Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365499 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3320 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:18:05 μμ »
Μπορεί κάποιος από εσάς τους παραπάνω να μου εξηγήσει ποιά είναι η πηγή ενημέρωσης του σχετικά με την προέλευση και την επιθυμία  των ανθρώπων για τους οποίους μιλάμε.
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3321 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:50:34 μμ »
Χάρη αμφισβητείς ότι γίνονται αυτή τη στιγμή πόλεμοι, γενοκτονίες και βίαιες καταπατήσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη Μέση Ανατολή;
Όσοι προέρχονται από χώρες όπου δε συμβαίνουν τα παραπάνω (είναι δηλαδή μετανάστες), πολλοί απλά γυρίζουν ή υποτίθεται ότι γυρίζουν πίσω.

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3322 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:57:27 μμ »
Χάρη αμφισβητείς ότι γίνονται αυτή τη στιγμή πόλεμοι, γενοκτονίες και βίαιες καταπατήσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη Μέση Ανατολή;
Όσοι προέρχονται από χώρες όπου δε συμβαίνουν τα παραπάνω (είναι δηλαδή μετανάστες), πολλοί απλά γυρίζουν ή υποτίθεται ότι γυρίζουν πίσω.

Δεν αμφισβητώ τίποτα Βίκτωρα!!!
Απλά έκανα μία σαφέστατη ερώτηση. Ποιά είναι η πηγή πληροφόρησης σας;
Το ίντερνετ, οι ειδήσεις, η δια ζώσης επαφή με κάποιους από αυτούς;
Και η πηγή πληροφόρησης λέει ότι οι μετανάστες γυρίζουν πίσω στις χώρες τους;;;
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3323 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 09:58:31 μμ »
Μα κύριοι το πρόβλημα δεν είναι η στάση της Ελλάδας στο προσφυγικό θέμα.
Δεν νομίζω να έχει κανείς τους παράπονο από τους Έλληνες -δεδομένων των οικονομικών συνθηκών της χώρας-.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν είναι δυνατόν να ευαισθητοποιείται μόνο ο Έλληνας.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3324 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:03:33 μμ »
Και αν δεν ευαισθητοποιηθουν οι Ευρωπαίοι τι θα κάνουμε εμείς; θα περιμένουμε Κώστα αν και πότε θα ευαισθητοποιηθει η Ευρώπη για να φάνε, να πλυθουν, να μην πεθάνουν τα παιδιά από κάνα τυφο κλπ;  Θα κρατήσουμε την αναπνοή μας μέχρι να σκασουμε για το άδικο;

Οι Ευρωπαίοι να σου πω ποτέ θα ευαισθητοποιηθουν. Σε καμία 40αρια χρόνια θα γυριστεί μια ταινία με τρομερή φωτογραφία και σκηνοθεσία και όλη η Ευρώπη θα δακρυσει από συγκίνηση για τη σύγχρονη λίστα του σιντλερ.

Έως τότε είμαστε εμείς και οι πρόσφυγες. Στην καλύτερη να δούμε κάνα φράγκο. Οπότε ας αρχίσουμε να οργανωνομαστε και να βοηθήσουμε τους ανθρώπους
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3325 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:06:05 μμ »
Δε θέλουν λαό με σοβαρή μόρφωση Δημήτρη. Δεν ξέρω αν έμαθες, κάποιο σχολείο από τη Θεσσαλονίκη κάλεσε το Μητροπολίτη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο, να μιλήσει ως επιστήμων στα παιδιά και ο τιτανοτεράστιος υπουργός παιδείας που δεν έχει καν πτυχίο, αρνήθηκε να τον αφήσει να μιλήσει.

Απο τους πιο ταπεινους ανθρωπους που εχω γνωρισει.
Ποσο συμφωνω μαζι σου.....

Οι τυποι ειναι τυχαρπαστοι, και καλα, παροντες σε κάθε πρόβλημα της κοινωνίας αλλα με το ένα πόδι έξω απ’ αυτή.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3326 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:07:44 μμ »
Δεν αμφισβητώ τίποτα Βίκτωρα!!!
Απλά έκανα μία σαφέστατη ερώτηση. Ποιά είναι η πηγή πληροφόρησης σας;
Το ίντερνετ, οι ειδήσεις, η δια ζώσης επαφή με κάποιους από αυτούς;
Και η πηγή πληροφόρησης λέει ότι οι μετανάστες γυρίζουν πίσω στις χώρες τους;;;

