Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1760 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 07:44:57 μμ »
Οι τυφλοί πότε θα δουν το φως τους είναι το θέμα Σπάϊρους!!!!!!!!!
Μόνο με την SEIKO θα δούνε το φως το αληθινό!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


Αν και μαλλον εισαι εκτος θεματος καπετανιε, στο θεμα μας δεν υπαρχουν τυφλοι, μια χαρα βλεπουν!!!
Και απολαμβανουν την κομψοτητα και τη φινετσα, που μονο σχιστοματικο προνομιο δεν ειναι!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1761 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 11:48:54 μμ »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1762 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 12:15:41 πμ »

Ρε Δημήτρη .. Μήπως το πηρες η ξυνεσαι???

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1763 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 06:31:35 πμ »
Ρε Δημήτρη .. Μήπως το πηρες η ξυνεσαι???

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γενικός ξύνουμε ....

Άγγελε Όχι Δεν είναι δικό μου .....

Το δοκιμάζω να δω αν είναι καλά ρολόγια τα GS .... και αν αξιζουν τα χρήματα τους !!!!! :smt023

 .....

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1764 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 08:17:11 πμ »

Γενικός ξύνουμε ....

Άγγελε Όχι Δεν είναι δικό μου .....

Το δοκιμάζω να δω αν είναι καλά ρολόγια τα GS .... και αν αξιζουν τα χρήματα τους !!!!! :smt023

 .....



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1765 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 04:32:56 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1766 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 09:27:15 μμ »



Mμμμμμμμ...  (μουγκανίζω άπαξ)




ξανα μμμμμμμμμμμμ ....  (μουγκανίζω δις)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1767 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 09:58:22 μμ »





ξανα μμμμμμμμμμμμ ....  (μουγκανίζω δις)




Το θέλω ....... :-X

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1768 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 06:58:38 πμ »



Mμμμμμμμ...  (μουγκανίζω άπαξ)




ξανα μμμμμμμμμμμμ ....  (μουγκανίζω δις)

Δεν με ενθουσιάζει κανένα από τα δύο :(

Το μπορντώ μου βγάζει πολύ «παλιακό» ως χρώμα. Μου θυμίζει κουστούμι των 80s.
Το άλλο μου θυμίζει ΜΜ που έχει πάρει στεροειδή.

Τι άλλο έχουμε να χαζέψουμε ??? Βάλε κανένα ωραίο GMT καλύτερα ;)




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1769 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 07:18:54 πμ »
Το mm το έβγαλε και σε φουλ μπλε (dial & bezel )

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1770 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 07:43:06 πμ »
Το mm το έβγαλε και σε φουλ μπλε (dial & bezel )

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Pic or it didn’t happen...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1771 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 07:45:32 πμ »
Δεν με ενθουσιάζει κανένα από τα δύο :(

Το μπορντώ μου βγάζει πολύ «παλιακό» ως χρώμα. Μου θυμίζει κουστούμι των 80s.
Το άλλο μου θυμίζει ΜΜ που έχει πάρει στεροειδή.

Τι άλλο έχουμε να χαζέψουμε ??? Βάλε κανένα ωραίο GMT καλύτερα ;)

Σου θυμίζει ΜΜ on steroids, αγαπητέ Άγγελε, επειδή ΕΙΝΑΙ ΜΜ on steroids, αγαπητέ Άγγελε.  Κάποιοι βέβαια αυτό το θεωρούμε προσόν. Ως προς τα χαρακτηριστικά, κάσα από ειδικό κράμα τιτανίου, σκληρότερο από το ατσάλι, φινίρισμα επιπέδου GS, δηλαδή κορυφαίο,  και μέσα του η επαναστατικότερη καλίμπρα στην ιστορία της ωρολογοποιίας. Με κριτήρια την ακρίβεια και την αξιοπιστία, μακράν η κορυφαία καλίμπρα όλων των εποχών. Με κριτήριο πόσα κύματα Λουκέρνης -συγγνώμη Γενεύης ήθελα να πω- έχει απάνω ο ρότορας, εντάξει, μπορεί να βρεις και καλύτερες κι εκεί ενδεχομένως ανοίγονται κι οι δημόσιες σχέσεις με τους απανταχού μαστόρους, "-για δες ρε μπάρμπα, γιατί μου τρέχει πάλι το ρημάδι το VC είκοσι λεπτά τη μέρα, μπας κι έχει πάρει τίποτα νέφτια μέσα ;"

