Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365493 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1640 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:16:52 μμ »
47 ακυρωσεις εχθες και σημερα σε 2 μεγαλα ξενοδοχεια της Κορινθιας με ταυτοχρονη απομακρυνση 16 ξενοδοχειακων υπαλληλων.
Γκρουπ 53 Ολλανδων  εζητησε την γνωμη του ιδιοκτητη καμπινγκ ο οποιος πολυ ευγενικα και αντρικια τους προετρεψε να φυγουν μιας και τα πραγματα δυσκολευουν,εφυγαν σημερα μεσημερι.
Ελλειψεις σε φρεσκο γαλα μιας και οι εισαγωγες σταματησαν(ΔΕΛΤΑ)
Πλιατσικο σε 2 καταστηματα της Κορινθου  χθες το βραδυ.
Βασικες ελλειψεις σε εισαγωμενα προιοντα στα ραφια μεγαλων αλυσιδων ορατες απο αυριο.
Αδυναμια εκτελεσης εξαγωγων σε κοζι μπερυ λογω μη πληρωμης του Αγγλου αγοραστη σε μετρητα ,επεμενε να καταθεσει τα χρηματα  σε τραπεζα οπως το σωστο ειναι,αλλα για τους παραγωγους θα ηταν αχρηστο και αρνηθηκαν[Περαχωρα Κορινθιας]
Σιγουρο κουρεμα καταθεσεων  την ερχομενη εβδομαδα εαν ΕΚΤ ζητησει πισω τα δανεικα 89 δις[απο τα 89 δις που οφειλουν στον ELA ζητημα εαν υπαρχουν 900 μυρια σημερα[ΤτΕ]
Μηδενικα εσοδα για το κρατος μιας και ουδεις πληρωνει[ακομα και εαν θα μπορουσε] με προβλεψη κατακερματισμου των εσοδων για τον μηνα Ιουλιο.
Τελος,μεσα απο την χαρα που υπαρχει γυρω μας τι αλλα μπορουμε να περιμενουμε ?
σκυβω το κεφαλι η' ανοιγω τα ποδια?
αφιερωμενο στους μοναδικους αθλητες της ενοργανης που μας κανουν περηφανους με τα διπλα λουπ και σο-λουπ,τα αξεχαστα αξελ και την φροντιδα τους να ειμαστε υπερηφανα,μελη της ομαδα Ζιμπαμπουε,Σουδαν,Σομαλια,οι μοναδικοι 4 μαζι με εμας που δεν πληρωσαν δοση ΔΝΤ.Μην ξεχασω να ευχαριστησω τους μεγαλους ευρωπαιους ηγετες για την συμπαρασταση τους στον αγωνα των Ελληνων,απεδειξαν για μια ακομη φορα ποσο σκατοψυχοι και αχρηστοι ειναι.Και οταν 2 αχρηστοι μπλεξουν μαζι............
Ζητειται ελπις
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1641 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:24:36 μμ »
47 ακυρωσεις εχθες και σημερα σε 2 μεγαλα ξενοδοχεια της Κορινθιας με ταυτοχρονη απομακρυνση 16 ξενοδοχειακων υπαλληλων.
Γκρουπ 53 Ολλανδων  εζητησε την γνωμη του ιδιοκτητη καμπινγκ ο οποιος πολυ ευγενικα και αντρικια τους προετρεψε να φυγουν μιας και τα πραγματα δυσκολευουν,εφυγαν σημερα μεσημερι.
Ελλειψεις σε φρεσκο γαλα μιας και οι εισαγωγες σταματησαν(ΔΕΛΤΑ)
Πλιατσικο σε 2 καταστηματα της Κορινθου  χθες το βραδυ.
Βασικες ελλειψεις σε εισαγωμενα προιοντα στα ραφια μεγαλων αλυσιδων ορατες απο αυριο.
Αδυναμια εκτελεσης εξαγωγων σε κοζι μπερυ λογω μη πληρωμης του Αγγλου αγοραστη σε μετρητα ,επεμενε να καταθεσει τα χρηματα  σε τραπεζα οπως το σωστο ειναι,αλλα για τους παραγωγους θα ηταν αχρηστο και αρνηθηκαν[Περαχωρα Κορινθιας]
Σιγουρο κουρεμα καταθεσεων  την ερχομενη εβδομαδα εαν ΕΚΤ ζητησει πισω τα δανεικα 89 δις[απο τα 89 δις που οφειλουν στον ELA ζητημα εαν υπαρχουν 900 μυρια σημερα[ΤτΕ]
Μηδενικα εσοδα για το κρατος μιας και ουδεις πληρωνει[ακομα και εαν θα μπορουσε] με προβλεψη κατακερματισμου των εσοδων για τον μηνα Ιουλιο.
Τελος,μεσα απο την χαρα που υπαρχει γυρω μας τι αλλα μπορουμε να περιμενουμε ?
σκυβω το κεφαλι η' ανοιγω τα ποδια?
αφιερωμενο στους μοναδικους αθλητες της ενοργανης που μας κανουν περηφανους με τα διπλα λουπ και σο-λουπ,τα αξεχαστα αξελ και την φροντιδα τους να ειμαστε υπερηφανα,μελη της ομαδα Ζιμπαμπουε,Σουδαν,Σομαλια,οι μοναδικοι 4 μαζι με εμας που δεν πληρωσαν δοση ΔΝΤ.Μην ξεχασω να ευχαριστησω τους μεγαλους ευρωπαιους ηγετες για την συμπαρασταση τους στον αγωνα των Ελληνων,απεδειξαν για μια ακομη φορα ποσο σκατοψυχοι και αχρηστοι ειναι.Και οταν 2 αχρηστοι μπλεξουν μαζι............
Ζητειται ελπις

