Αποστολέας Θέμα: αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?  (Αναγνώστηκε 20702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 22, 2006, 06:56:43 μμ »
εγω παντως αν αγορασω τελικα το sub 16610 σκεφτομαι να το παρω καλο μεταχειρισμενο (1 χρονοu το πολυ) . Πια η αποψη σας κ ειδικοτερα πια η αποψη σου redfoot φιλε μου ;)

πιστευω πως δεν θα ειναι κ τοσο δυσκολο να βρω ενα μια που κυκλοφορουν πολλα submariner...  αλλα το κακο ειναι με τις ρεπλικες κτλ που φοβαμε πολυ..... μην κλαιω τα λεφτουδακια μου και απο εκει που ειχα ενα καλο ρολοι(ομεγα) να βρεθω με ρεπλικα και χωρις λεφτα :)

γενικα αν ξερετε καποιον που να θελει να πουλησει το καλομεταχειρισμενο του submariner (me koutia xartia eggushsh ktl ktl) mou lete :P
euxaristw

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 22, 2006, 08:40:10 μμ »
χμ, δύσκολη απόφαση. Αν θέλεις να αναλύσουμε επιστημονικά το ζήτημα πρέπει να ακολουθήσουμε ορισμένους κανόνες:
α. Εντοπισμός αιτίας πώλησης : ποιος ή ποιοι είναι οι κυριότεροι λόγοι για τους οποίους θελεις να αποχωριστείς το ομέγκα. Εχει μεγάλη σημασία να το γνωρίζεις πριν προχωρήσεις στην επομενη επιλογή. Απλά το βαρέθηκες ή υπάρχουν βαθύτερα αίτια;
β. Ξεδιάλεγμα νέων μοντέλων: αφού επιλέξεις την εταιρεία που επιθυμείς, αρχίζεις σιγά σιγά να αφαιρείς τα μοντέλα που σε απωθούν ή δε σε ελκύουν πολύ και σταδιακα καταλήγεις σε 2-3 max. Για παράδειγμα, τα δικά μου 3 best rolex είναι τα sub, sd, cosmograph.
γ. Θέτεις πλαφόν τιμής: αποφασίζεις ποιο είναι το ανώτατο όριο  πάνω το οποίο δε μπορείς να δώσεις ούτε σεντ για να αποκτήσεις το αντικείμενο του ποθου σου :-)
δ. Με λογική και χωρίς συναισθηματισμούς διαπραγματεύεσαι το ρολόι στο οποίο κατέληξες. Δεν επιτρέπονται γυφτιές και τουρκοπαζαρια, αξιοπρέπεια πάνω από όλα.
ε. Το αποκτάς και το χαίρεσαι μέχρι την ημέρα που θα πάψει να σου προσφέρει απολαυση ,τη συνέχεια την ξέρεις.. :)
πες μου λοιπόν τι απαντησεις δίνεις στα παραπανω ερωτήματα για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 22, 2006, 09:25:43 μμ »
xaxaxa γι'αυτο μιλησα και ειπα να μου πεις την γνωμη σου ειδικα εσυ....! γιατι ξερω οτι εισαι top για τετοια θεματα κ οχι μονο :P

λοιπον......
α)εκει που ελεγα πως εγω αγορασα το ρολοι που θελω κ τερμα.... μια μερα εκει που περπατουσα στην αγορα ειδα ενα submariner σε βιτρινα .....  ε μετα την αλλη μερα μου ξαναμπηκε στο μυαλλο η εικονα αυτη του submariner κ αρχησα να επεξεργαζομαι το ενδεχομενο να αλλαξω το ομεγα με το ρολεχ.  στην αρχη πιο χαλαρα λεω σε κανα χρονο να το αλλαξω αλλα οσο περνουσαν οι μερες δεν μπορουσα να το βγαλω απο το μυαλλο μου.. δλδ οσο το σκεφτομαι τοσο κολαω με την ιδεα ενος submariner.....  με το Omega δεν εχω κανενα προβλημα ειναι σουπερ απλα δεν ξερω αρχισα να το βαριεμαι κτλ.... παντα  μεσα  μου ξερω οτι δεν ειναι κ ρολεξ...και αυτο με χαλαει λιγο .....  (οχι πως δεν ειναι πολυ καλο ρολοι)
β)rolex submariner 16610 μαυρο, ατσαλι.απλα δεν ξερω πια σειρα ειναι το τελευταιο μοντελο... ''D'' νομιζω
γ)η τιμη δεν ειναι κατι απολυτο αναλογα την κατασταση που ειναι κτλ κτλ
βασικα αν το παρς μεταχειρισμενο θα πρεπει να ειναι εντελωσ αριστο σαν καινουργιο δηλαδη να ειναι το πολυ ενος χρονου...  βεβαια για να αγορασω το ρολεχ πρεπει να πουλησω πρωτα κ το ομεγα :P
γενικα το καλο ειναι οτι δεν βιαζομαι πχ λεω ως το τελος του καλοκαιριου να το εχω αλλαξει.. αυτο το λεω για δυο λογους.... ο πρωτος ειναι για να οριμασω λιγο την σκεψη της αλλαγης στο μυαλλο μου κ ο δευτερος και πιο σημαντικος για να πουλησω το ομεγα κ να μαζεψω κ τπτ λεφτα :P
δ)σωστα τα λες
ε) το ξερω αν κ νομιζω πως αν παρω ενα sub me auta pou exw ακουσει θα το εχω σιγουρα για καμια 20 χρονια ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 23, 2006, 01:12:49 πμ »
το να το παρεισ μεταχειρισμενο η ακομα και νεο με ενα καλο σκοντο οπως στο εξωτερικο οπου νεα rolex με τα χαρτια του και εκπτωση που φτανει εως και 30% σε καποια μοντελα απο reseller,alla ακομα σε μας δε εχει το μεγεθος η αγορα ωστε να στηριξει κατι τετοιο.το rolex θα το χεις για πολλα χρονια.κοιτα και το 14060μ,ειναι αυτο χωρις ημερομηνια.το χουν λιγοι και ειναι και πιο κοντα στο πρωτο sub rolex σχεδιαστηκα.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2006, 11:30:18 πμ »
απλά θέλει προσοχή να πάρεις μεταχειρισμένο
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 24, 2006, 12:16:29 μμ »
παιδια rolex submariner με ημερομηνια η χωρις? τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 24, 2006, 12:27:39 μμ »
ειναι προσωπικο γουστο παντα.αλλα το χωρις ημερομηνια ειναι λιγοτερο φορεμενο ρολοι .και διαφορα στη τιμη εχουν.με καμμια ουσιαστικη διαφορα .

