Αποστολέας Θέμα: Victorinox swiss army και swiss military  (Αναγνώστηκε 21549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Victorinox swiss army και swiss military
« στις: Ιανουάριος 14, 2008, 10:26:20 μμ »
δεν έχω καταλάβει ποιά η διαφορά μεταξύ των ρολογιών
Victorinox Swiss Army και των Swiss Military

Πρόκειται για διαφορετικούς κατασκευαστές ή είναι ο ίδιος με δύο διαφορετικές μάρκες.

Σε μερικά sites στα Swiss Military αναφέρεται δίπλα και Wenger.....

Μπορεί να διαφωτίσει κάποιος σχετικά?

Τέλος ποια η γνώμη σας γι αυτές τις μάρκες...εγώ πάντως τη victorinox την ξέρω μόνο απ τα σουγιαδάκια....

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 07:55:56 πμ »
...Και για να τα περιπλέξω ακόμα περισσότερο, η Victorinox έχει εξαγοράσει την Wenger...  #-o Πιστεύω ότι έχουν απλά κρατήσει δύο ονόματα αλλά ουσιαστικά είναι πλέον μία εταιρία.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 12:09:49 μμ »
πάντως αν εκτίμησα σωστά αυτές οι μάρκες "δουλεύουν" περισσότερο αμερική παρά ευρώπη...

έχει κανείς εμπειρία? είναι καλά ρολόγια ...πχ αν τα συγκρίνει κανείς με τα αντίστοιχα seiko?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 12:55:43 μμ »
Για να τα μπερδέψουμε λίγο ακόμα...

Η Victorinox (site)που  είναι η μόνη εταιρεία που έχει το δικαίωμα χρήσης του ονόματος Swiss Army σε ρολόγια. Όμως η εξαγορασμένη Wenger (site), όπως είπε ο TZAG, στα ρολόγια της γράφει μόνο το όνομα της.

Τα όνομα Swiss Military το χρησιμοποιούν δύο (τόσες ξέρω, μπορεί να είναι και παραπάνω) εταιρείες. Η μία είναι η Swiss Military-Hanowa (site), η άλλη είναι η CX Swiss Military Watch (site). Το παράξενο είναι πως και οι δύο εταιρείες βγήκαν ταυτόχρονα στην αγορά το 1963.

Κακά λόγια δεν έχω ακούσει για καμία από τις τέσσερις. Τα καλύτερα πάντως για Victorinox και CX Swiss Military Watch. Το Swiss Army/Military πουλάει πάρα πολύ, γι' αυτό γίνεται χαμός από μαϊμούδες.

Μόνο στις ΗΠΑ ένα στα τρία ρολόγια που πωλούνται είναι της Victorinox!!!  :rolleyes:

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2008, 04:32:05 μμ »
το νέο μου απόκτημα!

Αυτόματο Καταδυτικό swiss military by Hanowa
44mm χωρίς κορώνα
μηχανισμός CS/CL-888 (claro 888) -21'600 A/h
20 atm

μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και παρόλους τους ενδοιασμούς μου για το μέγεθός του 44mm (ελπίζω να μη δείχνει άσχημα...) δε μπόρεσα να αντισταθώ και το χτύπησα...το περιμένω από βδομάδα.
 
Τιμή 207 € μαζί με μεταφορικά από ebay.
 
Ο μηχανισμός υποτίθεται ελβετικός αλλά δεν βρήκα πολλά στοιχεία. Έχει κανείς στοιχεία?

Πως σας φαίνεται η αγορά?

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2008, 04:45:12 μμ »
Ωραίο, πολύ ωραίο ...!!!
Και 44mm, και 20 ΑΤΜ, και  207 € = κορυφαίο ...  :up:
Μηχανικά δεν ξέρω αλλά αν είναι ΕΤΑ ακόμη καλύτερα,
βέβαια ΕΤΑ με 21.600 V/H ?  :-k

Καλορίζικο φίλε anastasios101, και όταν το παραλάβεις θέλουμε φωτογραφίες !  ;D
Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2008, 05:52:59 μμ »
Καλορίζικο,και καλοφόρετο!
Τίμια αγορα φαίνεται γι αυτα τα λεφτά... :up:
Όσο για τα 44mm που λες δε νομίζω να είναι μέγεθος που μπορεί να σε προβληματίσει πλέον στην εποχή μας και εκεί που έχουν φτάσει τα μεγέθη των ρολογιών,όσο μικρός και να είναι ο καρπός σου...Νομίζω πλέον οτι δεν παίζει ρόλο αυτο...  8)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2008, 06:05:51 μμ »
Καλοφορετο,τελειο για καλοκαιρακι και πολυ καλη τιμη...

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2008, 06:14:04 μμ »
ευχαριστώ παιδιά!

ο μηχανισμός δεν είναι eta αλλά ένας που λέγεται claro 888 . από το λίγο που έψαξα  είναι ελβετικός αλλά όχι ευρέως διαδεδομένος...δε έψαξα λοιπές λεπτομέριες....

φωτό θα βάλω ....αλλά πρέπει να διαβάσω πρώτα τις οδηγίες στο φόρουμ πως να βγαίνουν καλές γιατί για το citizen που πήρα όταν έβγαλα κάποιες για να ποστάρω ήταν πολύ θαμπές και δεν τις έβαλα καν

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2008, 06:25:39 μμ »
ευχαριστώ παιδιά!

ο μηχανισμός δεν είναι eta αλλά ένας που λέγεται claro 888 . από το λίγο που έψαξα  είναι ελβετικός αλλά όχι ευρέως διαδεδομένος...δε έψαξα λοιπές λεπτομέριες....

φωτό θα βάλω ....αλλά πρέπει να διαβάσω πρώτα τις οδηγίες στο φόρουμ πως να βγαίνουν καλές γιατί για το citizen που πήρα όταν έβγαλα κάποιες για να ποστάρω ήταν πολύ θαμπές και δεν τις έβαλα καν

claro swiss...και γιατι δεν λενε και μας ποιος ειναι?τα κρατικα μυστικα κρυβουναι?και το χαριζουν σε τετοια τιμη!
τιποτα δε χαριζεται και ειδκια απο τους ελβετους. αν ειχαν δκη τους μηχανη θα πουλαγαν και σε αλλους σε τεοιες τιμες και δεν θα χαμε το μονοπωλιο ετα ,ασε δε που ακομα και εαν ισχυει δε ξερουμε την αξιοπιστια της
.


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2008, 06:34:21 μμ »
φωτό θα βάλω ....αλλά πρέπει να διαβάσω πρώτα τις οδηγίες στο φόρουμ πως να βγαίνουν καλές γιατί για το citizen που πήρα όταν έβγαλα κάποιες για να ποστάρω ήταν πολύ θαμπές και δεν τις έβαλα καν

Το διάβασμα δεν έβλαψε κανέναν.
Εγώ θα σου 'λεγα όμως ότι, καταρχήν, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ενεργοποιήσεις
1. τη λειτουργία macro (το κουμπί με την "τουλίπα" ή την ένδειξη MF στη φωτομηχανή σου)
2. τη φαντασία σου  8)

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:12:05 μμ »
οκ nin...θα το δοκιμάσω....γιατί να σου πω απογοητεύτηκα...παρότι 10mp μηχανή δε μπόρεσα να βγάλω μία φωτό της προκοπής.....δεν ασχολούμε ιδιαίτερα και με το "άθλημα"

george βρήκες κάτι σχετικά με το μηχανισμό?

δεν είναι ελβετικός τελικά? λες να βγει μάπα το πεπόνι...?

εγώ πάντως σίγουρα θα σας γράψω εντυπώσεις από την ακρίβεια και την αξιοπιστία όταν έρθει με το καλό.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:26:25 μμ »
οκ nin...θα το δοκιμάσω....γιατί να σου πω απογοητεύτηκα...παρότι 10mp μηχανή δε μπόρεσα να βγάλω μία φωτό της προκοπής.....δεν ασχολούμε ιδιαίτερα και με το "άθλημα"

george βρήκες κάτι σχετικά με το μηχανισμό?

δεν είναι ελβετικός τελικά? λες να βγει μάπα το πεπόνι...?

εγώ πάντως σίγουρα θα σας γράψω εντυπώσεις από την ακρίβεια και την αξιοπιστία όταν έρθει με το καλό.

οχι δε το ψαξα,εαν θες κοιτα το

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:36:43 μμ »
οκ nin...θα το δοκιμάσω....γιατί να σου πω απογοητεύτηκα...παρότι 10mp μηχανή δε μπόρεσα να βγάλω μία φωτό της προκοπής.....δεν ασχολούμε ιδιαίτερα και με το "άθλημα"

Για μη βγαίνουμε  :offtopic, δες εδώ:
MyWatch.gr > Ελεύθερες συζητήσεις - Gallery > MyWatch - Gallery > Οδηγίες σωστής απεικόνισης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:40:19 μμ »
bravo nin!

