Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1260 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:10:00 μμ »
Από προσωπική εμπειρία λοιπόν θα αναφέρω πως τα παλιότερα ρολόγια δεν έχουν κανένα ανάλογο θέμα και όλα είναι σωστά στην κάθε λεπτομέρεια,
Γιωργο κατι ηξερε αυτος που ειπε το οτι η γρια η κοτα εχει το καλο ζουμι :D

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1261 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:13:37 μμ »
Γι αυτο λοιπον καλοι μου φιλοι, για να μην τσακωνομαστε και στενοχωριομαστε, χωρις εμπαθειες και συμπαθειες, αφηστε SEIKO  &  ROLEX και βουρ για ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ : PANERAI!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1262 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:14:36 μμ »
4 στα 4 Άρη!!!
Αγγελε αμα βαλω φωτο με τα στραβα Σεικο βλεπω μεγαλες στεναχωριες :D
Περα απο τον οποιο σχολιασμο καλυτερα η αγορα ενος στραβου Σεικο απο ενα φασιον που βγαινει και ποιο ακριβο απο το Σεικο.
Και την χελωνα μου (την παλια) δεν την αλλαζω με τιποτα.
Με αυτη και το Ρολεξ θα με θαψουν :D
Ετσι στην κολαση που θα παω (εξαιτιας της Σεικο) θα ανακατευω τα καζανια με στυλ ;D

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1263 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:17:52 μμ »
Ποια αυτά που σπάνε τα lugs στο καινούργιο υλικό κάσας λες;;;;!!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το οποιο περιστατικο, ασχετως πως προκληθηκε, λυθηκε αμεσα και με τον καλυτερο τροπο απο την σοβαρη branda Panerai!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk


Πάντως αστεία-αστεία ένα PANERAI θα ήταν ότι έπρεπε για την συλλογή μου αυτήν την περίοδο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

To μόνο σίγουρο ..... και πολύ έχεις αργήσει καπετάνιε μου!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1264 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:41:30 μμ »
Εκδηλη η αγωνία, η ανησυχία, το άγχος, το σφίξιμο και η πρεμούρα ορισμένων, πολύ συγκεκριμένων, για τα Seiko, γενικώς.
Tα Seiko, βλέπεις Χαρίλαε,  χωρίζονται σε δυο κατηγορίες : Σ' αυτά που μπορεί να τ' ακουμπήσει έλληνας μάστωρ και σε αυτά που δεν μπορεί.
Τα πρώτα είναι τα εύκολα, τα φθηνά, τα γνωστά. Κατά κανόνα άθραυστα,άσπαστα κι αχάλαστα, αλλά κι αν τύχει να τα παίξουν, δεν έγινε και τίποτε, ή τα πετάς σ' ένα συρτάρι κρατώντας τη γλυκειά τους θύμιση ή, άμα τ' αγαπάς πολύ, τα πάς εδώ στο μάστορα και σου τα φτιάχνει μ΄ένα πενηντάρι-βία.

Το πρόβλημα, Χαρίλαε, είναι τα άλλα τα Seiko, από το πάνω ράφι που λένε. Από ΜΜ και ανέβαινε. Εκεί είναι τα ζόρια τα μεγάλα. Καθόσον, έτσι και σου χαλάσει το ΜΜ ή το Emperor ή όποιο τέτοιο εν πάση περιπτώσει -που δεν χαλάει, αλλά λέμε τώρα- δεν υπάρχει ημεδαπός μάστωρ να στο φτιάξει. Ούτε να τ΄ανοίξει δεν μπορεί, κατάλαβες τώρα Χαρίλαε ; Θα το κοιτάζει, θα τον κοιτάζει και το ΜΜ, αλλά δουλειά δεν θα γίνεται, καθόσον δεν έχουμε το ανοιχτήρι για τέτοια ρολόγια, άσε πια που και να τ΄ανοίγαμε ακόμη, τη ρημάδα την 8L35 μόνο σε φωτογραφίες την έχουμε δει και δεν έχουμε ιδέα τι κόλπα έχει κάνει εκεί μέσα ο σατανάς ο Ιάπων.

