Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 289924 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koskord

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 10:45:05 μμ »
Φίλε Στέφανε πολύ ωραίο αυτό που μου πρότεινες, και όντως πληρεί τις προδιαγραφές.
Πόσο πιο πολύ πάει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 10:51:27 μμ »
Θα δω και θα σου πω αρχική και τελική τιμή !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος UNEXPECTEDGR

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 12:46:23 πμ »
Γεια σε όλους! :DΕιλικρινά ΔΕΝ περίμενα κάνοντας μία έρευνα αγοράς για ρολόγια στο Ιnternet ότι θα έβρισκα και FORUM! ::)Χαίρομαι πολύ για αυτό! :D
Είμαι καινούριος στο θέμα αυτό και εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο ρολόϊ...Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 1000€ αν και ΠΟΤΕ μου δεν έχω δώσει τόοοοοοοοοοοοσα λεφτά για ένα ρολόϊ... ::)Ενδιαφέρομαι για το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH001P1(το οποίο φένεται και στην photo που έχω βάλει στο profile μου ;D).Ποια είναι η γνώμη σας γι'αυτό αλλά και για την SEIKO γενικά;Τα αυτόματα είναι αξιόπιστα;Το έχω βρει σε 3 διαφορετικές τιμές...950€,900€ και 750€?!?!?!Η τελευταία μου παραφάνηκε χαμηλή???
Υ.Γ. Κοιτάζω επίσης και το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH005P1(σε μαύρο).Αυτό το βρήκα στα 1050€...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2008, 10:22:19 πμ από UNEXPECTEDGR »

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 01:23:14 πμ »
Από εμένα καλωσόρισες UNEXPECTEDGR. Τώρα για τις απορίες ειδικά πάνω στα Θeiko υπάρχουν άτομα στο forum που θα σου πουν περισσότερα και από από τους ιδιοκτήτες της. Πάντως για την αξιοπιστία της και το value for money δε χωράει καμμία αμφιβολία. Από τις πιο αξιόπιστες -αν όχι η πρώτη με διαφορά- για τα χρήματα που πληρώνεις.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 08:48:52 πμ »
φιλε Koskord απο frederique Constant μονο ενα ρολοι πιστευω οτι αξιζει πραγματικα και ειναι και κοντα στην τιμη που κοιτας και αυτο ειναι το heart beat
περισοοτερα εδω
http://www.europastar.com/europastar/magazine/article_display.jsp?vnu_content_id=1000865528
τωρα απο αλλες εταιρειες μπορεις να βρεις πολλα και καλα ρολογια
Φιλικα
Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2008, 11:01:02 πμ από Megalos »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:19:49 πμ »
Γεια σε όλους! :DΕιλικρινά ΔΕΝ περίμενα κάνοντας μία έρευνα αγοράς για ρολόγια στο Ιnternet ότι θα έβρισκα και FORUM! ::)Χαίρομαι πολύ για αυτό! :D
Είμαι καινούριος στο θέμα αυτό και εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο ρολόϊ...Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 1000€ αν και ΠΟΤΕ μου δεν έχω δώσει τόοοοοοοοοοοοσα λεφτά για ένα ρολόϊ... ::)Ενδιαφέρομαι για το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH001P1(το οποίο φένεται και στην photo που έχω βάλει στο profile μου ;D).Ποια είναι η γνώμη σας γι'αυτό αλλά και για την SEIKO γενικά;Τα αυτόματα είναι αξιόπιστα;Το έχω βρει σε 3 διαφορετικές τιμές...950€,900€ και 750€?!?!?!Η τελευταία μου παραφάνηκε χαμηλή???
Υ.Γ. Κοιτάζω επίσης και το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH005P1(σε μαύρο).Αυτό το βρήκα στα 1050€...

