Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492992 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1020 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 01:40:44 μμ »
Χαριλαε αστο να ανεβαζει.
Με την ανοδο θα μεινει. Και μην μου πεις οτι ανεβαζει γιατι τα αγοραζουν γιατι θα σου πω ποσα εχει πουληση ωστε να τρεξουμε τωρα για να μην χασουμε το κελεπουρι.
Σιγα μην δωσω οτι ζητα η καθε Σεικο και Ρολεξ ξαφνικα.
Προσωπικα δεν παιρνω Σεικο, Ρολεξ, Ωμεγα η αλλη μαρκα για επενδυση που παιρνουν μερικοι. Τα ρολογια αγοραζωνται (κατα την γνωμη μου) με αλλες προυποθεσεις. Ονομα, ιστορια, ποιοτητα κατασκευης.
Στα Σεικο καλυτερα να αγορασω βινταζ που εχουν διαφορετικη ποιοτητα κασας και μηχανης αλλα και τιμης απο το να δωσω οτι του ξυπνηση (για να μην το πω αλλιως) του μπαρμπα Σεικο.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1021 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 01:47:07 μμ »
Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε στον όρο, φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει ν’ αγοράζει στην προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης. Ναι λοιπόν, 3.250 € νετ για mint SLA017 είναι όντως τιμή ευκαιρίας και πιο κάτω δεν πάει, πιο πάνω πάει, τι να κάνουμε τώρα ;

Δηλαδή ένα le δικαιολογεί την τιμή  :o
τελικά με τέτοιες μηχανές που έχει αυτή η σέικο μας κάνει να ζηλεύουμε  :D

Δεν βλέπω το λόγο για ζήλιες, εκτός κι αν το βλέπεις παραταξιακά, «εμείς και οι απέναντι» ή κάπως έτσι. Προσωπικά κρίνω το ρολόϊ καθαυτό, σαν μονάδα, αν μου κάνει ή δε μου κάνει, με τα όποια κριτήρια θέτω εγώ και ουδείς άλλος πλην εμού.  Το SLA017, το 025, το MM, αυτά είναι ξεχωριστά ρολόγια, όπως και να το δει κανείς, εκτός κι αν δεν θέλει να δει τίποτε πιο πέρα από το γνωστό ελβετικό μενού. –Υπάρχει δηλαδή κάποια ρήτρα που να λέει ότι άμα εκτιμώ τα Rolex υποχρεούμαι να φτύνω  τα GS ή τα καλά Prospex ;  Σιγά τώρα, να μη φορέσω και κασκόλ της Rolex ή δεν ξέρω ‘γω ποιας άλλης.

Να μας λείπουν οι παρωπίδες.  Ορίστε, ο Xαρίλαος ανέφερε πιο πάνω το SBDC055 για τη χρονομετρία του. Έχω το 051, μου το ΄φερε πέρυσι δώρο μια φίλη από την Ισπανία (εννοώ ότι από την Ισπανία μου το έφερε. Αυτή δεν είναι από την Ισπανία. Ούτε και το ρολόϊ είναι από την Ισπανία. Από την Ιαπωνία είναι. Το ρολόϊ εννοώ, όχι η φίλη).   Λοιπόν ένα review στα γρήγορα : Μπρασελέ καλύτερο από του ΜΜ  (καλά, αυτό δεν είναι και κατόρθωμα). Πέραν τούτου, μετριότης μετριοτήτων τα πάντα μετριότης, ήτοι ό,τι ακριβώς περιμένει κανείς από ρολόϊ αυτής της κατηγορίας τιμής. Κάτω από τη λούπα, το γυάλισμα φαίνεται σα να ΄χει γίνει με χοντρό γυαλόχαρτο, αίσχος. Έπειτα, εντάξει η αλήθεια είναι ότι το ζόρισα κάμποσο (κάτι το καλοκαίρι στα νερά και στ’ αλάτια, κάτι στη δουλειά, ιδίως  το Σεπτέμβριο, που είχα φόρτο και έφαγε το ξύλο της αρκούδας). Μια μέρα, πάνω να τραβήξω ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη, δεν ξέρω πως βρήκε το bezel στη γωνία της μελαμίνης, πάρ’το το ολόκληρο bezel στο χέρι. Το ξανακάρφωσα μόνος μου και συνεχίζουμε. Όσο για χρονομετρία,  η 6R15 ξεκίνησε ωραιότατα με λιγότερο από ένα sec plus τη μέρα. Μάλιστα. Πέρασαν κάμποσοι μήνες και τώρα πια το καλό μου μένει πίσω 15 ολόκληρα δευτερόλεπτα τη μέρα. Αστραχάν το καλό μου.

