Αποστολέας Θέμα: WINDING BOXES  (Αναγνώστηκε 41077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skous

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: WINDING BOXES
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 06:21:37 μμ »
Ξαναγράφω την απαντησή μου, διότι πρίν πήγα να την ποστάρω, το θέμα είχε μετακινηθεί και έφαγα πόρτα  ;D ;D

Λοιπόν

Καταλαβαίνω το george_ που τα έχει πάρει, καθώς και εγώ τα παίρνω σε ανάλογες περιπτώσεις σε άλλο forum που είμαι mod.

Λοιπόν. Το πρώτο link που έβαλες φυσικά και το είχα δεί, απλά δεν απαντάει στην ερώτηση μου για το που βρίσκουμε στην Αθήνα.

Το δεύτερο link δεν το είχα βρεί. Έβαζα στην αναζήτηση την λέξη winding και δεν μου το εμφανίζει πουθενά. Και εδώ καλά καλά το winding το βρήκα στην τύχη, πού να φανταστώ το winder!! Επίσης το thread εκείνο είναι στο "Ρολόγια χειρός και τσέπης" και άρα *πιστεύω* σε λίγο άσχετη περιοχή.

Επίσης το παρόν thread δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε. Ίσως να μην το είδα, ίσως όμως φταίει και η αναζήτηση. (Παρατήρησα το εξής: Εάν κάνω αναζήτηση από το textbox πάνω αριστερά, ψάχνει μόνο απο το επίπεδο που είμαι και κάτω. Έτσι κάνω την αναζήτηση και ήμουν στην κατηγορία "Παρελκόμενα" δεν μου το βγάζει)

Για να κλείσει το θέμα, κατανοώ απόλυτα για ποιό λόγο φωνάζεις φίλε george_ αλλά πιστεύω να κατανοείς και εσύ ότι έχω και εγώ μερικά ελαφρυντικά.

Φιλικά...

---
111s

tempora o mores

  • Επισκέπτης
Απ: WINDING BOXES
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 14, 2009, 07:44:36 μμ »
Παιδες Ελληνων ΚΑΙΡΟΣ να δειτε απο κοντα ΤΙ σημαινει Winder ή Rotor και ποια πρεπει να ειναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ του!!!

Μονο για τα Α Κ Ρ Ι Β Α και αγαπημενα σας εργαλεια.

www.scatoladeltempo.com

Φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος tasan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: WINDING BOXES
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 20, 2011, 10:37:31 μμ »
Καλησπέρα,

έχω ένα Vacheron overseas chronograph και θα με ενδιέφερε να αγοράσω ένα winder μίας έιτε δύο θέσεων το πολύ. Ρίχνοντας μια ματιά στο forum της Vacheron δε βρήκα κάποιο προτεινόμενο winder από την εταιρία για το συγκεκριμένο ρολόι. Σίγουρα πλεόν στα περισσότερα winder μπορείς και ρυθμίζεις τη φορά κίνησεως, τη συχνότητα κτλπ. Παρατήρησα όμως ότι δεν έχουν όλα την ίδια κλίση με την οποία στέκεται το εκάστοτε ρολόι. Και εκεί θέλω τη γνώμη σας! Επηρεάζει λοιπόν αυτή η κλίση το αν θα φορτιίζεται σωστά το ρολόι ή όχι?
Αν επίσης υπάρχει κάτοχος του ίδιου ρολογιού που χρησιμοποιεί κάποιο winder, θα βοηθούσε πάρα πολύ να δώσει κάποιες χρησιμές πληροφορίες για το εν λόγω θέμα.

Με βάση την έρευνα μου, 2 σοβαρές εταιριές που βγάζουν κουρδιστήρια σε υποφερτή τιμή (τουλάχιστον τα μονά) είναι η orbitta και η rapport.  Κάποια σύγκριση ανάμεσα τους? Ίσως κάποια άλλη επιλογή καλύτερη που μου διαφέυγει? Διαθέσιμα χρήματα για αγορά της μετρητοίς μέχρι 500 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Τασος.

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: WINDING BOXES
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:30:35 μμ »
Καλό είναι η κλίση να είναι τουλάχιστον 45 μοίρες ώστε να λειτουργεί με τη βαρύτητα το "βαρυδάκι" κουρδίσματος. Νομίζω πως όλες οι θέσεις των ρολογιών είναι με κάποια κλίση, διαφορετικά δεν κουρδίζονται αν είναι σε επίπεδη θέση. Εγώ εκτός από αυτή που παραθέτω σε προηγούμενη σελίδα, έχω και μία 4 θέσεων αγορασμένη από το e-men.gr Την έχω 3,5 χρόνια και λειτουγεί μια χαρά. Το κόστος της είναι κάτω από 300 ευρώ.