Οταν ειχαν πρωτοερθει στην Ελλαδα ειχα παει και τα χα δει,αλλα δε μ αρεσανε τελικα.
Παντως απο ποιοτητα&τεχνολογια ειναι πολυ ψηλα,ειναι kinetic που ''κουρδιζει'' κι απ το χερι επιπλεον.
Η τελευταια τιμη που εβαλες ειναι μια ρεαλιστικη τιμη για το ρολοι αυτο,ενω στο νετ θα το βρεις εκτος επισημου δικτυου και 500Ε.
Αν σ αρεσει go for it. :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:55:10 πμ »
η ερωτηση για μενα ειναι,σε αυτα τα λεφτα αγοραζω ενα kinetic η ενα μηχανικο ρολοι?θα αγοραζα ενα μηχανικο ρολοι και επειδη τα λεφτα ειναι καλα οσον αφορα το ανω οριο των 3.000 θα κοιταγα για ενα με δικη του μηχανη η ενα ρολοι που ειναι "μοναδικο"(π.χ panerai)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:55:19 πμ »
Οταν ειχαν πρωτοερθει στην Ελλαδα ειχα παει και τα χα δει,αλλα δε μ αρεσανε τελικα.
Παντως απο ποιοτητα&τεχνολογια ειναι πολυ ψηλα,ειναι kinetic που ''κουρδιζει'' κι απ το χερι επιπλεον.
Η τελευταια τιμη που εβαλες ειναι μια ρεαλιστικη τιμη για το ρολοι αυτο,ενω στο νετ θα το βρεις εκτος επισημου δικτυου και 500Ε.
Αν σ αρεσει go for it. :)

Σκεπτόμουν πότε θα απαντήσεις φίλε eis :cheers:
Πάντως όσοι φορούν τα συγκεκριμένα και είναι αρκετοί δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ποιότητα στη σωστή τιμή.
Αν μου αρέσουν τώρα ναι αλλά όχι για μένα ;) ;D


(breaking 1400 post)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 01:02:58 μμ »
η ερωτηση για μενα ειναι,σε αυτα τα λεφτα αγοραζω ενα kinetic η ενα μηχανικο ρολοι?θα αγοραζα ενα μηχανικο ρολοι και επειδη τα λεφτα ειναι καλα οσον αφορα το ανω οριο των 3.000 θα κοιταγα για ενα με δικη του μηχανη η ενα ρολοι που ειναι "μοναδικο"(π.χ panerai)

Θεωρητικο το ερωτημα φιλε george_ αλλα καλυτερα να μη στειλουμε τον unexpectedGR που μπηκε ο ανθρωπος να ρωτησει αν ειναι καλο το kinetic DD ν αγορασει panerai των 3.000Ε διοτι θα μας  :axe: μετα!

Σκεπτόμουν πότε θα απαντήσεις φίλε eis :cheers:
Πάντως όσοι φορούν τα συγκεκριμένα και είναι αρκετοί δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ποιότητα στη σωστή τιμή.
Αν μου αρέσουν τώρα ναι αλλά όχι για μένα ;) ;D


(breaking 1400 post)

Οταν ειχα δει τις πρωτες φωτο απ την περυσινη εκθεση,ανυπομονουσα να τα δω κι απο κοντα,αλλα τελικα αφου τα δοκιμασα :-\
Φυσικα αν σε καποιον αρεσουν και του καθονται καλα στο χερι,δεν το συζηταμε!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 01:44:24 μμ »
διαβασα οτι ειναι νεος στο χωρο του ρολογιου ,εχει προθεση να δωσει 1000 ευρω ?προς τι ρολοι σε αυτο το ποσο θα τον συμβουλευες?εγω προς ενα ελβετικο .

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 01:57:49 μμ »
διαβασα οτι ειναι νεος στο χωρο του ρολογιου ,εχει προθεση να δωσει 1000 ευρω ?προς τι ρολοι σε αυτο το ποσο θα τον συμβουλευες?εγω προς ενα ελβετικο .

Δεν ειναι για μενα θεμα χωρας.Απ τη στιγμη που ρωταει για ενα συγκεκριμενο ρολοι που εχει βαλει στο ματι αν ειναι καλο,οφειλω να του πω γι αυτο το ρολοι.Το ιδιο θα εκανα αν κοιτουσε καποιο fortis η oris(οπως κι εχω κανει).
Δε μου λεει κατι να τον αποπροσανατολισω σε μια αγορα αλλη απ αυτην που εχει στο μυαλο του,εφοσον αυτο που θελει πληρει υψηλοτατα επιπεδα ποιοτητας,και το ξερω διοτι το χω περιεργαστει για πολλη ωρα.
Αν ο ιδιος ζητησει αλλες εναλλακτικες,υπαρχουν ενα σωρο.Η εμπειρια μου απ το στενο μου περιβαλλον ειναι να μη προτεινω μηχανικα ρολογια σ αυτους που δεν γνωριζουν τι εστι μηχανικο ρολοι,πως δουλευει και τι απαιτησεις-παραχωρησεις απαιτει. :)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 02:38:37 μμ »
off topic (συγνώμη αλλά δεν άντεξα)
"πάνω στα Θeiko υπάρχουν άτομα στο forum που θα σου πουν περισσότερα και από από τους ιδιοκτήτες της"
καλά δεν αξιζώ ένα ευχαριστώ για τα καλά λόγια γιατρέ (eins) μου;


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 02:45:39 μμ »
off topic (συγνώμη αλλά δεν άντεξα)
"πάνω στα Θeiko υπάρχουν άτομα στο forum που θα σου πουν περισσότερα και από από τους ιδιοκτήτες της"
καλά δεν αξιζώ ένα ευχαριστώ για τα καλά λόγια γιατρέ (eins) μου;

Το αφησα ασχολιαστο διοτι δε νομιζω οτι ισχυει,ευχαριστω ομως για τα καλα σου λογια οπως και να χει φιλε μου grecellin kαι συγνωμη για την παραλειψη ;)

ΥΓ:Γιατι το γραφεις Θeiko αντι για Seiko;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 02:52:42 μμ »
Θeiko = Θεϊκό ;)

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 02:58:19 μμ »
Με κάλυψε πλήρως ο Στέφανος  :)

Αποσυνδεδεμένος UNEXPECTEDGR

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #275 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 03:12:31 μμ »
Το ότι βρίσκω το συγκεκρίμενο ρολόϊ -SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH001P1- μόνο 750€ απο 900€ κ 950€ με προβληματίζει...Είχα την εντύπωση ότι κάνει περίπου 1000€ το συγκεκριμένο μοντέλο...Aκόμη και στο Internet το έχω βρει 898€...Υπάρχει περίπτωση να είναι "φορεμένο" και γι'αυτό να είναι στην τιμή των 750€; ???Ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Όταν κάνεις μία αγορά ενός ρολογιού από ένα κατάστημα αν ο πωλητής πάει να πουλήσει το ρολόϊ που έχει στην βιτρίνα του καταστήματος σημαίνει κάτι αυτό;Δηλαδή θέλω να πω πως κανονικά δεν θα πρέπε να πουλήσει ένα ρολόϊ που να είναι στο "κουτί" του σφραγισμένο...;;;Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί είμαι καινούριος στον χώρο και δεν ξέρω πολλά πράγματα... ::) Σκοπεύω να δώσω έως και 1000€ και ΔΕΝ θέλω να πάνε χαμένα!
Πάντως η πρώτη μου αγορά ρολογιού είχε γίνει -με τον τρόπο που προανέφερα- πριν από 10 χρόνια περίπου...Είχα δει ένα ρολόι στην βιτρίνα ενός καταστήματος και μου έδωσε αυτό που ήταν στην βιτρίνα και όχι κάποιο άλλο...Παρόλα αυτά ζει ακόμα... :oΓια την ιστόρια έχω ένα CASIO τώρα το οποίο ΔΕΝ μου έχει χαλάσει ποτέ και πάει πάντα στην ώρα του! ::)
Υ.Γ. Μου αρέσουν και τα TAG Heuer αλλά από μία έρευνα που έκανα είδα ότι βγαίνω πολύ εκτός προϋπολογισμού.... :o Το SEIKO VELATURA KINETIC DIRECT DRIVE SRH001P1 πάντως μου αρέσει αρκετά και προς αυτό κλείνω για να αγοράσω... :DΔεν ξέρω αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο έως 1000€ χωρίς Chronograph...Να είναι στο στυλ του μοντέλου που σας είπα...Thanks!

Αποσυνδεδεμένος koskord

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #276 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 05:17:57 μμ »
Θα δω και θα σου πω αρχική και τελική τιμή !

Φιλικά Στέφανος.


Φίλε Στέφανε μήπως βρήκες τιμές για το Master Calendar της Jaeger Le Coultre?
Το Master Grand Reveil πόσο παραπάνω πηγαίνει? Το βρήκα στο επίσημο site της εταιρείας αλλά
δεν έχει ούτε τιμές καταλόγου.
Άλλο ρολόι με αυτά τα complication άλλης εταιρείας υπάρχει να μου προτείνει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 05:46:44 μμ »
Η τιμή του Master Calendar πρέπει να ανέρχεται στα 6200€ και του Grand Reveil στις 18000€.
Περίμενε όμως και την επιβεβαίωση του Stef.

Αποσυνδεδεμένος jerry

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 05:55:29 μμ »
Φίλε koskord,
Καλώς ήλθες και καλά posts!
Για τα χρήματα που ψάχνεις, κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα μπορούσες να αποκτήσεις ένα καλό μηχανικό ρολόι, όχι ότι η SEIKO υστερεί σε ποιότητα, το συγκεκριμένο ρολόι ου σου αρέσει είναι αρκετά δυναμικό σε εμφάνιση και υπεραξιόπιστο, αλλά δεν έχει το ειδικό βάρος ενός HAMILTON, ενός FORTIS, ή (imho) ενός SINN (π.χ. ενός 144 ST SA με μηχανισμό Valjoux 7750, από τα entry level ρολόγια της φίρμας, με μειονέκτημα τη δυνατότητα απόκτησής του μόνο μέσω net για τη χώρα μας). Καλό ψάξιμο!  

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 05:57:23 μμ »
Όταν κάνεις μία αγορά ενός ρολογιού από ένα κατάστημα αν ο πωλητής πάει να πουλήσει το ρολόϊ που έχει στην βιτρίνα του καταστήματος σημαίνει κάτι αυτό;

Ναι:
α. ότι έχει μόνο αυτό στο κατάστημα.
β. ότι δεν θέλει να σου δώσει το άλλο που έχει.

Δηλαδή θέλω να πω πως κανονικά δεν θα πρέπε να πουλήσει ένα ρολόϊ που να είναι στο "κουτί" του σφραγισμένο...;;;

Κανονικά ναι. Και έχεις κάθε δικαίωμα να απαιτήσεις ρολόι με τις ζελατίνες του στο κουτί του.
Θα αναφέρω απλώς ότι έχω δοκιμάσει ρολόι βιτρίνας, το οποίο κατά τα λεγόμενα της πωλήτριας ήταν το μοναδικό που υπήρχει στο κατάστημα, στο οποίο, με το γερακίσιο μάτι μου :lens: διέκρινα 2 αμυδρές τριχοειδείς αμυχές, αυτές που έξω ονομάζονται hairline scratches. Μπορεί να δημιουργήθηκαν π.χ. από βέρα ή από οτιδήποτε άλλο.
Εντάξει, φασόλια, δεν τρέχει και τίποτα, αλλά από την άλλη παίρνεις καινούργιο ρολόι. Αυτές τις γρατσουνιές θέλω να τις κάνω εγώ και όχι να τις .... αγοράσω. 

Έχε υπόψη σου όμως ότι πολλά καταστήματα δεν έχουν τη δυνατότητα να έχουν 2 ίδια ρολόγια (1 βιτρίνας και 1 κλειστό). Ιδίως όταν πρόκειται για ρολόγια που κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ.