Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1366637 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1880 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:49:33 μμ »
Επίσης βλέπω πόσο εύκολα αποτινάσσουμε τις "δημοκρατικές αρχές" μας. Δεν πέρασαν 4 μέρες από ένα σαρωτικό αποτέλεσμα στο δημοψήφισμα. Σεβαστείτε το και μην προτάσσετε την δική σας λογική ως ανώτερη των πολλών. Τουλάχιστον μην παρουσιάζετε τις απόψεις σας ως αξίωμα.Αν πιστεύετε στην δημοκρατία φυσικά. Αν όχι, πυροβολείτε ελεύθερα...

ΣΟΡΡΥ αλλα ο πθ της χώρας δεν γράφει στο φόρουμ. Έχει όμως τουιτερ για να του το πούμε εκεί αυτό :p

ΑΝ πιστεύει στην δημοκρατία απορώ πως θα κάνει εκτροπή της δημοκρατίας μετατρεποντας το όχι σε επικό ναι.

Όσον αφορά στην ανάπτυξη με τη συμφωνία. Θα πάρουμε ότι είχε ήδη προτείνει ο Γιουνγκερ. Το πασίγνωστο πακέτο Γιουνγκερ που είναι μήνες πριν καθορισμενο και συζήτηση για το χρέος μετά τον Οκτώβριο. Ότι είχαν πει το Νοέμβριο του 2012 και ότι είχε πει ο Γιουνγκερ πριν το δημοψήφισμα. Αυτά όλα τα είχαν δώσει αλλά ας όψεται η φοβια για το κομμα

Τα μέτρα όμως θα είναι πολλαπλως χειρότερα. Με μεγάλη ύφεση φέτος που θα περασει το 5%, με κλειστές τράπεζες, την αγορά διαλυμμενη, το τραπεζικό σύστημα αναξιοπιστο και υπό κατάρρευση, με το αεπ να μειωθεί σημαντικά και άρα το χρέος να αυξηθεί ως ποσοστό, η ανάγκη για χρηματοδότηση και μέτρα θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Πυροβολησαμε το ποδαρι μας μόνο και μόνο για να μη διαλυθεί το κόμμα.

Ρωτάω ένα απλό πράγμα. Αν αυτό ήταν εταιρεία και ο πρόεδρος έκανε αυτά τα λάθη, με αυτές τις συνέπειες, τι θα γινόταν μετά από το board? 

Υγ. Επαναλαμβάνω. Να σεβαστει τη δημοκρατία και να υλοποιήσει το δημοψήφισμα του. Και η έξοδος ας είναι το μέλλον μας
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1881 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:56:41 μμ »
Μας έχεις μ@μήσει σήμερα. Βίκτορας είναι.

Όχι, θα μου πεις εσύ πώς γράφεται τ' όνομά μου. Είσαι αίολος.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1882 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:58:21 μμ »
Κάνε ένα poll
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1883 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:00:43 μμ »
Θα κάνω ένα troll.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1884 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:07:51 μμ »
Να ψηφίσουμε τι από τα δύο θα κάνεις. Δημοκρατία.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1885 στις: Ιούλιος 08, 2015, 05:31:31 μμ »
Ας με λέει όπως θέλει ο λαός. Λαοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1886 στις: Ιούλιος 08, 2015, 09:50:16 μμ »
Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι τόσο μικρό που εξαρχής θα έπρεπε να τακτοποιηθεί γρήγορα και άμεσα.


Τώρα μικρό είναι το πρόβλημα? Άλυτο είναι το πρόβλημα?
Τα έχουμε διαβάσει όλα.
Πόσες εβδομάδες έχει τώρα που πτωχεύουμε και μας πετάνε από το ευρώ?
Η ιστορία αυτής της εβδομάδας ποια είναι? Ότι είναι έτοιμοι να μας πετάξουν πλέον γιατί τώρα οργανώθηκαν (λες και θα έμεναν οι Γερμανοί ανοργάνωτοι και περίμεναν να οργανωθούν τελευταία στιγμή, ναι οκ..).
Θα βγάζει 20άρικα το ΑΤΜ?
Θα πάμε στα χωριά μας?