Α!!εισαι και εσυ προβοκατορας λοιπον Μιχαλη!!!!!
Ντροπη σου!! [-X
Εδω ο Κολοκοτρωνης και ο Νικηταρας
 ειναι περηφανοι για μας  (κανει και ριμα ;) )

κι εσυ καταπιανεσαι με ανουσια θεματακια ;
Που εισαι ρε Γιαννη;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1642 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:25:51 μμ »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1643 στις: Ιούλιος 01, 2015, 07:34:03 μμ »
Που εισαι ρε Γιαννη;

Τι θες να σου πω Σπύρο? Όπως καταλαβαίνεις στη δουλειά δεν έχει χτυπήσει τηλέφωνο τρεις μέρες. Ολική καταστροφή σε μήνα που περιμέναμε να σώσουμε τη χρονιά. Προσωπικά όμως ντρέπομαι τους ενάμιση εκατομμύριο ανέργους και τους δύο εκατομμύρια υπο-αμοιβόμενους, που θα γίνουν άλλοι τόσοι με τα προτεινόμενα μέτρα.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1644 στις: Ιούλιος 01, 2015, 07:46:56 μμ »
Πραγματικά γεγονότα...

1) Δευτέρα 29.06.2015

Συνταξιούχος αστυνομικός βρίζει την κυβέρνηση που ψήφισε για το χάλι και τις κλειστές τράπεζες. Τελειώνει λέγοντας "Καλύτερα να μου έκοβαν 200,00€ ακόμα από την σύνταξη, παρά αυτό που ζούμε σήμερα"
Στην ερώτησή μου "Αν σου έλεγαν τον Φλεβάρη πως θα σου κόψουν 200,00€, θα το δεχόσουν? "   

Απάντησε μετά από αρκετή σκέψη...." Δεν το είχα σκεφτεί έτσι...ΟΧΙ"


2) Τετάρτη 01.07.2015

Επιχειρηματίας με μια υγιέστατη επιχείρηση και εργοδότης διψήφιου αριθμού ατόμων είπε
" Ειλικρινά είμαι μπερδεμένος. Σαν επιχειρηματίας, είμαι 1000% σίγουρος πως πρέπει να ψηφίσω ΝΑΙ στο δημοψήφισμα. Σαν Έλληνας πολίτης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως πρέπει να ψηφίσω ΟΧΙ"


Απλή καταγραφή δύο γεγονότων που μου έκαναν εντύπωση. Εγώ το μόνο που έχω να πω, είναι ψυχραιμία και ΕΝΟΤΗΤΑ. Βλέπω τον διχασμό να κυριαρχεί τα τελευταία εικοσιτετράωρα και ειλικρινά ΦΟΒΑΜΑΙ. Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι μεταξύ μας...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1645 στις: Ιούλιος 01, 2015, 08:29:05 μμ »
Τι θες να σου πω Σπύρο? Όπως καταλαβαίνεις στη δουλειά δεν έχει χτυπήσει τηλέφωνο τρεις μέρες. Ολική καταστροφή σε μήνα που περιμέναμε να σώσουμε τη χρονιά. Προσωπικά όμως ντρέπομαι τους ενάμιση εκατομμύριο ανέργους και τους δύο εκατομμύρια υπο-αμοιβόμενους, που θα γίνουν άλλοι τόσοι με τα προτεινόμενα μέτρα.

Κι εγω τους ντρέπομαι Γιαννη μου και τους σέβομαι απεριόριστα,γιατι ειναι τα δικά μας παιδια,γιατι εχουν οικογένειες να φροντίσουν γιατι..γιατι..γιατι..
Αλλα ειλικρινα δεν πιστεύω καθόλου οτι θα βοηθηθούν με τη διάλυση της Ελλάδας,ίσα-ίσα!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1646 στις: Ιούλιος 01, 2015, 08:36:18 μμ »
Αφού είμαστε κωλοφαρα... Αντί να μαζευτούν να πάνε όλοι μαζί να πούνε όχι αλλα μέτρα πέθαναμε!! Δε το καταλαβαινω αυτό....

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1647 στις: Ιούλιος 01, 2015, 08:52:13 μμ »

image posting

Ενώ, όλοι οι νεώτεροι έχουν διαβάσει τα κείμενα και τα έχουν καταλάβει, Σπύρο..




Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1648 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:09:22 μμ »
Ενώ, όλοι οι νεώτεροι έχουν διαβάσει τα κείμενα και τα έχουν καταλάβει, Σπύρο..

Τουλαχιστον εχουν τη δυνατότητα να το κάνουν Σπύρο!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1649 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:49:23 μμ »
Λίγη υπομονή...θα μας σώσουν!!! Μην σου πω οτι θα μείνουν και λεφτά για αυξήσεις...

http://www.spirospero.gr/index.php/diethni/155261-ekstrateia-sto-internet-gia-ti-diasosi-tis-elladas-sygkentrosan-pano-apo-1-ekatommyrio

http://www.spirospero.gr/index.php/diethni/155211-eidisi-vomva-ti-feretai-na-prosferei-i-kina-stin-ellada




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1650 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:57:12 μμ »
Τουλαχιστον εχουν τη δυνατότητα να το κάνουν Σπύρο!!!

Τι λέτε βρε Σπύροι;
Εδώ οικονομολόγοι, αναλυτές, ειδικοί σύμβουλοι κλπ. αδυνατούν να συμφωνήσουν στο τι λένε και στο τι ουσιαστικά σημαίνουν τέτοιου είδους συμφωνίες και καλούμαστε εμείς να δώσουμε απάντηση σε τέτοιο ερώτημα; Ή θα καθήσουμε και θα το ρίξουμε στη μελέτη. Και θα μελετήσουμε τη συμφωνία και θα αντιληφθούμε και το τι σημαίνουν οι προτάσεις στην πράξη;

Δεν είμαι κατά της ιδέας του δημοψηφίσματος. Και άλλες χώρες (σοβαρές) έχουν κάνει κατά καιρούς δημοψηφίσματα και στην τελική είναι και η πλέον δημοκρατική διαδικασία για μεγάλες αποφάσεις. Και θεωρώ ότι είναι και σωστό και θεμιτό να γίνεται ένα δημοψήφισμα για σοβαρά θέματα.

Είμαι όμως κατά του ερωτήματος που τίθεται.
Εάν υπήρχε ένα σαφές και σαφώς διατυπωμένο ερώτημα, να το καταλάβω. Τι πάμε να ψηφίσουμε; Εάν συμφωνούμε με μία συγκεκριμένη συμφωνία (η οποία όπως φαίνεται δεν ισχύει πλέον);

Εγώ αυτό που βλέπω και ειλικρινά έχω απελπιστεί/στεναχωρηθεί, είναι άνθρωποι που ξέρω να έχουν πολωθεί μέχρι αηδίας, κυρίως μέσω κοινωνικών μέσων (fb κυρίως).
Διαβάζω πράγματα, χαρακτηρισμούς και επιχειρήματα που (βλακωδώς) είχα πιστέψει ότι σαν γενιές (35-55) τα είχαμε πλέον ξεπεράσει. Το τι αναρχοκουμουνιστές, πουλημένοι, γερμανοτσοιάδες, κρεμάλες, ελικόπτερα, λαϊκά δικαστήρια, εθνικοί προδότες, έχω διαβάσει αυτές τις μέρες, αδυνατώ να το πιστέψω...

