τον αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο όπου θα γύριζα την επόμενη μέρα να μου το γυαλίσει!
Τι λέτε? τι να κάνω εκτός από υπομονή?
Μανόλης Β.

Το κοινό του μυαλού με το αλεξίπτωτο είναι ότι και τα δύο δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοικτά...Έτσι λένε και μάλλον έχουν δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 13, 2009, 11:53:51 μμ »
........ >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

δεν μπορεις να κανεις και πολλα!απο την στιγμη που σου εκανε αυτος τεοια ζημια επρεπε να απαιτησεις αλλαγη ρολογιου!!!αυτος φταιει

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 14, 2009, 12:05:49 πμ »
...Μετά από πέντε λεπτά χωρίς αποτέλεσμα το δίνει στην υπάλληλό του να το πάει 2 τετράγωνα πιο πέρα στον τεχνίτη του, όπως είπε, να το βγάλει αυτός....Το πρόβλημα είναι ότι το ρολόι γύρισε πίσω με χαρακιές στην πισω πλάκα, στα "αυτάκια" που πιάνει το μπρασελέ και εκεί που εφάπτεται! δεν λέω γρατζουνιές, λέω χαρακιές!!! (αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες)
Η απάντηση που πήρα και εκείνο το βράδυ αλλά και το άλλο πρωι που παράτησα τη δουλειά μου (εννοείται ότι δεν είχα κοιμηθεί από τα νεύρα μου) είναι ότι δεν τρέχει τίποτα, είμαι υπερβολικός και ας ζητήσω από τον αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο όπου θα γύριζα την επόμενη μέρα να μου το γυαλίσει!
Τι λέτε? τι να κάνω εκτός από υπομονή?


Λυπηρό αλλά επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου σε πιο παλιότερο ποστ, οτι υπάρχουν AD που χρησιμοποιούν για service τον...."ΜαστροΘανάση" της γειτονιάς. Κάποιοι τότε διαρρήγνυαν τα ιμάτιά τους οτι αυτά δεν γίνονται.....έλα όμως που γίνονται!!!!!  Καλός ήρθατε στην Ελληνική πραγματικότητα.


Φιλικά Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2009, 12:15:21 πμ από georges »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 14, 2009, 12:10:25 πμ »
Η απάντηση που πήρα και εκείνο το βράδυ αλλά και το άλλο πρωι που παράτησα τη δουλειά μου (εννοείται ότι δεν είχα κοιμηθεί από τα νεύρα μου) είναι ότι δεν τρέχει τίποτα, είμαι υπερβολικός και ας ζητήσω από τον αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο όπου θα γύριζα την επόμενη μέρα να μου το γυαλίσει!
Τι λέτε? τι να κάνω εκτός από υπομονή?

Το γεγονος οτι δν ανελαβε ο ιδιος την αποκατασταση της ζημιας-ή τουλαχιστον δεν προσποιηθηκε πως θελει-[γιατι ειναι δυνατη]ειναι μεγαλη ντροπη.
Ειναι εξοργιστικο και μονο π το σκεφτομαι αν ημουν στη θεση σου τετοια αντιμετωπιση, ''Ειστε υπερβολικος''.
Υπερβολικο ειναι να επιστρεφει το ρολοι σου[και γενικα οποιοδηποτε περιουσιακο στοιχειο]κακοποιημενο.Φανταζομαι, να το γρατζουνισεις μπορουσες και  μονος σου,,,



Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 14, 2009, 01:00:44 πμ »
Αγαπητέ Georges, πολύ σωστά διευκρίνησες από την αρχή που μίλησες για τον "Μαστροθανάση", ότι δεν μιλάς για AD ΥΩ, αλλά για τις πιό καθημερινές εταιρείες.

Προφανώς και είχες και έχεις δίκιο. Πως θα μπορούσε άλλωστε να είναι αλλιώς; Ένας απλός πολλαπλασιασμός θα μας επιβεβαιώσει εύκολα τα λόγια σου. Κάθε τέτοια εταιρεία έχει εκατοντάδες AD πανελλαδικά. Τέτοιες εταιρείες υπάρχουν δεκάδες, άρα θα έπρεπε να υπάρχουν στην Ελλάδα 10.000 καταρτισμένοι ωρολογοποιοί για να πούμε οτι θα είχε κάθε AD τον δικό του με επαρκείς γνώσεις.

Φαντάζομαι οτι μια καλή λύση παραμένουν τα service των εισαγωγέων και βέβαια ο πρώτος που θα έπρεπε να ενημερωθεί για τέτοια απαράδεκτα περιστατικά είναι η κεντρική αντιπροσωπεία και το εργοστάσιο. Και τότε θα έχει και μεγαλύτερο ενδιαφέρον η δημοσίευση της (επίσημης πλέον) αντίδρασης και αποκατάστασης της ζημιάς που σου προξένησαν. Είναι ένα από τα πράγματα που έχεις ήδη πληρώσει αγοράζοντας το ρολόι σου.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 14, 2009, 01:16:50 πμ »
Αγαπητέ Georges, πολύ σωστά διευκρίνησες από την αρχή που μίλησες για τον "Μαστροθανάση", ότι δεν μιλάς για AD ΥΩ, αλλά για τις πιό καθημερινές εταιρείες.