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 15, 2008, 12:52:18 πμ »
http://www.hanowa.ch/pages/Automatic/Sealander%20Automatic/SealanderAutomatic.pdf

The Claro-Semag CL 888 or EL-18 for US is a self-winding mechanical movement with 18 jewels, a balance wheel which vibrates at a speed of 21,600 BPH, and a power reserve of 36 hours when fully wound. The movement does have some nice features, such as a quick set date, and when the crown is fully extended, and it can be hand wound.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:15:26 πμ »
λοιπον εριξα μια ματια :-k και τα "vintage" μοντελα ειχαν απλα ετα,τιποτα το ιδιαιτερο απο αξια ειτε μηχανικα ειτε σαν μαρκα.αυτο που αναφερει ο tzag παραπεμπουν η προς ασια μηχανες η αν λαβουμε το "Swiss"... σε καποια μηχανη απο στοκ,ελβετικη,σιγουρα παλια αν κρινεις απο τα spec. ...καλυτερα να χε αν ηταν ελβετικη μια ετα.

για ψαξε το φορουμ που εχω βαλει λινκ με μαρκες και μηχανες τους,δε θυμαμαι ακριβως το που αλλα ριξε μια ματια


P.S  μια ερωτηση ,εχει Hacking seconds?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2008, 01:34:40 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2008, 09:36:17 πμ »
το νέο μου απόκτημα!

Αυτόματο Καταδυτικό swiss military by Hanowa
44mm χωρίς κορώνα
μηχανισμός CS/CL-888 (claro 888) -21'600 A/h
20 atm

μου άρεσε πολύ εμφανισιακά και παρόλους τους ενδοιασμούς μου για το μέγεθός του 44mm (ελπίζω να μη δείχνει άσχημα...) δε μπόρεσα να αντισταθώ και το χτύπησα...το περιμένω από βδομάδα.
 
Τιμή 207 € μαζί με μεταφορικά από ebay.
 
Ο μηχανισμός υποτίθεται ελβετικός αλλά δεν βρήκα πολλά στοιχεία. Έχει κανείς στοιχεία?

Πως σας φαίνεται η αγορά?


Άρε να βλέπω τα πορτοκαλί. Συγχαρητήρια!
Πόσο χάλια μπορεί να είναι μια αγορά 207 Ευρώ; Νομίζω πως μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 05, 2008, 06:02:29 μμ »
σήμερα μόλις παρέλαβα το swiss military! άργησε αρκετά αλλά πραγματικά χαλάλι του!

Παρακάτω έβαλα 2-3 φωτό τις καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω....οι οποίες το αδικούν πολύ..δε ξέρω γιατί δεν είναι τόσο διαυγείς όσο άλλων παιδιών...

Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές! Ακόμα και το κουτί του είναι ξύλινο λουστραρισμένο..βλ.φωτό.

Από τη πρώτη ματιά δείχνει στιβαρή και καλή κατασκευή καθώς έχει και σχετικά αισθητό βάρος.

Το ρολόι έχει καντράν με ένα πολύ ωραίο κιτρινοπορτοκαλί χρώμα, και η κάσα του είναι έντονα γυαλισμένο ατσάλι που σε συνδυασμό με τη μαύρη περιστρεφόμενη στεφάνη τουλάχιστον σε εμένα  αρέσει πολύ.
Βιδωτή κορώνα, από κάτω γυαλί με διαφανή το μηχανισμό.
Επίσης στο σκοτάδι φωσφορίζει πολύ έντονα!
Επίσης τρομερό το καουτσούκ που έχει. Πολύ καλής ποιότητας και αίσθησης στο χέρι! Καμία μα καμία σχέση και σαφώς ανώτερο από το καουτσούκ του citizen nighthawk που πήρα πρόσφατα.

Επίσης τελικά το μέγεθος παρότι 44χιλ χωρίς κορώνα δε με προβλημάτισε καθώς ο σχεδιασμός είναι τέτοιος που το ρολόι δείχνει απλά μεγάλο όσο χρειάζεται για να πέφτει το μάτι αλλά όχι "γκουμούτσα" όπως πχ άλλα 44αρια που έχω δοκιμάσει στον καρπό μου.

Τώρα μηχανικά δεν μπορώ να κρίνω...ούτε από πλευράς ακρίβειας του μηχανισμού καθότι το φοράω μόλις λίγες ώρες.

Αν δε με απογοητεύσει εκεί θα μπορώ να πω ότι είμαι υπέρευχαριστημένος από την αγορά.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Victorinox swiss army και swiss military
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 05, 2008, 07:07:27 μμ »
δεν είμαι λάτρης των έντονων χρωμάτων,προτιμώ περισσότερο τα κλασσικά "πολυφορεμένα" μαύρα dial,όμως αυτό μου αρέσει σχετικά και το λουρί του περισσότερο! :D :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.