Όσο για το Grand, δυστυχώς η φωτογραφική τέχνη αποδεικνύεται ανεπαρκής για να αποτυπώσει τη ομορφία τέτοιων dials, το video τα καταφέρνει κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι αυτα τα ρολόγια θα πρέπει να τα πιάσει κανείς στα χέρια του για να αντιληφθεί το βάθος των χρωμάτων -έχοντας το αδελφό peacock μπορώ να πω δυο λόγια παραπάνω πάνω σ' αυτό -φωτογραφικά δεν κατάφερα ποτέ να αποτυπώσω πάνω από το 10% της ομορφιάς του και πολύ λέω. Kατά τα λοιπά, de gustibus non disputandum est κι έτσι και το πετύχω πουθενά αυτό το κόκκινο δεν μου γλιτώνει με την καμία.

https://www.youtube.com/watch?v=iVOA5s0WKBI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1772 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 01:05:08 μμ »
Οπότε καλά τα λέω περί «φουσκωμένου» ΜΜ ;)
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν μου αρέσει εμφανισιακά (για εμένα μιλάω πάντα) η καλίμπρα του έρχεται σε δεύτερη μοίρα... Δεν αγόραζα ποτέ ρολόϊ βάσει της καλιμπρας του.

Για το μπορντώ, ΟΚ να το δεχτώ ότι δεν μπορεί να αποδοθεί καλά στη φωτό. Οπότε το παίρνεις με το καλό, πάμε για καφέ, το βλέπω από κοντά και κάνω εκ νέου εκτίμηση :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1773 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 01:56:05 μμ »
Οπότε καλά τα λέω περί «φουσκωμένου» ΜΜ ;)
Από τη στιγμή λοιπόν που δεν μου αρέσει εμφανισιακά (για εμένα μιλάω πάντα) η καλίμπρα του έρχεται σε δεύτερη μοίρα... Δεν αγόραζα ποτέ ρολόϊ βάσει της καλιμπρας του.

Για το μπορντώ, ΟΚ να το δεχτώ ότι δεν μπορεί να αποδοθεί καλά στη φωτό. Οπότε το παίρνεις με το καλό, πάμε για καφέ, το βλέπω από κοντά και κάνω εκ νέου εκτίμηση :D

Xαχα, όσο μπορείς να πεις το DSSD "φουσκωμένο Sub".  Μόνο που δεν είναι καθόλου έτσι, αφού το DSSD είναι τεχνολογικό επίτευγμα, ενσωματώνει επινοήσεις που το κακόμοιρο το Sub, ένα απλό, κοινό diver σε τελική ανάλυση,  δεν έχει δει ούτε στον ύπνο του. Τώρα, ότι το LX θυμίζει MM είναι καλό, δεν είναι κακό, σημαίνει ότι ο σχεδιαστής του, ο Ken Okuyama (ο οπoίος δεν είναι δα κι ο καθένας, να πούμε μόνο ότι μεταξύ πλείστων άλλων έχει εργαστεί και σαν Διευθυντής δημιουργικού της Pininfarina) έλαβε σοβαρά υπ' όψη του την σχεδιαστική παράδοση της Seiko. To MM βαστάει από το μοναδικό 6159, αυτή η γραμμή ορίζει τα καταδυτικά της Seiko, τα LX συνεχίζουν στην ίδια φιλοσοφία. Επομένως, το να μοιάζει με MM είναι και λογικό και επιθυμητό.

-Ώστε δεν κοιτάζεις καλίμπρες, ε ; -Kαι το Μπορέλι, βρε, για ποιο λόγο το αγόρασες εάν όχι για τη μοναδική καλίμπρα του ; 

Όσο για το κόκκινο GS, κάτσε και να δεις τι θα πάθεις, γονυπετής θα υπογράφεις δηλώσεις μετανοίας στο φόρουμ. 

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1774 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 03:51:10 μμ »
Xαχα, όσο μπορείς να πεις το DSSD "φουσκωμένο Sub".  Μόνο που δεν είναι καθόλου έτσι, αφού το DSSD είναι τεχνολογικό επίτευγμα, ενσωματώνει επινοήσεις που το κακόμοιρο το Sub, ένα απλό, κοινό diver σε τελική ανάλυση,  δεν έχει δει ούτε στον ύπνο του. Τώρα, ότι το LX θυμίζει MM είναι καλό, δεν είναι κακό, σημαίνει ότι ο σχεδιαστής του, ο Ken Okuyama (ο οπoίος δεν είναι δα κι ο καθένας, να πούμε μόνο ότι μεταξύ πλείστων άλλων έχει εργαστεί και σαν Διευθυντής δημιουργικού της Pininfarina) έλαβε σοβαρά υπ' όψη του την σχεδιαστική παράδοση της Seiko. To MM βαστάει από το μοναδικό 6159, αυτή η γραμμή ορίζει τα καταδυτικά της Seiko, τα LX συνεχίζουν στην ίδια φιλοσοφία. Επομένως, το να μοιάζει με MM είναι και λογικό και επιθυμητό.

