Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #240 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:35:45 μμ »
αρα ο μονος μ@λ@κ@ς ειμαι εγω σαν καταναλωτης! ;)

το χα σκεφτει αλλα δεν ηθελα να το παρααδεχτω στον εαυτο μου!θεμα εγωισμου,ξερεις πως πανε αυτα! :D

Έκανες την επιλογή σου και είμαι σίγουρος ότι είσαι έτοιμος να πληρώσεις ...

Και εδώ δεν έχουμε ΕΤΑ που όπως λες μπορείς να βρεις ανταλλακτικά στο εμπόριο  ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #241 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:51:47 μμ »
θα σε απογοητευσω αλλα και στα ρολεξ μπορεις να βρεις τα original,μεχρι και τις φλαντες,εσυ που ξερεις καλυτερα την μαρκα τι λενε zyxel η καπως ετσι οσο εχω δει


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #242 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:53:00 μμ »
Να το διορθώσω τότε , δεν κάνω καταδύσεις στα 300 μέτρα .



ποιος κανει καταδυσεις στα 300 μετρα?!εγω δεν ξερω κανενα!

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #243 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:56:02 μμ »
θα σε απογοητευσω αλλα και στα ρολεξ μπορεις να βρεις τα original,μεχρι και τις φλαντες,εσυ που ξερεις καλυτερα την μαρκα τι λενε zyxel η καπως ετσι οσο εχω δει



Γκούχου , γκούχου ...

Ξερόβηχας  :)

Θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου για αυτό .

Οι φλάντζες βρε συ δεν είναι πρόβλημα ....

Όλα τα άλλα είναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #244 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 07:03:44 μμ »
Γκούχου , γκούχου ...

Ξερόβηχας  :)

Θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου για αυτό .

Οι φλάντζες βρε συ δεν είναι πρόβλημα ....

Όλα τα άλλα είναι  ;)

καλα εδω σου λεω υπαρχουν,αγγλια,ιταλια,γερμανια

ξερεις γιατι?επειδη βγαινει χρημα και εκει ανοιγουν ολες οι πορτες...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #245 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 10:48:44 μμ »
(Να παρακαλέσω τον george_ αν πάμε για off topic να κάνει τις κατάλληλες ενέργειες)
Εμπλουτίζοντας τη συλλογή των μηχανικών ρολογιών μου έχω τον παρακάτω προβληματισμό : ρολόι που δε φοράμε για κάποιο διάστημα πρέπει να το κουρδίζουμε και πόσο συχνά; Με ενδιαφέρει μόνο η "υγεία" του και όχι ο κόπος που θα χρειαστεί για ρυθμιστεί και πάλι η ώρα, η ημερομηνία κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #246 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 11:01:18 μμ »
(Να παρακαλέσω τον george_ αν πάμε για off topic να κάνει τις κατάλληλες ενέργειες)
Εμπλουτίζοντας τη συλλογή των μηχανικών ρολογιών μου έχω τον παρακάτω προβληματισμό : ρολόι που δε φοράμε για κάποιο διάστημα πρέπει να το κουρδίζουμε και πόσο συχνά; Με ενδιαφέρει μόνο η "υγεία" του και όχι ο κόπος που θα χρειαστεί για ρυθμιστεί και πάλι η ώρα, η ημερομηνία κ.ο.κ.

βασικο ειναι ο χωρος και ο τροπος που το ρολοι φυλασσεται ,δλδ σε μερος χωρις υγρασια (καλη ειναι η χρηση σακουλακια σιλικονης ) .μια με δυο φορες το μηνα κουρδισμα θα ειναι οκ

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 06, 2009, 04:16:19 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,ήρθε η ώρα για service σε ένα cartier santos (δεκαπενταετίας,εννοείται έχει ξαναγίνει service) θα με ενδιέφερε κάποιος ανεξάρτητος αλλά καλός(πάντα κατά την γνώμη σας).
Αλήθεια για απλό service σε αυτόματο(οχι χρονογράφος) που κυμαίνεται σήμερα απο την εμπειρία σας;

Αποσυνδεδεμένος patak

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 23, 2009, 11:21:05 πμ »
 Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένα zenith 28800 sporto από τον πεθερό μου. Το ρολόι είναι 35 ετών και αρκετά ταλαιπωρημένο.Εμφανώς θέλει καινούργιο τζάμι (είναι ραγισμένο σε μια άκρη) και επιχρύσωση, αν το λέω καλά. Service έχει να γίνει πολλά χρόνια, αν έγινε και ποτέ σωστό service. Η μηχανή του πάντως φαίνεται γυαλιστερή σαν καινούργια. Είναι κουρδιστό, δουλεύει μεν αλλά με απόκλιση 6-7 λεπτά το 24ωρο.
    Σκέφτομαι να το φτιάξω (μάλλον θέλει full restoration, αν το λέω και αυτό καλά) για συναισθηματικούς λόγους αλλά και γιατί το γουστάρω. Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι λίγο με τα ρολόγια με ευκαιρία την αγορά ενός νέου ρολογιού και μου αρέσει πολύ η όλη ιστορία. Ευκαιρία λοιπόν να ξεκινήσω με αυτό το παλιό (vintage σωστά?)
    Θέλω τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο ρολόι, αν το ξέρετε, και τι θα μου προτείνατε να κάνω. Είναι η καλύτερη κίνηση να το στείλω στην Ελβετία στη zenith ? Αξίζει τον κόπο ? Οικονομικά πόσο μπορεί να στοιχίσει ένα restoration στην Eλβετία ?

