Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 750747 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:38:16 μμ »
ειμαι ΟΚ με το καταστημα αυτο? http://www.creationwatches.com/

 ;D

Αποσυνδεδεμένος dimosp

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 10:08:48 μμ »
Paypal, και χρησιμοποιώ λογαριασμό στην Πειραιώς. Όταν θέλω να αγοράσω κάτι, βάζω λεφτά στον λογαριασμό και περιμένω μία ημέρα, την επομένη τα χρήματα έχουν πιστωθεί στον λογαριασμό. Φορτίζω την κάρτα με τα χρήματα, πληρώνω μέσω Paypal  και έτοιμος.
Από προσωπική πείρα, δεν το βρίσκω πολύ πιθανόν να σε πιάσουν στο τελωνείο. Αν ο πωλητής το στείλει με ΑΠΛΟ ταχυδρομείο της χώρας του και δηλώσει το πακέτο χαμηλής αξίας (κάτω από 100 δολάρια) ή δώρο ή κάτι παρόμοιο, δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος μαζί του στο τελωνείο. Το έχω κάνει πάνω από δέκα φορές χωρίς πρόβλημα.

Το πρόβλημα στη περίπτωση του απλού ταχυδρομείου η ακόμα και συστημένου αλλα με δηλωμένη χαμηλή αξία (για αποφυγή τελωνιακών δασμών και ΦΠΑ), είναι ότι σε περίπτωση που χαθεί το δέμα, ή ακόμα και αν κάοποιος επιτήδειος το κλέψει στο ταχυδρομείο, τότε δυστυχώς δεν αποζημιώνεσαι και χάνεις τα χρήματά σου, ή στην καλύτερη περίπτωση παίρνεις γύρω στα 25 Ευρώ που είναι η μάξιμουμ αποζημίωση για το συστημένο δέμα.
Αντιθέτως όταν η αποστολή γίνεται με ασφαλισμένο και δηλωμένη αξία (ακόμα και σαν GIFT - οχι Merchandise), τότε σε περίπτωση απώλειας η καταστροφής του δέματος κατα τη διάρκεια της αποστολής με το ταχυδρομείο, η αποζημίωση αφορά το ποσό της δηλωμένης αξίας το οποίο σε αυτή τη περίπτωση αντικατοπτρίζει την πραγματική αξία του ρολογιού.
Εγώ πάντως δε θα ρίσκαρα να αγοράσω ενα ακριβό ρολόι από το εξωτερικό και να μου το στείλουν με απλό ταχυδρομείο ή ακόμα και με συστημένο αλλα μη δηλωμένη πολύ χαμηλότερη αξία.  Και λάβετε υπ' όπσιν ότι ασχολούμαι με διεθνές εμπόριο και αποστολές με ταχυδρομείο για πάνω απο 10 χρόνια............ :-\

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 09:30:52 πμ »
Εγώ πάντως δε θα ρίσκαρα να αγοράσω ενα ακριβό ρολόι από το εξωτερικό και να μου το στείλουν με απλό ταχυδρομείο ή ακόμα και με συστημένο αλλα μη δηλωμένη πολύ χαμηλότερη αξία.  Και λάβετε υπ' όπσιν ότι ασχολούμαι με διεθνές εμπόριο και αποστολές με ταχυδρομείο για πάνω απο 10 χρόνια............ :-\
Εννοείται αυτό. Για σχετικά χαμηλής αξίας ρολόγια που τα αγοράζει κανείς εκτός ΕΕ, πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο. Και κακά τα ψέματα, ποιός θα τολμήσει να πάρει rolex από χώρες της Άπω Ανατολής;
Κάποιος που θέλει ακριβό ευρωπαϊκό ρολόι, καλύτερα να μην ψάχνεται εκτός ΕΕ, να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος greentill