Προφανώς και είχες και έχεις δίκιο. Πως θα μπορούσε άλλωστε να είναι αλλιώς; Ένας απλός πολλαπλασιασμός θα μας επιβεβαιώσει εύκολα τα λόγια σου. Κάθε τέτοια εταιρεία έχει εκατοντάδες AD πανελλαδικά. Τέτοιες εταιρείες υπάρχουν δεκάδες, άρα θα έπρεπε να υπάρχουν στην Ελλάδα 10.000 καταρτισμένοι ωρολογοποιοί για να πούμε οτι θα είχε κάθε AD τον δικό του με επαρκείς γνώσεις.

Φαντάζομαι οτι μια καλή λύση παραμένουν τα service των εισαγωγέων και βέβαια ο πρώτος που θα έπρεπε να ενημερωθεί για τέτοια απαράδεκτα περιστατικά είναι η κεντρική αντιπροσωπεία και το εργοστάσιο. Και τότε θα έχει και μεγαλύτερο ενδιαφέρον η δημοσίευση της (επίσημης πλέον) αντίδρασης και αποκατάστασης της ζημιάς που σου προξένησαν. Είναι ένα από τα πράγματα που έχεις ήδη πληρώσει αγοράζοντας το ρολόι σου.

Φιλικά

Κωστής

Καταρχήν την ζημιά δεν την έκαναν σε μένα αλλά στον συμφρουμίτη ev.

Επίσης ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι να μάθουμε σε ποιες άλλες εταιρείες είναι AD το συγκεκριμμένο μαγαζί. Γιατί τον "μαστροθανάση" δεν νομίζω να τον είχε μόνο για τα hamilton....
Μίλησα ακριβώς για ποιο καθημερινές εταιρείες και όχι YΩ γιατί αυτές είναι που απασχολούν το 90% του κόσμου. Άλλωστε και σε ποιο καθημερινές εταιρείες τα ποσά δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα, μιας κι εύκολα φτάνουν τα 3.000,00 €. 
Το θέμα είναι οτι και οι AD δεν είναι πάντα και ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει.  Κάποτε μου ευχήθηκες αγαπητέ Κωστή "Καλή Τύχη" για τις αγορές μου μέσω παράλληλης...εγώ με την σειρά μου να ευχηθώ το ίδιο και για όσους το κάνουν μέσω AD.

Φιλικά Γιώργος



Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος ev

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 14, 2009, 07:11:30 πμ »
Όπως είπα και παραπάνω τη ζημιά δεν τη θεώρησε κάτι σημαντικό. Θεωρεί ότι αυτό είναι ένα τυπικό αποτέλεσμα σε τέτοιου ειδους εργασίες. το μόνο που προσφέρθηκε να κάνει είναι να το τροχίσει όπως είπε για να σβήσει τα σημάδια...εσείς θα το αφήνατε και για δεύτερη εργασία εκεί?!!!
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να το στείλω για επισκευή στην αντιπροσωπεία και ίσωσ αν μπορέσω από κει να βγάλω κάποια άκρη
Μανόλης Β.

Το κοινό του μυαλού με το αλεξίπτωτο είναι ότι και τα δύο δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοικτά...Έτσι λένε και μάλλον έχουν δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 14, 2009, 07:25:39 πμ »
Όπως είπα και παραπάνω τη ζημιά δεν τη θεώρησε κάτι σημαντικό. Θεωρεί ότι αυτό είναι ένα τυπικό αποτέλεσμα σε τέτοιου ειδους εργασίες. το μόνο που προσφέρθηκε να κάνει είναι να το τροχίσει όπως είπε για να σβήσει τα σημάδια...εσείς θα το αφήνατε και για δεύτερη εργασία εκεί?!!!
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να το στείλω για επισκευή στην αντιπροσωπεία και ίσωσ αν μπορέσω από κει να βγάλω κάποια άκρη

να δειξεις και την αποδειξη απο το καταστημα
και να πεις τι ακριβως εγινε.

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 14, 2009, 11:04:39 πμ »
Καταλαβαίνεις georges οτι τους περισσότερους AD ΥΩ τους γνωρίζω και από την καλή και από την ανάποδη και προφανώς ούτε αγγελούδια είναι όλοι, ούτε πραγματοποιούν φιλανθρωπικό έργο.

Το μόνο θετικό είναι οτι περιμένουν και αυτοί μια συνέχεια στην σχέση τους με τον πελάτη, μιας και τα χρήματα είναι πολλά και ακόμη και όταν κάνουν παρατυπίες την λύση την βρίσκεις. Άλλωστε υπάρχει πάντα η δυνατότητα να απευθυνθείς στο εργοστάσιο και στον χώρο της ΥΩ, όπως έχω γράψει πολλές φορές σε άρθρα μου εδώ και χρόνια, αυτοί που θα επικρατήσουν είναι αυτοί που θα προσφέρουν ουσιαστική εξυπηρέτηση μετά την πώληση.

Θα αγόραζες ένα υπέροχο κλασικό αυτοκίνητο του '60 που κανείς δεν ξέρει να σου συντηρήσει στην Ελλάδα; Στο Λονδίνο που η επισκευές αυτοκινήτων είναι πραγματικά αριστουργιματικές θα το έκανες πολύ πιο εύκολα...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 14, 2009, 02:15:39 μμ »
Γράφω το παρακάτω που μου συνέβει την Τρίτη το βράδυ, πρώτον για να ξεσπάσω αλλά και δεύτερον για να ζητήσω τη γνώμη σας.
Βρίσκομαι στην Αθήνα για δουλειά από τη Δευτέρα. Είναι Τρίτη βράδυ και κάνω βόλτα στο κέντρο χαζέυοντας ανάμεσα σε άλλα και μαγαζιά με ρολόγια. Περνώτας έξω από ένα από αυτά και βλέποντας Hamilton στη βιτρίνα λέω να μπω και να αλλάξω στο ρολόι μου το μπασελέ με λουράκι (Hamilton Jassmaster). Εξυπηρετικότατος στην αρχή ο πωλητής μου φέρνει διάφορα να διαλέξω. Καταλήγω σε ένα από αυτά και τότε ξεκινάει το πανηγύρι...προσπαθεί να βγάλει το μπρασελέ, ξαναπροσπαθεί αλλα τίποτα. Αρχίζω να ανησυχώ αλλά μου απαντάει ότι είανι συνηθισμένο. Μετά από πέντε λεπτά χωρίς αποτέλεσμα το δίνει στην υπάλληλό του να το πάει 2 τετράγωνα πιο πέρα στον τεχνίτη του, όπως είπε, να το βγάλει αυτός. Για να μην πολυλογώ γυρνάει το ρολόι μετα από 10-15 λεπτά όντως χωρίς το μπρασελέ. Ωραία και τι μας τα λες όλα αυτά θα μου πείτε λογικά?! Το πρόβλημα είναι ότι το ρολόι γύρισε πίσω με χαρακιές στην πισω πλάκα, στα "αυτάκια" που πιάνει το μπρασελέ και εκεί που εφάπτεται! δεν λέω γρατζουνιές, λέω χαρακιές!!! (αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες)
Η απάντηση που πήρα και εκείνο το βράδυ αλλά και το άλλο πρωι που παράτησα τη δουλειά μου (εννοείται ότι δεν είχα κοιμηθεί από τα νεύρα μου) είναι ότι δεν τρέχει τίποτα, είμαι υπερβολικός και ας ζητήσω από τον αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο όπου θα γύριζα την επόμενη μέρα να μου το γυαλίσει!
Τι λέτε? τι να κάνω εκτός από υπομονή?

Φιλε Εv,
Στεναχωρο, εξοργιστικο και συναμα απαραδεκτο, αυτο που συμβαινει με καποιους που αρεσκονται να λεγονται 'επαγγελματιες' του χωρου!...  :( >:(
Επιτελους, αυτο πρεπει καποτε να σταματησει στην Ελλαδα και αν μη τι αλλο, οι υπευθυνοι να αναλαμβανουν τις συνεπειες των πραξεων τους! >:(
Να προβεις σε αμεση καταγγελια στην Αντιπροσωπια -αναφεροντας το ολο συμβαν- και να ζητησεις, αν οχι την αντικατασταση του, εστω την επιδιορθωση του, διαφορετικα -εαν δε βρεις ανταποκριση  :( >:( - να προωθησεις το αιτημα σου στην Εταιρια!...
Υπομονη και Καλη Επιτυχια!...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος ev

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 14, 2009, 04:25:51 μμ »
Αυτό θα κάνω...ελπίζω μόνο να έχει κάποιο, έστω και μικρό, αποτέλεσμα αν και ζόυμε σε ένα περιβάλλον που η μαϊμουδιά, και η προχειρότητα ανάμεσα σε άλλα όχι μόνο δε διώκονται αλλά και θεωρούνται μαγκιά.
Θα σας κρατάω ενήμερους με ότι αποτέλεσμα προκύψει, γιατί πιστεύω ότι αύριο θα είναι, δυστυχώς, η σειρά κάποιου άλλου...Ο εν λόγω "κύριος", όπως και οι όμοιοι του υποθέτω, εμπορεύεται και πολύ ακριβότερα ρολόγια από το δικό μου το οποίο βαβδάλισε.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη συμπαράστασή σας.

Μανόλης Β.
Μανόλης Β.

Το κοινό του μυαλού με το αλεξίπτωτο είναι ότι και τα δύο δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοικτά...Έτσι λένε και μάλλον έχουν δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Γυάλισμα ρολογιού
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 14, 2009, 05:47:16 μμ »
ev φιλε λυπαμαι ειλικρινα για το παθημα σου
θα ελεγα να κανεις οπως ειπε και ο watch collector αμεση καταγγελια στην αντιπρσωπεια και να απαιτησεις αποκατασταση πληρη η αντικατασταση του ρολογιου
δεν μπορουν καποιοι να χαλουν την περιουσια του αλλου και να το παιζουν και κοροιδο