Αποστολέας Θέμα: Ώρα για φωτ.μηχανή.  (Αναγνώστηκε 5161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ώρα για φωτ.μηχανή.
« στις: Οκτώβριος 10, 2009, 05:25:12 μμ »
Η πιστή μου Powershot A620 αρχίζει να με εγκαταλείπει μετά από 4 χρόνια. Πέρα από το μέτριο φινίρισμά και ποιότητά της, αυτό που ουσιαστικά ψάχνω να βρω από τον αντικαταστάτη της είναι καλύτερη νυχτερινή λήψη και λιγότερο κόκκο σε μέτριες συνθήκες φωτισμού. Οποιαδήποτε DSLR απορρίπτεται λόγω όγκου και δυνατοτήτων που δεν σκοπεύω να αξιοποιήσω. Ψάχνω λοιπόν για:
-Φουλ χειροκίνητες ρυθμίσεις (εννοείται)
-Φωτεινό φακό , χαμηλά επίπεδα κόκκου ή καλές λήψεις σε μέτριο φωτισμό, όπως θέλετε πείτε το.
-Καλή ποιότητα κατασκευής
-Περιστρεφόμενη οθόνη (σπουδαίο προτέρημα της Α620)
-Συμμαζεμένο μέγεθος
Καμμιά ιδέα; Για να πω την αλήθεια, κάποια έχω στο νου μου, αλλά θέλω να δω αν η υποψήφια έχει και άλλους οπαδούς!

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 06:00:44 μμ »
γιατι δεν ψαχνεις κατι σε αναλογικη φωτογραφία, ειναι κατι που δεν θα σε εγκαταλήψει ποτε. φευγεις απο το κομματι του αυτοματισμου και δίνει σε καθε φωτογραφια που τραβάς τον προσωπικό σου χαρακτήρα.

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 06:03:36 μμ »
επειδη οι γνώσεις μου ειναι πολύ λιγες για την φωτογραφία αν και ειναι ενα θεμα που μου αρεσει. για δοκίμασε να μπεις στο παρακάτω forum. http://www.dpgr.gr/

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 06:50:56 μμ »
Αναλογική δυστυχώς έχω. Και λέω δυστυχώς, γιατί έδωσα έναν σκασμό λεφτά πριν πολύ καιρό και τελικά δεν την δούλεψα όσο έπρεπε. ΟΚ, υπάρχει, ξέρω να την δουλεύω, αλλά ποιός φωτογραφίζει, να πάει για εμφάνιση, να έχει την αγωνία του αποτελέσματος... Και πώς θα ανεβάζω τις τυπωμένες φωτογραφίες στο forum;;;
Άλλωστε για αυτό ζητάω φουλ χειροκίνητες ρυθμίσεις, για να μπορώ να ελέγξω το αποτέλεσμα.
Το ξέρω το dpgr, αλλά προτίμησα να ρωτήσω εδώ, μήπως και βρω πιό mainstream απόψεις.

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 06:59:00 μμ »
υπάρχουν scanner φιλμ (αν δεν θες να πηγαινεις στο φωτογραφίο για εμφάνιση). που σημαινει οτι παιρνεις το φιλμακι που τραβηξες τη φωτογραφιες σου το σκανναρεις και τις φωτογραφιες σου τις εχεις ψηφιακα. Είτε ασπρομαυρο είτε εγχρωμο. Μετά αν τις θες και εκτυπώμένες υπάρχουν πολοί καλοι εκτυπωτές φωτογραφιών στο εμποριο. Στο φορουμ που σου ειπα υπαρχει θέμα σχετικο με τετοια scanner. ρίξε μια ματια στο ακόλουθο link. είναι κρίμα να εχεις μια καλή αναλογική και να την αφήνεις αδούλευτη

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=9548.0

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 07:35:49 μμ »
επειδή ξέρεις ακριβώς τι θέλεις, και αν δεν σου είναι απαραίτητη η περιστρεφόμενη οθόνη... με τυφλά μάτια panasonic lx3

θα ενθουσιαστείς!