Φιλικά, Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος kiamos

  • watchmaker
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
  • breitling level 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 24, 2009, 06:32:10 μμ »
(Να παρακαλέσω τον george_ αν πάμε για off topic να κάνει τις κατάλληλες ενέργειες)
Εμπλουτίζοντας τη συλλογή των μηχανικών ρολογιών μου έχω τον παρακάτω προβληματισμό : ρολόι που δε φοράμε για κάποιο διάστημα πρέπει να το κουρδίζουμε και πόσο συχνά; Με ενδιαφέρει μόνο η "υγεία" του και όχι ο κόπος που θα χρειαστεί για ρυθμιστεί και πάλι η ώρα, η ημερομηνία κ.ο.κ.

Καλο ειναι παντα να δουλευει το ρολοι παντα για να παραμενει η λιπανση του ωρολογιου *ζεστη* η αυξομειωση της θερμοκρασιας των λιπαντικων του ωρολογιου μειωνει τη ζωη τους αρα καλο ειναι να κραταμε κουρδισμενο το ρολοι μας ειτε με ενα wind rider ειτε κουρδιζοντας το.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 24, 2009, 06:48:32 μμ »
Καλο ειναι παντα να δουλευει το ρολοι παντα για να παραμενει η λιπανση του ωρολογιου *ζεστη* η αυξομειωση της θερμοκρασιας των λιπαντικων του ωρολογιου μειωνει τη ζωη τους αρα καλο ειναι να κραταμε κουρδισμενο το ρολοι μας ειτε με ενα wind rider ειτε κουρδιζοντας το.


αυτο ισχυει και στις μερες μας με τα νεα λιπαντικα?εαν καποιος δεν φοραει τοσο συχνα ενα ρολοι πιστευεις οτι θα εχει προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 24, 2009, 06:51:26 μμ »
αυτο ισχυει και στις μερες μας με τα νεα λιπαντικα?εαν καποιος δεν φοραει τοσο συχνα ενα ρολοι πιστευεις οτι θα εχει προβλημα?

έξυπνη ερώτηση george
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος kiamos

  • watchmaker
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
  • breitling level 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #252 στις: Απρίλιος 24, 2009, 07:27:55 μμ »
αυτο ισχυει και στις μερες μας με τα νεα λιπαντικα?εαν καποιος δεν φοραει τοσο συχνα ενα ρολοι πιστευεις οτι θα εχει προβλημα?

βασικα αυτο ειναι μια αρχη για ολα τα λιπαντικα του κοσμου ειδικα οταν προκειτε για συνθετικα λαδια οπως αυτα των ωρολογιων

Αποσυνδεδεμένος kiamos

  • watchmaker
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
  • breitling level 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #253 στις: Απρίλιος 24, 2009, 07:32:46 μμ »
αυτο ισχυει και στις μερες μας με τα νεα λιπαντικα?εαν καποιος δεν φοραει τοσο συχνα ενα ρολοι πιστευεις οτι θα εχει προβλημα?

sorry που δεν απαντησα στην βασικη ερωτηση αλλα δεν εχω πολυ εμπειρια απο forum.
δεν θα εχει προβλημα αλλα γιατι να μειωσει τον χρονο για το επομενο servis οταν μπορει να το εχει σε ενα wind rider και να κανει servis καθε 5 χρονια ;)

Αποσυνδεδεμένος kiamos

  • watchmaker
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
  • breitling level 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 25, 2009, 11:30:10 πμ »
προσωπικο μηνυμα,δημοσια δεν κανουμε αναφορες γιατι θεωρειται διαφημιση ;)

οκ thx γιατι οπως ειπα η εμπειρια μου ειναι λιγη σε forum.

director

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 12, 2009, 11:59:57 πμ »
Φοραω αυτοματο ρολοι για 15-20 μερες συνεχεια (και στον υπνο),τ αφηνω 12-14 ωρες και γυρω στο βραδακι το ξαναφοραω.Κινησεις εργασιας γραφειου και υπνος με το ρολοι,καποια στιγμη το πρωι αντιλαμβανομαι οτι παω 3 ωρες περιπου πισω,προφανως κατα την διαρκεια του υπνου ειχε σταματησει?
Τι να κανω γιατροι μου????

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 12, 2009, 01:01:58 μμ »
Φοραω αυτοματο ρολοι για 15-20 μερες συνεχεια (και στον υπνο),τ αφηνω 12-14 ωρες και γυρω στο βραδακι το ξαναφοραω.Κινησεις εργασιας γραφειου και υπνος με το ρολοι,καποια στιγμη το πρωι αντιλαμβανομαι οτι παω 3 ωρες περιπου πισω,προφανως κατα την διαρκεια του υπνου ειχε σταματησει?
Τι να κανω γιατροι μου????

απαραίτητος  έλεγχος!σε παλμογράφο,πιθανόν σερβις απαιτήται και μετά επανέλεγχος πάνω στον μύλο(winder) για καμιά βδομάδα minimum
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 12, 2009, 01:08:55 μμ »
ευχαριστω ντοκτορ

director

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:50:09 μμ »
καλησπερα παιδες,υπαρχει καποιο σαιτ,οπου μπορει κανεις να βρει ανταλλακτικα για baume mercier?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:33:33 μμ »
η B&M συνήθως "δουλεύει" με 7750 και 28χχ δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αν έχεις άκρη σε άλλη εταιρία  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.