Αποστολέας Θέμα: OMEGA Speedmaster (Aπόψεις - Σχόλια)  (Αναγνώστηκε 5774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
OMEGA Speedmaster (Aπόψεις - Σχόλια)
« στις: Ιανουάριος 30, 2009, 09:08:41 πμ »
Να χωθώ και εγώ στο thread, παρόλο που δεν μου το επιτρέπουν οι γνώσεις μου και ο βαθμός ενασχόλησης μου με τα ρολόγια,  για να ρωτήσω κάτι.
Ήμουν 15 χρονών όταν κατάλαβα ότι το μόνο ρολόι που θέλω να αποκτήσω είναι το "speedmaster". Γιατί; Γιατί ο φίλος μου μου είπε ότι είναι το επίσημο ρολόι των αστροναυτών. Όταν πια μετά από 17 χρόνια ήρθε η ώρα να το πάρω, δεν πήρα το professional, γιατί ήθελα ημερομηνία, αυτόματο και κρύσταλλο από ζαφείρι. Πήρα όμως το day-date, που η Omega επίσης εντάσσει στην σειρά speedmaster και που αισθητικά το θυμίζει. Είχα λοιπόν το "σωστό όνομα" και την σωστή αισθητική στο χέρι μου. Μήπως λοιπόν η Ω εκμεταλλεύεται τον θρύλο "speedmaster";
Και το άλλο. Όλα αυτά τα χρόνια η Ω κυκλοφορεί το professional αισθητικά σχεδόν απαράλλακτο, αλλά με τόσες διαφορετικές μηχανές, που έχω χάσει το μέτρημα.
Τί σημαίνουν όλα αυτά και πώς αντιμετωπίζει η omega τον θρύλο που η ίδια δημιούργησε; Έχω την αίσθηση ότι συνεχίζει την κυκλοφορία του ίδιου ρολογιού εξωτερικά, γιατί ξέρει ότι έτσι το θέλει ο κόσμος και έτσι θα πουλήσει. Μπορεί να κάνει ένα σωρό αλλαγές εσωτερικά για να καλύψει και τους -συγκριτικά λίγους- αρρώστους, αλλά εξωτερικά κρατάει την ίδια εμφάνιση (και φυσικά το όνομα), για να "ψαρεύει" τύπους σαν εμένα.
Τελικά ίσως να είναι πολύ λεπτή η ισορροπία ανάμεσα στην εμφάνιση, το status, την ποιότητα και την παράδοση και λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να την επιτύχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 05:48:17 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:37:47 πμ »
Και το άλλο. Όλα αυτά τα χρόνια η Ω κυκλοφορεί το professional αισθητικά σχεδόν απαράλλακτο, αλλά με τόσες διαφορετικές μηχανές, που έχω χάσει το μέτρημα.

Η κασα του moonwatch απ οσο ξερω εχει φορεσει μονο τον cal.321 και τους εξελικτικα απογονους του,861 & 1861.
Μονο μια πολυ σπανια εκδοση περιορισμενων τεμαχιων ειχε φορεσει lemania 5100.
Εκτος κι αν εννοουμε τα υπολοιπα speedmaster,πχ mark κτλ


Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 11:26:08 πμ »
Και το άλλο. Όλα αυτά τα χρόνια η Ω κυκλοφορεί το professional αισθητικά σχεδόν απαράλλακτο, αλλά με τόσες διαφορετικές μηχανές, που έχω χάσει το μέτρημα.

Η κασα του moonwatch απ οσο ξερω εχει φορεσει μονο τον cal.321 και τους εξελικτικα απογονους του,861 & 1861.
Μονο μια πολυ σπανια εκδοση περιορισμενων τεμαχιων ειχε φορεσει lemania 5100.
Εκτος κι αν εννοουμε τα υπολοιπα speedmaster,πχ mark κτλ


+1000
To moonwatch speedmaster έχει φορέσει μόνο 321, 861, 1861 ...
ΚΑΤΩ τα ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ το Speedy!  ;D

