Αποστολέας Θέμα: αγορά rolex  (Αναγνώστηκε 14695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas11

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
αγορά rolex
« στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:58:13 πμ »
καλημέρα σκέφτομαι την αγορά ενός rolex gmt μισο-μισο γνωρίζεται κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να κάνει καλές τιμές στήν αγορά μετρητοίς απάντηση με π.μ.

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος chrl

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:31:56 πμ »
Αυτή την εποχή, όπου και να πας με μετρητά, θα σου κάνουν καλές τιμές. Οπότε όλα τα γνωστά μαγαζιά θα σου κάνουν έκπτωση. Είμαι σίγουρη όμως ότι τα παιδιά του foroum σου έχουν ήδη στείλει προτάσεις. Αν δεν έχεις λάβει κάποιο pm, στείλε μου να σου πω που μπορείς να πας.

Αποσυνδεδεμένος axilleas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2013, 04:38:30 μμ »
Στον Πειραια θα πας,αν θελεις να σου πω το καταστημα με π.μ.
Ο Κολοκοτρώνης έκανε την αρχή, ΕΜΕΙΣ πρέπει να την τελειώσουμε. 

Εθνος Ενεργων Ενωμενων Ελευθερων Ελληνων

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2013, 01:19:58 μμ »
Μπορείτε να μου στείλετε και εμένα τα καταστήματα με πμ; Ευχαριστώ!  ;)
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:21:28 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
Αναμένω προτάσεις για sub new και gmt αν είναι στείλτε μου και εμένα το κόστος τους και την μέγιστη τιμή έκπτωση που μπορώ ν πάρω

Αποσυνδεδεμένος dimitrishamilton

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:54:24 μμ »
καλησπερα σε ολους

για να μην ανοιγω παρομοιο θεμα, θα ηθελα απο καποιον που να γνωριζει να μου πει ποσο τις % περιπου κανουν εκπτωση στα Rolex και σε ποιο μαγαζι θα παρω την καλυτερη τιμη. Θα αγορασω το SUBMARINER DATE με τιμη καταλογου 7.100 ευρω.

ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:33:57 μμ »
καλησπερα σε ολους

για να μην ανοιγω παρομοιο θεμα, θα ηθελα απο καποιον που να γνωριζει να μου πει ποσο τις % περιπου κανουν εκπτωση στα Rolex και σε ποιο μαγαζι θα παρω την καλυτερη τιμη. Θα αγορασω το SUBMARINER DATE με τιμη καταλογου 7.100 ευρω.

ευχαριστω πολυ
Σε Submariner αν δε κάνω λάθος κοντά στο 15%. Για καταστήματα θα σε ενημερώσουν οι Rolex WIS! Με το καλό...  ;)

Αποσυνδεδεμένος likatakas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2013, 01:17:49 μμ »
παιδια ψαχνω rolex submariner green ceramic καινουριο η και μεταχειρισμενο.any ideas

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2013, 01:19:53 μμ »
παιδια ψαχνω rolex submariner green ceramic καινουριο η και μεταχειρισμενο.any ideas
+1 από μένα. Εξαιρετικό το πράσινο Sub Cerachrom ! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος likatakas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2013, 01:25:37 μμ »
πρωτα ομως πρεπει να πουλησω το navitimer μου

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2013, 01:29:44 μμ »
πρωτα ομως πρεπει να πουλησω το navitimer μου
Ωωωχχχ.... κατάλαβα. Κοίτα το Submariner Green κάνει καινούργιο 7.600 - 7.800 κάπου εκεί. Με 15% έκπτωση το παίρνεις. Αν καταφέρεις και πουλήσεις το Navitimer σου και βγαίνεις οικονομικά να το αγοράσεις τότε μη το σκέφτεσαι. Είναι πολύ όμορφο και ιδιαίτερο ρολόι και το πράσινο χρώμα του εξαιρετικό. ( Και μεταξύ μας καθόλου δεσμευτικό . Αυτό είναι μύθος. Φοριέται με όλα τα χρώματα! )  ;D

Αποσυνδεδεμένος likatakas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2013, 01:56:55 μμ »
το εχω βρει 5600€ μεταχειρισμενο 5 μηνων

Αποσυνδεδεμένος ant2004

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 03:04:23 μμ »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω μια αγορά για τον εαυτό μου, και τα κριτήρια μου είναι τα εξής:
1) αντοχή και αξιοπιστία. Ύψιστης σπουδαιότητας για εμένα μιας και θα το φορώ 24/24 και αρκετές φορές σε περιβάλλον  με σκόνη, υγρασία
2) ομορφιά. Υποκειμενική βέβαια... ( Πέρα από το ίδιο το ρολόι, μου αρέσει που έχει in house μηχανή την 3135, αν δεν κάνω λάθος, και για την ιστορία που κουβαλά και το κάνει πιο όμορφο στα μάτια μου)
3) σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει η απήχηση του ονόματος της εταιρείας στους άλλους, το ιδανικό θα ήταν να μην μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει την αξία του ρολογιού, παρά μόνο αν ασχολείται με το αντικείμενο.

Σε μαγαζί εκτός Αθηνών, επειδή ζω στην επαρχία, είχα την ευκαιρία να το δω και να το δοκιμάσω από κοντά το sub επειδή πληρούσε τα δύο από τα 3 κριτήρια.
το βρήκα στα 7100 (submariner date, dial black)  αρχική τιμή, και 5500 μετρητοίς. το serial του έχει το γράμμα R (...R3212). Μπορούμε να ξέρουμε τι έτος και μήνα παραγωγής είναι; 
Και μερικές  ερωτήσεις ακόμη
επειδή μου αρέσει πολύ το  blancpain fifty fathoms, γνωρίζω ότι είναι ακριβότερο, αλλά πόσο μπορώ να το βρω σε τιμή μετρητοίς; Μπορεί να θεωρηθεί εφάμιλλο σε αξιοπιστία και αντοχή όπως το sub επειδή θα φοριέται 24/24; Τουλάχιστον στην κοινωνία και στο περιβάλλον που ζω το πολύ πολύ να το μπερδέψουν με το  mont blanc... ως όνομα.
Και τελικά  θα προτείνατε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 03:34:21 μμ »
Ως προς το ff η συγκριση δεν υπαρχει, ουτε απο πλευρας τιμης, αφου κοστιζει περιπου 12.000  ευρω, ουτε απο αποψη κυρους, αφου η blancpain ειναι μια απο τις πιο παλιες εταιριες υψηλης ορολογοποιιας. Οχι απλα ειναι εφαμιλλο με το ; Rolex αλλα κατα την αποψη μου πολυ ανωτερο και για πολλους το αρχετυπικο καταδυτικο. Δυστυχως ομως δεν αντιπροσωπευεται στην ελλαδα η blancpain...

Αποσυνδεδεμένος ant2004

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:11:04 πμ »
Ως προς το ff η συγκριση δεν υπαρχει, ουτε απο πλευρας τιμης, αφου κοστιζει περιπου 12.000  ευρω, ουτε απο αποψη κυρους, αφου η blancpain ειναι μια απο τις πιο παλιες εταιριες υψηλης ορολογοποιιας. Οχι απλα ειναι εφαμιλλο με το ; Rolex αλλα κατα την αποψη μου πολυ ανωτερο και για πολλους το αρχετυπικο καταδυτικο. Δυστυχως ομως δεν αντιπροσωπευεται στην ελλαδα η blancpain...
σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση!!
Οπότε στην τιμή του υποθέτω πως παραμένει μοναδική μου επιλογή, και πάλι ευχαριστώ! 