Grand Seiko ; -Καλά, εδώ γελάμε ! Εδώ, κοτζάμ επίσημα σέρβις σε Λόνδρες και Παρισίους και Αμστελόδαμα και πάλι, σου λένε με το χέρι στην καρδιά "κύριε, εγώ τη Spring Drive δεν την αγγίζω, ΜΟΝΟ ο Ιάπων το ξέρει αυτό το έργο, μόνο ο Ιάπων μπορεί να στο φτιάξει το ρολόϊ, μόνο ο Ιάπων μπορεί να το πλακώσει στα Ζαράτσια και να στο γυαλίσει το ρολογάκι, μη με ανακατεύεις με δύσκολα πράγματα".

Κοντολογής Χαρίλαε, ό,τι βλέπεις από 6r15 και άνω -να το μεταφράσω και σε φράγκα- ό,τι βλέπεις σήμερα σε Seiko από 8 κατοστάρικα και άνω είναι far beyond the limits δικού μας μάστορα, είναι terra incoginta, είναι "βλέπετε αλλά μην αγγίζετε", είναι -πως να το πω ρε παιδί μου ; - ρολόγια που δεν πρόκειται ν' ακουμπήσουν ποτέ. Γι΄αυτό ακούς να λένε συχνά "τα παλιά Seiko ήταν καλά", επειδή τα παλιά φθηνά ήταν του χεριού τους, ενώ τα ΑΛΛΑ, παλιά και νέα, Grand Seiko, ΜΜ κλειστά καβούκια, αλλά και κυρίως αυτά που έρχονται -πχ. σειρά LX με Spring Drive- δεν αποτελούν γι΄αυτούς επισκευαστική ύλη, ούτε τώρα ούτε καν εν δυνάμει σε πολύ μα πολύ μακροχρόνιο ορίζοντα. Πολύ απλά, δεν τα θέλουν  να κυκλοφορούν στην εγχώρια αγορά και δεν τα θέλουν επειδή δεν τα μπορούν, γι' αυτό όχι για άλλο λόγο, όχι ας πούμε επειδή οι Ιάπωνες χτύπησαν στα μουλωχτά το Περλ Χάρμπορ ή επειδή τρώνε ωμά ψάρια, ουδεμία σχέση.

Γι' αυτό τώρα θ' ακούς και κάτι κουφά -με τάχα επιφύλαξη- ότι η Seiko, λέει, σου αλλάζει το ρολόϊ μόνο αν το πρόβλημα φαίνεται από τους 30 πόντους -στους 31 πόντους καίγεσαι και μένεις με το στραβό ρολόϊ -και μην πω και με τι άλλο- στο χέρι. Ήμαρτον, δηλαδή....

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1265 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:57:57 μμ »
 :D :D :D :D :D :D :D
Βλεπω βγηκαν νεα ανεκδοτα με τον Τοτο.
Γελασαμε και σημερα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1266 στις: Απρίλιος 03, 2019, 01:14:11 μμ »
Να σε απαλλαξω απο κουραση σκεψης να σου πω οτι το ενα ειδικα το ακριβο (800 ευρω) ειναι μικρου χρονικου διαστηματος ρολοι και δεν ειχε παει σε μαστορα.
Το αλλο απο τα δυο ιδια (το νεωτερο μοντελο με το μες) ειναι 3 χρονων. Και αυτο δεν εχει ξαναπαει σε μαστορα.
Και αν πρεσεξεις θα δεις στον δεικτη της ωρας ναααααα (με το συμπαθειο :D) ενα σκουπιδι πανω στην λουμινοβα.
Τι ακριβως να κατακρινω Χαριλαε οταν εχουμε να κανουμε με ρολοι που δεν εχει γινει σερβις 10 χρονια αλλα και ουτε ελεγχο στεγανοτητας;
Διαβαζεις αυτα που γραφωνται η μονο αυτα που θελεις;
Να σου απαντήσω αμέσως: Εσύ δεν διαβάζεις τι ακριβώς έγραψα.
Έγραψα για την "πρεμούρα" που σε διακατέχει σε ότι έχει να κάνει με θέματα σε SEIKO ενώ σε άλλα θέματα που αγγίζουν την "Αγία" ROLEX περιμένεις - ρωτάς - διασταυρώνεις και μετά λες (όπως έκανα και εγώ και κάθε μη εμπαθής)!
Με δύο μέτρα και δύο σταθμά παίζεις Άρη!!!!
Όσο για τα θέματα που αναφέρεις σε παραπέμπω στις προηγούμενες απαντήσεις του Γιώργου και του Ντένη.
Εγώ προκατειλημμένος δεν είμαι σαν αυτούς που τα κακοτυπωμένα dial και τις αστοχίες σε γραμματοσειρές και χρώματα σε dials των 5.000€ ROLEX τα βαφτίζουν rare & limited και τα πουλάνε σε κορόιδα με τεράστιο κέρδος!!!!!!!


"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1267 στις: Απρίλιος 03, 2019, 01:15:28 μμ »
4 στα 4 Άρη!!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το SQUALE τι σχέση έχει Άγγελε????!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1268 στις: Απρίλιος 03, 2019, 01:16:08 μμ »
Ωραία τοποθέτηση από τον Ντένη .... δεν το είχα σκεφτεί έτσι !!!!


Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο .....

Το Seiko Rules το έχουμε εμείς οι φαν της εταιρείας για να γουστάρουμε και να βάζουμε τα ρολογακια που αγαπάμε ... για να τα βλέπουμε και να τα θαυμάζουμε ....!!!!

Ότι και αν είναι όπως και αν είναι στραβά, κουτσα .... κλπ


Οι κακεντρεχείς και κακόπιστοι που αντιπαθούν και δεν γουστάρουν τα σεικο γιατί μπαίνουν α αυτό το νήμα αφού δεν τους εκφράζει ....;;;;

Αυτήν την απορία μπορεις να μου την λύσει κάποιος !!!!


Αν δεν ισχύει για αυτούς το Seiko Rules ....ας μην μπαίνουν να διαβάζουν εδώ μέσα και ακόμα καλύτερα να μην γράφουν !!!!


Διαφορετικά Κύριοι ....... ΚΡΑΖΕΤΕ - ΘΑΥΜΑΖΕΤΑΙ .......  :laola: :laola: :applaus: :applaus: :applaus:

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1269 στις: Απρίλιος 03, 2019, 01:17:44 μμ »
Εκδηλη η αγωνία, η ανησυχία, το άγχος, το σφίξιμο και η πρεμούρα ορισμένων, πολύ συγκεκριμένων, για τα Seiko, γενικώς.
Tα Seiko, βλέπεις Χαρίλαε,  χωρίζονται σε δυο κατηγορίες : Σ' αυτά που μπορεί να τ' ακουμπήσει έλληνας μάστωρ και σε αυτά που δεν μπορεί.
Τα πρώτα είναι τα εύκολα, τα φθηνά, τα γνωστά. Κατά κανόνα άθραυστα,άσπαστα κι αχάλαστα, αλλά κι αν τύχει να τα παίξουν, δεν έγινε και τίποτε, ή τα πετάς σ' ένα συρτάρι κρατώντας τη γλυκειά τους θύμιση ή, άμα τ' αγαπάς πολύ, τα πάς εδώ στο μάστορα και σου τα φτιάχνει μ΄ένα πενηντάρι-βία.

Το πρόβλημα, Χαρίλαε, είναι τα άλλα τα Seiko, από το πάνω ράφι που λένε. Από ΜΜ και ανέβαινε. Εκεί είναι τα ζόρια τα μεγάλα. Καθόσον, έτσι και σου χαλάσει το ΜΜ ή το Emperor ή όποιο τέτοιο εν πάση περιπτώσει -που δεν χαλάει, αλλά λέμε τώρα- δεν υπάρχει ημεδαπός μάστωρ να στο φτιάξει. Ούτε να τ΄ανοίξει δεν μπορεί, κατάλαβες τώρα Χαρίλαε ; Θα το κοιτάζει, θα τον κοιτάζει και το ΜΜ, αλλά δουλειά δεν θα γίνεται, καθόσον δεν έχουμε το ανοιχτήρι για τέτοια ρολόγια, άσε πια που και να τ΄ανοίγαμε ακόμη, τη ρημάδα την 8L35 μόνο σε φωτογραφίες την έχουμε δει και δεν έχουμε ιδέα τι κόλπα έχει κάνει εκεί μέσα ο σατανάς ο Ιάπων.

Grand Seiko ; -Καλά, εδώ γελάμε ! Εδώ, κοτζάμ επίσημα σέρβις σε Λόνδρες και Παρισίους και Αμστελόδαμα και πάλι, σου λένε με το χέρι στην καρδιά "κύριε, εγώ τη Spring Drive δεν την αγγίζω, ΜΟΝΟ ο Ιάπων το ξέρει αυτό το έργο, μόνο ο Ιάπων μπορεί να στο φτιάξει το ρολόϊ, μόνο ο Ιάπων μπορεί να το πλακώσει στα Ζαράτσια και να στο γυαλίσει το ρολογάκι, μη με ανακατεύεις με δύσκολα πράγματα".

Κοντολογής Χαρίλαε, ό,τι βλέπεις από 6r15 και άνω -να το μεταφράσω και σε φράγκα- ό,τι βλέπεις σήμερα σε Seiko από 8 κατοστάρικα και άνω είναι far beyond the limits δικού μας μάστορα, είναι terra incoginta, είναι "βλέπετε αλλά μην αγγίζετε", είναι -πως να το πω ρε παιδί μου ; - ρολόγια που δεν πρόκειται ν' ακουμπήσουν ποτέ. Γι΄αυτό ακούς να λένε συχνά "τα παλιά Seiko ήταν καλά", επειδή τα παλιά φθηνά ήταν του χεριού τους, ενώ τα ΑΛΛΑ, παλιά και νέα, Grand Seiko, ΜΜ κλειστά καβούκια, αλλά και κυρίως αυτά που έρχονται -πχ. σειρά LX με Spring Drive- δεν αποτελούν γι΄αυτούς επισκευαστική ύλη, ούτε τώρα ούτε καν εν δυνάμει σε πολύ μα πολύ μακροχρόνιο ορίζοντα. Πολύ απλά, δεν τα θέλουν  να κυκλοφορούν στην εγχώρια αγορά και δεν τα θέλουν επειδή δεν τα μπορούν, γι' αυτό όχι για άλλο λόγο, όχι ας πούμε επειδή οι Ιάπωνες χτύπησαν στα μουλωχτά το Περλ Χάρμπορ ή επειδή τρώνε ωμά ψάρια, ουδεμία σχέση.

Γι' αυτό τώρα θ' ακούς και κάτι κουφά -με τάχα επιφύλαξη- ότι η Seiko, λέει, σου αλλάζει το ρολόϊ μόνο αν το πρόβλημα φαίνεται από τους 30 πόντους -στους 31 πόντους καίγεσαι και μένεις με το στραβό ρολόϊ -και μην πω και με τι άλλο- στο χέρι. Ήμαρτον, δηλαδή....
Χμμμμ!
Νομίζω πως ταιριάζει απόλυτα εδώ φίλε μου Ντένη η παροιμία:
"Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".
 :D :D :D :D :D
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1270 στις: Απρίλιος 03, 2019, 02:05:21 μμ »
Το SQUALE τι σχέση έχει Άγγελε????!!!!!
Το squale κεντράρει ακριβώς Χαριλαε. Και δεν είναι πολύ πιο ακριβό από τα seiko. Πάντως δύο Sub no date που πέρασαν από τα χέρια μου κι αυτά λοξά ήταν έπρεπε να δώσω 12Κ  για να πάρω κεντραρισμενο ρολεξ!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1271 στις: Απρίλιος 03, 2019, 02:57:29 μμ »
φανατικός οπαδός της σεικο εδώ.

το πιο σωστό πόστ ήταν του cupra73. Μπράβο φίλε, έτσι ακριβώς. Το παλιό σαμουράι δεν έχει προβλήματα ευθυγράμισης, το νέο έχει μόνο τέτοια προβλήματα (ααα, ξέχασα. επεκτείνονται και στη θέση της κορώνας πλέον)

@ ντενις
ειδικά αυτό που λες για τα ευθυγραμισμένα ΜΜ300 είναι εκτός τόπου. Ψάξε φωτογραφίες στο ίντερνετ από τα 17αρια. εκεί η σέικο "μεγαλούργησε". Η φώο που έβαλε ο svl είναι από ένα ρολόι. δυστυχώς όμως, αυτή είναι η κανονικότητα (υπό σέικο ερμηνευόμενη)


@all
εντάξει και εμείς αγαπάμε σέικο. αλλά είναι διαφορετικό αυτό από το να λέμε ότι δεν είναι σε μεγάλη έκταση το θέμα της ευθυγράμμισης. Προσωπικά φρενάρω να αγοράσω το σεικο που θέλω διότι κοστίζει κάνα χιλιάρικο και θα μας έρθει και θεόστραβο
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1272 στις: Απρίλιος 03, 2019, 09:17:22 μμ »


To "Special" του ’71. 

Ηλικία : 48 (ολογράφως : σαρανταοκτώ) ετών

Χρονομετρία :  +0,5 sec στο 24ωρο. 

Dial : Αλφάδι !

Και για να μην ξεχνιόμαστε : SEIKO RULES !

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1273 στις: Απρίλιος 03, 2019, 09:31:08 μμ »


Καινούργιο μεν, ολόϊσιο δε, μα την Παναγία !
(τσεκαρισμένο σε καλίμπρα, όχι αηδίες...)

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1274 στις: Απρίλιος 03, 2019, 09:37:36 μμ »



Aυτό μάλιστα, έχει πάρει σασί, το παραδέχομαι !
Aλλά από την άλλη, αυτό δεν είναι καν Seiko….

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1275 στις: Απρίλιος 03, 2019, 09:55:28 μμ »
Κλασικό πλέον το θέμα.
Τα misalignments ΔΕΝ συναντώνται μόνο στα φθηνά σέικο.
Οι σχετικές αναφορές είναι αρκετές και σε συνδυασμό πια και με την εμπειρία μας καταλήγουν μάλλον στο να μη 'συγχωρούνται' οι σχετικές μεγαλοστομίες.










Να και καλύτερα:




Τα περί  "κατά φαντασίαν misalignment που κάνουν κάθε τόσο την εμφάνισή τους στα fora", πάνε άπατα..

Το ΘΕΟΣΤΡΑΒΟ παραπάνω ρολόι δεν εμφανίζεται σε κανένα φόρουμ.
Αν και δεν καταλαβαίνω την συνήθη σε παρόμοιες περιπτώσεις τάση να υποτιμώνται οι εμπειρίες που κατατίθενται στα φόρα (τάχαμου ελιτίστικα.. ::)), θα πρέπει να σημειωθεί ότι τόσο οι τρεις αυτές φωτογραφίες, όσο και άλλες, περιέχονται σε προωθητικό κείμενο του Fratellowatches.

Απολύτως αποκαλυπτικό της προχειρότητας Σέικο, είναι το γεγονός ότι έστειλε για review ΑΥΤΟ το ρολόι με ΑΥΤΟ το chapter ring: https://www.fratellowatches.com/hands-seiko-mm300-sbdx017-review/
 
Αν κάποιος αμφισβητεί, ας πάρει χάρακες, ας πάρει διαβήτες, ας πάρει ό,τι άλλο θέλει, το ρολόι είναι στραβό!
Και βέβαια, δεν είναι το μόνο.
Κυκλοφορούν πολλά και σίγουρα περισσότερα απ'όσα θα επέτρεπαν η τιμή του ρολογιού και το κύρος της εταιρείας.
Όρεξη να έχει κανείς, με λίγη εξάσκηση και με αμερόληπτο μάτι μπορεί να τα εντοπίσει.
Το ρολόι το γνωρίζω κι εγώ ΠΟΛΥ καλά, αλλά σταματώ εδώ.
Το ποιός θα αποδείξει στον άλλον τι ακριβώς φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες, αν χρειασθεί, θα το δούμε.




@capt-dim. Δημήτρη, ό,τι κι αν λες, το δικό σου το πούλησες.
Μάλιστα θυμάμαι κάποτε είχες μιλήσει εδώ για κάποιο "σοβαρό ελάττωμα" των ΜΜ300, ευκαιρία να μας το πεις τώρα.



@Χαρίλαε, όταν μιλάς για εμπάθειες, φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε μένα.
Κάνω κριτική σε εταιρείες & ρολόγια που αγαπώ και ίσως έχω. Επίσης, σε αντίθεση με πάρα πολλούς, ΔΕΝ τα πουλάω!!
Έχω νομίζω το δικαίωμα να αναδεικνύω ό,τι ελαττωματικό πέφτει στην αντίληψή μου.
Αυτό, το να μη 'τολμάει' κανείς να αναφέρει κάτι κακό και αμέσως να πετάγονται οι συνήθεις γνωστοί, που σε τελική ανάλυση μπορεί κιόλας να μεροληπτούν εξαιτίας σχέσεών τους με εταιρείες και καταστήματα, δεν γίνεται αντιληπτό.
Φυσικά, δεν αναφέρομαι στην παρούσα συζήτηση, ούτε μόνο στα Σέικο.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1276 στις: Απρίλιος 03, 2019, 09:59:59 μμ »
Κραζουμε την σεικο για τα ελαττωματικά ρολόγια της και τα στραβά καντράν τους ....
Από την άλλη παρακαλάμε να αγοράσουμε ρόλεξ και να μας βγει ελαττωματικό γιατί μια ημέρα θα μας κάνει πλούσιους όταν το πουλήσουμε ....

Βλεπε spider dial .....

https://www.instagram.com/p/Bvzjgh8nwaT/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1p0kfks6n4o8v


Τι γίνεται ρε παιδιά ;;;;; Νομίζω πρέπει να μιλήσει η επιστήμη και να μας Εξηγήσει τι συμβαίνει

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1277 στις: Απρίλιος 03, 2019, 10:49:58 μμ »


Τα περί  "κατά φαντασίαν misalignment που κάνουν κάθε τόσο την εμφάνισή τους στα fora", πάνε άπατα..

Το ΘΕΟΣΤΡΑΒΟ παραπάνω ρολόι δεν εμφανίζεται σε κανένα φόρουμ.
Αν και δεν καταλαβαίνω την συνήθη σε παρόμοιες περιπτώσεις τάση να υποτιμώνται οι εμπειρίες που κατατίθενται στα φόρα (τάχαμου ελιτίστικα.. ::)), θα πρέπει να σημειωθεί ότι τόσο οι τρεις αυτές φωτογραφίες, όσο και άλλες, περιέχονται σε προωθητικό κείμενο του Fratellowatches.

Απολύτως αποκαλυπτικό της προχειρότητας Σέικο, είναι το γεγονός ότι έστειλε για review ΑΥΤΟ το ρολόι με ΑΥΤΟ το chapter ring: https://www.fratellowatches.com/hands-seiko-mm300-sbdx017-review/
 
Αν κάποιος αμφισβητεί, ας πάρει χάρακες, ας πάρει διαβήτες, ας πάρει ό,τι άλλο θέλει, το ρολόι είναι στραβό!
Και βέβαια, δεν είναι το μόνο.
Κυκλοφορούν πολλά και σίγουρα περισσότερα απ'όσα θα επέτρεπαν η τιμή του ρολογιού και το κύρος της εταιρείας.
Όρεξη να έχει κανείς, με λίγη εξάσκηση και με αμερόληπτο μάτι μπορεί να τα εντοπίσει.
Το ρολόι το γνωρίζω κι εγώ ΠΟΛΥ καλά, αλλά σταματώ εδώ.
Το ποιός θα αποδείξει στον άλλον τι ακριβώς φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες, αν χρειασθεί, θα το δούμε.




@capt-dim. Δημήτρη, ό,τι κι αν λες, το δικό σου το πούλησες.
Μάλιστα θυμάμαι κάποτε είχες μιλήσει εδώ για κάποιο "σοβαρό ελάττωμα" των ΜΜ300, ευκαιρία να μας το πεις τώρα.



@Χαρίλαε, όταν μιλάς για εμπάθειες, φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε μένα.
Κάνω κριτική σε εταιρείες & ρολόγια που αγαπώ και ίσως έχω. Επίσης, σε αντίθεση με πάρα πολλούς, ΔΕΝ τα πουλάω!!
Έχω νομίζω το δικαίωμα να αναδεικνύω ό,τι ελαττωματικό πέφτει στην αντίληψή μου.
Αυτό, το να μη 'τολμάει' κανείς να αναφέρει κάτι κακό και αμέσως να πετάγονται οι συνήθεις γνωστοί, που σε τελική ανάλυση μπορεί κιόλας να μεροληπτούν εξαιτίας σχέσεών τους με εταιρείες και καταστήματα, δεν γίνεται αντιληπτό.
Φυσικά, δεν αναφέρομαι στην παρούσα συζήτηση, ούτε μόνο στα Σέικο.

Μα αυτό το ποστάρισες και εχθές, το είδαμε ήδη ! Μόνο που εγώ  αναφέρθηκα στο δεύτερό σου παράδειγμα, με το καφέ λουρί, όπως θα πρόσεξες.  Δηλαδή, στο παράδειγμα εκείνο  που όντως αντλήθηκε από φόρουμ, εάν δεν απατώμαι. Και εξήγησα αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους δεν μπορούμε να κρίνουμε το ευθύγραμμο ή μη από τέτοιες κακοτραβηγμένες φωτογραφίες και ακολούθως να γενικεύουμε.   

Δεν απέκλεισα ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος, νομίζω,  την πιθανότητα να ξεφύγει από ένα εργοστάσιο, οποιοδήποτε εργοστάσιο, προβληματικό ρολόϊ, ακόμη και υψηλής κατηγορίας τιμής.  Ασφαλώς όχι !  Θα ήταν στατιστικά παράλογο να υποστηρίξει κανείς κάτι τέτοιο.  Αλλά εδώ γίνεται συστηματικά λόγος για «πολλά ρολόγια και σίγουρα περισσότερα απ'όσα θα επέτρεπαν η τιμή του ρολογιού και το κύρος της εταιρείας». 

Όποιος καλόπιστος διαβάσει τους ανωτέρω  διαλόγους, χωρίς να ξέρει τι και πως, εύκολα θα μπορούσε να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ίσαμε τα μισά Seiko που βγαίνουν από το εργοστάσιο είναι στραβά. Ο άλλος εδώ έγραψε  προηγουμένως ότι το να πάρεις σωστό Seiko τη σήμερον  ημέρα είναι λαχείο !  Εντάξει τώρα, δεν δίνουμε και σημασία σε ό,τι διαβάζουμε, μόνο που δεν είναι το κάθε μεμονωμένο σχόλιο, αλλά η σύνθεση περισσοτέρων σχολίων που κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση αυτή που δημιουργεί τη γενική εντύπωση, εν προκειμένω αρνητική –κατά δε τη γνώμη μου υπερβολική και άδικη.

Το δικαίωμα της κριτικής το έχει ο καθένας και, προσωπικά θα είμαι ο πρώτος που  θα σου σταθεί εάν οποτεδήποτε δεχθείς κριτική για την κριτική. Τη συγκάλυψη, τον στρουθοκαμηλισμό τον απεχθάνομαι όσο τίποτε και βεβαίως ούτε μετοχές στη Seiko  ή σε όποια άλλη κατέχω. Υπ’ αυτή λοιπόν τη σκοπιά άριστα πράττεις και υποδεικνύεις το όποιο κακό δείγμα υποπίπτει στην αντίληψή σου. Η ένστασή μου έγκειται στην επιπόλαιη  γενίκευση και στη συναγωγή σφαιρικών συμπερασμάτων, χωρίς την ανάλογη τεκμηρίωση. Συγγνώμη, δεν την βλέπω την τεκμηρίωση ούτε θεωρώ τεκμηρίωση το να ποστράρεις για δεύτερη φορά μέσα σε δύο ημέρες το ίδιο ρολόϊ, του Fratello. Για το έτερο παράδειγμά σου, απάντησα χθες εμπεριστατωμένα και, παραδόξως, δεν βλέπω σχόλιό σου επ’ αυτού –κανονικά θα περίμενα να δω. Όπως θα περίμενα να δω και κάποια, έστω , από τα «πολλά» στραβά ΜΜ που κυκλοφορούν –όχι όμως του Fratello για τρίτη φορά,  θερμή παράκληση.

Τώρα, η αναφορά σε «συνήθεις γνωστούς, που σε τελική ανάλυση μπορεί κιόλας να μεροληπτούν εξαιτίας σχέσεών τους με εταιρείες και καταστήματα», φαντάζομαι ότι δεν αφορά κάποιον από τη συγκεκριμένη συζήτηση, το διευκρινίζεις βεβαίως, αλλά από την άλλη δεν κατανοώ ακριβώς το λόγο μιας τέτοιας  μνείας , εφόσον -όπως λες- δεν αφορά κανέναν εδώ. 


Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1278 στις: Απρίλιος 04, 2019, 12:26:50 πμ »

Ένιωσα πανευτυχής τον περασμένο Σεπτέμβρη όταν βρήκα σε  κατάστημα στην Αθήνα ετοιμοπαράδοτο το παραπάνω ρολοι.Τους πήρα τηλεφωνο την ίδια στιγμή και ζήτησα να μου το κρατήσουν για να το δω από κοντά.Οταν έφτασα στο κατάστημα και το δοκίμασα ενθουσιάστηκα!.....μέχρι που άρχισα να παρατηρώ προσεκτικά το dial για τα γνωστά θέματα τα οποία γνώριζα από τα χελωνάκια.Το dial ήταν ορτσα!!!...ένα κλικ δεξιά ολόκληρο!!! Το έδειξα στην πωλήτρια και της είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω ρολοι του χιλιάρικου(ούτε και φθηνότερο)και να είναι στραβό.Ευτυχως την άλλη ημέρα με πήρε τηλεφωνο και μου είπε ότι βρήκε και δεύτερο ρολοι στη Seiko,το οποίο μου έφερε και το έλεγξε και η ίδια ότι είναι οκ για να μην με φέρνει άδικα στο κατάστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2019, 12:36:07 πμ από GREDA »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1279 στις: Απρίλιος 04, 2019, 01:21:39 πμ »
Αν κατάλαβα καλά δεν αμφισβητείται ότι το ρολόι του Fratello δεν είναι σωστά κεντραρισμένο, οπότε μάλλον μπήκαμε και σε καλό δρόμο.
Ο λόγος που έγινε επίκλησή του δεύτερη φορά νομίζω είναι προφανής και εξάλλου τον ανέφερα: δόθηκε ως απάντηση στην εντύπωση που πήγε να δημιουργηθεί ότι τα εν λόγω misalignments αφορούν μόνο σε κατά φαντασίαν ελαττώματα που δήθεν ανεβαίνουν αποκλειστικά στα φόρα.

Μήπως το συγκεκριμένο review δεν πρόκειται για γκάφα ολκής - πολύ χαρακτηριστική όμως της προχειρότητας της Σέικο;

Από εκεί και πέρα, τι συζητάμε;
H πλειοψηφία, εξυπακούεται, δεν έχει θέμα (εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν ισχυρίσθηκα το αντίθετο).
Πάντως το συγκεκριμένο ελάττωμα δεν αφορά το "ένα στα 1000".
Τέλος, δεν αναφέρομαι αόριστα σε 'διάφορα σέικο', αλλά συγκεκριμένα στα sbdx01 & sbdx017.
Καθόλου επιπόλαια, δε.