Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 386242 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #700 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:53:43 μμ »
Είχα δει ένα ρολόι σε μια βιτρίνα ενός μικρού κοσμηματοπωλείου,το οποίο μου άρεσε.Σήμερα μπήκα και ρώτησα την τιμή. Ήταν ένα απλό quartz με ημερομηνία,είδα και τον κωδικο από πίσω,και το έψαξα μετά στο διαδίκτυο. Η γενική εικόνα στο νετ έιναι κάτω από 200ευρώ.
Η τιμή στο μαγαζί? Mε μια μικρή έκπτωση,500 κάτι ευρώ.   ???

Είχα και άλλη μια παρόμοια εμπειρία,σε μια άλλη πόλη που βρέθηκα εδώ στην Κρήτη κάποια στιγμή. Ρολόι οικονομικό το οποίο το βρίσκεις γενικά στα 80 ευρώ περίπου μετροιτοίς,εκεί στο μαγαζί ζητούσαν τα διπλά,μετά από έκπτωση.

Δε θέλω να αναφέρω που και τι μάρκα ήταν κτλ.Απλά μη βιαστείτε ποτέ να πάρετε από τυχαία μαγαζιά μετροιτοίς,πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να πληρώσετε διπλά και τριπλά το ίδιο πράμα.

(εννοείται δε πήρα κάτι στις 2 πάνω περιπτώσεις)

Αποσυνδεδεμένος MixalhsHe

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #701 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:17:21 μμ »
Δεν προσφέρεται η Κρήτη για αγορά ρολογιού , εγω μπαίνω καμία φορα για να γελάσω !
Υπάρχουν μονο κάποια συγκεκριμένα κομμάτια μεγάλης αξίας που μπορεί να παρεις νορμαλ τιμη αλλα και παλι αυτήν την τιμη θα την βρεις χωρις κόπο στην αθηνα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #702 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:39:42 μμ »
Είχα δει ένα ρολόι σε μια βιτρίνα ενός μικρού κοσμηματοπωλείου,το οποίο μου άρεσε.Σήμερα μπήκα και ρώτησα την τιμή. Ήταν ένα απλό quartz με ημερομηνία,είδα και τον κωδικο από πίσω,και το έψαξα μετά στο διαδίκτυο. Η γενική εικόνα στο νετ έιναι κάτω από 200ευρώ.
Η τιμή στο μαγαζί? Mε μια μικρή έκπτωση,500 κάτι ευρώ.   ???

Είχα και άλλη μια παρόμοια εμπειρία,σε μια άλλη πόλη που βρέθηκα εδώ στην Κρήτη κάποια στιγμή. Ρολόι οικονομικό το οποίο το βρίσκεις γενικά στα 80 ευρώ περίπου μετροιτοίς,εκεί στο μαγαζί ζητούσαν τα διπλά,μετά από έκπτωση.

Δε θέλω να αναφέρω που και τι μάρκα ήταν κτλ.Απλά μη βιαστείτε ποτέ να πάρετε από τυχαία μαγαζιά μετροιτοίς,πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να πληρώσετε διπλά και τριπλά το ίδιο πράμα.

(εννοείται δε πήρα κάτι στις 2 πάνω περιπτώσεις)
Γιαννη καποιες εταιριες εδώ στην Ελλαδα χρεωνουν (χοντρικη) διαφορετικα σε σχεση με την χονδρικη σε άλλες χωρες.
Καποια στιγμη στο παρελθον που ειχα συζητηση με φιλο που διαθετη κατάστημα σε επαρχια μου ειπε χοντρικη τιμη χρεωση σε Σεικο που ηταν περιπου οσο αγοραζες το ιδιο λιανικη από το διαδυκτιο.
Φυσικο είναι μετα καποια να εχουν διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #703 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:54:10 μμ »
Σίγουρα κάποιες διαφορές θα υπάρχουν,είναι λογικό.

Πάντως στο skroutz,το ρολόι της πρώτης περίπτωσης (500+ με την έκπτωση),το έχει σε δυο μαγαζια σε έκδοση με μπρασελέ στα 181ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #704 στις: Μάιος 30, 2017, 03:25:38 μμ »
Επίσκεψη πριν από περίπου μιάμιση ώρα σε 'μεγάλο' Έλληνα retailer.