Αποσυνδεδεμένος ant2004

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:05:57 μμ »
Επανέρχομαι και πάλι,
διαβάζοντας αμέτρητα  posts (διάβασα  σχεδόν όλες τις 196 σελίδες κάτω από το θέμα Rolex).... και βγάζοντας κάποια συμπεράσματα, επειδή δεν μπορώ να νιώσω 100% σίγουρος για την επιλογή μου(εννοώ το sub), αποκλειστικά και μόνο λόγω του ονόματος και την απήχηση που έχει στους γύρω, δεν μπορώ να πω ότι θα νιώθω άνετα φορώντας το, δεν ξέρω βέβαια με το πέρασμα του χρόνου
μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 6500 το μέγιστο σε μετρητά; Τα κριτήρια παραμένουν ίδια : 1) Αντοχή και αξιοπιστία 2) Στο κριτήριο ομορφιά μου αρέσει η απλότητα και ιδιαίτερα να βλέπω την κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη.

Υποσημείωση
Μερικές στιγμές σκέφτομαι να περιμένω ένα χρόνο ακόμη για το blancpain ff !!! Δυστυχώς υπάρχουν λίγα ποστς για την αγαπημένη μου εταιρεία, και κανένα χορταστικό review στο forum!!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:08:37 μμ »
Αν πάντως πάρεις ff, το βαρεθείς γρήγορα και το πουλήσεις κοψωχρονιά, υπόσχομαι να το αγοράσω από σήμερα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ant2004

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:16:01 μμ »
Αν πάντως πάρεις ff, το βαρεθείς γρήγορα και το πουλήσεις κοψωχρονιά, υπόσχομαι να το αγοράσω από σήμερα  ;D
Δεν υπάρχει περίπτωση θα με θάψουν σαν τους Φαραώ μαζί με αυτό στον καρπό μου!!

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:56:21 μμ »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω μια αγορά για τον εαυτό μου, και τα κριτήρια μου είναι τα εξής:
1) αντοχή και αξιοπιστία. Ύψιστης σπουδαιότητας για εμένα μιας και θα το φορώ 24/24 και αρκετές φορές σε περιβάλλον  με σκόνη, υγρασία
2) ομορφιά. Υποκειμενική βέβαια... ( Πέρα από το ίδιο το ρολόι, μου αρέσει που έχει in house μηχανή την 3135, αν δεν κάνω λάθος, και για την ιστορία που κουβαλά και το κάνει πιο όμορφο στα μάτια μου)
3) σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει η απήχηση του ονόματος της εταιρείας στους άλλους, το ιδανικό θα ήταν να μην μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει την αξία του ρολογιού, παρά μόνο αν ασχολείται με το αντικείμενο.

Σε μαγαζί εκτός Αθηνών, επειδή ζω στην επαρχία, είχα την ευκαιρία να το δω και να το δοκιμάσω από κοντά το sub επειδή πληρούσε τα δύο από τα 3 κριτήρια.
το βρήκα στα 7100 (submariner date, dial black)  αρχική τιμή, και 5500 μετρητοίς. το serial του έχει το γράμμα R (...R3212). Μπορούμε να ξέρουμε τι έτος και μήνα παραγωγής είναι; 
Και μερικές  ερωτήσεις ακόμη
επειδή μου αρέσει πολύ το  blancpain fifty fathoms, γνωρίζω ότι είναι ακριβότερο, αλλά πόσο μπορώ να το βρω σε τιμή μετρητοίς; Μπορεί να θεωρηθεί εφάμιλλο σε αξιοπιστία και αντοχή όπως το sub επειδή θα φοριέται 24/24; Τουλάχιστον στην κοινωνία και στο περιβάλλον που ζω το πολύ πολύ να το μπερδέψουν με το  mont blanc... ως όνομα.
Και τελικά  θα προτείνατε κάτι άλλο;
καλησπερα και σε σενα,
καλο θα ηταν να ξεκινησεις απο χαμηλα,ενα sub ειναι οτι πρεπει,απολαυσετο,παρε την οποια χαρα εχει να σου δωσει[και πιστεψε με εχει πολλα να σου δωσει]και μετα πας για πιο ψηλα.Φυσικα και δεν θα πληρωσεις 5500 για ενα R σειρα,ειναι υπερβολικα πολλα,καλη αναζητηση
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: αγορά rolex
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:29:36 μμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση θα με θάψουν σαν τους Φαραώ μαζί με αυτό στον καρπό μου!!


Υπαρχει λυση και γι' αυτο...