Σου απάντησα ρε συ Χάρη.
Μόνο το τελευταίο δε γνωρίζω, για το οποίο είπα και την άποψή μου, όπου φαντάζομαι συμφωνούμε.
Θα μου πεις όμως τώρα κι εσύ πού θέλεις να καταλήξεις; Τι σημαίνει προέλευση και επιθυμία;
Εχεις κάποια διαφορετική πηγή πληροφόρησης, σύμφωνα με την οποία έρχονται να χαρούν λίγο ήλιο και θάλασσα πριν μεταβούν στη Γερμανία για να βρουν καλύτερη δουλειά από αυτήν που έχουν στις χώρες τους; Ή μήπως έρχονται μόνο εγκληματίες και μας βιάζουν τις γυναίκες (στη Γερμανία ξεσκεπάστηκε το φιάσκο με τους στημένους βιασμούς...);

Μα κύριοι το πρόβλημα δεν είναι η στάση της Ελλάδας στο προσφυγικό θέμα.
Δεν νομίζω να έχει κανείς τους παράπονο από τους Έλληνες -δεδομένων των οικονομικών συνθηκών της χώρας-.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν είναι δυνατόν να ευαισθητοποιείται μόνο ο Έλληνας.

Μα νομίζω ότι η στάση των ελλήνων διαψεύδει τις ρατσιστικές τάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν ευαισθητοποιείται μόνο ο Έλληνας τι κάνει; Κλείνει κι αυτός τα σύνορα όπως και οι άλλοι; Ή συνεχίζει να φέρεται σαν άνθρωπος και όχι σα ζώο;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3327 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:11:34 μμ »
Παράθεση
Ο Σύρος γιατρός Αλί Καντίρ εξηγεί γιατί προτιμούν την Ελλάδα:

Ερωτηθείς για τους λόγους που επιλέγεται η Ελλάδα ώστε να φτάσουν στα σύνορα με τα Σκόπια κι όχι κάποια εναλλακτική διαδρομή από τα σύνορα της Τουρκίας με τη Βουλγαρία, ο Αλί Καντίρ επισημαίνει: "είναι ο μόνος δρόμος, που δεν θεωρείται έγκλημα να περάσεις τα σύνορα. Για παράδειγμα σας λέω ότι όποιος πρόσφυγας προσπαθήσει να περάσει τα σύνορα της Ουγγαρίας, κινδυνεύει με τέσσερα χρόνια φυλάκιση. Αν τώρα πάμε από τα σύνορα Τουρκίας - Βουλγαρίας, υπάρχουν αστυνομικοί που θα μας κλέψουν, ώστε να μας αποτρέψουν να περάσουμε. Θα μας πάρουν τα χρήματα, τα τηλέφωνά μας κι ότι βρουν επάνω μας. Την έχουν πατήσει άλλοι συμπατριώτες μας πιο πριν και τώρα ξέρουμε. Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα μας αφήσουν να περάσουμε. Μπορεί να μας στείλουν πίσω στην Τουρκία. Όσο για την Αλβανία, υπάρχει μια κανονική μαφία στα σύνορα".

Καταλήγοντας, ο Σύρος γιατρός ευχαρίστησε τους κατοίκους και τους υπαλλήλους του Δήμου Καβάλας για την παροχή βοήθειας στον ίδιο και τους συμπατριώτες του:

"Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Καβάλα. Είστε εξαιρετικοί άνθρωποι. Ήρθαμε ξαφνικά εδώ και χωρίς να υπάρχει σχέδιο για να μείνουμε, κάνατε ότι περνούσε από το χέρι σας και μας παρείχατε τα πάντα. Ήρθαν 15 γιατροί εθελοντικά, έδωσαν φάρμακα σε όποιους το είχαν ανάγκη, ενώ βοήθησαν κι εμένα, ώστε να βοηθήσω κι εγώ από την πλευρά μου τους συμπατριώτες μου, αφού είμαι γιατρός. Ευχαριστώ, Ελλάδα".
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3328 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:14:30 μμ »
Αυτό που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πάντως, είναι το πως είναι δυνατόν μία Ήπειρος με πάνω από 300.000.000 κατοίκους, να μη μπορεί να "απορροφήσει" περίπου 2,000,000 μετανάστες/πρόσφυγες whatever.
Διάβαζα προχθές σε ένα αρκετά σοβαρό άρθρο (έντυπου τύπου, όχι facebook και παπαριές) το οποίο δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή, ότι  το 4% του Μουσουλμανικού πληθυσμού στην Ευρώπη, με τις χειρότρες προβλέψεις, θα γίνει 5%. Αυτό ως απάντηση στη θεωρία που θέλει το "Μουσουλμανικό τόξο" να κάνει ύπουλη επίθεση στην Ευρώπη μέσω του προσφυγικού...
Αλλά τι  να λέμε τώρα. Με τα πρώτα ζόρια (ή "ζόρια") όλο το τέως Γ΄Ράϊχ ξεσπάθωσε. Εδώ πάμε για ανασύσταση της Αυστροουγγαρίας και μιλάμε ακόμα για Ενωμένη Ευρώπη my ass.
Άντε να το πάρουν απόφαση και οι τράπεζες ότι δεν τσουλάει το πείραμα, να ξεμπερδεύουμε άπαντες. Back to the 70's και πάμε απ΄την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3329 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:15:02 μμ »
Εν τω μεταξύ, ψάχνω επί ώρα να διαβάσω σχετικά με την απαγόρευση του Φίλη (συμφωνώ ότι είναι αντιπαθέστατος) να μιλήσει ο Νικόλαος (έχει το σεβασμό μου, είναι πράγματι καταξιωμένος) και το βρήκα μόνο σε κάτι ανθυποεκκλησιαστικά και ανθυποφασιστικά σάιτ, όπου επικαλούνται ως πηγή τον ... Άνθιμο!!!
Υπάρχει κάποιο σοβαρό ρεπορτάζ για το γεγονός;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3330 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:18:12 μμ »
Και αν δεν ευαισθητοποιηθουν οι Ευρωπαίοι τι θα κάνουμε εμείς; θα περιμένουμε Κώστα αν και πότε θα ευαισθητοποιηθει η Ευρώπη για να φάνε, να πλυθουν, να μην πεθάνουν τα παιδιά από κάνα τυφο κλπ;  Θα κρατήσουμε την αναπνοή μας μέχρι να σκασουμε για το άδικο;

Οι Ευρωπαίοι να σου πω ποτέ θα ευαισθητοποιηθουν. Σε καμία 40αρια χρόνια θα γυριστεί μια ταινία με τρομερή φωτογραφία και σκηνοθεσία και όλη η Ευρώπη θα δακρυσει από συγκίνηση για τη σύγχρονη λίστα του σιντλερ.

Έως τότε είμαστε εμείς και οι πρόσφυγες. Στην καλύτερη να δούμε κάνα φράγκο. Οπότε ας αρχίσουμε να οργανωνομαστε και να βοηθήσουμε τους ανθρώπους


Μα νομίζω ότι η στάση των ελλήνων διαψεύδει τις ρατσιστικές τάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν ευαισθητοποιείται μόνο ο Έλληνας τι κάνει; Κλείνει κι αυτός τα σύνορα όπως και οι άλλοι; Ή συνεχίζει να φέρεται σαν άνθρωπος και όχι σα ζώο;

Βίκτωρα και Θοδωρή,
τοποθετήστε με βάση το θυμικό και όχι την λογική.
Η Ελλάδα δεν έχει την δυνατότητα να αντιμετωπίσει το πρόβλημα μόνη της.
Δεν μπορεί να απορροφήσει αυτούς τους πληθυσμούς.
Η όποια αλληλεγγύη μας μόνο προσωρινές λύσεις μπορεί να δώσει.
Φυσικά και να την προσφέρουμε απλόχερα αλλά μετά τι?
Μην με ρωτάτε αν έχω λύσεις να προτείνω.
Δεν έχω.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3331 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:25:20 μμ »
Αυτό που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πάντως, είναι το πως είναι δυνατόν μία Ήπειρος με πάνω από 300.000.000 κατοίκους, να μη μπορεί να "απορροφήσει" περίπου 2,000,000 μετανάστες/πρόσφυγες whatever.
Διάβαζα προχθές σε ένα αρκετά σοβαρό άρθρο (έντυπου τύπου, όχι facebook και παπαριές) το οποίο δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή, ότι  το 4% του Μουσουλμανικού πληθυσμού στην Ευρώπη, με τις χειρότρες προβλέψεις, θα γίνει 5%. Αυτό ως απάντηση στη θεωρία που θέλει το "Μουσουλμανικό τόξο" να κάνει ύπουλη επίθεση στην Ευρώπη μέσω του προσφυγικού...
Αλλά τι  να λέμε τώρα. Με τα πρώτα ζόρια (ή "ζόρια") όλο το τέως Γ΄Ράϊχ ξεσπάθωσε. Εδώ πάμε για ανασύσταση της Αυστροουγγαρίας και μιλάμε ακόμα για Ενωμένη Ευρώπη my ass.
Άντε να το πάρουν απόφαση και οι τράπεζες ότι δεν τσουλάει το πείραμα, να ξεμπερδεύουμε άπαντες. Back to the 70's και πάμε απ΄την αρχή...
Ακριβώς αυτό. Είναι αδύνατο τα 320εκ Ευρωπαίων να μη μπορούν να γίνουν 321εκ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3332 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:29:51 μμ »
Η όποια αλληλεγγύη μας μόνο προσωρινές λύσεις μπορεί να δώσει.
Φυσικά και να την προσφέρουμε απλόχερα αλλά μετά τι?

Τέλος.
Δε χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3333 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:37:37 μμ »
Ακριβώς αυτό. Είναι αδύνατο τα 320εκ Ευρωπαίων να μη μπορούν να γίνουν 321εκ.

Είναι δυνατόν και το ξέρουν και θα γίνουν.
Προσπαθούν να περιορίσουν τις ροές στήνοντας αναχώματα.
Μικρόψυχο αλλά αληθινό.
Το πρόβλημά μας είναι οτι το 1ο ανάχωμα βρίσκεται ακριβώς μετά από εμάς. 

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3334 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:46:08 μμ »
Είναι δυνατόν και το ξέρουν και θα γίνουν.
Προσπαθούν να περιορίσουν τις ροές στήνοντας αναχώματα.
Μικρόψυχο αλλά αληθινό.
Το πρόβλημά μας είναι οτι το 1ο ανάχωμα βρίσκεται ακριβώς μετά από εμάς.
Το πρόβλημα είναι η καλπαζουσα ξενοφοβια, οι συντηρητικες απόψεις που υπάρχουν ιδιαίτερα σε χώρες πρώην ανατολικες που αφού μας σπάσανε τα παπαρια για αλληλεγγύη τώρα έχουν γίνει ακροδεξιοι γκρουπις του Χίτλερ.

Κλείνει τα σύνορα η Αλβανία! Τζίζας!
Η Αλβανία! Που για έρθουν Ελλάδα και Ιταλία παρακαλουσαν για να σωθούν. Και τώρα κλείνουν τα σύνορα.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Μαζί με την κοντή μνήμη.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3335 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:51:06 μμ »
Είναι δυνατόν και το ξέρουν και θα γίνουν.
Προσπαθούν να περιορίσουν τις ροές στήνοντας αναχώματα.
Μικρόψυχο αλλά αληθινό.
Το πρόβλημά μας είναι οτι το 1ο ανάχωμα βρίσκεται ακριβώς μετά από εμάς.

Νομίζω ότι το 1ο "ανάχωμα" είναι οι πολυαγαπημένοι μας γείτονες εξ΄Ανατολάς.
Οι οποίοι αποφασίζουν κατά βούληση το αν θα "ανοίξουν την κάνουλα", γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τους πάντες.
Ήρθε και το ΝΑΤΟ να κόψει βόλτες στο Αιγαίο για να περιορίσει το πρόβλημα (εδώ γελάνε) καθώς η Frontex προφανώς ή είναι διακοσμητική ή απλά πολύ "λίγη" για να έχει στο νου της τους Ρώσους...
Παίζεται ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με τη Συρία και ατυχώς τρώμε τα περισσότερα απόνερα. Ως συνέπειες εννοώ, δε χαρακτηρίζω σε καμία περίπτωση "απόνερα" τους δύστυχους που έχουν φύγει κακήν-κακώς από τα σπίτια τους.

Με στεναχωρεί το ότι είμαστε (ως χώρα εννοώ) σε τόσο δύσκολη και στριμωγμένη θέση, που δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ανθρώπους που είναι σε πολύ χειρότερη θέση από εμάς.

Και φυσικά όσο παίζεται το "πόκερ" στη Συρία από όλα τα καλόπαιδα, το φιδάκι του οποίου τα αυγά επωάθηκαν πλήρως όλα αυτά τα χρόνια μέσα στο συννεφάκι της λήθης και της "συγχώρεσης" έκανε δυναμικά την εμφάνιση του στην "Ενωμένη Ευρώπη".
Να δούμε και τα αποτελέσματα των εκλογών που έπονται σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες. Διότι προσωπικά ποτέ ουδείς με έχει πείσει ότι 70 χρόνια αρκούν για να "καθαρίσεις" το DNA σου.
Εδώ εμείς "κουβαλάμε" το ίδιο DNA, εδώ και 190+ χρόνια...
Μάλλον ακούγεται πολύ ρατσιστικό προς την Αρεία φυλή αυτό που λέω, αλλά ατυχώς έτσι αισθάνομαι. Βλέπω πολύ σοβαρότερα προβλήματα να εμφανίζονται στην Ευρώπη σχετικά γρήγορα. Μακάρι να πέφτω τελείως έξω.

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3336 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:53:33 μμ »
Εν τω μεταξύ, ψάχνω επί ώρα να διαβάσω σχετικά με την απαγόρευση του Φίλη (συμφωνώ ότι είναι αντιπαθέστατος) να μιλήσει ο Νικόλαος (έχει το σεβασμό μου, είναι πράγματι καταξιωμένος) και το βρήκα μόνο σε κάτι ανθυποεκκλησιαστικά και ανθυποφασιστικά σάιτ, όπου επικαλούνται ως πηγή τον ... Άνθιμο!!!
Υπάρχει κάποιο σοβαρό ρεπορτάζ για το γεγονός;

ρε συ Βίκτωρα τί μας λες τώρα;;;
Πάρε τηλ τον Μεσογαίας που κι εσύ τον θεωρείς καταξιωμένο,να σου το επιβεβαιώσει. Είναι τόσο καλός ιεράρχης που άργα ή γρήγορα θα βρει χρόνο κάποια στιγμή να σου μιλήσει, αν αφήσεις το όνομα σου και το τηλ σου στη γραμματεία της Μητρόπολης.
Όσο για όλα τα άλλα, καθόμουν τόση ώρα και έγραφα κατεβατά, αλλά βαρέθηκα και τα έσβησα. Αν θέλεις στείλε μου pm να σου δώσω το τηλ μου να τα πούμε αύριο μεσημέρι που θα έχω κενό. Κάποια πράγματα δε λέγονται εδώ μέσα...
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3337 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:54:21 μμ »
Τρέφω αμέριστη κατανόηση για όλους τους πρόσφυγες.
Δεν τρέφω καμιά συμπάθεια για τα ρεμάλια, κοπρίτες, γουρούνια πολιτικούς αυτής της κυβέρνησης (που άλλος ξεχνά να δηλώσει 1.000.000 ευρώ, άλλος 1.000.000 που έγινε 1.850.000 και κάτι συμμετοχές σε ακίνητα, της άλλης η 80χρονη μάνα που τράβηξε την παραμονή των καπιταλ κοντρόλ 70.000 ευρώ κλπ.)  αλλά και όσους από τους πολίτες αυτής της χώρας που συνεχίζουν να τους γλύφουν για να κάνουν τη δουλειά τους (η κυβερνητική εκπρ. έκανε διοικητή νοσοκομείου της Άρτας τον ξάδερφο, ο άλλος έβαλε την γκόμενα στο δημόσιο, ο άλλος έβαλε τον μπατζανάκη του μπατζανάκη).

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3338 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:56:12 μμ »
Νομίζω ότι το 1ο "ανάχωμα" είναι οι πολυαγαπημένοι μας γείτονες εξ΄Ανατολάς.


Αυτοί είναι ανάχωμα με διόδια.
Ακριβά κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3339 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 10:56:33 μμ »
Το πρόβλημα είναι η καλπαζουσα ξενοφοβια, οι συντηρητικες απόψεις που υπάρχουν ιδιαίτερα σε χώρες πρώην ανατολικες που αφού μας σπάσανε τα παπαρια για αλληλεγγύη τώρα έχουν γίνει ακροδεξιοι γκρουπις του Χίτλερ.

Κλείνει τα σύνορα η Αλβανία! Τζίζας!
Η Αλβανία! Που για έρθουν Ελλάδα και Ιταλία παρακαλουσαν για να σωθούν. Και τώρα κλείνουν τα σύνορα.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Μαζί με την κοντή μνήμη.

Πολύ κοντή μνήμη, όντως. Είναι τρομακτικό το πως τόσες χώρες έδωσαν ομαδικώς άφεση αμαρτιών σε κάποιες άλλες χώρες.
Όσο για την Αλβανία και τα Σκόπια (άλλοι από εκεί που πουλάνε και μούρη) δυστυχώς κάποια πράγματα όταν δεν τα "σκοτώσεις" από μικρά, μετά αδυνατείς να τα διαχειριστείς.
Κάτι σαν τα χρηματοοικονομικά παράγωγα ένα πράγμα  ;D ;D ;D