Λοιπόν, με λίγα λόγια, ας κρίνουμε  το κάθε ρολογάκι ξεχωριστά, εκτός πια κι αν έχουμε τίποτε μετοχικά πακέτα  σε συγκεκριμένες ωρολογοβιομηχανίες, οπότε εντάξει, λίγη αβάντα δε βλάφτει. Μετοχές δεν έχω, ρολογάδικα δεν αβαντάρω, σόρρυ. Μα ούτε και θάβω , δίχως προσωπική εμπειρία.


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1022 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:01:29 μμ »
Με την παρακατω δικη σου προταση
Μα ούτε και θάβω , δίχως προσωπική εμπειρία.
και με ολο το σεβασμο dennis66 αφησε και καποιους αλλους που εχουν προσωπικη εμπειρια απο πολλα ρολογια να πουν την εμπειρια τους.
Ο Δημητρης Fovos εχει αλλα και ειχε στο παρελθον αρκετα διαφορετικα ρολογια. Και φτηνα και ακριβα. Αρα μπορει να πει την γνωμη του γνωριζοντας.
Το ιδιο και αλλα μελη.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1023 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:10:27 μμ »
Με τον ίδιο σεβασμό, Aris911, δεν θυμάμαι να εμπόδισα τον οποιονδήποτε να καταθέσει την εμπειρία του, πόσο μάλλον τη συσσωρευμένη. Εάν όντως το έκανα, κατόπιν του παραπάνω σχολίου σου, οφείλεις να μου υποδείξεις πότε, σε βάρος τίνος και με ποιον άραγε τρόπο το έκανα, ώστε να ανακαλέσω.

Εξυπακούεται ότι o Δημήτρης μπορεί να πει τη γνώμη του.

Για τους ίδιους ακριβώς λόγους, υποθέτω, εξυπακούεται ότι μπορώ κι εγώ να πω τη δική μου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1024 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:15:30 μμ »
Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε στον όρο, φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει ν’ αγοράζει στην προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης. Ναι λοιπόν, 3.250 € νετ για mint SLA017 είναι όντως τιμή ευκαιρίας και πιο κάτω δεν πάει, πιο πάνω πάει, τι να κάνουμε τώρα ;

Δεν βλέπω το λόγο για ζήλιες, εκτός κι αν το βλέπεις παραταξιακά, «εμείς και οι απέναντι» ή κάπως έτσι. Προσωπικά κρίνω το ρολόϊ καθαυτό, σαν μονάδα, αν μου κάνει ή δε μου κάνει, με τα όποια κριτήρια θέτω εγώ και ουδείς άλλος πλην εμού.  Το SLA017, το 025, το MM, αυτά είναι ξεχωριστά ρολόγια, όπως και να το δει κανείς, εκτός κι αν δεν θέλει να δει τίποτε πιο πέρα από το γνωστό ελβετικό μενού. –Υπάρχει δηλαδή κάποια ρήτρα που να λέει ότι άμα εκτιμώ τα Rolex υποχρεούμαι να φτύνω  τα GS ή τα καλά Prospex ;  Σιγά τώρα, να μη φορέσω και κασκόλ της Rolex ή δεν ξέρω ‘γω ποιας άλλης.