-Ώστε δεν κοιτάζεις καλίμπρες, ε ; -Kαι το Μπορέλι, βρε, για ποιο λόγο το αγόρασες εάν όχι για τη μοναδική καλίμπρα του ; 

Όσο για το κόκκινο GS, κάτσε και να δεις τι θα πάθεις, γονυπετής θα υπογράφεις δηλώσεις μετανοίας στο φόρουμ.

Ούτε το DSSD μου αρέσει :D

Το Borealis εκτός της εξαιρετικής καλιμπρας του (λολ) μη ξεχνάς ότι μοιάζει στο πανέμορφο ff.
Που το ξέρουν τρεις & ο κούκος :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1775 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 03:51:40 μμ »
Xαχα, όσο μπορείς να πεις το DSSD "φουσκωμένο Sub".  Μόνο που δεν είναι καθόλου έτσι, αφού το DSSD είναι τεχνολογικό επίτευγμα, ενσωματώνει επινοήσεις που το κακόμοιρο το Sub, ένα απλό, κοινό diver σε τελική ανάλυση,  δεν έχει δει ούτε στον ύπνο του. Τώρα, ότι το LX θυμίζει MM είναι καλό, δεν είναι κακό, σημαίνει ότι ο σχεδιαστής του, ο Ken Okuyama (ο οπoίος δεν είναι δα κι ο καθένας, να πούμε μόνο ότι μεταξύ πλείστων άλλων έχει εργαστεί και σαν Διευθυντής δημιουργικού της Pininfarina) έλαβε σοβαρά υπ' όψη του την σχεδιαστική παράδοση της Seiko. To MM βαστάει από το μοναδικό 6159, αυτή η γραμμή ορίζει τα καταδυτικά της Seiko, τα LX συνεχίζουν στην ίδια φιλοσοφία. Επομένως, το να μοιάζει με MM είναι και λογικό και επιθυμητό.

-Ώστε δεν κοιτάζεις καλίμπρες, ε ; -Kαι το Μπορέλι, βρε, για ποιο λόγο το αγόρασες εάν όχι για τη μοναδική καλίμπρα του ; 

Όσο για το κόκκινο GS, κάτσε και να δεις τι θα πάθεις, γονυπετής θα υπογράφεις δηλώσεις μετανοίας στο φόρουμ.
To sub ένα απλό κοινό diver???  :stick2:
Μιλάμε για το blue chip της δεκαετίας (μη λέω και λίγο...)!  ;D




-Ώστε δεν κοιτάζεις καλίμπρες, ε ; -Kαι το Μπορέλι, βρε, για ποιο λόγο το αγόρασες εάν όχι για τη μοναδική καλίμπρα του ; 

Όσο για το κόκκινο GS, κάτσε και να δεις τι θα πάθεις, γονυπετής θα υπογράφεις δηλώσεις μετανοίας στο φόρουμ.
Γιατί του θυμίζει τον παιχταρά...  ;D


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1776 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 08:38:39 μμ »
Pic or it didn’t happen...
Sent from my iPhone using Tapatalk



Seiko SBDX025


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2019, 09:27:07 μμ από batman1345 »
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1777 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 09:14:25 μμ »
Χαρίλαε, ενθρονίστηκε σήμερα ο Ναρουχίτο, σιδεροκέφαλος, να τον χαιρόμαστε, banzai, banzai !   Aπήλθε ο μπαμπάς, έπειτα από 30 χρόνια στο θρόνο, όσο δηλαδή θέλει ένα Seiko μέχρι να χρειαστεί το πρώτο σέρβις. Παίρνεις ένα Seiko, την άλλη μέρα στέφεσαι αυτοκράτορας και το πας για σέρβις μόλις λασκάρεις από τις πολλές αυτοκρατορικές υποχρεώσεις, δηλαδή μετά από καμιά τριανταριά χρόνια, φοβερό ε ; Και στο ανοίγουν και σου λένε, "σαν πολύ νωρίς δεν μας το έφερες ;"  -Ε, προληπτικά ρε παιδιά, λες εσύ. Είμαι λίγο υποχόνδριος, τι να κάνουμε τώρα ;

Eδώ ορισμένες ωρολογιακές προτάσεις, λέει, για το νέο αυτοκράτορα.
https://deployant.com/throwback-sunday-six-japanese-watches-that-are-fit-for-the-new-japanese-emperor-from-our-archives/

Εκτός από το 8day Grand Seiko, που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα φοράει ο νέος μας ηγέτης -banzai, banzai !- εμένα που αρέσει κι αυτό το Naoya Hida, μεγάλη ζημιά , αλλά κάνει 20Κ και δεν μας παίρνει.

Ωραίο και το Citizen Chronomaster, αλλά τελείως αντιγραφή GS ρε συ Χαρίλαε.. Εντάξει, προσπαθούν τόσα χρόνια να μας αντιγράψουν οι Ελβετοί, τώρα να μας αντιγράφουν και οι Ιάπωνες πάει πολύ, δεν πάει ; Λίγος πατριωτισμός βρε παιδιά, μη χτυπιόμαστε και μεταξύ μας.


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1778 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 09:28:50 μμ »
To sub ένα απλό κοινό diver???  :stick2:
Μιλάμε για το blue chip της δεκαετίας (μη λέω και λίγο...)!  ;D


Γιατί του θυμίζει τον παιχταρά...  ;D


Νομίζω πως ο Ντένης ήταν ξεκάθαρος και σύγκρινε τεχνικά το DSSD με το SUB. Τώρα για το «οικονομικό» θέμα που θέτεις νομίζω πως έχει ήδη απαντηθεί εκτενώς σε άλλες συζητήσεις αλλά κυρίως από τα ίδια τα χρηματιστήρια! Οι φούσκες σκάνε στα χέρια αυτών που δεν το περιμένουν και κερδισμένοι μένουν μόνο οι μακροχρόνιοι επενδυτές καθώς και οι μεσάζοντες.
Τώρα για τον παιχταρά Μπορέλι που είπες θα συμφωνήσω απόλυτα και μάλλον ο Άγγελος υποσυνείδητα αυτόν είχε στο μυαλό του.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1779 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 09:46:49 μμ »
Χαρίλαε, ενθρονίστηκε σήμερα ο Ναρουχίτο, σιδεροκέφαλος, να τον χαιρόμαστε, banzai, banzai !   Aπήλθε ο μπαμπάς, έπειτα από 30 χρόνια στο θρόνο, όσο δηλαδή θέλει ένα Seiko μέχρι να χρειαστεί το πρώτο σέρβις. Παίρνεις ένα Seiko, την άλλη μέρα στέφεσαι αυτοκράτορας και το πας για σέρβις μόλις λασκάρεις από τις πολλές αυτοκρατορικές υποχρεώσεις, δηλαδή μετά από καμιά τριανταριά χρόνια, φοβερό ε ; Και στο ανοίγουν και σου λένε, "σαν πολύ νωρίς δεν μας το έφερες ;"  -Ε, προληπτικά ρε παιδιά, λες εσύ. Είμαι λίγο υποχόνδριος, τι να κάνουμε τώρα ;

Eδώ ορισμένες ωρολογιακές προτάσεις, λέει, για το νέο αυτοκράτορα.
https://deployant.com/throwback-sunday-six-japanese-watches-that-are-fit-for-the-new-japanese-emperor-from-our-archives/

Εκτός από το 8day Grand Seiko, που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα φοράει ο νέος μας ηγέτης -banzai, banzai !- εμένα που αρέσει κι αυτό το Naoya Hida, μεγάλη ζημιά , αλλά κάνει 20Κ και δεν μας παίρνει.

Ωραίο και το Citizen Chronomaster, αλλά τελείως αντιγραφή GS ρε συ Χαρίλαε.. Εντάξει, προσπαθούν τόσα χρόνια να μας αντιγράψουν οι Ελβετοί, τώρα να μας αντιγράφουν και οι Ιάπωνες πάει πολύ, δεν πάει ; Λίγος πατριωτισμός βρε παιδιά, μη χτυπιόμαστε και μεταξύ μας.

天皇に尋ねる Ντένη-σαν!!!
Το Naoya Hida είναι όντως πολύ πολύ όμορφο και αισθητικά άψογο. Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για ανεξάρτητο ωρολογοποιό που λειτουργεί σε επίπεδο χειροποίητου ρολογιού!! Και λίγα είναι αυτά που ζητάει! Σου παραδίδει ένα ρολόι που το έφτιαξε ο ίδιος και αν κάτι πάει στραβά θα κάνει χαρακίρι δημόσια (όπως κάποιοι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι μάστορες εδώ στην Ελλάδα!).
Το CITIZEN είναι αισθητική αντιγραφή του GS αλλά σε άλλα μονοπάτια κατασκευαστικά και σε άλλο κοινό ωρολογιακό.
Εγώ δεν θα το έπαιρνα εκτός και μου το χαρίσεις σαν δώρο για τα γεννέθλιά μου!
Το Credor αισθητικά δεν με ενθουσιάζει αλλά τεχνικά είναι κάτι παραπάνω από άψογο.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης