Αποστολέας Θέμα: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )  (Αναγνώστηκε 13819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kohran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
  • 42mm case
    • Προφίλ
Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 12:51:43 πμ »
Γεια χαρά παιδιά.
Όπως και πολλοί άλλοι αποφάσισα και εγώ να ζητήσω την γνώμη των ειδικών όσον αφορά την αγορά καινούργιου ρολογιού. Επειδή είμαι (ήμουν, :) άτιμο internet) εντελώς άσχετος επί του θέματος, έριξα λίγο διάβασμα μέσα στο forum ( καμιά βδομάδα το γυροφέρνω ) και έμαθα αρκετά πράγματα.
Ας μπούμε όμως στο ψητό. Στην ουσία πρόκειται για το πρώτο μου σοβαρό ρολόι ( τα casio και swatch των παιδικών χρόνων δεν μετράνε ) και το budget μου είναι έως 1000 euro ( θα χτυπήσω limit up μόνο για εξαιρετική περίπτωση ).
Μετά από ψάξιμο στο internet και κάποιες βόλτες στα μαγαζιά, με τα σχετικά προβαρίσματα, έχω καταλήξει σε δύο χρονογράφους :
Hamilton Jazzmaster Chrono Auto : http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=61&p=74
και
Tissot Le Locle (AUTOMATIC CHRONOGRAPH) : http://www.timezone.com/library/news/news631847427422031250

Όσον αφορά μηχανές, dials, λουράκια, bracelet είμαι σε όλα ανοικτός αρκεί το συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα να μου κάνει το click, απλά δεν είμαι των πολύ extreme σχεδίων ( κλασσικά πράγματα και στρογγυλά ).
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τους παραπάνω χρονογράφους. Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση, στα παραπάνω πλαίσια τιμής, θα τη δεχτώ με χαρά. Πρόταση καταστήματος ( Αθήνα ) επίσης θα βοηθούσε.

Και ένα μικρό quiz που μου βασανίζει το μυαλό ( άντε ρε φίλε κούρασες τελείωνε ) : Μήπως ξέρει κανείς αν η μόνιμη χρήση του χρονογράφου φθείρει γρηγορότερα το ρολόι ; Γενικά προκαλεί κάποια ζημιά ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αισθητικούς λόγους ( κίνηση του μεγάλου δείκτη δευτερολέπτων ) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα φορτικός.           

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 01:03:38 πμ »

Αποσυνδεδεμένος kohran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
  • 42mm case
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 02:30:44 μμ »
thanx george θα ρίξω μια ματιά.

Επίσης σήμερα είδα κάποιους πολύ ωραίους χρονογράφους Louis Erard. Ομολογώ ότι πρώτη φορά άκουσα το όνομα.
Πρόκειται για swiss made watches ; Σαν εταιρία λέει κάτι ; ( ποιότητα κατασκευής, αξιοπιστία, service κ.λ.π )

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 02:37:39 μμ »
Guinand αβλεπι η γνωμη μου. Δες εδω φιλε ομορφια και τιμη στο budget σου. το μονο "μειονεκτημα" παραγγελια απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχουν εδω. :(

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1132.0.html

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:38:39 μμ »
Guinand αβλεπι η γνωμη μου. Δες εδω φιλε ομορφια και τιμη στο budget σου. το μονο "μειονεκτημα" παραγγελια απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχουν εδω. :(

[url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1132.0.html[/url]


+1

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:42:11 μμ »
guinanand!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:48:41 μμ »
Γεια χαρά παιδιά.
Όπως και πολλοί άλλοι αποφάσισα και εγώ να ζητήσω την γνώμη των ειδικών όσον αφορά την αγορά καινούργιου ρολογιού. Επειδή είμαι (ήμουν, :) άτιμο internet) εντελώς άσχετος επί του θέματος, έριξα λίγο διάβασμα μέσα στο forum ( καμιά βδομάδα το γυροφέρνω ) και έμαθα αρκετά πράγματα.
Ας μπούμε όμως στο ψητό. Στην ουσία πρόκειται για το πρώτο μου σοβαρό ρολόι ( τα casio και swatch των παιδικών χρόνων δεν μετράνε ) και το budget μου είναι έως 1000 euro ( θα χτυπήσω limit up μόνο για εξαιρετική περίπτωση ).
Μετά από ψάξιμο στο internet και κάποιες βόλτες στα μαγαζιά, με τα σχετικά προβαρίσματα, έχω καταλήξει σε δύο χρονογράφους :
Hamilton Jazzmaster Chrono Auto : http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=61&p=74
και
Tissot Le Locle (AUTOMATIC CHRONOGRAPH) : http://www.timezone.com/library/news/news631847427422031250