Να μας λείπουν οι παρωπίδες.  Ορίστε, ο Xαρίλαος ανέφερε πιο πάνω το SBDC055 για τη χρονομετρία του. Έχω το 051, μου το ΄φερε πέρυσι δώρο μια φίλη από την Ισπανία (εννοώ ότι από την Ισπανία μου το έφερε. Αυτή δεν είναι από την Ισπανία. Ούτε και το ρολόϊ είναι από την Ισπανία. Από την Ιαπωνία είναι. Το ρολόϊ εννοώ, όχι η φίλη).   Λοιπόν ένα review στα γρήγορα : Μπρασελέ καλύτερο από του ΜΜ  (καλά, αυτό δεν είναι και κατόρθωμα). Πέραν τούτου, μετριότης μετριοτήτων τα πάντα μετριότης, ήτοι ό,τι ακριβώς περιμένει κανείς από ρολόϊ αυτής της κατηγορίας τιμής. Κάτω από τη λούπα, το γυάλισμα φαίνεται σα να ΄χει γίνει με χοντρό γυαλόχαρτο, αίσχος. Έπειτα, εντάξει η αλήθεια είναι ότι το ζόρισα κάμποσο (κάτι το καλοκαίρι στα νερά και στ’ αλάτια, κάτι στη δουλειά, ιδίως  το Σεπτέμβριο, που είχα φόρτο και έφαγε το ξύλο της αρκούδας). Μια μέρα, πάνω να τραβήξω ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη, δεν ξέρω πως βρήκε το bezel στη γωνία της μελαμίνης, πάρ’το το ολόκληρο bezel στο χέρι. Το ξανακάρφωσα μόνος μου και συνεχίζουμε. Όσο για χρονομετρία,  η 6R15 ξεκίνησε ωραιότατα με λιγότερο από ένα sec plus τη μέρα. Μάλιστα. Πέρασαν κάμποσοι μήνες και τώρα πια το καλό μου μένει πίσω 15 ολόκληρα δευτερόλεπτα τη μέρα. Αστραχάν το καλό μου.

Λοιπόν, με λίγα λόγια, ας κρίνουμε  το κάθε ρολογάκι ξεχωριστά, εκτός πια κι αν έχουμε τίποτε μετοχικά πακέτα  σε συγκεκριμένες ωρολογοβιομηχανίες, οπότε εντάξει, λίγη αβάντα δε βλάφτει. Μετοχές δεν έχω, ρολογάδικα δεν αβαντάρω, σόρρυ. Μα ούτε και θάβω , δίχως προσωπική εμπειρία.
πρώτον λεω την προσωπική μου γνώμη και τίποτα παραπάνω εκτός αν απαγορεύεται
δεύτερον βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα περί ζήλιας παράταξης και δεν ξέρω τι άλλο ως δικαστής
τρίτον μπορεί να μην έχω προσωπική εμπειρία αλλά αυτό δεν είναι πανάκεια στο ότι έχουμε διαβάσει δει και (ιδίοις όμμασι ) ώστε να εκφέρουμαι γνώμη και εμείς οι αδαείς ...
Παρωπίδες, συμπέρασμα ως ο από μηχανής θεός χωρίς να με ξέρεις (ωρολογιακές προτιμήσεις εννοώ) ως ''νέος'' (εκτός αν είσαι παλιός με νέο nick ) στο φόρουμ.
Όπως και να το κάνουμε το Ελβετικό μενού έχει να μας προσφέρει πολλά εκτός από κάποια άλλα μονότονα με φύκια .
Και βέβαια δεν έχουμε μετοχές ούτε κάποιο συμφέρον με την εκάστοτε εταιρεία αλλά επέτρεψές μας να έχουμε την συμπάθεια μας περισσότερο σε κάποια/ες μάρκες όπως συμβαίνει πιστεύω σε όλους μας εδώ μέσα αλλά και σε κάθε άλλο αντικείμενο ....όπως υπάρχουν οι alfisti οι paneristi οι Rolexάκηδες οι Oλυμπιακοί οι ΑΕΚτζήδες και πάει λέγοντας μέσα στα πλαίσια πάντα της ευγενής άμιλλας .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 02:29:23 μμ από fovos »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1025 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:24:07 μμ »
Δεν εγραψα οτι εμποδισες να πει καποιος την γνωμη του. Οπως και δεν εγραψα οτι απαγορευετε να πεις την γνωμη σου.
Τα κειμενα σου ειναι αρτια στην συνταξη και απολαυση να τα διαβαζη καποιος.
Αλλα παραξενευτηκες οταν εγραψα οτι τα 3250 ειναι πολλα για το SLA017.
Και ναι ειναι πολλα. Παρα πολλα.
Δεν ξερω ποσο βαθια μπορει να φτασει η γνωση σου για ενα ρολοι απο ολες τις πλευρες ωστε να καταλαβεις γιατι γραφω οτι ζητα πολλα αλλα προσωπικα επειδη εχουν περασει στα 30 χρονια που ασχολουμε με τα ρολογια πολλα ρολογια μπορω να καταλαβω πολλα πραγματα και να καταλαβω ποτε ενα ρολοι ζητα πολλα η οχι.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1026 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:43:21 μμ »
Δεν εγραψα οτι εμποδισες να πει καποιος την γνωμη του.

Και όμως, το έγραψες :

και με ολο το σεβασμο dennis66 αφησε και καποιους αλλους που εχουν προσωπικη εμπειρια απο πολλα ρολογια να πουν την εμπειρια τους.

δεύτερον βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα περί ζήλιας

Περί "ζήλιας", σύ είπας :

τελικά με τέτοιες μηχανές που έχει αυτή η σέικο μας κάνει να ζηλεύουμε  :D

Καλό απόγευμα να 'χετε, παιδιά !


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1027 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:52:46 μμ »
Μαλιστα.
Με τετοια ικανοτητα στον γραπτο λογο απορω πως δεν καταλαβες οτι η λεξη αφησε που εγραψα ειναι σχημα λογου.
Ολα τα υπολοιπα ειναι να εχουμε να λεμε.
Τελικα κακο πραγμα η ημιμαθεια το ετος 2018. Βγαζει εναν εγωισμο οταν υπαρχη αντιλογος.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1028 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 02:56:15 μμ »
σεικαρα μου ξυπνάς τα πάθη και κάνεις τα αίματα να βράζουν …..



αφιερωμένη με πολύ αγάπη στους φίλους μου Ελβετοφιλους ….!!!!!!!






Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1029 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 03:06:20 μμ »
σεικαρα μου ξυπνάς τα πάθη και κάνεις τα αίματα να βράζουν …..



αφιερωμένη με πολύ αγάπη στους φίλους μου Ελβετοφιλους ….!!!!!!!



Ωραιο και ποιοτικο ρολοι ειχες φιλε μου Δημητρη αλλα το εδωσες καρδια μου.
Και πηρες κατι χαζοελβετικα μια εταιρειας που ολο αντιγραφη.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1030 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:27:23 μμ »
SEIKO RULES ……!!!



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1031 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:36:01 μμ »
SEIKO RULES ……!!!
Από τι το έπαθες είπαμε εσυ;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1032 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:48:19 μμ »
Από τι το έπαθες είπαμε εσυ;

1994 στην Μαλαισία στο ΠορτΚελανκ …

με 200 δολ στην τσέπη μου … (τα πρώτα χρήματα μου στην θάλασσα ) μπήκα σε μαγαζί με ρολόγια …..

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1033 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:53:23 μμ »
Eγώ ευχήθηκα καλό απόγευμα, εσύ Άρη δεν ξέρω γιατί το συνεχίζεις. Ως προς το σχόλιό σου περί ημιμάθειας (εάν και εφόσον αυτό με αφορά), μπορώ να σου πω ότι έχεις πέσει τελείως έξω : Δεν είμαι καν ημιμαθής. Είμαι αμαθής, αμαθέστατος και μάλιστα όχι μόνο σε σχέση με τα ρολόγια αλλά και ως προς πολύ περισσότερα και πολύ σημαντικότερα θέματα και πράγματα από τα ρολόγια. Σου το λέω ειλικρινά, δίχως προσποιητή μετροφροσύνη και χωρίς πρόθεση μίμησης του σωκρατικού προτύπου. Μακάριοι οι ειδήμονες, αυτοί που πρόλαβαν να τα μάθουν όλα σ’ αυτή τη σύντομη ζωή -δυστυχώς δεν ανήκω σ’ αυτούς, κοπιάζω ειλικρινώς αλλά μαθαίνω δύσκολα, «δια βίου μάθηση» λέει το υπουργείο, δια βίου αμάθεια εγώ. Σαφής, πιστεύω.

