Αποστολέας Θέμα: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay  (Αναγνώστηκε 3470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolee

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 04:49:51 μμ »
Γεια χαρα σε ολους... βλεπω κατι ωραια ρωσικα ρολογακια τον τελευταιο καιρο στο ebay και ψηνομαι να παρω καποιο.. το ερωτημα μου τωρα ειναι, αν το παρω απο ρωσσια (εκτος ΕΕ δλδ) σταματανε τελωνειο? και αν ναι, ποσο περιπου παει η εκτελωνιση? και κατι αλλο, επειδη βρισκω αρκετα τα οποια μπορει να εχουν πχ γρατζουνιες στο κρυσταλλο ή ξεβαματα στην κασα κτλ, αυτα επισκευαζονται? και περιπου τι κοστος μπορει να εχει? ευχαριστω παιδια και ελπιζω να μην με παρεξηγησετε αν καποια ερωτηματα μου ειναι "παιδαριωδη".....!

υγ: το ιδιο αν παρω κατι απο Ινδια κτλ (σχετικα με τελωνεια κτλ)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:02:06 μμ »
Απαντήσεις στα θέματα τελωνείου κλπ θα βρεις στο Μέρος 4 του οδηγού "Αγορές από το εξωτερικό" που έχω ανεβάσει πρόσφατα.
Αλλά αξίζει να το διαβάσεις από την αρχή.

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,16012.msg185571.html#msg185571
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος tolee

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:14:49 μμ »
πολυ ενδιαφερον, εριξα μια ματια και το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι αν δεν αναγραφεται το περιεχομενο ή η αξια του, για ενα ρολοι που λογικα θα ειναι μικρη συσκευασια, μαλλον δεν θα σταματησει.... βασικα απο ebay εχω κανει αρκετες αγορες απο πολλες χωρες, και την μονη φορα που την πατησα ηταν οταν πηρα ενα κινητο απο αμερικη αξιας γυρω στα 100 ευρω το οποιο σταματησε τελεωνειο και με ψιλοεγδυσαν... τπτ αλλο δεν εχει σταματησει τελωνειο... αλλα επισης εχω ακουσει οτι στα δεματα απο ελβετια πχ ειναι υποψιασμενοι και τα σταματανε.... ρωταω λοιπον αν καποιος εχει εμπειρια με αγορα απο τετοιες χωρες (ρωσσια, ουκρανια, ινδια)....

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 05:41:42 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής,δεν έκατσα να διαβάσω τα post του φίλου makfil γιατί είναι μεγάλα και βαριέμαι.
Αυτό που μπορώ να σου πω απο τη δική μου εμπειρία είναι ότι αν επιλέξεις "registered mail" ή "EMS" (που ουσιαστικά είναι η υπηρεσία "πόρτα-πόρτα" των ΕΛ.ΤΑ.), δε θα αντιμετωπίσεις καμία δυσκολία απ' όποια χώρα κι αν προέρχονται.
Έχω αγοράσει πολλές φορές,όχι μια και δυο,προϊόντα απο Χόνγκ-Κονγκ,Ιαπωνία,Αμερική,Σιγκαπούρη και άλλες χώρες εκτός Ε.Ε, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.Δε νομίζω πια ότι είμαι τόσο τυχερός.
Ακόμα και το περιεχόμενο της συσκευασίας να αναγράφεται,πολύ δύσκολα θα το σταματήσουν.
Τελευταία μου αγορά ήταν απο το "dutyfreeisland" που έχει έδρα σε Χόνγκ-Κόνγκ και Σιγκαπούρη.
Το δέμα ήρθε με απλό ταχυδρομείο αναγράφοντας αναλυτικά το περιεχόμενο της συσκευασίας,χωρίς την παραμικρή επιβάρυνση.

Αποσυνδεδεμένος tolee

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:14:21 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής,δεν έκατσα να διαβάσω τα post του φίλου makfil γιατί είναι μεγάλα και βαριέμαι.
Αυτό που μπορώ να σου πω απο τη δική μου εμπειρία είναι ότι αν επιλέξεις "registered mail" ή "EMS" (που ουσιαστικά είναι η υπηρεσία "πόρτα-πόρτα" των ΕΛ.ΤΑ.), δε θα αντιμετωπίσεις καμία δυσκολία απ' όποια χώρα κι αν προέρχονται.
Έχω αγοράσει πολλές φορές,όχι μια και δυο,προϊόντα απο Χόνγκ-Κονγκ,Ιαπωνία,Αμερική,Σιγκαπούρη και άλλες χώρες εκτός Ε.Ε, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.Δε νομίζω πια ότι είμαι τόσο τυχερός.
Ακόμα και το περιεχόμενο της συσκευασίας να αναγράφεται,πολύ δύσκολα θα το σταματήσουν.
Τελευταία μου αγορά ήταν απο το "dutyfreeisland" που έχει έδρα σε Χόνγκ-Κόνγκ και Σιγκαπούρη.
Το δέμα ήρθε με απλό ταχυδρομείο αναγράφοντας αναλυτικά το περιεχόμενο της συσκευασίας,χωρίς την παραμικρή επιβάρυνση.

ευχαριστω για την απαντηση... βασικα οπως προανεφερα, ειμαι χρονια χρηστης του ebay κι εχω αγορασει απειρα πραγματακια απο honk kong, κινα κτλ και ποτε δεν σταματησε τελωνειο... αυτο που θελω να μαθω ειναι αν ισχυει κατι αλλο οσον αφορα τα ρολογια... εσυ εχεις αγορασει ρολοι απο καποια απο αυτες τις χωρες?

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:36:22 μμ »
Μα για ρολόγια σου μιλάω κι εγώ.Απ' όλες αυτές τις χώρες που ανέφερα,ρολόγια έχω αγοράσει.
Απο τις συγκεκριμένες που ρωτάς όμως,δεν έχω αγοράσει.

Αποσυνδεδεμένος tolee

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικα ρολογια (και οχι μονο) και αγορα απο ebay
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 06:56:18 μμ »
Μα για ρολόγια σου μιλάω κι εγώ.Απ' όλες αυτές τις χώρες που ανέφερα,ρολόγια έχω αγοράσει.
Απο τις συγκεκριμένες που ρωτάς όμως,δεν έχω αγοράσει.
α, σορρυ δεν το καταλαβα...  ;D  οποτε μαλλον δεν θα εχω προβλημα (τουλαχιστον ετσι ελπιζω....)
αλλα καλο θα ηταν αν το δει καποιος φιλος που εχει παρει απο αυτες τις χωρες να μας απαντησει.... γιατι οπως και να το κανουμε, για να αγορασεις σοβιετικο ρολοι δε νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη επιλογη απο το να το παρεις απο την χωρα κατασκευης  ;)