Όσον αφορά μηχανές, dials, λουράκια, bracelet είμαι σε όλα ανοικτός αρκεί το συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα να μου κάνει το click, απλά δεν είμαι των πολύ extreme σχεδίων ( κλασσικά πράγματα και στρογγυλά ).
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τους παραπάνω χρονογράφους. Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση, στα παραπάνω πλαίσια τιμής, θα τη δεχτώ με χαρά. Πρόταση καταστήματος ( Αθήνα ) επίσης θα βοηθούσε.

Και ένα μικρό quiz που μου βασανίζει το μυαλό ( άντε ρε φίλε κούρασες τελείωνε ) : Μήπως ξέρει κανείς αν η μόνιμη χρήση του χρονογράφου φθείρει γρηγορότερα το ρολόι ; Γενικά προκαλεί κάποια ζημιά ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αισθητικούς λόγους ( κίνηση του μεγάλου δείκτη δευτερολέπτων ) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα φορτικός.           


Καλησπέρα και απο εμένα ,

Καταρχήν χωρίς να θέλω να σε πυροβολήσω , υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να αγοράσεις έναν χρονογράφο ή είναι καθαρά αισθητικό το θέμα .

Ο χρονογράφος είναι πρόσθετο σύστημα που έχει τους δικούς του τροχούς και σούστες- ωστήρια και ναι , φθείρεται όταν το ρολόι σου έχει την εντολή να χρονομετρεί συνέχεια ενώ δεν είναι αυτή η δουλειά του - δεν κατασκευάστηκε για αυτό το σκοπό .
Υπάρχει ένα ωραιότατο μικρό παραθυράκι που φέρει το δείκτη των δευτερολέπτων ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:48:54 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα ,

Καταρχήν χωρίς να θέλω να σε πυροβολήσω , υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να αγοράσεις έναν χρονογράφο ή είναι καθαρά αισθητικό το θέμα .

Ο χρονογράφος είναι πρόσθετο σύστημα που έχει τους δικούς του τροχούς και σούστες- ωστήρια και ναι , φθείρεται όταν το ρολόι σου έχει την εντολή να χρονομετρεί συνέχεια ενώ δεν είναι αυτή η δουλειά του - δεν κατασκευάστηκε για αυτό το σκοπό .
Υπάρχει ένα ωραιότατο μικρό παραθυράκι που φέρει το δείκτη των δευτερολέπτων ...


με αυτην την λογικη ολα τα ρολογια φθειρονται!δεν πρεπει οπωσ τα λες να ξαναπαρουμε χρονογραφο???


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:19:32 μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα ,

Καταρχήν χωρίς να θέλω να σε πυροβολήσω , υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να αγοράσεις έναν χρονογράφο ή είναι καθαρά αισθητικό το θέμα .

Ο χρονογράφος είναι πρόσθετο σύστημα που έχει τους δικούς του τροχούς και σούστες- ωστήρια και ναι , φθείρεται όταν το ρολόι σου έχει την εντολή να χρονομετρεί συνέχεια ενώ δεν είναι αυτή η δουλειά του - δεν κατασκευάστηκε για αυτό το σκοπό .
Υπάρχει ένα ωραιότατο μικρό παραθυράκι που φέρει το δείκτη των δευτερολέπτων ...


με αυτην την λογικη ολα τα ρολογια φθειρονται!δεν πρεπει οπωσ τα λες να ξαναπαρουμε χρονογραφο???



Ο χρονογράφος είναι ένα όργανο μέτρησης το οποίο μπορεί να μετρήσει την ακριβή διάρκεια ενός γεγονότος κατόπιν εντολής μας .
Εάν δεν έχουμε σκοπό να χρονομετρούμε στη ζωή μας , ο χρονογράφος είναι περιτός και τσουχτερός στις τιμές του όταν θα θελήσουμε να κάνουμε σ'έρβις .

Ποιος ο λόγος να πάρω ένα καθαρά καταδυτικό ρολόι όταν το μόνο νερό που θα νοιώσει θα είναι αυτό του ιδρώτα μου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με ένδειξη alarm όταν θα το χρησιμοποιώ απο σπάνια έως καθόλου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με equation of time όταν δεν θα κοιτάξω ποτέ ποια είναι η διαφορά που υπάρχει μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή σε σχέση με τον απόλυτο ηλιακό χρόνο ?

Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που μπορώ να σου γράψω που θα βαριέσαι να διαβάζεις .

Το ρολόι μας πρέπει να είναι πρακτικό , και αν το κριτήριο μας είναι η μόδα τότε δεν έχω να πω τίποτα πάνω σε αυτό .

Απο την άλλη όταν αγοράζουμε ένα ρολόι με complications να είμαστε έτοιμοι να βάλουμε βαθιά το χέρι στη τσέπη ...

Γιατί ναι , ο χρονογράφος όταν λειτουργεί ασταμάτητα παρουσιάζει φθορές όπως και κάθε τι που κάνουμε  χρήση μη προβλεπόμενη .


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:27:14 μμ »
χρονογράφος είναι ένα όργανο μέτρησης το οποίο μπορεί να μετρήσει την ακριβή διάρκεια ενός γεγονότος κατόπιν εντολής μας .
Εάν δεν έχουμε σκοπό να χρονομετρούμε στη ζωή μας , ο χρονογράφος είναι περιτός και τσουχτερός στις τιμές του όταν θα θελήσουμε να κάνουμε σ'έρβις .

Ποιος ο λόγος να πάρω ένα καθαρά καταδυτικό ρολόι όταν το μόνο νερό που θα νοιώσει θα είναι αυτό του ιδρώτα μου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με ένδειξη alarm όταν θα το χρησιμοποιώ απο σπάνια έως καθόλου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με equation of time όταν δεν θα κοιτάξω ποτέ ποια είναι η διαφορά που υπάρχει μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή σε σχέση με τον απόλυτο ηλιακό χρόνο ?

Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που μπορώ να σου γράψω που θα βαριέσαι να διαβάζεις .

Το ρολόι μας πρέπει να είναι πρακτικό , και αν το κριτήριο μας είναι η μόδα τότε δεν έχω να πω τίποτα πάνω σε αυτό .

Απο την άλλη όταν αγοράζουμε ένα ρολόι με complications να είμαστε έτοιμοι να βάλουμε βαθιά το χέρι στη τσέπη ...

Γιατί ναι , ο χρονογράφος όταν λειτουργεί ασταμάτητα παρουσιάζει φθορές όπως και κάθε τι που κάνουμε  χρήση μη προβλεπόμενη .



εαν αγοραζαμε μονο οτι κανουμε χρηση οι εταιρειες θα χαν κλεισει και πολλοι θα ηταν ανεργοι που εργαζονται γι αυτες!!

κατι αλλο !ποιος σου ειπε η που το διαβασες εδω μεσα οτι εχουμε σε συνεχη χρηση των χρονογραφο μας

ειπες οτι εχεις rolex sub αλλα καταδυσεις δεν κανεις


οπως εγραψες εδω!!!!


Ποιος ο λόγος να πάρω ένα καθαρά καταδυτικό ρολόι όταν το μόνο νερό που θα νοιώσει θα είναι αυτό του ιδρώτα μου ...


αρα εσυ γιατι το πηρες? :o

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:36:01 μμ »

Και ένα μικρό quiz που μου βασανίζει το μυαλό ( άντε ρε φίλε κούρασες τελείωνε ) : Μήπως ξέρει κανείς αν η μόνιμη χρήση του χρονογράφου φθείρει γρηγορότερα το ρολόι ; Γενικά προκαλεί κάποια ζημιά ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αισθητικούς λόγους ( κίνηση του μεγάλου δείκτη δευτερολέπτων ) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα φορτικός.           

Διάβασε ξανά αυτό .

Δεν είπα ότι όλοι όσοι έχουν χρονογράφους τους λειτουργούν ασταμάτητα .

Δεν σου είπα επίσης ότι δεν κάνω καταδύσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:43:42 μμ »
Εάν δεν έχουμε σκοπό να χρονομετρούμε στη ζωή μας , ο χρονογράφος είναι περιτός και τσουχτερός στις τιμές του όταν θα θελήσουμε να κάνουμε σ'έρβις .

Ποιος ο λόγος να πάρω ένα καθαρά καταδυτικό ρολόι όταν το μόνο νερό που θα νοιώσει θα είναι αυτό του ιδρώτα μου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με ένδειξη alarm όταν θα το χρησιμοποιώ απο σπάνια έως καθόλου ...