Παρ’ όλα’ αυτά, καθόσον δεν είμαι και τελείως στουρνάρι, μπορώ να καταλάβω ένα λάθος όταν αυτό βγάζει μάτι. Επανερχόμενος λοιπόν στα της Seiko, μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας ότι η εκτίμησή σου για την αξία του SLA017 είναι εντελώς λάθος. Πριν σου εξηγήσω το γιατί, οφείλω να διευκρινίσω  ότι δεν –επαναλαμβάνω- δεν έχω SLA, δια μείζονα δε και εύλογο λόγο δεν σκοπεύω να πουλήσω SLA εδώ ή αλλού ή οπουδήποτε ανά την υφήλιο. 

Την αξία λοιπόν ενός πράγματος την καθορίζει παντού και πάντα η αγορά. Μικρή, μεγάλη, η όποια αγορά, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. O δικός σου περί του αντιθέτου ισχυρισμός (ακόμη και συνοδευόμενος από το εχέγγυο της συστηματικής  εμπειρίας τριάντα ετών   ενασχόλησης με το αντικείμενο), έχει τόση αξία όση και ο δικός μου, ενδεχομένως, ότι ένα ψιλοχρέπι Pepsi 1675 του ’66 δεν μπορεί  ποτέ να αξίζει παραπάνω από δυό  χιλιάρικα. Έλα όμως που η δική μου αξιολόγηση, όπως ακριβώς και η δική σου, δεν αξίζουν φράγκο για την αγορά.  Ακόμη και αιτιολογημένες, τόσο η  δική μου όσο και η δική σου άποψη (που εδώ που τα λέμε, εγώ δεν είδα από μέρους σου καμία τεκμηρίωση ως προς την πραγματική αξία του SLA, πέραν δηλαδή της επίκλησης της 30ετούς εμπειρίας σου) δεν μπορούν με κανέναν απολύτως τρόπο να επηρέασουν τις τιμές. Συνεπώς, όσο και να χτυπιόμαστε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, αμφότεροι,  είναι να παρακολουθούμε τη διακύμανση, τα πάνω και τα κάτω των τιμών, μένοντας συχνά άλαλοι από την εξέλιξη των τιμών.  Και με την απορία : -Πως είναι δυνατόν το τάδε ρολόϊ να πωλείται τόσο ακριβά ;  Και ιδίως να αγοράζεται τόσο ακριβά.  Αν λοιπόν το SLA017 διαπραγματεύεται σταθερά στα 3,250 και άνω, τόσο κάνει. Δεν υπάρχει ακριβό-φτηνό. Τόσο κάνει, τελείωσε. Το Pepsi που λέγαμε,   εικοσιπέντε χιλιάρικα κάνει, πάει και τελείωσε. Είπαμε, μόνον η αγορά αποφασίζει, εμείς ατομικά δεν είμαστε παρά ψήγμα απειροελάχιστο αυτής της αγοράς και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να απέχουμε από την απόκτηση του κατά την (απολύτως σεβαστή)  γνώμη μας ακριβού.

Συνεχίζοντας στα περί Seiko, καθόσον θίγεται συχνά το ζήτημα της έλλειψης πιστοποίησης COSC, νομίζω είναι πασίδηλο πως η έλλειψη πιστοποίησης COSC δεν αποτελεί ένδειξη προβληματικής χρονομετρίας, σε καμία περίπτωση. Yπό την αντίθετη εκδοχή, είναι περίπου σα να λέμε (ή υπονοούμε) ότι η Patek Philippe στερείται ποιότητας επειδή τα ρολόγια της δεν φέρουν τη Σφραγίδα της Γενεύης. Που δεν την φέρουν. Εάν αναγνωρίζουμε στους Ελβετούς το δικαίωμα της αυτο-πιστοποίησης, γιατί να μην αναγνωρίσουμε αντίστοιχο δικαίωμα στους Ιάπωνες ; Μήπως επειδή είναι κοντοί ή επειδή τα μάτια τους είναι κάπως ;

Κατά τα λοιπά και πάλι φίλοι κι αν δημιουργήθηκε κάποιος εκνευρισμός, εγώ τουλάχιστον τον αποδίδω στο ότι δεν γνωριζόμαστε, δεν έχουμε μάθει ο ένας τους κώδικες  του άλλου ή ίσως το χιούμορ του άλλου, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παρανοήσεις και οι μεταφορές να εκλαμβάνονται ως κυριολεξίες. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με κανέναν, από που κι ως που άλλωστε ;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1034 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 05:57:20 μμ »
1994 στην Μαλαισία στο ΠορτΚελανκ …

με 200 δολ στην τσέπη μου … (τα πρώτα χρήματα μου στην θάλασσα ) μπήκα σε μαγαζί με ρολόγια …..
Σε βάρεσε η Σεικο κατακούτελα.
Αν τότε έπαιρνες ένα Ρόλεξ ξέρεις ποσά Σεικο θα αγόραζες σήμερα όταν το πούλαγε
Ενώ αν πήρες τότε Σεικο, γιατί σε κόβω να σε κατάλαβαν τι βλαχάκι ήσουν και σου δώσανε Σφικο, και το πούλαγες σήμερα ούτε καραμέλες για τον μικρό σου δεν θα επαιρνες

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1035 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 06:09:27 μμ »
Η Πατεκ φέρει την σφραγίδα Γενευης.
Δια του λόγου του αληθές ψάξε ένα δικό μου παλιότερο θέμα όπου έχω φωτό που το τεκμηριώνουν η ψάξε το διαδύκτιο.
Τα αλλά μέλη θυμούνται το θέμα μου.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1036 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 06:55:08 μμ »
Λίγο έλειψα και του δώσατε και κατάλαβε!
Του Άρη εννοώ............


Οπότε δεν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο.
Ας βάλω λοιπόν καμμιά φωτογραφία:







Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1037 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:00:40 μμ »
Πάμε:












Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1038 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:55:06 μμ »
Χαριλαε δεν σε πιάνει το jet lug;
Δεν κανείς εμετούς; Δεν βγάζεις τα συκώτια σου;
Εσυ δεν το έδωσες το ΜΜ;
Υγ. Προσπαθώ να βρω τι θα γράψω για να σε κουρδίζω αλλά δεν κατεβάζει κάτι η κούτρα.
Μέχρι αύριο κάτι θα βρω.
 

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1039 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 07:57:39 μμ »
Kάτσε πρώτα εσύ, να σε κουρδίσω εγώ και βλέπουμε  ;)

Λοιπόν, δεν έχω ιδέα που να βρω το θέμα σου, ένα lnk θα ήταν ευπρόσεδκτο.

Εγώ γνωρίζω ότι από το 2009 Geneva Seal γιοκ για την Patek. Δεν το λέω εγώ, η ίδια η Patek το είχε ανακοινώσει από το Baselworld του 2009.
H σχετική ανακοίνωση της Patek, από το siteτης Patek εννοείται :

https://static.patek.com/pdf/pressreleases/en/2009_PatekPhilippe_PPSeal.pdf

«A new era begins for Patek Philippe in the spring of 2009: All of the manufacture’s mechanical movements will henceforth be embossed with the exclusive Patek Philippe Seal»

Και σπό τον τύπο της εποχής, ενδεικτικά, ανάμεσα σε εκατοντάδες σχετικά δημοσιεύματα.
https://journal.hautehorlogerie.org/en/patek-philippe-creates-its-own-seal/

Eάν τώρα έχει υποπέσει στη δική σου αντίληψη ρολόϊ της Patek κατασκευασμένο  μετά τον παραπάνω χρόνο που να φέρει σφραγίδα της Γενεύης και όχι της Patek, θα είχα τη μεγάλη περιέργεια να το δω.