σε ευρυγώνια και κανονικά πλάνα, υπό συνθήκες χαμηλού φωτισμού, χτυπάει στα ίσα ημι-επαγγελματικούς συνδυασμούς πολλαπλάσιας τιμής (πχ Canon 40D + 17-40 F4 L)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 07:57:51 μμ »
υπάρχουν scanner φιλμ (αν δεν θες να πηγαινεις στο φωτογραφίο για εμφάνιση). που σημαινει οτι παιρνεις το φιλμακι που τραβηξες τη φωτογραφιες σου το σκανναρεις και τις φωτογραφιες σου τις εχεις ψηφιακα. Είτε ασπρομαυρο είτε εγχρωμο. Μετά αν τις θες και εκτυπώμένες υπάρχουν πολοί καλοι εκτυπωτές φωτογραφιών στο εμποριο. Στο φορουμ που σου ειπα υπαρχει θέμα σχετικο με τετοια scanner. ρίξε μια ματια στο ακόλουθο link. είναι κρίμα να εχεις μια καλή αναλογική και να την αφήνεις αδούλευτη

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=9548.0

Λυπαμαι Valkyria,  αλλά η αναλογική έχει πεθάνει για εμένα...
Η LX3 είναι μία σωστή επιλογή, είναι υποψήφια aerialoftheflip. Η άλλη είναι η αναμενόμενη από στιγμή σε στιγμή canon G11. Απίστευτα ακριβή για την κατηγορία της, αλλά αν αξίζει, θα την σκεφτώ σοβαρά.

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:11:39 μμ »
Λυπαμαι Valkyria,  αλλά η αναλογική έχει πεθάνει για εμένα...
Η LX3 είναι μία σωστή επιλογή, είναι υποψήφια aerialoftheflip. Η άλλη είναι η αναμενόμενη από στιγμή σε στιγμή canon G11. Απίστευτα ακριβή για την κατηγορία της, αλλά αν αξίζει, θα την σκεφτώ σοβαρά.

Τα συλλυπητήρια μου :)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:14:43 μμ »
Από τα αποτελέσματα και μόνο μια μηχανή σαν του Χάρη (nin) ή όποια είναι ο διάδοχος της, canon powershot g9. Tώρα θα μου πεις ότι εξίσου σημαντικός παράγοντας είναι και ο ανθρώπινος για το αποτέλεσμα. Σίγουρα, αλλά η μηχανή μοιάζει αλάνθαστη.

Val κακά τα ψέματα, σε χαμηλό-μέσο κόστος το ψηφιακό δεν έχει αντίπαλο. Άσε που "τραβάς" καμμιά 500 παραπλήσιες λήψεις, τις βλέπεις αμέσως και χωρίς να πληρώσεις τίποτα, και αν πετύχεις μια που να σε ικανοποιεί είσαι ευτυχισμένος.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:26:09 μμ »
+ 1.

Θα σου πρότεινα την G9. Πολύ καλή σχέση απόδοσης τιμής. Όμως δεν υπάρχει πια. Την πάτησε το τρένο. ;D
Εννοώ αντικαταστάθηκε από την G10 και, όπως είπες, έρχεται και η G11.

Δεν ρίχνεις καμιά ματιά μπας κι έχει ξεχαστεί πουθενά κανά κομμάτι;

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:36:00 μμ »
...G9 λίγο δύσκολο να βρεθεί. ίσως σε μεταχειρισμένη?
α, δεν κοιτάς και την φτηνότερη S90?

on-off topic: η αναλογική φωτογραφία έχει πεθάνει, ναι, σαν καταναλωτικό προιόν μόνο. ζει σαν εργαλείο έκφρασης. μέχρι πότε, δεν ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:39:30 μμ »
άκυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 08:54:03 μμ από Voodooman »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:42:42 μμ »
H G10 δεν είναι τόσο καλή, πολλά MPs (14.1) και μικρός αισθητήρας, άρα πολύς κόκκος. Ο κύριος λόγος που η G11 βγαίνει με "μόλις" 10 MP είναι αυτός, να καταπολεμηθεί ο θόρυβος. Σε προίόντα τεχνολογίας, γενικά δεν αγοράζω μεταχειρισμένα. Η G9 τα έχει πια τα χρονάκια της, την φοβάμαι. Από την άλλη, δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις, μηπως να το σκεφτώ;
Η H S90 είναι παρόμοια με την G11, φοράει τον DIGIC IV, έχει φωτεινότερο φακό, έχει το "μαγικό δαχτυλίδι" σαν αναλογική, από όπου νετάρεις, αλλά μου φαίνεται "λίγη", δεν ξέρω. Πάντως την έχω και αυτήν στα υπόψιν.
Προφανώς η σειρά G είναι η κορυφαία για έναν απλό χομπίστα. Και από την στιγμή που η εξίσου ( ; ) ικανή LX3 κοστίζει παρόμοια χρήματα, μάλλον για G11 λέω να πάω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2009, 08:54:19 μμ από Voodooman »