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:14:11 μμ »
καλημερα σε ολους,
καλως σας βρηκα. παρα το γεγονος οτι διαβαζω με πολυ ενδιαφερον το φορουμ σας εδω κ περιπου 1 μηνα, μολις σημερα μπηκα στο κοπο να γραφτω προκειμενου να σας ρωτησω καποια πραγματακια που θελω να επιβεβαιωσω μαζι σας μιας κ μεχρι στιγμης ειστε η καλυτερη πηγη που χω βρει οσον αφορα πληροφοριες κ χρησιμες διευκρινισεις σχετικα με ρολογια χειρος κ μηχανισμους των.
κ φυσικα να γινω μελος της παρεας σας που απ οτι βλεπω καλα κρατει φαινεται κ πολυ ενδιαφερουσα :)

εδω κ καποιο καιρο εχω αρχισει να ψαχνομαι να παρω το 1ο σοβαρο μεν αλλα οχι πολυ ακριβο δε ρολοι μιας κ παντα ηθελα ενα ομορφο κυριως κ κατα 2ο λογο αξιοπιστο ρολοι. βαζω σε 2η μοιρα την αξιοπιστια γιατι ξερω πως με τα χρηματα που θελω να διαθεσω δε προκειται να παρω κατι το σουπερουαου ρολοι αλλα σιγουρα μπορω να βρω κατι που θα ναι value4money!

μιας κ οπως εχω παρατηρησει οι τιμες σε ελληνικα μαγαζια ειναι λιγο τσιμπημενες, σκεφτομαι να κανω Online αγορα μηπως κ γλυτωσω κατι της...εχουμε κ οικονομικη κριση βλεπετε :p

στην ερευνα αγορας που εχω αρχισει εδω κ καποιο καιρο βρηκα το e-men.gr το οποιο εχει αρκετα καλες τιμες. Τωρα τελευταια προωθειτε αρκετα, μεσω skroytz κ αλλων ιστοσελιδων αλλα δεν εχω δει να το αναφερεται ιδιαιτερα εσεις εδω, οποτε προβληματιζομαι για την αξιοπιστια του. Το εχει δοκιμασει κανεις απο εσας?εχετε ακουσει κατι για το συγκεκριμενο?

επισης, οσον αφορα την αγορα, σκεφτομαι να αγορασω καποιο ingersoll ρολοι. Ειναι καλα ρολογια τα συγκεκριμενα?εκανα μια προχειρη ερευνα για την συγκεκριμενη εταιρια αλλα δε βρηκα κατι το τρομερο. Θεωρωντας πως φτιαχνει ρολογια απο τοσο παλια, σκεφτηκα πως οπως κ να χει καλα θα ειναι τα ρολογια της..δε μπορει να ειναι τοσο καιρο στην αγορα με ρολογια οχι καλης ποιοτητας.Σκεφτομαι σωστα?απο θεμα μηχανισμου τη παρουσα φαση δε μπορω να πω πως με καιει ιδιαιτερα το θεμα μιας κ καταλαβαινω πως για να συνδυασω ρολοι κ μηχανισμο μαζι θα πρεπει να διαθεσω ενα αξιοσεβαστο χρηματικο ποσο, το οποιο δυστηχως δεν ειμαι σε θεση μιας κ εχω το αμαξι μου το οποιο πληρωνω με δανειο κ θα το πληρωνω για τα επομενα 3.5 χρονια :p

επισης θα ηθελα να μου προτεινατε κ εσεις καποιες μαρκες που ειναι καλες κ αξιζουν τα λεφτα τους. ο τυπος ρολογιου που ενδιαφερομαι ειναι ενας συνδυασμος σπορ κ καπως πιο σοβαρου. Ας πουμε το ingersoll που μου χει κινησει το ενδιαφερον ειναι το Alamo Automatic IN1300SL το οποιο ναι μεν ειναι πιο σοβαρο, αλλα εχει κ το χρονογραφο του που το κανει λιγο πιο σπορτακι...καποια αλλα που χω δει κ ειναι του γουστου ειναι τα

1.Rothenschild Stingray RS-0612-SB (δε γνωριζω τη συγκεκριμενη μαρκα οποτε αν εχετε να μου πειτε κατι ευπροσδεκτο)
2.Rothenschild Elite Traveler RS-0603-SW
3.Bossart Automatic City-Scale BW-0705-SW (την bossart αν δε κανω λαθος την εχω ακουσει κ νομιζω πως ειναι αξιοπιστη μαρκα η κανω λαθος?)
4.Arbutus New York Hurtle Men Automatic AR0085WFR (δε τη γνωριζω τη συγμεκριμενη)
5.Astboerg Jakarta Swiss Made Chronograph AT840S (ουτε τη συγκεκριμενη γνωριζω)
6.Certina DS Podium Chrono C536.7029.42.65
7.Iceberg Men IC-524-34 (κ για την iceberg δεν εχω ακουσει πολλα πραγματα)

βασικα πηρατε μια ιδεα για το τυπο του ρολογιου που μου αρεσει, κ οπως βλεπετε οι γνωσεις μου στο χωρο δεν ειναι αρκετες ακομα οποτε οσο μπορω προσπαθω κ ενημερωνομαι μεσω του φορουμ κ του ιντερνετ.

απο τη παραπανω λιστα, ποια θα μου συνιστουσατε αν επροκειτο να κανατε την αγορα εσεις?

Οποιες προτασεις,σχολια η οτιδηποτε αλλο, ευπροσδεκτα.

φιλικα,
δημητρης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:27:35 μμ »
Καλώς ήρθες greentill.
Στις ερωτήσεις σου τώρα. Οι εταιρίες που δεν ξέρεις είναι αυτό που λέμε γερμανοκινέζικες ή αμερικανοκινέζικες. Για καλό ορολόι μάλλον δεν θα στις πρότεινα αν και έχω και εγώ ένα τέτοιο  ;) (Rothenschild). Αν αποφασείσεις on line αγορά θα σου πρότεινα να μελετήσεις το θέμα με τα swiss made μέχρι 500 ευρώ : http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html

Αποσυνδεδεμένος greentill

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:30:04 μμ »
οπου swiss made ποιες ειναι πανω κατω οι μαρκες?

ας πουμε τα ingersoll δε θα τα προτεινες, τα οποια τη υπηκοοτητας ειναι?

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 12:54:51 μμ »
Επειδή ψάχνεσαι , greentill -αλλιώς θα σου έλεγα "πολύ ωραίο καλοφόρετο"- πρέπει να ξεκαθαρίσεις στον εαυτό σου κάποια πράγματα πρώτα :
1) Πόσα θέλεις να ξοδέψεις ;
2) Μηχανικό ή μπαταρίας ;
3) Τύπος (dress, χρονογράφος, καταδυτικό κλπ) ;
4) Μεταλικό μπρασελέ, λουράκι , καουτσούκ ;
5) Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείς σημαντικό ;

ingersoll θα πρότεινα μόνο λόγω εμφάνισης. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και καλύτερα ωρολόγια στα ίδια ή λίγο περισσότερα χρήματα. Από το e-men.gr έχω ψωνίσει και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος greentill

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:03:55 μμ »
Επειδή ψάχνεσαι , greentill -αλλιώς θα σου έλεγα "πολύ ωραίο καλοφόρετο"- πρέπει να ξεκαθαρίσεις στον εαυτό σου κάποια πράγματα πρώτα :
1) Πόσα θέλεις να ξοδέψεις ;
2) Μηχανικό ή μπαταρίας ;
3) Τύπος (dress, χρονογράφος, καταδυτικό κλπ) ;
4) Μεταλικό μπρασελέ, λουράκι , καουτσούκ ;
5) Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείς σημαντικό ;

ingersoll θα πρότεινα μόνο λόγω εμφάνισης. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και καλύτερα ωρολόγια στα ίδια ή λίγο περισσότερα χρήματα. Από το e-men.gr έχω ψωνίσει και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα.


1.μεχρι 300-€350
2.μηχανικο κατα προτιμηση εκτος κ αν εχω καλυτερα πλεονεκτηματα με τη μπαταρια..θα πρεπει να το ψαξω λιγο καλυτερο ομολογω
3.χρονογραφος
4.μεταλλικο η λουρακι αν κ τωρα τελευταια τεινω περισσοτερο προς το λουρακι

τα ingersoll οντως ειναι πανεμορφα...απο κει κ περα λογω των περιορισμενων χρηματων, λογικα δε προκειται να βρω κατι το τρομερα ποιοτικο κ το ξερω...οποτε συμβιβαζομαι στο κατι ομορφο!!
επισης τα bossart ειναι αρκετα ομορφα..για τα συγκεκριμενα τι θα ελεγες?αξιζουν η ειναι κ αυτα εμφανισης περισσοτερο?

αν ηθελα να συνδυασω ποιοτητα + ομορφια σε ποιες μαρκες να κοιταγα??απ το e-men κατα προτιμηση γιατι μιας κ μου επιβεβαιωνεις οτι δεν ειχες προβλημα, θεωρω τις τιμες του αρκετα ανταγωνιστικες με οσο εχω ψαξει κ σε αλλα Online καταστηματα ελλαδας η εξωτερικου...

φιλικα
δημητρης

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:20:15 μμ »
Δες τα Steinhart.........!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:29:14 μμ »
με σειρά προτίμησης Hamilton, Tissot , Seiko από ελλάδα ή τουλαχιστον από ορολόγια που μπορω να δω και να δοκιμάσω σε ελληνικό μαγαζί. Μετά θα έβλεπα από που θα το αγόραζα.

οn line θα έψαχνα στις προτάσεις που έχουν γίνει εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html

επίσης θα θυσίαζα το χρονογράφο για να πάρω μηχανικό ωρολόι με κάποιο αξιόπιστο όμως μηχανισμό

και ναι Δες τα Steinhart

Αποσυνδεδεμένος greentill

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 02:41:24 μμ »
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

τα steinhart μηπως ξερετε που θα τα εχουν σε καποιο online μαγαζι?γιατι δε τα χω δει πουθενα μεχρι τωρα...φαινονται ωραια ρολογια παντως...

οσο για τα tissot κ seiko τα συγκεκριμενα πως τα βρισκετε??

Seiko Mens Watch Motor Sports SNAB11P1
Seiko Mens Watch Motor Sports SNAB59P1

Tissot T-Sport Race Chronograph T90.4.496.51
Tissot PRS 516 Retro chronograph Date 40 mm

θα θελα να κινηθω σε χρονογραφο μιας κ μου αρεσει ιδιαιτερως.φυσικα αν δω κατι που να μου κανει κλικ κ ειναι χωρις χρονογραφο, γιατι οχι.

τωρα δε ρωταω για διαφορες quartz/mechanical γιατι ξερω πως ειναι αλλου ποσταρισμενες ηδη στο φορουμ οποτε θα κοιταξω να δω τι με συμφερει...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 02:53:44 μμ »
http://www.steinhartwatches.de/   φόρουμ του εξωτερικού και το δικό μας από εκεί έχουν διαλέξει το ορολόι τους. Με μηχανισμούς ETA και unitas ( κουρδιστοί) που ίδιους ή παραλλαγές χρησιμοποιούν και ακριβότερες εταιρίες.

Tissot μπορείς να δεις και εδώ http://www.roloishop.gr/ . Είναι επίσημος αντιπρόσωπος τον ανακάλυψα στο site της εταιρίας αλλά και σε μαγαζιά της περιοχής σου

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 04:33:09 μμ »
....

θα θελα να κινηθω σε χρονογραφο μιας κ μου αρεσει ιδιαιτερως.φυσικα αν δω κατι που να μου κανει κλικ κ ειναι χωρις χρονογραφο, γιατι οχι.


Σε μηχανικό χρονογράφο με 350 ευρώ αποκλείεται, σε quartz ίσος.
Και εγώ θα σε συμβούλευα να διαβάσεις και να διαλέξεις ένα από αυτά,
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html
μιας και το θέλεις για πιο καλό !

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2008, 04:41:21 μμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:37:20 μμ »
http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=269&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=1

πως βλεπετε αυτη τη τιμη εδω?τοσο μεγαλη εκπτωση γινεται??

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:40:55 μμ »
[url]http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=269&category_id=52&option=com_virtuemart&Itemid=1[/url]

πως βλεπετε αυτη τη τιμη εδω?τοσο μεγαλη εκπτωση γινεται??


no no, κινεζικο χαμηλου επιπεδου και χωρις διασφαλιση ανταλλακτικων και σερβις

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 11:00:12 μμ »
Εννοείται ΟΧΙ. Σε όλα τα μαγαζιά της Ευρώπης οι ίδιες τιμές-τρελλές προσφορές. Σε κανένα χρόνο που θα έχει 139 ευρώπουλα το συζητάμε. Αλλά έχω τρελή περιέργεια να δω ένα από κοντά. Φαντάσου ρολόι τάχαμ 5000 ευρώ και το καντράν να θυμίζει αυτοκόλητο χαρτάκι  >:(

Αποσυνδεδεμένος Georgie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 11:07:28 μμ »
παιδες για αυτο που ποσταρα εγω παραπανω εχει κανεις κατι να πει? καμμια εμπειρια?

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 04:32:52 μμ »
Kαι μια και μιλάμε για online αγορά, σήμερα ολοκλήρωσα επιτυχώς την πρώτη μου -όσον αφορά την παραγγελία- από site του εξωτερικού. http://www.steinhartwatches.de/ 
Προτίμησα το τραπεζικό έμβασμα και όχι το paypal επειδή σαν πρωτάρης είμαι ακόμα ψαρωμένος. Μετά από 3 ημέρες τρέξίματα στις τράπεζες, 2 μέρες αναμονή να "εκαθαριστεί" το έμβασμα και ένα email που έστειλα για να ρωτήσω αν όλα είναι εντάξη επιτέλους η STEINHART μου απάντησε ότι τη δευτέρα ο "πορτογάλος ναυτικός" (STEINHART "Portugal Mariner") θα σαλπάρει για το σπίτι μου.


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:16:24 μμ »
Kαι μια και μιλάμε για online αγορά, σήμερα ολοκλήρωσα επιτυχώς την πρώτη μου -όσον αφορά την παραγγελία- από site του εξωτερικού. http://www.steinhartwatches.de/ 
Προτίμησα το τραπεζικό έμβασμα και όχι το paypal επειδή σαν πρωτάρης είμαι ακόμα ψαρωμένος. Μετά από 3 ημέρες τρέξίματα στις τράπεζες, 2 μέρες αναμονή να "εκαθαριστεί" το έμβασμα και ένα email που έστειλα για να ρωτήσω αν όλα είναι εντάξη επιτέλους η STEINHART μου απάντησε ότι τη δευτέρα ο "πορτογάλος ναυτικός" (STEINHART "Portugal Mariner") θα σαλπάρει για το σπίτι μου.



Το paypal είναι απόλυτα ασφαλές γιατί κατά την όλη διαδικασία δεν παρεμβάλει ανθρώπινο στοιχείο, όλα είναι αυτοματοποιημένα ...

Όσο για το STEINHART Portugal Mariner ωραίο dress ρολόι με μια μικρή παραφωνία την κορόνα του, η οποία μπορεί να μην είναι και τόσο άνετη στον καρπό, αν και αυτό ισχύει σε όλα τα παλαιού τύπου pilot.
Όπως  και να έχει καλορίζικο καλοφόρετο !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:29:38 μμ »
Εκτός αυτού, σε πολλά on line καταστήματα υπάρχει ένα κουμπί που όταν το πατάς, δεν βγαίνει μια χοντρή, αλλά πας απευθείας στο account του καταστήματος στο paypal και απλώς συμπληρώνεις το ποσό. Συνοπτικές διαδικασίες.