ΥΓ
Φυσικά αστειεύομαι!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 11:31:05 πμ »
Μου είχε μείνει η εντύπωση ότι ήταν περισσότεροι, λάθος έκανα.
Όχι, αυτό που λες εννοώ (δεν μετράω τα mark), έχουν αλλάξει 3 (άντε 4) μηχανισμούς, αλλά κράτησαν το υπόλοιπο ρολόι ίδιο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να παρουσιάσουν άλλο ρολόι, αλλά προτιμούν να κρατήσουν τα εξωτερικά  ίδια, αλλά να κάνουν και όποιες εσωτερικές βελτιώσεις θεωρούν απαραίτητες. Έτσι κρατούν τους πάντες ικανοποιημένους!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:09:38 μμ »
Βλέπω οτι μόλις το θέμα ήρθε στο Speedmaster, μας τιμήσατε με την παρουσία σας Nanagno. Να περιμένω τοποθέτηση επί των μηχανισμών τού (γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε) αγαπημένου σας Speedy, ή δεν σας αρέσει να σχολιάζετε τα "θρησκευτικά σύμβολα";

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:11:30 μμ »
Βλέπω οτι μόλις το θέμα ήρθε στο Speedmaster, μας τιμήσατε με την παρουσία σας Nanagno. Να περιμένω τοποθέτηση επί των μηχανισμών τού (γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε) αγαπημένου σας Speedy, ή δεν σας αρέσει να σχολιάζετε τα "θρησκευτικά σύμβολα";

Φιλικά

Κ.Σ.

 :smt023
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:15:02 μμ »
Ό,τι έγραψα παραπάνω τα έγραψα ως άνθρωπος που πράγματι δεν ασχολείται με τον χώρο και δεν έχει την φοβερή διάθεση να εμβαθύνει πάρα πολύ. Κοιτάω να κινούμαι στα topics που ασχολούνται με τις πιο ταπεινές μάρκες, γιατί εκεί ανήκω, δεν το βλέπω πολύ πιθανό να αποκτήσω κάτι πραγματικά ακριβό - για εμένα το "πραγματικά ακριβό" σημαίνει 4,5 χιλιάδες. Και αν το κάνω ποτέ, θα είναι σε μάρκες που ακολουθεί ο μέσος όρος.
Για αυτό και τα έγραψα έτσι, γιατί θεωρώ ότι εκφράζω τον λίιιγο πάνω από τον μέσο όρο αγοραστή, που θέλει να πάρει κάτι που να συνδυάζει το γούστο του με την ποιότητα, την τιμή, την ιστορία και το γενικότερο -καλώς εννοούμενο-status του ρολογιού. Που το ψάχνει λίγο περισσότερο. Συμφωνώ και εγώ πως μερικές φορές πρέπει να τα βλέπουμε τα πράγματα από μία απόσταση και αυτό προσπάθησα να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:27:36 μμ »
Βλέπω οτι μόλις το θέμα ήρθε στο Speedmaster, μας τιμήσατε με την παρουσία σας Nanagno. Να περιμένω τοποθέτηση επί των μηχανισμών τού (γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε) αγαπημένου σας Speedy, ή δεν σας αρέσει να σχολιάζετε τα "θρησκευτικά σύμβολα";

Φιλικά

Κ.Σ.
:smt023


Η παρουσία μου είναι συνεχής, άλλο εάν δεν την βλέπετε, όσο για το speedy δεν υπάρχουν και πολλά να πω πλέον...η αγάπη μου για αυτό το μοντέλο είναι γνωστή στο φόρουμ. Θα αρκεστώ σε ακόμα μία φωτό μου...



και σε αυτό που αναφέρθηκε ο Eisenberg "Μονό μια ΠΟΛΥ σπάνια εκδοσή περιορισμένων τεμαχίων είχε φορέσει lemania 5100."

aka THE GRAIL...