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:43:33 μμ »
πειραζει που εχω δει ανθρωπους να δουλευουν με αναλογικες και να κάνουν θάυματα! Η αλήθεια είναι οτι οι ψηφιακες ειναι πολυ ποιο ευχρηστες, αλλα δειτε τις αναλογικες οπως τα vintage ρολογια, δεν χανουν ποτε την αξία τους :)

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 08:48:33 μμ »
παιδια επειδη μιλατε για κοκκο, οι φωτογραφιες που θα χρησιμοποιηθούν? αν ειναι μονο για ιντερνετικη και ψηφιακη χρηση μην μας απασχολει αυτο. η υψηλή αναλυση σε dpi 300 και ανω χρησιμοποιηται μονο σε φωτογραφίες που ειναι για επαγγελματική εκτυπωση σε εντυπα, περιοδικά και βιβλια. οταν μιλάμε για φωτογραφίες που χρησιμοποιουνται μόνο στο internet η αναλυση τους δεν χριαζεται να ξεερναει τα 170dpi. Μήπως λοιπον ο κοκκος που λεμε εχει να κανει με κακο φωτισμο, κακές ρυθμισεις ή κακη εστιαση?

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:03:55 μμ »
Ο κόκκος έχει να κάνει με την ψηφιακή τεχνολογία. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά γενικά όσο πιο πολλά τα megapixels και μικρότερο το εμβαδό του αισθητήρα (αυτό ακριβώς που συμβαίνει στις σύγχρονες ψηφιακές για λόγους κόστους -μικροί αισθητήρες- και εντυπωσιασμού-πολλά MPs), τόσο πιο πολύς ο κόκκος. Το να ανεβάσεις το ISO στις ψηφιακές δεν βοηθάει και πολύ, άρα η μόνη πραγματική ελπίδα για καθαρές λήψεις σε χαμηλό φωτισμό είναι ο καλός, φωτεινός φακός.
Ο χαμηλός φωτισμός σίγουρα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Οι ρυθμίσεις μου μάλλον δεν είναι λάθος, γιατί κάθε φορά παίρνω αρκετές λήψεις, με διαφορετική ταχύτητα κλείστρου και ISO και πάντα υπάρχει ο κόκκος. Kαι η εστίαση πάλι δύσκολο να φταίει, υπάρχει συνήθβς τρίποδας και  ηρεμία.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:07:27 μμ »
δεν μιλάμε για κόκκο (φίλμ), αλλά για ψηφιακό θόρυβο. Δεν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις, την εστίαση κτλ, αλλά ούτε με με τα dpi.  

Σε ιντερνετική χρήση, οι απαιτήσεις μικραίνουν, μιας και βασικό ρόλο παίζει η συμπίεση... αν τώρα θέλουμε μεγάλες εκτυπώσεις, cropping σε φωτογραφίες με πολύ ψηλά iso (>400 στις κόμπακτ, >1600 σε slr, χοντρικά), τότε είναι πρόβλημα!

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:11:43 μμ »
συγνώμη να ρωτήσω κατι τις φωτογραφίες τις δουλευεται καθόλου σε photoshop?

Valkyria

  • Επισκέπτης
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:16:28 μμ »
ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ISO:

   1. AUTO ISO: ΑΦΗΣΤΕ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ
   2. ISO 50: ΓΙΑ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥΣ (ΗΛΙΟΣ ΚΛΠ)
   3. ISO 100:Η ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΤΙΜΗ
   4. ISO 200:ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ (ΠΧ ΣΥΝΝΕΦΙΑΣΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ)
   5. ISO 400 ΚΑΙ ΑΝΩ : ΧΑΜΗΛΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Ώρα για φωτ.μηχανή.
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:53:13 μμ »
Νομίζω ότι όλες οι ψηφιακές μηχανές εφαρμόζουν ένα εφέ απάλυνσης  ώστε να χαθεί ο θόρυβος (thanks aerialoftheflip, είχα ξεχάσει τη λέξη, για αυτό έγραφα κόκκο!). Το θέμα είναι ότι δεν το θέλω αυτό το εφέ ή τέλοςπάντων θέλω να φαρμόζεται όσο το δυνατόν λιγότερο. Ένας φωτεινός φακός (+ μεγάλος αισθητήρας+ λογικός αριθμός MP) δεν αντικαθίσταται ούτε από photoshop, ούτε από αλγόριθμους.