Ποιός ο λόγος να πάρω ένα ρολόι με equation of time όταν δεν θα κοιτάξω ποτέ ποια είναι η διαφορά που υπάρχει μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή σε σχέση με τον απόλυτο ηλιακό χρόνο

Ποιος ο λογος να φοραμε μπλου τζινς αν δεν ειμαστε ανθρακορυχοι :-k
Ποιος ο λογος να οδηγουμε τζιπ αν δε μενουμε σε ορεινο καταφυγιο :-k
κι αλλα πολλα παραδειγματα μπορει καποιος ν αναφερει,η απαντηση ειναι απλη,ανθρωπινη και καταννοητη:Αξιοπιστια,αντοχη,ευκολια χρησης και styling βεβαιως.Αλοιμονο αν οσοι αγοραζαν καταδυτικα ητανε δυτες η οσοι αγοραζαν χρονογραφους ητανε σπριντερ... ;)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:54:12 μμ »
Δεν σου είπα επίσης ότι δεν κάνω καταδύσεις  ;)
Σε εμένα το είπες στο θέμα για τα μηχανικά και τα quartz.

Αποσυνδεδεμένος kohran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
  • 42mm case
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:55:18 μμ »
η απαντηση ειναι απλη,ανθρωπινη και καταννοητη:Αξιοπιστια,αντοχη,ευκολια χρησης και styling βεβαιως.Αλοιμονο αν οσοι αγοραζαν καταδυτικα ητανε δυτες η οσοι αγοραζαν χρονογραφους ητανε σπριντερ... ;)

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος eisenberg.
Όσον αφορά αυτό που ρώτησα για το χρονογράφο, ήταν απλά μια σκέψη. Μια σκέψη για να φαίνεται το ρολόι λίγο πιο όμορφο ( για μένα πάντα ). Τώρα αν όντως φθείρεται και του κάνει ζημιά αυτό δεν πρόκειται να το κάνω.
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις προτάσεις σας. Για τα Guinand που μου είπατε είδα αρκετά που μου αρέσουν αλλά αυτή η παραγγελία μέσω Internet μου ακούγεται κάπως και δύσκολα θα την έκανα.  
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:01:02 μμ από kohran »

Αποσυνδεδεμένος kohran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
  • 42mm case
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:24:21 μμ »
οκ , τελικά από ότι κατάλαβα δεν λέει να έχεις τον χρονογράφο συνέχεια ανοιχτό ;
 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:30:42 μμ »
οκ , τελικά από ότι κατάλαβα δεν λέει να έχεις τον χρονογράφο συνέχεια ανοιχτό ;
 

καλο θα ηταν οχι οπως εχει ηδη αναφερε ια στο παρελθον ο stefmac

απο την αλλη σε σχετικη ερωτηση σε ξενα φορα ελαβα την εξης απαντηση ,θα μπορουσες να το εχεις και συνεχεια μιας και πρεπει να περασουν παρα πολλα χρονια για να υπαρξει φθορα

ασε δε που στα νεα ρολογια με vertical clutch δεν εχεις προβλημα!

αυτα ειναι στοιχεια απο ρολογαδες

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:32:45 μμ »
οκ , τελικά από ότι κατάλαβα δεν λέει να έχεις τον χρονογράφο συνέχεια ανοιχτό ;
 
ναι,έτσι είναι το ΣΩΣΤΟ.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:33:49 μμ »
καλο θα ηταν οχι οπως εχει ηδη αναφερε ια στο παρελθον ο stefmac

απο την αλλη σε σχετικη ερωτηση σε ξενα φορα ελαβα την εξης απαντηση ,θα μπορουσες να το εχεις και συνεχεια μιας και πρεπει να περασουν παρα πολλα χρονια για να υπαρξει φθορα

ασε δε που στα νεα ρολογια με vertical clutch δεν εχεις προβλημα!

αυτα ειναι στοιχεια απο ρολογαδες

Ναι μπράβο παιδιά , να το έχετε συνέχεια σε λειτουργία και να μοιράσω την διεύθυνση μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:35:43 μμ »
Aπό όσο ξέρω ο χρονογράφος δουλεύει μόνο όταν χρονομετράμε κάτι. π.χ. 8 λεπτά μέχρι να βράσουν τα μακαρόνια. Τί νόημα έχει να είναι ανοιχτός συνέχεια; Εκτός αν κάποιος τον χρειάζεται συνέχεια οπότε τον παίρνει έτσι και αλλιώς

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αγορά νέου χρονογράφου ( ταβάνι τα 1000 euro )
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:36:21 μμ »
οκ εαν θες δωσε και δημοσια που κανεις σερβις! :P ;D

 με vertical clutch εσυ λες οτι δεν μπορω?