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 24, 2006, 03:11:51 μμ »
To απλο δεν ειναι COSC μονο το date. Επειδη ειχα και τα 3 (Sub, Sub date, SD) το μονο που λεει ειναι το SD. Θεωρω οτι αν καποιος παει σε Ρολεξ Προ αυτο να παρει. Τα αλλα ειναι υποκαταστατα. Παντως μεταξυ των 2 προτιμω το απλο μιας και το καρουμπαλο με ενοχλει αισθητικα. Αλλα στο δηλωνω γραπτως οτι μολις παρεις το Sub σε 2 μηνες θα θελεις να το δωσεις και να παρεις το SD. Δηλαδη νεο χασιμο χρηματων.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 24, 2006, 04:12:44 μμ »
akatsim οταν λες δεν ειναι COSC τι εννοεις? επειδη δεν ξερω τι ειναι το cosc..  κατι με την μηχανη ειναι αλλα δεν ξερω το τι ειναι. δηλαδη το sub date me to aplo εχουν διαφορετικες μηχανες? το sd ωραιο ρε συ αλλα πολυ γομαρακι :P...

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 24, 2006, 05:42:07 μμ »
Εννοεί ότι δεν είναι εγκεκριμένος χρονομετρητής. Αυτό σημαίνει cosc. Είναι μιά ένδειξη τυποποίησης ελέγχου καλής λειτουργίας όπως π.χ. TUV, ISO κλπ την οποία δημιούργησε η ΕΤΑ με σκοπό να επισημάνει πως η μηχανή έχει ελεγχθεί να λειτουργεί σε 5 θέσεις (πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά και οριζόντια) με απόκλιση χρόνου μικρότερη απο 9 δευτερόλεπτα.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 24, 2006, 07:21:49 μμ »
ξερω οτι η ρολεξ στελενει ολες τησ μηχανες τησ για πιστοποιητικο χρονομετρου,αν σκεφτεις πωσ εχει μια μεγαλη παραγωγη,λενε πωσ αγγιζει το 1.000.000 κομματια.το 14060 sub no date εχει ακριβεια μεσα στα ορια χρονομετρου δηλαδη -4 +6.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 24, 2006, 08:06:28 μμ »
http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&goto=1619165&rid=0

To 14060 ΔΕΝ ειναι COSC. Το λεει καθαρα και ο τυπακος, στο παραπανω συνδεσμο και αν μπεις και στο www.rolex.com θα δεις οτι δεν το αναφερει και επανω στην πλακα, σε αντιθεση με τα αλλα μοντελλα που ειναι.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 24, 2006, 08:08:07 μμ »
δηλαδη η μηχανη του sub no-date δεν ειναι τοσο καλη k poiotikh οσο του sub date?

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 24, 2006, 08:09:53 μμ »


Αν μπορει κανεις να διαβασει...

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 24, 2006, 08:12:18 μμ »
ρε c akatsim polu wraia φοτο... με poroses pali :P

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 24, 2006, 08:22:17 μμ »
Παράθεση από: "nomikosas"
δηλαδη η μηχανη του sub no-date δεν ειναι τοσο καλη k poiotikh οσο του sub date?


Νομιζω το ενα φοραει την 3130 και το αλλο την 3135. Αλλα κανενας ρολεξακιας μπορει να μας πει περισσοτερα. Μια χαρα ειναι ολες.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 24, 2006, 08:28:29 μμ »
Παράθεση από: "nomikosas"
ρε c akatsim polu wraia φοτο... με poroses pali :P


http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&goto=1822759&rid=0

Διαβασε και αυτο το review και πες μου μετα τι θα παρεις...  :P

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 24, 2006, 09:18:48 μμ »
akatsim ωραιοτατη η αναλυση του ξενου φιλου που μας παρεπεμψες. πολυ αναλυτικος και ωραιοτατες φωτο  :lol:
πραγματι ειναι ωραιο ρολοι το sd !!!
αληθεια ποσο παει καινουργιο και ποσο ελαφρως μεταχειρισμενο  :roll:

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 24, 2006, 10:24:52 μμ »
Καινουργιο 3300-3400, μεταχειρισμενο αντε 3000.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
αλλαγη του omega seamaster me rolex sub 16610. αξιζει?
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 24, 2006, 10:56:33 μμ »
παιδια δεν ειπα πως το sub no date παραδιδεται με την επισημη πιστοποιηση cosc αλλα πως η ρολεξ στελνει απο οτι ξερω ολες τις μηχανες για ελεγχο ,γι αυτο το λογο και το sub no date εχει πολυ καλη ακριβεια οσο ενα με την επισημη πιστοποιηση.δε ειχα προθεση για καμμια πολεμικη.