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:47:27 μμ »
Λοιπόν, νά κάποιες απορίες μου. Οι απορίες είναι πραγματικές, δεν θέλω απλά να ανάψω φυτίλια, συμπαθάτε με!
Γιατί είναι τόσο σημαντικό το grail; Εμφανισιακά μοιάζει διασταύρωση ανάμεσα στο "ταπεινό" speedmaster date και το pro, όμορφο άλλα όχι κάτι το τελείως ξεχωριστό και πρωτότυπο.
Επειδή βγήκε σε λίγα κομμάτια; Επειδή η μηχανή του είναι ιδιαίτερη;
Οι παράγοντες που καθιστούν ένα αντικείμενο ποθητό από κάποιον είναι τόσοι πολλοί, όσοι και οι άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:23:10 μμ »
Λοιπόν, νά κάποιες απορίες μου. Οι απορίες είναι πραγματικές, δεν θέλω απλά να ανάψω φυτίλια, συμπαθάτε με!
Γιατί είναι τόσο σημαντικό το grail;


Προκειται για το απολυτο grail της Ω.Ακομη και το markV δεν το πλησιαζει καν σαν αντικειμενο ποθου αναμεσα σε συλλεκτες.Παραχθηκε μονο για μια χρονια,το 1987 και για ενα μικρο αριθμο ρολογιων(1.000-2.000τμχ,ο Chuck Maddox γραφει οτι μπορει και κατω απο 1.000).
Ηταν η πρωτη φορα που η Ω προσφερε ενα αυτοματο fullsize speedy με ενδειξη day/date χωρις να θυσιαστει η ευκρινεια των ενδειξεων(λογω της διαταξης των δεικτων της cal.1045),ζητουμενο κλειδι για ενα speedmaster ;)
Επισης ειχε το καλυτερο μπρασελε απο τα speedmaster της εποχης,το 1450.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:33:42 μμ »


Προκειται για το απολυτο grail της Ω.Ακομη και το markV δεν το πλησιαζει καν σαν αντικειμενο ποθου αναμεσα σε συλλεκτες.Παραχθηκε μονο για μια χρονια,το 1987 και για ενα μικρο αριθμο ρολογιων(1.000-2.000τμχ,ο Chuck Maddox γραφει οτι μπορει και κατω απο 1.000).
Ηταν η πρωτη φορα που η Ω προσφερε ενα αυτοματο fullsize speedy με ενδειξη day/date χωρις να θυσιαστει η ευκρινεια των ενδειξεων(λογω της διαταξης των δεικτων της cal.1045),ζητουμενο κλειδι για ενα speedmaster ;)
Επισης ειχε το καλυτερο μπρασελε απο τα speedmaster της εποχης,το 1450.

Προκειται για το απολυτο grail της Ω.Ακομη και το markV δεν το πλησιαζει καν σαν αντικειμενο ποθου αναμεσα σε συλλεκτες

το απολυτο δεν ειναι..το μαρκ iv δεν ηταν ποτε grail!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:41:20 μμ »
το απολυτο δεν ειναι..το μαρκ iv δεν ηταν ποτε grail!

Δεν εγραψα markIV αλλα markV.Το μοντελο με την παραξενη κασα και την 1045 που βγηκε λιγα κομματια το 1984.
Υπαρχει george καποιο πιο ποθητο speedmaster;Μπορει,εγω αυτο ξερω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:50:11 μμ »
pre moon ck 2914 38-40 k
....145.022 soyuz > 10 k
.
.
.
.
πολλα αλλα ναι
 

το grail ειναι καπου στα 3,7-4 κ
ref 3760822
το ονομασαν ετσι επειδη βγηκε σε πολυ λιγα κομματια αλλα και λογω της ιδιαιτεροτητας του ,οπως ηδη ανεφερες

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 04:56:49 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 04:59:43 μμ »
pre moon ck 2914 38-40 k
....145.022 soyuz > 10 k
.
.
.
.
πολλα αλλα ναι
 

το grail ειναι καπου στα 3,7-4 κ
ref 3760822



ναι αυτό είναι το Grail (ref 3760822 )

το CK 2915 (και όχι το 2914 το οποίο ΔΕΝ είναι speedmaster αλλά Railmaster) είναι το πρώτο speedy το οποίο δεν είναι το moonwatch!

A CK2915-2 from Lot 200 in the Omegamania 2007 Auction. This
Speedmaster sold for $87,836.96 including the buyer’s auction
premium.

Chuck said:

The majority of Speedmasters
NASA acquired were 105.012s,
but a number of 105.003s (like Ed
White’s) and—later—145.012s
were obtained.

Βάζω και μία φωτό από το CK2914 για τον george_

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 05:07:38 μμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:04:38 μμ »
ναι αυτό είναι το Grail (ref 3760822 )

το CK 2915 (και όχι το 2914 το οποίο ΔΕΝ είναι speedmaster αλλά Railmaster) είναι το πρώτο speedy το οποίο δεν είναι το moonwatch!

A CK2915-2 from Lot 200 in the Omegamania 2007 Auction. This
Speedmaster sold for $87,836.96 including the buyer’s auction
premium.

Chuck said:

The majority of Speedmasters
NASA acquired were 105.012s,
but a number of 105.003s (like Ed
White’s) and—later—145.012s
were obtained.

Βάζω και μία φωτό από το CK2914 για τον george_




εαν δεις λεω ακριβως

pre moon ck 2914 38-40 k

και καποιο αλλο moon παρακατω ,για ποιο λογο?μιλαμε για την σπανιοτητα των speedmaster!ουτε το ref 3760822 (grail ) ειναι moonwatch! αλλα speedmaster ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 05:12:13 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:06:31 μμ »
Απ οσο ξερω το grail χτυπαει πανω απο 10.000 ευρω,ΑΝ βρεθει καποιο.

...I know at least a half a dozen collectors who now own the Grail who can tell similar tales of the hunt, the near miss(es), the disappointment, the despair and the final joy of getting one. Hence, "the Grail"!

As for the 376.0822 (Grail) itself...

It is considered one of the rarest of the c.1045 Speedmasters (only the Mark V comes close to the Grail's rarity).




director

  • Επισκέπτης
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:08:16 μμ »
σαφως ασχετος απο ρολογια,αλλα με αρκετη εμπειρια σε πωλησεις και τα 4 P του mrktng,θα ηθελα να σχολιασω τα περι speed,κατα την εμπειρια μου λοιπον πολυ δυσκολα θ απεσυρα απο την αγορα προιον μου που αποσβεσθησης της ερευνας του εχει ενα σταθερο τιραζ κι αποφερει κερδη,κι επιπλεον αποτελει δυνατο brand,θα ανεφερα ως παραδειγμα την ασπιρινη της Bayer που μονο κουτι αλλαζει τα τελευταια 100+ χρονια.
Επισης θα πρεπει να δωθει εμφαση στην αναλλοιωτη αισθητικη που συγκινει  ακομη το καταναλωτικο κοινο μ αποτελεσμα ν αποτελει επιθυμια αγορας,κακα τα ψεμματα καποια πραγματα μπορουν και γινονται διαχρονικα,οπως ενα καλοραμμενο γκρι σκουρο κοστουμι,ποιος απο εμας δεν εχει ενα τετοιο στην ντουλαπα του,ασχετα αν η συγχρονη μοδα μας κανει και φοραμε οτιδηποτε του συρμου,ελληνιστι trendy.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:09:25 μμ »
θα διαφωνησω μαζι σου,συγνωμη αλλα υπαρχουν και καποιες τιμες αναφορας ;) nanagno δεν θα βαλω αλλες αποδειξεις εαν μου ζητηθει!εχω γεμισει χαρτουρα!ουτε λογιστης να ειμουν! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:12:14 μμ »
Το topic αυτό μάλλον είναι καταραμένο. Το βλέπω πάλι να αλλάζει όνομα...

Κ.Σ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 05:19:45 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:13:19 μμ »
εαν δεις λεω ακριβως

pre moon ck 2914 38-40 k

και καποιο αλλο moon παρακατω ,για ποιο λογο?μιλαμε για την σπανιοτητα των speedmaster!ουτε το ref 3760822 (grail ) ειναι moonwatch! αλλα speedmaster ;)

Μόνο που το CK2914 δεν είναι speedmaster ;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.