Αξιοπρεπές showroom, μπήκα με σκοπό να δω κάτι συγκεκριμένο.
Νωρίτερα το πρωί είχα μιλήσει τηλεφωνικά και με άλλο κατάστημά τους, στα βόρεια προάστια των Αθηνών, αλλά εκεί δεν είχαν καθόλου στοκ αυτά που ήθελα να δω.

Πήγα λοιπόν να δω από κοντά ό,τι είχαν στο αμέσως πιό μακρινό κατάστημα.

Εξαιρούμε τους πιστολάδες απ'έξω (αλλά και μέσα στο κατάστημα). Με το πέρασμα του χρόνου μαθαίνεις να ζεις και με αυτά στη χώρα των γαιδουριών.

Ο ευγενής κύριος ο οποίος με εξυπηρέτησε νωρίτερα το πρωί τηλεφωνικά ήταν στη ρεσεψιόν, οπότε εκ παρατροπής εκλήθη να με εξυπηρετήσει μία κυρία.

Ίσως της έπεσε πολύ το task in hand, ίσως είδε ότι πήγα περισσότερο να δω το συγκεκριμένο κομμάτι στο χέρι μου και λιγότερο να αγοράσω άμεσα - ό,τι κι αν ήταν πάντως, με το που έκανα την (πολύ γρήγορη) δοκιμή στον καρπό τα μάζεψε όλα, το ρολόι, τα calculators, έκλεισε και το συρτάρι-βιτρίνα, μόνο δηλαδή που δεν άρχιζε να τρέχει σιγά-σιγά προς άλλους 'πάγκους' για να συνεχίσει τη "δουλειά" που έκανε πριν και από την οποία η έλευσή μου κακώς την διέκοψε.

Ως τότε είχε έρθει ο άλλος κύριος/πωλητής, σαφώς πιό ευγενής, κι προσπάθησε να κάνει μιά ερώτηση - εγώ βέβαια είχα ήδη πάρει το μήνυμα από την κυρία και ετοιμαζόμουν να πάρω παραμάσχαλα κινητά, γυαλιά ηλίου, κοστελέσιο κλπ. για να φεύγω. Κατάφερα να δοκιμάσω άλλο ένα κομμάτι (εκτός στόχου) αλλά ούτε αυτή η ενέργεια είναι αξιοσημείωτη στα πλαίσια αυτού του post.

Ούτε να ρωτήσουν, ούτε να το παλέψουν, ούτε να ενδιαφερθούν, ούτε να σε κάνουν να νιώσεις τη χαρά να δοκιμάσεις κάτι όμορφο ή να κομιταριστείς για κάτι ωραίο.

Αναίσθητοι, αναίσχυντοι, αγενέστατοι - όπως ακριβώς στην πλειοψηφία τους όλοι εκεί έξω στους δρόμους, στα γραφεία, στα εστιατόρια και σούπερ μάρκετ.

Δεν περίμενα να είναι επαγγελματίες όπως σε άλλα μέρη και τόπους. Απλά με λύπησε που εδώ όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν φαίνεται να έχει αλλάξει απολύτως τίποτε.




Αποσυνδεδεμένος Dimitris V

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #705 στις: Μάιος 30, 2017, 05:02:47 μμ »
Εγώ είχα μια άκρος επαγγελματική συμπεριφορά από το κατάστημα swatch στο Σύνταγμα.
Πήγα να αλλάξω την μπαταρία από ένα παιδικό ρολόι και η κοπέλα μου την άλλαξε και δεν μου πήρε χρήματα , αυτή είναι η πολιτική του καταστήματος μου είπε.


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #706 στις: Μάιος 30, 2017, 07:01:51 μμ »
Εγώ είχα μια άκρος επαγγελματική συμπεριφορά από το κατάστημα swatch στο Σύνταγμα.
Πήγα να αλλάξω την μπαταρία από ένα παιδικό ρολόι και η κοπέλα μου την άλλαξε και δεν μου πήρε χρήματα , αυτή είναι η πολιτική του καταστήματος μου είπε.


Καλή εξυπηρέτηση όντως. Αντιθέτως η παραπάνω εμπειρία δεν είναι και η καλύτερη. Συμβαίνουν αυτά.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #707 στις: Μάιος 30, 2017, 09:04:44 μμ »
Αλήθεια είναι αυτό. Αυτά συμβαίνουν, να το λέμε και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #708 στις: Μάιος 30, 2017, 09:16:59 μμ »
Εξαιρούμε τους πιστολάδες απ'έξω (αλλά και μέσα στο κατάστημα)

Αμμμ... Explain?
Τους σεκιουριταδες εννοεις?

[...] όπως ακριβώς στην πλειοψηφία τους όλοι εκεί έξω στους δρόμους, στα γραφεία, στα εστιατόρια και σούπερ μάρκετ.

Αναφερεσαι γενικα για την κατασταση στην Ελλαδα ή στο συγκεκριμενο μερος που επισκεφτηκες?

Αναίσθητοι, αναίσχυντοι, αγενέστατοι [...]

Καλα... Εμενα μου 'χει τυχει να μπαινω να δοκιμασω και να μην μου δειχνει καν τα κομματια του με διαφορες προφασεις, γιατι δεν με "εκοψε" για ατομο του σωστου "οικονομικου βεληνεκους"!
Μερικα καταστηματα τα 'χουν παιξει, συμφωνω 100%
Να σου δωσω ομως και μια απαντηση: μην παραξενευεσαι με τις συμπεριφορες τους... ΠΑΚΤΩΜΕΝΑ τα 'χουνε για 3 γενιες!
Και αντε ας τα 'χουν πακτωμενα. Τουλαχιστον να ητανε ρομαντικοι ως προς το αντικειμενο

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #709 στις: Μάιος 30, 2017, 10:17:02 μμ »
Εγώ είχα μια άκρος επαγγελματική συμπεριφορά από το κατάστημα swatch στο Σύνταγμα.
Πήγα να αλλάξω την μπαταρία από ένα παιδικό ρολόι και η κοπέλα μου την άλλαξε και δεν μου πήρε χρήματα , αυτή είναι η πολιτική του καταστήματος μου είπε.
Εγω ειχα μια ακρως αντιεπαγγελματικη το προηγουμενο καλοκαιρι.

Ειχα αγορασει απο τη swatch ομονοιας ενας ρολοι digital που εχουν, touch. Ημουν ξεκαθαρη στη πωλητρια οτι το θελω για ΘΑΛΑΣΣΑ και μου διαφημιζε ποσο αντεχει κι οτι ναι ειναι καταλληλη επιλογη. Μαλιστα πηγα μαζι με φιλο.

Παω στο νησι, μπαινω, και τρωω τη ξενερα της ζωης μου. Το ρολοι οχι απλα κατα το κολυμπι ,αλλα και με το χερι ακινητο, διαβαζε τη...κινηση του νερου ως αγγιγμα μ αποτελεσμα να αλλαζει συνεχως λειτουργιες. Μαλιστα χωρις να το καταλαβω μπηκε κι ενα ξυπνητηρι που χτυπησε 1 τη νυχτα

Μες τα νευρα λοιπον που εμεινα χωρις ρολοι, το βαζω στο κουτι του.

Γυρνωντας παιρνω τηλ στο συνταγμα και λεω σ εσας γινονται αλλαγες απο αλλο καταστημα; μαλιστα.

Και παω λοιπον... Η πωλητρια, που δε ξερω αν ειχε και "θεση" στο μαγαζι ηταν αγενεστατη και με υφος. Μου ειπε οτι ενω το ρολοι δουλευει, δεν ελεγε ψεμματα η αλλη οτι αντεχει στο νερο!! Της λεω τι να το κανω το να αντεχει, οταν αλλαζει μονο του οθονες και δε μπορω να δω ουτε την ωρα;;;

Μετα ηθελε να μου το αλλαξει να παρω αλλο. Λεω οχι δε γινεται αυτο γιατι εγω θελω ψηφιακο ρολοι κι εσεις δεν εχετε αλλο μοντελο που να με καλυπτει.

Εχοντας μιλησει με την κολλητη μου, αποφοιτο της νομικης, μου χε στειλει και τα αρθα που μιλουσαν για ξεκαθαρη επιστροφη χρηματων.

Της ειπα λοιπον οτι εφοσον το προιον δεν πληρει τα προαπαιτουμενα, το επιστρεφω και θελω επιστροφη χρηματων.

Αρχισε τα γνωστα "να μιλησω με τον υπεθυνο", "να δουμε", και μου διαβαζε απο τον υπολογιστη κατι "αρθρα νομου" κατι 15ετιων , που την ιδια στιγμη η δικηγορος μου ελεγε οτι δεν ισχυουν.

Ειπα λοιπον οτι θα περιμενω να "μιλησει με τον υπεθυνο" και ζητησε η μαμα μου που ηταν μαζι, ενα σκαμπο γιατι εχει τη μεση της. Η ....να μη τη χαρακτηρισω της ειπε οτι δεν εχει, ενω λιγο μετα που ανοιξε μια πορτα φανηκε ξεκαθαρα ενα σκαμπο!

Οσο περιμεναμε αυτη ειδε οτι κραταγα το iphone. Και μου λεει.... αυτο θα το βαζατε στη θαλασσα και θα περιμενατε να δουλεψει;;; Ναι αυτο μου ειπε!!!!!!
Λεω αν μου το πουλουσαν ως προιον καταλληλο για τη θαλασσα, ναι!

Με τα πολλα μας εκαναν τη "χαρη", πηραμε τα λεφτα μας και φυγαμε.
Δε ξαναπατησα ποτε και ουτε προκειται.


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #710 στις: Μάιος 30, 2017, 11:48:18 μμ »
...
Τους σεκιουριταδες εννοεις?

Ναι. Ας γίνω πιό συγκεκριμένος. Έξω από το μαγαζί αυτό -για παράδειγμα- έχει 2 τέτοιους απ'έξω, κι άλλον ένα μέσα (τουλάχιστον).

Τη δουλειά τους κάνουν βέβαια οι άνθρωποι αλλά όταν ζήσεις σε χώρες και περιβάλλοντα που δεν επιτάσσουν τέτοια 'προστασία', τότε όλα εδώ στην Ελλάδα σου κακοφαίνονται. Και όχι, δεν είναι η σωστή αντίδραση να τα δεχθεί κανείς και να προσαρμοστεί.

Το σωστό είναι οι Έλληνες να ψηφίζουν αυτό που πρέπει, αυτοί που εκλέγονται να διαχειρίζονται τη χώρα και το κράτος όπως πρέπει, η τάξη να επιβάλλεται και η δικαιοσύνη να λειτουργεί όπως πρέπει, και η παιδεία του λαού να ανέβει επιτέλους αρκετά σκαλιά πάνω, έστω σταδιακά.

Αναφερεσαι γενικα για την κατασταση στην Ελλαδα ή στο συγκεκριμενο μερος που επισκεφτηκες?

Αναφέρομαι γενικά για την άθλια κατάσταση που επικρατεί στην πατρίδα μας.
Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ένα παράδειγμα, μέσω της σημερινής εμπειρίας μου (η οποία παραμένει φυσικά μία μεμονωμένη και σχετικά υποκειμενική εμπειρία, κανείς δεν μπορεί να γενικεύει εύκολα).

Καλα... Εμενα μου 'χει τυχει να μπαινω να δοκιμασω και να μην μου δειχνει καν τα κομματια του με διαφορες προφασεις, γιατι δεν με "εκοψε" για ατομο του σωστου "οικονομικου βεληνεκους"!
Μερικα καταστηματα τα 'χουν παιξει, συμφωνω 100%

Βέβαια. Σωστό κι αυτό.

Να σου δωσω ομως και μια απαντηση: μην παραξενευεσαι με τις συμπεριφορες τους... ΠΑΚΤΩΜΕΝΑ τα 'χουνε για 3 γενιες!
Και αντε ας τα 'χουν πακτωμενα. Τουλαχιστον να ητανε ρομαντικοι ως προς το αντικειμενο

Έτσι είναι. Δεν πρέπει να παραξενεύομαι.
Έξι χρόνια σπούδασα και δέκα χρόνια δούλεψα έξω, η προσαρμογή είναι πλέον όχι απλά δύσκολη - είναι αδύνατη, είναι ανύπαρκτη ως έννοια, και φυσικά είναι αδιαπραγμάτευτη.

Όταν όμως έρχεται η σκέψη πως πλησιάζει η στιγμή που θα αλωνίζεις πάλι σύντομα το διεθνή εναέριο χώρο και τα duty free shops της Ασίας και Μέσης Ανατολής, επιστρέφει η υπομονή που έχεις προσωρινά χάσει. Έτσι ξεχνάς πιό γρήγορα ό,τι μπορεί ακόμα και τώρα να περνάς ή να κουβαλάς βαριά στους ώμους σου, ζώντας προσωρινά σε μια χώρα με τόση μα τόση αγένεια και αναξιοκρατία.

Για να βρει κάποιος το ρομαντισμό προς το όποιο αντικείμενο πρέπει να ωριμάσει πρώτα, ακόμη κι αν δεν είναι απλά ένας μεμονωμένος άνθρωπος αλλά ένας ολόκληρος λαός.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #711 στις: Μάιος 31, 2017, 12:07:39 πμ »
Δεν έχω πάει σε άλλες χώρες ποτέ, αλλά όντως στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να είμαστε πιο ισορροπημένοι στη συμπεριφορά μας, υπομονετικοί και ευγενικοί, σε πολλούς τομείς της καθημερινότητάς μας.

Μου έχει τύχει και μένα να μη μου συμπεριφερθούν καλά σε μαγαζιά, ειδικά με ρούχα. Ευτυχώς όμως δεν είναι όλοι το ίδιο. Καμιά φορά ενδέχεται και εμείς ως πελάτες να προκαλέσουμε με τον τρόπο μας, αλλά εκεί φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας, και στον δύσκολο, αναποφάσιστο πελάτη, που θα πάει αρκετές φορές ίσως για ένα ρολόι ή ότι άλλο.

Κάτι θετικό που βίωσα πέρυσι που ήμουν για δουλειά κοντά στη Μύκονο, είναι ότι στο κοσμοπολίτικο αυτό νησί, οι μαγαζάτορες δείχνουν πιο επαγγελματική συμπεριφορά, ακόμη και σε μικρές, απλές επιχειρήσεις.
Αλλά και στα ακριβά μαγαζιά με ρολόγια, είχα καλές εμπειρίες, χωρίς να πάρω κάτι, απλά για να δοκιμάσω. Είχα μπει στη Glashutte Original, και ρώτησα αν είχε ένα μοντέλο να το δω από κοντά. Όταν μου είπε όχι, αλλά μπορεί να το παραγγείλει, του είπα ότι απλά ήθελα να το δω από κοντά, επειδή το έχω δει στο διαδίκτυο και μου άρεσε. Επίσης με διάθεση χιούμορ, του είπα ότι τα οικονομικά μου δεν είναι για αυτά τα ρολόγια, και ότι λόγω ανεργίας αναγκάστηκα με την κοπέλα μου να δουλέψουμε μια σεζόν στη Δήλο ως φύλακες.

