Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365670 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3440 στις: Μάρτιος 06, 2016, 08:52:07 μμ »

Αντε, ανεβασε κι εσυ καμια φωτογραφια με τιποτα γελοιους γκει μπροστα σε παιδακια γιατι απο επιχειρηματα δεν...


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3441 στις: Μάρτιος 06, 2016, 08:54:43 μμ »
Eσύ γιατί πετάχτηκες σαν το τσουτσούνι;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3442 στις: Μάρτιος 06, 2016, 08:55:56 μμ »

το φυλο ειναι καθαρα αναπαραγωγικο θεμα.

το οποιο ομως μαλλον ειναι λιγο σημαντικο,γιατι χωρις αυτο δεν θα κουβεντιαζαμε καν σημερα

η φυση αποφασιζει διαφορετικα κατα περιπτωση.

η μονη σταθερη απο αρχης κοσμου ειναι η δυαδικη σχεση αρσενικου-θηλυκου,τι να κανουμε ρε Θοδωρη;

η φυση σπυρο 'αποφασισε' εξελικτικα οτι ετσι αναπαραγαγεται ο ανθρωπος. οχι οτι ετσι θα κανει σχεσεις και οικογενεια.

στην ανθρωπινη ιστορια υπαρχουν πολλες διαφορετικες ανθρωπινες σχεσεις και οικογενειες. μεχρι και σημερα στον πλανητη.

αρα η φυση δεν αποφασισε τιποτε επι του θεματος των ανθρωπινων σχεσεων και της δομης της οικογενειας.

εχω αλλη αποψη,θεωρω οτι σαφεστατα πηρε θεση.


Ασε ρε Γεροσιαν που εχεις μουτρα και απαντας.. Μεχρι κι η Λιτσα απηυδησε χθες μαζι σου
Αντε, ανεβασε κι εσυ καμια φωτογραφια με τιποτα γελοιους γκει μπροστα σε παιδακια γιατι απο επιχειρηματα δεν...

Δεν θελω να δινεται αλλη διασταση στα λογια μου απο αυτα που λεω και εννοω Βικτωρα μου.
Οπως προειπα ,πιστευω οτι καθε ανθρωπος εχει καθε δικαιωμα να ψαχνει την ευτυχια οπου αυτος νομιζει.Δεν μπορω και δεν θελω να ειμαι κριτης και κατηγορος κανενος.
Οσον αφορα ομως την οικογενεια και το σωστο μεγαλωμα των παιδιων,εχω καθε δικαιωμα να εχω την αποψη μου.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3443 στις: Μάρτιος 06, 2016, 08:57:06 μμ »
Eσύ γιατί πετάχτηκες σαν το τσουτσούνι;

Μ' έχεις δει γυμνό νύχτα με πανσέληνο?

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3444 στις: Μάρτιος 06, 2016, 08:59:54 μμ »
Θα βρουμε τωρα ποιο πανερι θα βαλουμε στο πανεριστι;
Αντε γιατι πρεπει να ειναι αποφασισμενο αυριο-μεθαυριο το πολυ.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3445 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:01:25 μμ »
αν ειχε βγαλει το μουνι της φορα παρτιδα η μανα του, θα ηταν φυσιολογικο?

δηλαδη τι επιχειρημα ειναι αυτο? μια κραγμενη αδερφη που επιδεικνυεται και ειναι αυτο επιχειρημα?

αν εχει μια ξεκωλη μανα που βγαζει το μουνι της φορα παρτιδα, θα ηταν?

ελπιζω να μην ενοχλει η λεξη μουνι. ειναι σαν να λεμε χερι. μερος της ανατομιας, της φυσης και αρα φυσιολογικα δεν θα πρεπει να ενοχλησει κανενα και το ποστ να μην τροποποιηθει

Δεν είναι ζήτημα γεννητικών οργάνων - είναι προφανές.
Μία γυναίκα (σε ανδρόγυνο) που υιοθετεί, δεν παύει να είναι απολύτως διαφορετική από μία "αδελφή" που υιοθετεί.
Όχι γιατί έχει μ....., αλλά γιατί μπορεί να ενσαρκώσει στα μάτια του παιδιού τον κοινωνικό ρόλο της ΓΥΝΑΙΚΑΣ, κάτι απολύτως απαραίτητο για την φυσιολογική ανάπτυξή του.







Για όποιον ενδιαφέρεται για τα άλλα θέματα που έχουν τεθεί στη συζήτηση, συστήνω να ψάξει μελέτες του Μαλινόφσκυ (1884-1942).
Κοινωνίες χωρίς γάμο δεν έχουν εμφανισθεί στην Ιστορία και έτσι δεν έχει μπορέσει να μελετηθεί κάποιο άλλο πρότυπο για την ανάπτυξη και κοινωνικοποίηση του ανθρώπου.
Ο Μαλινόσκυ όμως γύρω στο 1920 μπόρεσε και εισχώρησε σε κάποιες πρωτόγονες κοινωνίες σε νησιά του Ειρηνικού - ίσως και μοναδικές - όπου ο θεσμός του γάμου ήταν άγνωστος.
Κεντρική δομή στις κοινωνίες αυτές δεν ήταν το μοντέλο "άνδρας-γυναίκα", αλλά η αδελφική σχέση.
Δηλαδή, την "πατρική" εξουσία δεν ασκούσε στα παιδιά ο φυσικός τους πατέρας, αλλά ο αδελφός της μητέρας.
Ο Μαλινόφσκυ έζησε 4-5 χρόνια μαζί τους και ερεύνησε εξαντλητικά τις πτυχές της ζωής τους, ακόμα και τα όνειρά τους.
Το εντυπωσιακό που αναφέρει είναι ότι η κλοπή και τα άλλα συνήθη εγκλήματα βίας, στους ανθρώπους αυτούς ήταν απολύτως άγνωστα!



Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3446 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:01:33 μμ »
Φυσικά έχεις δικαίωμα να έχεις την άποψή σου. Αλλά είναι πιο τίμιο πιστεύω να την αναγαγεις στην ηθική στην οποία και εδραζεται και όχι αλλού. Δεν χρειάζεται δικαιολογία η ηθική Σπύρο. Είναι προσωπική.

Και φυσικά έχεις απόλυτο αδικο ότι η μόνη σταθερά από αρχής κόσμου είναι η δυαδικη σχέση αρσενικού και θυληκου. Έχεις απόλυτο άδικο σε όλες τις επιστήμες που υπάρχουν στον πλανήτη εκτός από τη θρησκεια. OHhhh wait,  αυτή δεν είναι επιστήμη καν

ΥΓ. Το φύλο είναι πολύ σημαντικό θέμα. Αλλά όχι τόσο σημαντικό όσο η ικανότητα κάποιου να μεγαλώνει παιδι
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3447 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:04:04 μμ »
Δεν θελω να δινεται αλλη διασταση στα λογια μου απο αυτα που λεω και εννοω Βικτωρα μου.
Οπως προειπα ,πιστευω οτι καθε ανθρωπος εχει καθε δικαιωμα να ψαχνει την ευτυχια οπου αυτος νομιζει.Δεν μπορω και δεν θελω να ειμαι κριτης και κατηγορος κανενος.
Οσον αφορα ομως την οικογενεια και το σωστο μεγαλωμα των παιδιων,εχω καθε δικαιωμα να εχω την αποψη μου.