έχει γίνει το νήμα χειρότερο από τα κανάλια.

Φίλε μου το επιχείρημα είναι γνωστό , αλλά αντεπιχείρημα δεν έχω ακούσει ...τεκμηριωμένο.
Άλλο τα δεδομένα και άλλο οι εικασίες.

Δεν του αρέσουν οι εικασίες...

Εύχομαι να έχω πέσει θύμα των μικροκομματικών συμφερόντων του ΣΥΡΙΖΑ και η όλοι κατάσταση να έχει δημιουργηθεί για να δικαιολογηθεί η υπεγράφη 3ου μνημονίου.

...εκτός αν τις κάνει ο ίδιος!!

Υπογράφει ο ΣΥΡΙΖΑ 3ο μνημόνιο.. Έχει δίκιο, το είχε στήσει ο ΣΥΡΙΖΑ για να υπογράψει 3ο μνημόνιο.
Δεν υπογράφει ο ΣΥΡΙΖΑ 3ο μνημόνιο.. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την αρχή το είχε στήσει για να μην υπογράψει και να φέρει ρήξη με την Ε.Ε.

ΔΙΑΛΕΧΤΕ οι του ΝΑΙ.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ. (Όχι μόνο αυτός παράδειγμα τον έφερα. Αλλά και να μου απαντήσει προσωπικά το ίδιο μου κάνει.)
'Η το ένα που λέγεται ισχύει και κάποιοι λένε μπούρδες ή το άλλο ισχύει και οι άλλοι λένε μπούρδες ή κανένα δεν ισχύει και όλοι λένε μπούρδες.

Το μόνο τεκμηριωμένο που έχω να απαντήσω είναι ότι όλα τα σενάρια τα έχουμε ακούσει και είμαστε ακόμα εδώ.
Θα μας καταστρέψουν αυτή ή την άλλη εβδομάδα? Να αγοράσω ένα ή δύο καρπούζια?



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2015, 09:56:44 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1887 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:00:25 μμ »
1 καρπουζι και 2 πεπονια παρε.

μου αρεσει που παραξενευεσαι παντως. ο ελληνας ειτε ετσι ειτε αλλιως παντα βγαινει σωστος.

και επισης ποτε δε φταιει για τιποτε. παντα οι ξενοι φταινε. δεν θυμαμαι εθνικη καταστροφη που να φταινε ελληνες.

θες μικρασιατικη, θες εμφυλιο, θες χουντα, θες κυπρο, θες τωρα? οτι θες. παντα ξενοι φταινε.

ειμαστε το εθνος των παντα σωστων και των παντα αθωων
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1888 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:04:40 μμ »
Στις σχέσεις συνήθως φταίνε και οι δύο.

PS: Πάω βόλτα. Καλά να περάσετε.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1889 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:14:05 μμ »


θες μικρασιατικη, θες εμφυλιο, θες χουντα, θες κυπρο, θες τωρα?




Αχαχαχαχαχαχα


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/eyEQoI8ZrOU" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/eyEQoI8ZrOU" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>




Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1890 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:15:09 μμ »
Στις σχέσεις συνήθως φταίνε και οι δύο.

PS: Πάω βόλτα. Καλά να περάσετε.

συμφωνω απολυτως. παντα φταινε και οι δυο. σε εμας παντα φταινε οι αλλοι. αυτο ειπα. οχι οτι δεν φταινε.

καλα να περασεις. πιες και για μας. γιατι γυρισαμε σπιτι και δεν ηπιαμε οση μπυρα επρεπε :lol:
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1891 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:16:59 μμ »


Αχαχαχαχαχαχα






Sent from my iPad using Tapatalk HD


επος
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1892 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:31:33 μμ »
1 καρπουζι και 2 πεπονια παρε.

μου αρεσει που παραξενευεσαι παντως. ο ελληνας ειτε ετσι ειτε αλλιως παντα βγαινει σωστος.

και επισης ποτε δε φταιει για τιποτε. παντα οι ξενοι φταινε. δεν θυμαμαι εθνικη καταστροφη που να φταινε ελληνες.

θες μικρασιατικη, θες εμφυλιο, θες χουντα, θες κυπρο, θες τωρα? οτι θες. παντα ξενοι φταινε.

ειμαστε το εθνος των παντα σωστων και των παντα αθωων

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.

Όλα τα παραπάνω πού τα άκουσες;
Υπάρχει ο Έλληνας και ο έλληνας. Αν τα άκουσες από έλληνα τότε κι εγώ μαζί σου, πάντα οι ξένοι φταίνε, λέει.

Μικρασιατική καταστροφή, Εμφύλιος, χούντα των Συνταγματαρχών, τουρκική εισβολή στην Κύπρο, τώρα, σκληρό νόμισμα και μικροαστική καταστροφή, που λέει κι ο Τζιμάκος.

Σε όλα τα παραπάνω, φταίει ο: α. Έλληνας, β. ξένος, γ. γενίτσαρος;

Σημ. Γιατί δεν λέμε για Υ.Ω. και κόπερτον, να πάει στον γερο-διάβολο;

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1893 στις: Ιούλιος 08, 2015, 11:48:34 μμ »
Δεν πήγα για μπύρες ήμουν θάλασσα σήμερα και γύρισα αργά, για να καπνίσω λίγο πήγα καθώς δεν είμαι heavy smoker και δεν καπνίζω στο σπίτι.
Οκ, το παραδέχομαι αγόρασα και ένα παγωτό στο δρόμο  :kg:

Τον Τσίπρα τον ψήφησα για έναν και μόνο λόγο. Μου τα είχε πρήξει ως αντιπολίτευση για το πόσο καλός είναι και το τι θα κάνει. Την προηγούμενη φορά που δεν είχε βγει όλοι λέγανε ότι δεν ήθελε να βγει και χάρηκε που δεν βγήκε (δεν τον είχα ψηφίσει τότε). Αλλά αφού οι άλλοι δεν άξιζαν φράγκο, όπως αποδείχτηκε και τώρα (εδώ ο κόσμος καίγεται και οι άλλοι κοιτάνε ποιος θα αποκτήσει την εξουσία στη N.Δ.). Μια μέρα πριν το δημοψήφισμα χειροκροτούσαν το Σαμαρά και την άλλη μέρα ακουγόταν δηλώσεις "έπρεπε να είχε φύγει εδώ και καιρό". Αλλά δρυος πεσουσης πας ανηρ ξυλευεται, δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από τους Ν.Δ. Το ίδιο και από τους ΠΑΣΟΚ που μόλις μύρισαν λίγη εξουσία εμφανίστηκαν στα κανάλια ξεχασμέεεενα πρόσωπα βλέπε Λαλιώτης, Διαμαντοπούλου, Παπανδρέου, Καραμανλής Κώστας, Σημίτης και πολλοί ακόμα. Την άλλη μέρα του 61% μην τους είδατε...θα θέλουν να ξεχαστεί ότι ήταν με το NAI μέχρι να τους ξανασυμφέρει.

Και λέω "ορίστε πάρε την ψήφο μου να δούμε αν εσύ μπορείς, τουλάχιστον στις επόμενες εκλογές να μην έχεις την δικαιολογία ότι δεν έχεις κυβερνήσει κύριε Τσίπρα.
Να σας πω την αλήθεια τον θεωρούσα ψιλοβλακάκο που το μόνο που είχε να λανσάρει ήταν "και καλά" η coolάδα τα νιάτα και το μηχανάκι του!! Τάχα μου ο Έλληνας Ομπάμα  :smt019

Μέχρι στιγμής δεν έχει κυβερνήσει, πριν λίγες μέρες έπεσε για μένα η κυβέρνηση!
ΕΞΗΓΗΣΗ: Όταν όλα τα κανάλια είναι με το ΝΑΙ, όταν ο δήμαρχος Αθηνών/Θεσσαλονίκης είναι με το NAI, όταν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που συγκυβερνούσαν μπορούν να προβάλλουν όπως θέλουν την κοινή γνώμη, ε δεν το 
                 λες ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει και πολύ εξουσία. Στο τσακ το έχουν ακόμη και τώρα να ξαναγυρίσουν και να κάνουν τους σωτήρες.

Ακούγονται απόψεις:
Για να φέρεις σκληρά μέτρα χρειάζεται αριστερή κυβέρνηση. Δηλαδή θα υπογράψει μνημόνιο. Ο Τσίπρας είναι τελικά και αυτός μνημονιακός με αριστερή βιτρίνα.
Ο Τσίπρας πάντα ήταν αριστερός και οι αριστεροί στο κόμμα του πάντα ονειρευόταν την έξοδο από την E.E.
ΔΙΑΛΕΧΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

Πριν το δημοψήφισμα:
ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩ
Μετά:
Τελικά δεν ψηφίζαμε για δραχμή ή ευρώ αλλιώς δεν θα ψήφιζαν το 61% των ελλήνων ΟΧΙ τη στιγμή που θέλουν να μείνουμε στο ευρώ άρα ψήφισαν για ΟΧΙ στην συγκεκριμένη πρόταση.
ΔΙΑΛΕΧΤΕ

Πριν το δημοψήφισμα:
Ο Τσίπρας δεν έχει λαική εντολή να πει ΟΧΙ. Ας γίνουν εκλογές ή Οικουμενική Κυβέρνηση.
Mετά το δημοψήφισμα:
O λαός είπε όχι στο πακέτο. Ο Τσίπρας ακόμα δεν έχει λαική εντολή να πει ΟΧΙ.
ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΔΙΑΛΕΧΤΕ!!

Ο Τσίπρας είναι βλάκας, χαζός ανόητος. Νομίζει ότι μόνο με την εντολή του Ελληνικού λαού θα αλλάξει την Ευρώπη. ΑΧΑΧΑΧ τον αστείο τύπο.
Οι Έλληνες είναι τόσο ανοργάνωτοι που πάνε όπως νάναι στα συνέδρια ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΟΓΙΑ.

ή τελικά ο Τσίπρας είναι τόσο έξυπνος που το είχε σχεδιάσει όλο αυτό για να υπογράψει 3ο μνημόνιο. Και τόσο οργάνωση και σχεδιασμός ώστε να εξοντώσει και τον Σαμαρά?
ΔΙΑΛΕΧΤΕ Η ΕΞΥΠΝΟΣ Η ΒΛΑΚΑΣ.
'Η ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ Η ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΔΟΛΟΠΛΟΚΟΙ.
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
ΔΙΑΛΕΧΤΕ!!!


Οι παραπάνω απόψεις Α και Β είναι ασυμβίβαστες παραθέτω το παρακάτω διάγραμμα venn για τους οπτικούς τύπους.



Αν συμβαίνει το A δεν συμβαίνει το Β και το αντίθετο.

Άρα οι μισές απόψεις εδώ μέσα (έστω ότι γίνει το αντίθετο) είναι @@κίες.
Aν δεν ισχύει τίποτα από τα δύο όλες οι απόψεις είναι @@κίες.

Λιακοπουλισμοί και παπαγαλισμοί καναλιών και δημοσιογράφων μέχρι στιγμής και συνομοσιολογιών του καθενός σύμφωνα με τον περίγυρο του καθενός.
Ότι μακρύ και κοντό ακούει ο καθένας αναλόγως της αριστερής και δεξιάς παρέας του έρχεται να το αναπαράγει στο forum.
Έτσι στην τύχη, παρμένο από δημοσιογραφικές πηγές που το μόνο γεγονός είναι ότι λένε ψέμματα (αυτό δεν είναι εικασία έχουν διαψευστεί σε επίπεδο που πλέον τα ποστάρουμε για να γελάμε βλέπε ΣΑΡΑΦΟΓΛΟΥ).

Εγώ είμαι της γνώμης "Το τεκμήριο αθωότητας καθιερώθηκε για πρώτη φορά μετά τη Γαλλική ... σημαίνει ότι κάθε άνθρωπος θεωρείται αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου"
Τον Τσίπρα θα τον κρίνω αφού κυβερνήσει. Τους προηγούμενους τους έχω κρίνει.

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ: Αυτό το επαυξημένο μήνυμα δεν ήταν τίποτα παραπάνω από επέκταση του προηγούμενου post μου.
                     Και αφού οι μισοί τουλάχιστον λέτε ότι νάναι αποδεδειγμένα (με την παραπάνω εις άτοπον απαγωγή) μήπως καλύτερα να περιοριστείτε στην κρίση μόνο αληθινών γεγονότων.



Σημ. Γιατί δεν λέμε για Υ.Ω. και κόπερτον, να πάει στον γερο-διάβολο;

Δεν μιλάμε ξανά για Ελβετικά ρολόγια μέχρι οι Ελβετικές τράπεζες να "δώσουν" το μαύρο χρήμα και τους απατεώνες. MΠΟΙΚΟΤΑΖ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!
Μόνο Japan.
Για coppertone λέμε



"ρε αυτές δεν είναι coppertone είναι Hawaiian Tropic"
Έ εγώ με τόσους κωλοτούμπες να μην κάνω μία   :smt033
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2015, 12:09:23 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1894 στις: Ιούλιος 09, 2015, 12:16:44 πμ »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1895 στις: Ιούλιος 09, 2015, 01:11:56 πμ »
Ωραίος ο Ιstar. Έκλαψα με το  διάγραμμα venn...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1896 στις: Ιούλιος 09, 2015, 02:47:58 πμ »
Καλημέρα αγαπητέ Istar. Χαριτωμένο το παράδειγμα με τα σύνολα, όμως δεν τα λες όλα τα μαθηματικά παράδοξα.
Εγώ πίνω μπίρες απ' τα γερμανικά Lidl και καπνίζω σαν πούστης εισαγόμενα καπνά, γιατί έχω να πάω θάλασσα πάνω από 4 χρόνια. Άρα:

Σύμφωνα με την παραπάνω ορθολογιστική κριτική, η απαγωγή εις άτοπον χάνει την όποια σοβαρότητά της από την ασυνέπεια των συνόλων της. Δεν χωρίζεις ποσότητα ούτε ποιότητα, χωρίζεις ασυνεπή σύνολα.


Το 99% των Ελλήνων είναι Ευρωπαίοι.
Ο Omega.S είναι Έλληνας.
Ο Omega.S είναι Ευρωπαίος.

Το 99% των Ευρωπαίων αυνανίζεται.
Ο Omega.S είναι Ευρωπαίος.
Ο Omega.S είναι μαλάκας.

Το 99% των Α είναι Β
Το χ είναι Α
Το χ είναι Β

(1) Ένα άτομο που έχει χ ευρώ είναι πλούσιο.
(2) Αν ένα άτομο που έχει χ ευρώ είναι πλούσιο, τότε πλούσιο είναι κι ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ.
(3) Ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ είναι πλούσιο.
(4) Αν ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ είναι πλούσιο, τότε πλούσιο είναι κι ένα άτομο που έχει (χ-2) ευρώ,
(ν) Ένα άτομο που έχει 1 ευρώ είναι πλούσιο.

Η επαλήθευση που λέει πως, όταν δύο προηγούμενα βήματα είναι σωστά, το επόμενο δεν είναι λάθος, άρα είναι και αληθές. Είναι;

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1897 στις: Ιούλιος 09, 2015, 05:15:42 πμ »
Στις πρώτες γραμμές μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Διαβάζοντας παρακάτω μπορώ να πω με βεβαιότητα 100% ότι δεν είσαι μαθηματικός. 
Με βεβαιότητα 80% ότι μαλλον ανήκεις σε σχολη που έχει συναντήσει μαθηματικά. Πιθανώς κάποια σχολή 4ης δέσμης η 3ης και έχεις συναντήσει το μάθημα Λογική των Προτάσεων ή κάτι παρόμοιο.
Με βεβαιότητα 100% επίσης μπορώ να πω ότι δεν γνωρίζεις το παράδοξο του αθροίσματος των δύο πλευρών ενός ισόπλευρου τριγώνου που ισούται με την τρίτη πλευρά.
Για Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ή Φιλοσοφική θα πόνταρα αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε.
Βαθμός πτυχίου 7,4.

(Μην τα παίρνεις προσωπικά μου αρέσει να κάνω τέτοια παιχνίδια με τη φαντασία μου, από το τίποτα να προσπαθώ να φτιάξω μια ιστορία.)

Καλημέρα αγαπητέ Istar. Χαριτωμένο το παράδειγμα με τα σύνολα, όμως δεν τα λες όλα τα μαθηματικά παράδοξα.
Εγώ πίνω μπίρες απ' τα γερμανικά Lidl και καπνίζω σαν πούστης εισαγόμενα καπνά, γιατί έχω να πάω θάλασσα πάνω από 4 χρόνια.

Το παράδειγμα με τα Lidl, και τις μπύρες δεν μου λέει κάτι, απλά χωρίζεις πολλά υποσύνολα, ένα πράγμα τέτοιο με σύνολα που δεν είναι ασυμβίβαστα μεταξύ τους.



κάτι τέτοιο ας πούμε, που μια χαρά ευσταθεί, απλά δεν είναι και πολύ χρήσιμο για εξαγωγή συμπερασμάτων ούτε στηρίζει κάποιο επιχείρημα εκτός αν εγώ έχω λογικό κενό και τα συνολά μου έχουν τομή την οποία δεν αντιλαμβάνομαι.

Τα δικά μου σύνολα είνα ασυμβίβαστα.
ΟΧΙ-ΝΑΙ
ΔΡΑΧΜΗ-ΕΥΡΩ
ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ-ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΕΞΙΟΣ
Τα σύνολα μου είναι ασυμβίβαστα. Δεν έχουν τομή. Δεν μπορεί να συμβαίνουν ταυτόχρονα (τα δύο γεγονότα, όχι όλα όλων των προτάσεων μου)
Το μέγεθος δεν  παίζει ρόλο δεν χρειάζεται να είναι ίσα τα σύνολα μου απλά να μην έχουν κοινά σημεία.

Εσύ μπορείς να φας όλο το Lidl είτε στη θάλασσα είτε στο βουνό, αλλά θα τα ψωνίσεις ή με δραχμές ή με ευρώ, δεν μπορείς να πάρεις τις μπύρες και με δραχμές και με ευρώ.


Το ότι λες "ασυνέπεια των συνόλων"  μου δείχνει ότι έχεις ακούσει τις λέξεις "συνεπές και ασυνεπές σύνολο" κάπου κάποια στιγμή, αλλά δεν πρόσεχες αρκετά, μπορεί και να μιλούσες ή να μην ήταν καλά τυπωμένες οι σημειώσεις σε εκείνη τη σελίδα από το φωτοτυπάδικο (δεν κρατούσες χειρόγραφες σίγουρα).

'συνεπές' είναι ένα σύνολο που δεν περιέχει τον εαυτό του και 'ασυνεπές' ένα σύνολο που περιέχει τον εαυτό του.Έστω για παράδειγμα το σύνολο όλων των τετραγώνων. Αυτό το σύνολο δεν είναι τετράγωνο και επομένως δεν αποτελεί μέλος του συνόλου των τετραγώνων, δηλαδή δεν περιέχει τον εαυτό του. Επομένως είναι 'συνεπές.
Η συνέπεια στα μαθηματικά δεν έχει κάποια σχέση με τη χρονική συνέπεια ούτε με τη συνέπεια μιας πράξης είναι ένας ορισμός και μόνο.
Εκτός αν εννοείς τη συνέπεια στη θεωρία της πληρότητας ή της μη πληρότητας  του Γκέντελ. Που δεν έχει σχέση με σύνολα αλλά με θεωρίες και αξιώματα τα οποία είναι μαθηματικά που δεν καταλαβαίνω, φιλοσοφικά μαθηματικά.