Παρόλα αυτά, μου είπε πως δε πειράζει, και προθυμοποιήθηκε να μου κάνει μια μικρή επίδειξη-παρουσίαση κάποιων μοντέλων, εξηγώντας και τεχνικά πράγματα για τους μηχανισμούς κτλ. Μπορεί να αφιέρωσε ένα τέταρτο με 20 λεπτά, ξέροντας ότι δε θα πάρω κάτι, ενώ μου είπε να δοκιμάσω κιόλας αν ήθελα κάτι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #712 στις: Μάιος 31, 2017, 12:22:17 πμ »
Τι ειπες τωρα... πραγματικα απιστευτο για τη συγχρονη Ελλαδα! Σπανιος επαγγελματιας...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #713 στις: Μάιος 31, 2017, 12:46:24 πμ »
Τελικά όποιοι έχουν την τύχη να δουλέψουν και να ζήσουν σε χώρες του εξωτερικού μπορούν να επιβεβαιώσουν πως η μεγάλη πλειοψηφία των επαγγελματιών αλλά και γενικότερα των κατοίκων έχουν τεράστιο έλλειμμα παιδείας και συμπεριφοράς.
Για παράδειγμα η απόδειξη είναι κάτι που δεν ζητείται από τον αγοραστή αλλά δίνεται αυτόματα από τον πωλητή!
Για ευγένεια και επαγγελματισμό καλύτερα να μην μιλήσουμε καθόλου!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #714 στις: Μάιος 31, 2017, 07:16:02 πμ »
Εννοείς σε  πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού, σωστά;
Βλέπε Κεντρική & Βόρεια Ευρώπη, Αμερική, Καναδά, καμία σοβαρή Ασιατική χώρα κλπ.
Γιατί στοιχηματίζω ότι υπάρχουν άλλες τόσες χώρες στο εξωτερικό, στις οποίες όχι για να ζήσεις δε θα πήγαινες, ούτε γράμμα δε θα έστελνες...
:smoker:




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #715 στις: Μάιος 31, 2017, 07:17:30 πμ »
Επειδή είχα την τύχη - ατυχία να γεννηθώ και να ζησω για είκοσι χρόνια σε ευρωπαϊκή πολιτισμένη χώρα, σας διαβεβαιώνω οτι προτιμώ την χώρα των γαιδουριων. Τους δε πολιτισμένους Ευρωπαίους τους βιώνω σε καθημερινή βάση και σας ξανα διαβεβαιώνω οτι είναι πολυ - πολυ χειρότεροι απο τους συμπαθείς ονους.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #716 στις: Μάιος 31, 2017, 10:41:37 πμ »
Σιγουρα υπαρχουν υπαλληλοι γαιδουρια (σε ολα τα επαγγελματα) αλλα υπαρχουν και κατι πελατες που οσο καλη διαθεση να εχει ο επαγγελματιας οι πελατες ειναι για κλωτσιες (μην το γραψω διαφορετικα).
Ασε που μπαινουν σε καταστημα εχουν διαβασει 2 με 3 πραγματα ποιος ξερει απο που και μετα το παιζουν ειδικοι.
Αφηστε πονεμενη ιστορια.
Το σιγουρο ειναι οτι τα γαιδουρια πελατες ειναι αρκετοι. Περισσοτεροι απο τους χαλια υπαλληλους που πρεπει να τρωει στην μαπα τον καθε εξυπνο και ξερωλα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #717 στις: Μάιος 31, 2017, 11:04:55 πμ »
Κι αυτό σωστό, και πρέπει να λέγεται: υπάρχουν και (πολλοί) πελάτες με ιδιαίτερα δύσκολη έως και προκλητική συμπεριφορά.

Επίσης δίκιο έχει κι Νίκος, στο εξωτερικό δεν είναι όλα ρόδινα - είναι πολλές φορές που ζώντας εκεί κάποιος θα νιώσει πραγματικά "ξένος".

Συν τοις άλλοις ας μην ξεχνάμε πως σε πολλά μέρη/καταστήματα του εξωτερικού σου 'κάνουν' τα χαμόγελα και τους καλούς τρόπους αλλά απλά και μόνο για να πάρει ο υπάλληλος την προμήθεια από την πώληση. Το κάνουν δηλαδή εντελώς μηχανικά/ρομποτικά και χωρίς καμμία πραγματική έγνοια για ουσιαστική και επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #718 στις: Μάιος 31, 2017, 11:08:46 πμ »
Αρα καλα ειναι καποιοι πριν αρχιζουν να λενε μονο για αυτη την χωρα με ολα αυτα που τραβα να θυμαται ολες τις πλευρες.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #719 στις: Μάιος 31, 2017, 11:11:05 πμ »
Ο καθένας με τον πόνο του.
Η Ουτοπία που πέφτει;