Σήμερα με έχει πιάσει μία απίστευτη απελπισία.
"Εικονοποίησα" τις επιλογές της Κυριακής σε πρόσωπα:
Βενιζέλος, Παπανδρέου, Μητσοτάκης, Μπακογιάννη, Τσοχατζόπουλος, Γιακουμμάτος, Βορίδης, Γεωργιάδης, Λαλιώτης, Σημίτης κλπ.
VS
Τσίπρα, Βαρουφάκη, Παππά, Λαπαβίστα, Μακρή, Κωνσταντοπούλου, Καμμένου κλπ.

Από τη μία οι πλέον διαπλεκόμενοι, πολιτικά χρεωκοπημένοι, άχρηστοι πολιτικοί των τελευταίων δεκαετιών.
Από την άλλη οι μαθητευόμενοι μάγοι με (πιθανώς) αγνά κίνητρα αλλά με μηδενική πολιτική εμπειρία, σχεδιασμό, λογική, ρεαλισμό.

Τι να λέμε τώρα.
Όσο και αν δεχτώ ότι κατά το 80% η ενημέρωση είναι κατευθυνόμενη (λογικό αφού όλο το "μπλοκ" των media χρωστάει και της Μιχαλούς και δε θέλει να πληρώσει μία) και δημιουργεί πανικό, δε βλέπω ένα σοβαρό αντίλογο, δεν έχω δει μέχρι τώρα σοβαρούς χειρισμούς, δεν έχω δει μέχρι τώρα κάτι σοβαρό και παραγωγικό σε επίπεδο κυβερνητικού έργου.
Και αυτοί οι τύποι (η σημερινή κυβέρνηση εννοώ) εμένα αδυνατούν να με πείσουν ότι τα σενάρια για πολύ δύσκολες μέρες (που σα γεννιές ευτυχώς δεν τις έχουμε ζήσει) είναι υπερβολικά. Ή ότι υπάρχει ένα σοβαρό plan B.

Τι να πω. Μακάρι να με έχει επηρεάσει η γενικότερη ατμόσφαιρα και τα πράγματα να μην είναι στην πραγματικότητα τόσο μαύρα όσο φαίνονται... Το εύχομαι, αλλά δεν το πιστεύω. Μακάρι να βγω ψεύτης και να συνεχίσουμε να πειραζόμαστε για το μπλε λουρί του Σπύρου στο θεσμικό ρολόϊ του forum...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1651 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:21:16 μμ »


Άγγελε, σε πολλά έχεις δίκιο.

Όμως, αλήθεια, αυτοί:
.....
"Εικονοποίησα" τις επιλογές της Κυριακής σε πρόσωπα:
Βενιζέλος, Παπανδρέου, Μητσοτάκης, Μπακογιάννη, Τσοχατζόπουλος, Γιακουμμάτος, Βορίδης, Γεωργιάδης, Λαλιώτης, Σημίτης κλπ.
VS
Τσίπρα, Βαρουφάκη, Παππά, Λαπαβίστα, Μακρή, Κωνσταντοπούλου, Καμμένου κλπ.
...
σου κάνουν για vs;... :-k







Τουλαχιστον εχουν τη δυνατότητα να το κάνουν Σπύρο!!!
Ανάθεμα και αν το έχουν κάνει παραπάνω από το 1%...



Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1652 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:31:54 μμ »
Τι λέτε βρε Σπύροι;
Εδώ οικονομολόγοι, αναλυτές, ειδικοί σύμβουλοι κλπ. αδυνατούν να συμφωνήσουν στο τι λένε και στο τι ουσιαστικά σημαίνουν τέτοιου είδους συμφωνίες και καλούμαστε εμείς να δώσουμε απάντηση σε τέτοιο ερώτημα; Ή θα καθήσουμε και θα το ρίξουμε στη μελέτη. Και θα μελετήσουμε τη συμφωνία και θα αντιληφθούμε και το τι σημαίνουν οι προτάσεις στην πράξη;

Δεν είμαι κατά της ιδέας του δημοψηφίσματος. Και άλλες χώρες (σοβαρές) έχουν κάνει κατά καιρούς δημοψηφίσματα και στην τελική είναι και η πλέον δημοκρατική διαδικασία για μεγάλες αποφάσεις. Και θεωρώ ότι είναι και σωστό και θεμιτό να γίνεται ένα δημοψήφισμα για σοβαρά θέματα.

Είμαι όμως κατά του ερωτήματος που τίθεται.
Εάν υπήρχε ένα σαφές και σαφώς διατυπωμένο ερώτημα, να το καταλάβω. Τι πάμε να ψηφίσουμε; Εάν συμφωνούμε με μία συγκεκριμένη συμφωνία (η οποία όπως φαίνεται δεν ισχύει πλέον);

Εγώ αυτό που βλέπω και ειλικρινά έχω απελπιστεί/στεναχωρηθεί, είναι άνθρωποι που ξέρω να έχουν πολωθεί μέχρι αηδίας, κυρίως μέσω κοινωνικών μέσων (fb κυρίως).
Διαβάζω πράγματα, χαρακτηρισμούς και επιχειρήματα που (βλακωδώς) είχα πιστέψει ότι σαν γενιές (35-55) τα είχαμε πλέον ξεπεράσει. Το τι αναρχοκουμουνιστές, πουλημένοι, γερμανοτσοιάδες, κρεμάλες, ελικόπτερα, λαϊκά δικαστήρια, εθνικοί προδότες, έχω διαβάσει αυτές τις μέρες, αδυνατώ να το πιστέψω...

Σήμερα με έχει πιάσει μία απίστευτη απελπισία.
"Εικονοποίησα" τις επιλογές της Κυριακής σε πρόσωπα:
Βενιζέλος, Παπανδρέου, Μητσοτάκης, Μπακογιάννη, Τσοχατζόπουλος, Γιακουμμάτος, Βορίδης, Γεωργιάδης, Λαλιώτης, Σημίτης κλπ.
VS
Τσίπρα, Βαρουφάκη, Παππά, Λαπαβίστα, Μακρή, Κωνσταντοπούλου, Καμμένου κλπ.

Από τη μία οι πλέον διαπλεκόμενοι, πολιτικά χρεωκοπημένοι, άχρηστοι πολιτικοί των τελευταίων δεκαετιών.
Από την άλλη οι μαθητευόμενοι μάγοι με (πιθανώς) αγνά κίνητρα αλλά με μηδενική πολιτική εμπειρία, σχεδιασμό, λογική, ρεαλισμό.

Τι να λέμε τώρα.
Όσο και αν δεχτώ ότι κατά το 80% η ενημέρωση είναι κατευθυνόμενη (λογικό αφού όλο το "μπλοκ" των media χρωστάει και της Μιχαλούς και δε θέλει να πληρώσει μία) και δημιουργεί πανικό, δε βλέπω ένα σοβαρό αντίλογο, δεν έχω δει μέχρι τώρα σοβαρούς χειρισμούς, δεν έχω δει μέχρι τώρα κάτι σοβαρό και παραγωγικό σε επίπεδο κυβερνητικού έργου.
Και αυτοί οι τύποι (η σημερινή κυβέρνηση εννοώ) εμένα αδυνατούν να με πείσουν ότι τα σενάρια για πολύ δύσκολες μέρες (που σα γεννιές ευτυχώς δεν τις έχουμε ζήσει) είναι υπερβολικά. Ή ότι υπάρχει ένα σοβαρό plan B.

Τι να πω. Μακάρι να με έχει επηρεάσει η γενικότερη ατμόσφαιρα και τα πράγματα να μην είναι στην πραγματικότητα τόσο μαύρα όσο φαίνονται... Το εύχομαι, αλλά δεν το πιστεύω. Μακάρι να βγω ψεύτης και να συνεχίσουμε να πειραζόμαστε για το μπλε λουρί του Σπύρου στο θεσμικό ρολόϊ του forum...
Άγγελε ό,τι σωστότερο και πιο κοντά στα δικά μου πιστεύω έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1653 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:38:15 μμ »

Άγγελε, σε πολλά έχεις δίκιο.

Όμως, αλήθεια, αυτοί:σου κάνουν για vs;... :-k

Ανάθεμα και αν το έχουν κάνει παραπάνω από το 1%...

Για να είμαι ειλικρινής αυτοί (και οι μεν και οι δε) δεν μου κάνουν για να διαχειριστούν ούτε κοινωνικό παντοπωλείο.
Οι μεν θα πάρουν τα πράγματα από το παντοπωλείο και θα φύγουν (αφήνοντας σου να πληρώνεις το ενοίκιο και τα έξοδα), οι δε θα πιστέψουν ότι θα πουλάνε παγωτά χωρίς να έχουν ψυγείο και αναψυκτικά βάζοντας διαφημιστικό πανώ με σύνθημα "Τα αναψυκτικά παχαίνουν".

Μπρος τάφρος με κροκόδειλους και πίσω τάφρος με πιράνχας  :shocked: :shocked: :shocked:

Και για να το θέσω και με "όρους mywatch" είναι σα να ρωτήσεις κάποιον που ετοιμάζεται για κατάδυση στα 200m, αν προτιμάει να φορέσει το moonwatch ή το Navitimer :lol: :lol:




Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1654 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:46:01 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής αυτοί (και οι μεν και οι δε) δεν μου κάνουν για να διαχειριστούν ούτε κοινωνικό παντοπωλείο.
Οι μεν θα πάρουν τα πράγματα από το παντοπωλείο και θα φύγουν (αφήνοντας σου να πληρώνεις το ενοίκιο και τα έξοδα), οι δε θα πιστέψουν ότι θα πουλάνε παγωτά χωρίς να έχουν ψυγείο και αναψυκτικά βάζοντας διαφημιστικό πανώ με σύνθημα "Τα αναψυκτικά παχαίνουν".

Μπρος τάφρος με κροκόδειλους και πίσω τάφρος με πιράνχας  :shocked: :shocked: :shocked:

Και για να το θέσω και με "όρους mywatch" είναι σα να ρωτήσεις κάποιον που ετοιμάζεται για κατάδυση στα 200m, αν προτιμάει να φορέσει το moonwatch ή το Navitimer :lol: :lol:

...  Ζητείται ελπίς.....
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1655 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:53:04 μμ »
Ρε δεν μας παρατατε ήσυχους,κλεινω συστηματικα την τηλεοραση για να μην ακουω την διχαστικη μπουρδολογια,με χαλαει ρε αδελφε,δεν είμαι πίθηκος,καταλαβα και θα ψηφισω αναλογα.
Κλεινω την τηλεοραση και λεω ας χαλαρωσω στο φορουμ με κανενα ρολογακι και κανενα κουτσομπολιο με τα φιλαράκια,και τι βλεπω;;;;; Την ιδια αναπαραγωγή με εκατέρωθεν αναμασημενα αιτιολογηματα,ε ελεοοοοοοοοοοοοοοοοος πια.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1656 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:04:31 μμ »
Τι λέτε βρε Σπύροι;
Εδώ οικονομολόγοι, αναλυτές, ειδικοί σύμβουλοι κλπ. αδυνατούν να συμφωνήσουν στο τι λένε και στο τι ουσιαστικά σημαίνουν τέτοιου είδους συμφωνίες και καλούμαστε εμείς να δώσουμε απάντηση σε τέτοιο ερώτημα; Ή θα καθήσουμε και θα το ρίξουμε στη μελέτη. Και θα μελετήσουμε τη συμφωνία και θα αντιληφθούμε και το τι σημαίνουν οι προτάσεις στην πράξη;

Δεν είμαι κατά της ιδέας του δημοψηφίσματος. Και άλλες χώρες (σοβαρές) έχουν κάνει κατά καιρούς δημοψηφίσματα και στην τελική είναι και η πλέον δημοκρατική διαδικασία για μεγάλες αποφάσεις. Και θεωρώ ότι είναι και σωστό και θεμιτό να γίνεται ένα δημοψήφισμα για σοβαρά θέματα.