Το 99% των Ελλήνων είναι Ευρωπαίοι.
Ο Omega.S είναι Έλληνας.
Ο Omega.S είναι Ευρωπαίος.

Το 99% των Ευρωπαίων αυνανίζεται.
Ο Omega.S είναι Ευρωπαίος.
Ο Omega.S είναι μαλάκας.

Το 99% των Α είναι Β
Το χ είναι Α
Το χ είναι Β
Στο 2ο παράδειγμά σου χωρίζεις 3 σύνολα (ή 5 αν βάζεις και τα Α και Β κάτι έχασα εκεί μπορεί να κάνω και λάθος)
Α) Ευρωπαίος
Β) Έλληνας
C) Μαλάκας

Μπορούν να συμβαίνουν και τα 3 ταυτόχρονα στην τομή των τριών συνόλων όπως φαίνεται παρακάτω (και με 5 το ίδιο θα ηταν)



Τώρα τα ποσοστά 99% που δίνεις απλά βοηθάνε στον υπολογισμό της δεσμευμένης πιθανότητας αν ζητηθεί.
π.χ. ποιά η πιθανότητα αν κάποιος είναι Ευρωπαίος να είναι Έλληνας και να είναι και Μαλάκας. (υπολογίζεται εύκολα με απλή αντικατάσταση στον τύπο των δεσμευμένων πιθανοτήτων)

Το τρίτο παράδειγμα μπορώ να το απορρίψω λογικομαθηματικά, λίγο απ όλα, γενικά πάσχει ως παράδειγμα και δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται με κάτι που έχω γράψει στο post μου.

(1) Ένα άτομο που έχει χ ευρώ είναι πλούσιο.
(2) Αν ένα άτομο που έχει χ ευρώ είναι πλούσιο, τότε πλούσιο είναι κι ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ.
(3) Ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ είναι πλούσιο.
(4) Αν ένα άτομο που έχει (χ-1) ευρώ είναι πλούσιο, τότε πλούσιο είναι κι ένα άτομο που έχει (χ-2) ευρώ,
(ν) Ένα άτομο που έχει 1 ευρώ είναι πλούσιο. ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΤΑ 4 ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑ

ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η λειτουργία εκείνη του ανθρώπινου λογισμού, κατά την οποία οι προτάσεις (εικασίες ή υποθέσεις) ενός επιχειρήματος υποστηρίζουν το συμπέρασμα αλλά δεν το κατοχυρώνουν. Πρόκειται για την απόδοση ιδιοτήτων ή συσχετισμών σε μεταφυσικούς τύπους, με βάση πεπερασμένες παρατηρήσεις ομοίων φαινομένων.

Η επαλήθευση που λέει πως, όταν δύο προηγούμενα βήματα είναι σωστά, το επόμενο δεν είναι λάθος, άρα είναι και αληθές. Είναι;

(αντιστροφή της λογικής)
Ένα άτομο που έχει 1 ευρώ είναι =φτωχό
Αν ένα άτομο....που έχει x+1 ευρώ είναι =φτωχό
Αν ένα άτομο...που έχει x+2 ευρώ είναι =φτωχό
......
Ένα άτομο που έχει x+v ευρώ είναι =φτωχό!!

Η έννοια της φτώχιας και του πλούτου είναι άσχετη για την εισαγωγή της σε μαθηματικό τύπο τον αποίο προσπαθείς να αποδείξεις με επαγωγή.
Εκτός αν ορίσεις τιμή πχ. φτωχός<1000<πλούσιος για να την εισάγεις μαθηματικά πράγμα που δεν κάνεις.
Ακόμη και να το έκανες σε κάποια τιμή θα έπιανες την τιμή τις ανίσωσης δεν θα ίσχυε η επαγωγή σου για ν αριθμούς.

"Η μαθηματική επαγωγή, ή διαφορετικά τέλεια επαγωγή, είναι μια μέθοδος μαθηματικής απόδειξης που συνήθως χρησιμοποιείται για να αποδειχτεί ότι μια πρόταση ισχύει για όλους τους φυσικούς αριθμούς. Η μαθηματική επαγωγή είναι λογικά ισοδύναμη με την αρχή της καλής διάταξης.
Η μέθοδος της μαθηματικής επαγωγής δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν κάποιο είδος επαγωγικού λογισμού ο οποίος δεν οδηγεί πάντα σε έγκυρα αποτελέσματα, όπως για παράδειγμα στη φυσική όπου χρησιμοποιείται επαγωγικός λογισμός για να εξαχθεί ένας γενικός κανόνας από μερικές περιπτώσεις. Για την ακρίβεια η μέθοδος της μαθηματικής επαγωγής είναι μια μορφή παραγωγικού λογισμού και οδηγεί σε πλήρως κατοχυρωμένα αποτελέσματα.
"

αν ένα άτομο έχει x ευρώ είναι πλούσιο τότε ένα άτομο με x+v ευρώ ανεξαρτήτως την τιμή του ν αν ν είναι φυσικός αριθμός είναι πλούσιος.
Για μείον θέτωντας x=v έχουμε x-v=0 οπότε πλούσιος δεν είναι σίγουρα.
και αφού πρέπει να θέσεις περιορισμό στο ν δεν μπορείς να γενικεύσεις.

Καλημέρα αγαπητέ Istar.
Σιγά μην είμαι αγαπητός μετά από την απάντηση που σου έδωσα  ;D
Να ξέρείς δεν παρεξηγιέμαι μπορείς να προσβάλλεις δεν τα παίρνω τα ιντερνετικά προσωπικά.
Ούτως ή άλλως έχω πει σε άλλο post ότι δεν έχω σε εκτίμηση το ανθρώπινο είδος οπότε και να με προσβάλλεις θα με προσβάλλει κάποιος που δεν έχω σε εκτίμηση (παραγωγική λογική).  ;D

Το συμπέρασμα που θα έβγαζα για μένα είναι:
Αφού ασχολούμαι να σου απαντήσω στις 5:49 το πρωί προφανώς και δεν κάνω sex, αλλιώς σιγά μην ήμουν στο PC.
Άρα μλκίζομαι μόνος μου και δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω με το χρόνο μου.
Έχω κόμπλεξ κατωτερότητας/ανωτερότητας αλλιώς δεν θα καθόμουν να απαντήσω τάχαμου μαθηματικά, λες και είμαστε σε τεστ εξυπνάδας.

Το τελευταίο να ξέρεις δεν ισχύει (δεν ισχύει τελείως μόνο λίγο, απλά είμαι Κριός με οροσκόπο Κριό  ;D  ;D  ;D ) και δεν είχα ύπνο οπότε το είδα ως παιχνίδι, ότι δηλαδή καλύτερα να μαλώνουμε για τέτοιες χαζομάρες και να ξεχαστούμε λίγο από το μέλλον της πατρίδας και τις κουβέντες που λέμε τελευταία.

Πάντως να είσαι καλά, με έκανες και ξεχάστηκα και πέρασα πολύ ευχάριστα την ώρα μου, με χαρά εννοώ, γιατί έπρεπε να σκεφτώ για να απαντήσω.
Κάποιες έννοιες είχα να τις πετύχω καιρό.

Επίσης αυτοί που θα ξυπνήσουν το πρωι θα γελάνε με τη μκλια που με/μας έδειρε νυχτιάτικα και θα περάσουν και αυτοί καλά.
win-win situation  :up:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2015, 05:37:14 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1898 στις: Ιούλιος 09, 2015, 05:49:08 πμ »
Αφού έγραψα όλη την παραπάνω πίπα έγινε σεισμός στη Θεσσαλονίκη.
Μικρής έντασης αλλά δεν κοιμόμουν και ξαφνιάστηκα.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1899 στις: Ιούλιος 09, 2015, 08:34:21 πμ »


WOM

We Own Michalou's  ;D