Και καλά κάνεις Σπύρο μου (sic).
Αν και τη σωστή διάσταση για να τη δώσει κανείς θα πρέπει και να καταλάβει ακριβώς τι λες και ίσως δεν έχω καταλάβει απόλυτα, αλλά μπορεί να φταίω κι εγώ.
Δε νομίζω πάντως ότι θέλει κανείς να σου αλλάξει την άποψη.
Το τι είναι όμως φυσιολογικό και τι ανώμαλο είναι κάτι που με επιχειρήματα μπορεί να γίνει πιο ξεκάθαρο. Κι εκεί υστερείς..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3448 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:09:21 μμ »

Και φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο ότι η μόνη σταθερά από αρχής κόσμου είναι η δυαδικη σχέση αρσενικού και θυληκου. Έχεις απόλυτο άδικο σε όλες τις επιστήμες που υπάρχουν στον πλανήτη εκτός από τη θεολογια. OHhhh wait,  αυτή δεν είναι επιστήμη καν



Ποια επιστημη δεν παραδεχεται αυτη τη σχεση Θοδωρη;H αστροφυσικη;

Φυσικά έχεις δικαίωμα να έχεις την άποψή σου. Αλλά είναι πιο τίμιο πιστεύω να την αναγαγεις στην ηθική στην οποία και εδραζεται και όχι αλλού. Δεν χρειάζεται δικαιολογία η ηθική Σπύρο. Είναι προσωπική.


Δεν ντρεπομαι για την ηθικη μου,οποια κια αν ειναι,δεν παυει να ειναι δικη μου και την αποδεχομαι.
Αλλα σαφως δεν στηριζω αποψεις αποκλειστικα με την ηθικη μου αλλα και απο πολλα αλλα στοιχεια


ΥΓ. Το φύλο είναι πολύ σημαντικό θέμα. Αλλά όχι τόσο σημαντικό όσο η ικανότητα κάποιου να μεγαλώνει παιδι


Απολυτα σωστο,αλλα και εντελως εκτος θεματος,κανεις δεν εθεσε παρομοιο θεμα.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3449 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:09:44 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται για τα άλλα θέματα που έχουν τεθεί στη συζήτηση, συστήνω να ψάξει μελέτες του Μαλινόφσκυ (1884-1942).
Κοινωνίες χωρίς γάμο δεν έχουν εμφανισθεί στην Ιστορία και έτσι δεν έχει μπορέσει να μελετηθεί κάποιο άλλο πρότυπο για την ανάπτυξη και κοινωνικοποίηση του ανθρώπου.
Ο Μαλινόσκυ όμως γύρω στο 1920 μπόρεσε και εισχώρησε σε κάποιες πρωτόγονες κοινωνίες σε νησιά του Ειρηνικού - ίσως και μοναδικές - όπου ο θεσμός του γάμου ήταν άγνωστος.
Κεντρική δομή στις κοινωνίες αυτές δεν ήταν το μοντέλο "άνδρας-γυναίκα", αλλά η αδελφική σχέση.
Δηλαδή, την "πατρική" εξουσία δεν ασκούσε στα παιδιά ο φυσικός τους πατέρας, αλλά ο αδελφός της μητέρας.
Ο Μαλινόφσκυ έζησε 4-5 χρόνια μαζί τους και ερεύνησε εξαντλητικά τις πτυχές της ζωής τους, ακόμα και τα όνειρά τους.
Το εντυπωσιακό που αναφέρει είναι ότι η κλοπή και τα άλλα συνήθη εγκλήματα βίας, στους ανθρώπους αυτούς ήταν απολύτως άγνωστα!


Νάτος:





Αν και έχω διαβάσει τα βιβλία του πριν από καμιά 30αριά χρόνια, τα θυμάμαι σα να τα διάβασα χθες.
Αξίζει να τα ψάξει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3450 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:13:34 μμ »
Και καλά κάνεις Σπύρο μου (sic).
Αν και τη σωστή διάσταση για να τη δώσει κανείς θα πρέπει και να καταλάβει ακριβώς τι λες και ίσως δεν έχω καταλάβει απόλυτα, αλλά μπορεί να φταίω κι εγώ.
Δε νομίζω πάντως ότι θέλει κανείς να σου αλλάξει την άποψη.
Το τι είναι όμως φυσιολογικό και τι ανώμαλο είναι κάτι που με επιχειρήματα μπορεί να γίνει πιο ξεκάθαρο. Κι εκεί υστερείς..

Αποψη σου και αυτη σεβαστη.
Κανεις δεν ειναι τελειος,Βικτωρα μου (treς sic) ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3451 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:17:21 μμ »


Ποια επιστημη δεν παραδεχεται αυτη τη σχεση Θοδωρη;H αστροφυσικη;

Δεν ντρεπομαι για την ηθικη μου,οποια κια αν ειναι,δεν παυει να ειναι δικη μου και την αποδεχομαι.
Αλλα σαφως δεν στηριζω αποψεις αποκλειστικα με την ηθικη μου αλλα και απο πολλα αλλα στοιχεια

Απολυτα σωστο,αλλα και εντελως εκτος θεματος,κανεις δεν εθεσε παρομοιο θεμα.

Σε ρωτάω να μου πεις ποια επιστήμη. Μια που να λέει αυτό που είπες όπως το είπες. Δεν ισχύει πάρα μόνο στη θρησκεία. Επιστημονικά είναι ανυποστατο

Επισης δεν είπα ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι για την ηθική σου. Κάθε άλλο. Είπα ότι θα πρέπει να είσαι περήφανος για αυτή και σου αρκεί σαν επιχείρημα. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις αν επιτυχώς άλλο.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3452 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:18:31 μμ »
Νάτος:





Αν και έχω διαβάσει τα βιβλία του πριν από καμιά 30αριά χρόνια, τα θυμάμαι σα να τα διάβασα χθες.
Αξίζει να τα ψάξει κανείς!

Καλοπερασε βλέπω στη φυλή.... Φυληκα παντα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3453 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:19:48 μμ »
Kρίμα βρε Σπύρο μου (πιο sic πεθαίνεις) να είσαι τόσο λάθος όμως.. Τόσο που θες να πεις την τελευταία κουβέντα βλέπω... >:(

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3454 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:20:26 μμ »
Όχι γιατί έχει μ....., αλλά γιατί μπορεί να ενσαρκώσει στα μάτια του παιδιού τον κοινωνικό ρόλο της ΓΥΝΑΙΚΑΣ, κάτι απολύτως απαραίτητο για την φυσιολογική ανάπτυξή του.

Σπύρο σ' αυτό θα διαφωνήσουν πολλοί. Από τους Σπαρτιάτες μέχρι τα σύγχρονα στρατιωτικά σχολεία. Σε όλους αυτούς το κοινό είναι η ανατροφή μέσα σε μια κλειστή ομάδα αγοριών εσώκλειστα με κύριο σκοπό τη στρατιωτική εκπαίδευση. Και με την αυτόβουλη απόφαση των βιολογικών γονέων.
Μάνα-γυναίκα μόνο για το σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3455 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:20:53 μμ »
Μ' έχεις δει γυμνό νύχτα με πανσέληνο?

Σ'ένα b-movie τρόμου χθες με βαμπίρ λεσβίες εσύ έπαιζες;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3456 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:26:22 μμ »
Σ'ένα b-movie τρόμου χθες με βαμπίρ λεσβίες εσύ έπαιζες;
Το κατέβασες; στείλε λινκ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3457 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:29:22 μμ »
Δημήτρη, έστω και στις περιορισμένες περιπτώσεις που αναφέρεις (εγκλεισμού σε στρατιωτικά σχολεία), υπάρχει στη ζωή του παιδιού μητέρα-γυναίκα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3458 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:30:51 μμ »
Το κατέβασες; στείλε λινκ

Mην το δεις καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3459 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:32:35 μμ »
Καλοπερασε βλέπω στη φυλή.... Φυληκα παντα
Αφού δεν εννοείς "Θηλυκά πάντα", όλα οκ. 8-[