Είμαι όμως κατά του ερωτήματος που τίθεται.
Εάν υπήρχε ένα σαφές και σαφώς διατυπωμένο ερώτημα, να το καταλάβω. Τι πάμε να ψηφίσουμε; Εάν συμφωνούμε με μία συγκεκριμένη συμφωνία (η οποία όπως φαίνεται δεν ισχύει πλέον);

Εγώ αυτό που βλέπω και ειλικρινά έχω απελπιστεί/στεναχωρηθεί, είναι άνθρωποι που ξέρω να έχουν πολωθεί μέχρι αηδίας, κυρίως μέσω κοινωνικών μέσων (fb κυρίως).
Διαβάζω πράγματα, χαρακτηρισμούς και επιχειρήματα που (βλακωδώς) είχα πιστέψει ότι σαν γενιές (35-55) τα είχαμε πλέον ξεπεράσει. Το τι αναρχοκουμουνιστές, πουλημένοι, γερμανοτσοιάδες, κρεμάλες, ελικόπτερα, λαϊκά δικαστήρια, εθνικοί προδότες, έχω διαβάσει αυτές τις μέρες, αδυνατώ να το πιστέψω...

Σήμερα με έχει πιάσει μία απίστευτη απελπισία.
"Εικονοποίησα" τις επιλογές της Κυριακής σε πρόσωπα:
Βενιζέλος, Παπανδρέου, Μητσοτάκης, Μπακογιάννη, Τσοχατζόπουλος, Γιακουμμάτος, Βορίδης, Γεωργιάδης, Λαλιώτης, Σημίτης κλπ.
VS
Τσίπρα, Βαρουφάκη, Παππά, Λαπαβίστα, Μακρή, Κωνσταντοπούλου, Καμμένου κλπ.

Από τη μία οι πλέον διαπλεκόμενοι, πολιτικά χρεωκοπημένοι, άχρηστοι πολιτικοί των τελευταίων δεκαετιών.
Από την άλλη οι μαθητευόμενοι μάγοι με (πιθανώς) αγνά κίνητρα αλλά με μηδενική πολιτική εμπειρία, σχεδιασμό, λογική, ρεαλισμό.

Τι να λέμε τώρα.
Όσο και αν δεχτώ ότι κατά το 80% η ενημέρωση είναι κατευθυνόμενη (λογικό αφού όλο το "μπλοκ" των media χρωστάει και της Μιχαλούς και δε θέλει να πληρώσει μία) και δημιουργεί πανικό, δε βλέπω ένα σοβαρό αντίλογο, δεν έχω δει μέχρι τώρα σοβαρούς χειρισμούς, δεν έχω δει μέχρι τώρα κάτι σοβαρό και παραγωγικό σε επίπεδο κυβερνητικού έργου.
Και αυτοί οι τύποι (η σημερινή κυβέρνηση εννοώ) εμένα αδυνατούν να με πείσουν ότι τα σενάρια για πολύ δύσκολες μέρες (που σα γεννιές ευτυχώς δεν τις έχουμε ζήσει) είναι υπερβολικά. Ή ότι υπάρχει ένα σοβαρό plan B.

Τι να πω. Μακάρι να με έχει επηρεάσει η γενικότερη ατμόσφαιρα και τα πράγματα να μην είναι στην πραγματικότητα τόσο μαύρα όσο φαίνονται... Το εύχομαι, αλλά δεν το πιστεύω. Μακάρι να βγω ψεύτης και να συνεχίσουμε να πειραζόμαστε για το μπλε λουρί του Σπύρου στο θεσμικό ρολόϊ του forum...

Mαλλον δεν καταλαβες το πνευμα μου Αγγελε!!!
Λοιπον,κατ αρχην πιστευω πως το δημοψηφισμα ειναι εντελως ατοπο!!!!
To δημοψηφισμα θα μπορουσε να ειναι η πλέον δημοκρατική διαδικασία για καποιες αποφάσεις,οταν ο πολιτης ειναι σε θεση να μπορει να εχει τεκμηριωμενη αποψη.
Δημοκρατια δεν ειναι να καλειται να αποφασισει ο πολιτης,για θεματα που δεν γνωριζει τι πρεπει να γινει,που δεν καταλαβαινει και ουτε ειναι υποχρεωμενος στην τελικη,απλα και μονο για να μην εχουν αυτοι που πρεπει το βαρος της αποφασης.
Και για να σου πω την αληθεια,καθολου δεν αισθανομαι μειονεκτικα που καταλαβαινω οτι δεν πρεπει η γνωμη μου να εχει βαρυνουσα σημασια,οπως αλλωστε και των περισσοτερων,ασχετως αν ολοι την εχουν δει οικονομολογοι.
Οπως στη δουλεια μου δεν ζηταω τη βοηθεια του κοινου για να θεραπευσω καποιον,οπως ο καπετανιος εν μεσω τρικυμιας δεν φωναζει τους επιβατες να του πουν τη γνωμη τους τι πρεπει να κανει για να σωθουν,ετσι και οι κυβερνωντες εξελεγησαν για να καθοδηγησουν τη χωρα οπως νομιζουν οτι πρεπει και μετα θα κριθουν για την αποφαση τους,οπως κρινομαστε ολοι καθημερινα.
Γι αυτο πληρωνουμε τοσους υπουργους καθηγηταραδες οικονομολογους,για αυτο ειναι αυτοι στην κυβερνηση.Αν θεωρεις οτι η μεταθεση των ευθυνων τους στην πεθερα μου στο Αγρινιο,σε μενα,στο γιο μου,στους φιλους μου,σε ολους μας ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ,ειναι δημοκρατια,οκ,δεν εχω να πω τιποτα.
Βεβαια περαν αυτου,το συγκεκριμενο ψηφοδελτιο ειναι επιεικως αστειο,χειροτερο απο του Σαρτζετακη ;) (για μας τους παλιοτερους!!!)
Οσον αφορα τα media,δεν με ακουμπουν καθολου,δεν με ενδιαφερει τι λενε και τι κανουν,ειδικα οταν με τη συμπεριφορα τους εκλεγμενες θεσμικες αρχοντισες φροντιζουν να τα κανουν συμπαθη στα ματια μας.

Και σταματω να γραφω επειδη ο φιλος μου ο coralodirectoras μπηκε να ηρεμησει και τον στενοχωρουμε.
Αντε Μητσαρα να πιουμε κανενα κρασακι να ερθουμε στα ισα μας!!! :cheers:

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1657 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:33:25 μμ »
Να πω και εγω δυο πραγματάκια  δε θα μπω σε αντιπαραθέσεις είναι απλά δικές μου απόψεις.Πρωτον είναι ίσως σκληρό αλλά πιστεύω όλοι οι πολιτικοί ανεξαιρέτως έπρεπε να είναι φυλακή και άλλοι πολλοί...Δεύτερον το δημοψήφισμα απλά ρωτάει τον λαό αν θέλει να πεθάνει με μαχαίρι η με πιστόλι.Τρίτον πολιτικοί δημοσιογράφοι επιχειρηματίες τραγουδιστές έχουν όλοι βγάλει τα φράγκα τους στο εξωτερικό κανείς δε νοιάζεται αν ο λαός πεθάνει.Και τελευταίο ο λαός έχει κάνει ποτέ αυτοκριτική? Όταν κάποιοι έπαιρναν δάνεια για να πάνε στα μπουζούκια και ο μέσος Έλληνας έχει 10 πιστωτικές στο πορτοφόλι του χωρίς να μπορεί να τις αντέξει και να τις υποστηρίξει και 40 χρόνια ψηφίζατε αυτούς που σας κοροιδεύουν και σας έταζαν τα πάντα και μετα τίς εκλογές σας ξέχναγαν και νοιαζόντουσαν μόνο για την τσέπη τους τι περιμένατε να πάει αυτή η Χώρα μπροστά? Λυπάμαι που θα το πω αλλά ως λαός είμαστε αναίσθητος και ανώριμος βάζω κι εμένα μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2015, 11:49:00 μμ από georgehh »
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1658 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:10:15 πμ »
Το περίπλοκο του δημοψηφίσματος και οι απαράδεκτες συνθήκες στις οποίες διεξάγεται, δεν είναι άλλοθι για να μη ξέρουμε τι καλούμαστε να ψηφίσουμε.

Ιδίως όσοι έχουμε ηλικίες από 40 έως 60 ετών ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να έχουμε αντιληφθεί τι συμβαίνει.
Σαφώς ευθυνόμαστε για εσφαλμένες επιλογές και κάποτε θα πρέπει να πάψουμε να μεταθέτουμε τις υποχρεώσεις μας, ως πολίτες, σε άλλους.

Πολίτης δι' αναθέσεως, δεν γίνεται.
Ή μάλλον, γίνεται: είναι τα χάλια μας!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1659 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:12:57 πμ »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών