Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499563 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:46:38 μμ »
καταρχην μπραβο για το ηθος σου και για το ποσο εκτιμας και σεβεσαι την δουλεια σου
ΥΓ
ελπιζω να μεινεις στο forum και να δουμε πολες photo απο ρολογια ;)

Να είσαι σίγουρος για αυτό  και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:34:01 μμ »
το καθαρισμα του σπιραλ οπως φαινεται στην φωτογραφια,μεθοδος "ντελικατη "
αυτοi οπως ανεφερα ακολουθουν σαν μεθοδο (φαινεται στο σχεδιο),απο εκει και περα ο καθενας εχει μια προσεγγιση διαφορετικη




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:49:24 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:41:01 μμ »
Αναλαμβάνω τέτοιες δουλειές , ...

Πάνω στην ώρα ήρθες!

Στο δια ταύτα: Valjoux 230 με flyback, περί τα 1968. Απόκλιση: -15 δευτερόλεπτα την ημέρα.

Αναλαμβάνεις υπεύθυνα καθαρισμό, λίπανση, ρύθμιση;

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:54:02 μμ »
Η δικιά μου ΕΤΑ 2824-2 είναι μόνιμα στο σύν 15 - συν 20, παίζει ρόλο ό τρόπος που φοριέται ή έτσι βγήκε από εργοστάσιο;
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:16:07 μμ »
Η δικιά μου ΕΤΑ 2824-2 είναι μόνιμα στο σύν 15 - συν 20, παίζει ρόλο ό τρόπος που φοριέται ή έτσι βγήκε από εργοστάσιο;

Παίζει ρόλο η κατάσταση του μηχανισμού, τα προηγούμενα χεράκια - τεχνικοί που το ακούμπησαν , αν ποτέ το ακούμπησε κανείς , αν έχεις κάνει γενικά σέρβις , και αν ναι πότε έγινε αυτό ...

Οι συγκεκριμένες μηχανές με την σωστή ρύθμιση άνετα αγγίζουν τα όρια του χρονομέτρου .

Η κάθε εταιρία που τις χρησιμοποιεί δίνει τις δικές τις αποκλίσεις .

Το ρολόι όμως ρυθμίζεται σε κάθε περίπτωση ...

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:31:53 μμ »
το καθαρισμα του σπιραλ οπως φαινεται στην φωτογραφια,μεθοδος "ντελικατη "
αυτοi οπως ανεφερα ακολουθουν σαν μεθοδο (φαινεται στο σχεδιο),απο εκει και περα ο καθενας εχει μια προσεγγιση διαφορετικη







Επειδή όμως δεν είμαι ερασιτέχνης ούτε κανένας περιστασιακός και επειδή είχα την τύχη να επισκεφτώ πολλά εργοστάσια βλέποντας απο πρώτο χέρι την κατασκευή αλλά και την επισκευή σου λέω υπεύθυνα ότι καμμία εταιρία επίσημα δεν στηρίζει αυτά τα προιόντα ...

Όλοι θέλουν να βγάλουν λεφτά , σύμφωνα με την πείρα μου , έχω δει αυτά τα προιόντα και τις παρενέργειες τους ..

Σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι πρέπει να το υποστήρίξω επειδή η Bergeon θέλει λεφτά για κάτι που στην ουσία μπορεί να προκαλέσει προβλήματα .

Ίσα ίσα που έχω δει κολλημένες τρίχες απο τέτοιες πατέντες .

Και αυτό δεν λέγεται "ντελικάτο" , λέγεται "δεν θέλω να ξοδέψω τα ωραία μου χιλιάρικα σε ένα πληντύριο της προκοπής , και άρα δεν είμαι επαγγελματίας"

Μην περιμένεις να χαιδέψω αυτάκια λοιπόν .

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:49:40 μμ »
Wostep έγραψε:    ( για κάποιο λόγο δεν δουλεύει σε μένα η παράθεση, δείτε παρακαλώ)

Παίζει ρόλο η κατάσταση του μηχανισμού, τα προηγούμενα χεράκια - τεχνικοί που το ακούμπησαν , αν ποτέ το ακούμπησε κανείς , αν έχεις κάνει γενικά σέρβις , και αν ναι πότε έγινε αυτό ...

Stardrive έγραψε:

Αγοράστηκε καινούργιο πριν λίγο καιρό , άρα μάλλον κανείς...

W:

Οι συγκεκριμένες μηχανές με την σωστή ρύθμιση άνετα αγγίζουν τα όρια του χρονομέτρου .

S:

Αυτό έχω ακούσει και έχω δεί γι αυτό ρώτησα.

W:

Η κάθε εταιρία που τις χρησιμοποιεί δίνει τις δικές τις αποκλίσεις .

S:

Το γνωρίζω αυτό.

W:

Το ρολόι όμως ρυθμίζεται σε κάθε περίπτωση

S: Ένα πμ σχετικά με το κόστος και αν το αναλαμβάνεις θα βοηθούσε. Αν βεβαίως επαναλαμβάνω.

Ευχαριστώ
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:53:02 μμ »
αυτην την μεθοδο καθαρισμου την εχω δει σε φορουμ ρολογαδων εδω οπου εξηγουν γιατι γινεται η χρηση της,καθαριζει το σπιραλ και οι σπιρες δεν κολλανε μεταξυ τους ,ειναι επαγγελματιες που εχω δει δουλεια τους ,οπως κατασκευη κομματιων σε τορνο ,αποκατασταση καντραν ,γυαλισμα κασας.με αυτην την μεθοδο δεν χανει την κουρβα του το σπιραλ.στο εργοστασιο δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο!εχουν το μηχανημα και ολα καλα.α ξεχασα εχω δει και βιντεακι οπου ρολογας καθεται επι 45 λεπτα και ισιωνει σπιραλ με τις πενσουλες!ο επαγγελματισμος τους και η ποιοτητα της δουλειας ειναι τεσταρισμενο.

ερασιτεχνες δεν ειναι! αυτο και μπορω να στο πω με μεγαλη βεβαιοτητα!εχω δει τοσες δουλειες που εστω λιγο μπορω να καταλαβω τι γινεται ,με ποια μεθοδο και γιατι!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:00:54 μμ »
το πιο σημαντικο απο μια αντιπαραθεση αποψεων ειναι να μαθουμε και κατι!αυτο μετραει!σε ρωτησα κατι μου ειπες το γιατι και το τεκμηριωσες?ειναι σωστο?τελος !μαθαμε κατι χρησιμο
αυτο εγω βλεπω

ειμαι λαθος?

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:02:30 μμ »
αυτην την μεθοδο καθαρισμου την εχω δει σε φορουμ ρολογαδων εδω οπου εξηγουν γιατι γινεται η χρηση της,καθαριζει το σπιραλ και οι σπιρες δεν κολλανε μεταξυ τους ,ειναι επαγγελματιες που εχω δει δουλεια τους ,οπως κατασκευη κομματιων σε τορνο ,αποκατασταση καντραν ,γυαλισμα κασας.με αυτην την μεθοδο δεν χανει την κουρβα του το σπιραλ.στο εργοστασιο δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο!εχουν το μηχανημα και ολα καλα.α ξεχασα εχω δει και βιντεακι οπου ρολογας καθεται επι 45 λεπτα και ισιωνει σπιραλ με τις πενσουλες!ο επαγγελματισμος τους και η ποιοτητα της δουλειας ειναι τεσταρισμενο.

ερασιτεχνες δεν ειναι! αυτο και μπορω να στο πω με μεγαλη βεβαιοτητα!εχω δει τοσες δουλειες που εστω λιγο μπορω να καταλαβω τι γινεται ,με ποια μεθοδο και γιατι!


Είναι λογικό να μην με εμπιστεύεσαι όπως επίσης είναι λογικό το να θεωρείς διαφορετικά τον επαγγελματισμό απο ότι εγώ .

Αν οι τεχνικοί στην Patek και τεχνικοί που κατασκευάζουν tourbillon δεν ξέρουν με συγχωρείς , αλλά θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω .

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν ειδικοί , υπάρχουν όμως και σκιντζήδες .

Όποιος λέει ότι το πλυντήριο χαλάει το spiral της τρίχας και είναι ωρολογοποιός καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα .

Είμαι κάθετος σε αυτό που σου λέω και θα με αφήσεις να είμαι πιο απόλυτος απο εσένα μιας και μιλάμε για το επάγγελμα μου .

Στο εργοστάσιο είναι εφικτά τα πάντα , γιαυτό εξάλλου οι εταιρίες όταν τα βρίσκουν σκούρα με κάποιο κομμάτι φεύγει για τη μαμά εταιρία .

Αυτό τα λέει όλα .

Και αν θες να σε πείσω για τον επαγγελματισμό και το πόσο διαφορετικά κρίνεις τους τεχνικούς πέσμου σε παρακαλώ τι προσέλες χρησιμοποιούν ...

Ας ξεκινήσουμε απο εκεί και θα καταλάβεις που το πηγαίνω .

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:08:23 μμ »
Είναι λογικό να μην με εμπιστεύεσαι όπως επίσης είναι λογικό το να θεωρείς διαφορετικά τον επαγγελματισμό απο ότι εγώ .

Αν οι τεχνικοί στην Patek και τεχνικοί που κατασκευάζουν tourbillon δεν ξέρουν με συγχωρείς , αλλά θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω .

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν ειδικοί , υπάρχουν όμως και σκιντζήδες .

Όποιος λέει ότι το πλυντήριο χαλάει το spiral της τρίχας και είναι ωρολογοποιός καλύτερα να αλλάξει επάγγελμα .

Είμαι κάθετος σε αυτό που σου λέω και θα με αφήσεις να είμαι πιο απόλυτος απο εσένα μιας και μιλάμε για το επάγγελμα μου .

Στο εργοστάσιο είναι εφικτά τα πάντα , γιαυτό εξάλλου οι εταιρίες όταν τα βρίσκουν σκούρα με κάποιο κομμάτι φεύγει για τη μαμά εταιρία .

Αυτό τα λέει όλα .

Και αν θες να σε πείσω για τον επαγγελματισμό και το πόσο διαφορετικά κρίνεις τους τεχνικούς πέσμου σε παρακαλώ τι προσέλες χρησιμοποιούν ...

Ας ξεκινήσουμε απο εκεί και θα καταλάβεις που το πηγαίνω .

προσέλες = tweezers η αλλιως τσιμπιδες ετσι?

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:10:06 μμ »
Σωστός .

 ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:17:27 μμ »
εγω αυτο ειδα και το παρεθεσα και με επεισε σαν μεθοδο ,καλα τωρα μπορει να κανεις την συγκριση με το εργοστασιο?εκει το ξερω και εγω αμα θελω να στειλω ενα ρολοι για σερβις αλλα εδω μιλαμε για ανεξαρτητους και εξω υπαρχουν τετοιοι που κανουν καταπληκτικη δουλεια

η ερωτηση που ηθελα να κανω,την γνωμη σου για την λεμανια 1040 και 5100 ,ποια προτεινεις και γιατι?



Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:26:18 μμ »
με ρωτησαν απο την δουλεια μου για servise 5ετιας σε speedmaster ,ξερει κανεις που κυμαινονται οι τιμες περιπου?

εχει αρχισει και χανει αρκετα λεπτα την ημερα και ο συναδελφος αρχισε να ψαχνεται

ευχαριστω
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:32:56 μμ »
εγω αυτο ειδα και το παρεθεσα και με επεισε σαν μεθοδο ,καλα τωρα μπορει να κανεις την συγκριση με το εργοστασιο?εκει το ξερω και εγω αμα θελω να στειλω ενα ρολοι για σερβις αλλα εδω μιλαμε για ανεξαρτητους και εξω υπαρχουν τετοιοι που κανουν καταπληκτικη δουλεια

η ερωτηση που ηθελα να κανω,την γνωμη σου για την λεμανια 1040 και 5100 ,ποια προτεινεις και γιατι?




Για εμένα λοιπόν ο επαγγελματίας ακολουθεί τις αρχές του εργοστασίου .

Είναι αστείο να πιστεύει κανείς ότι τα πληντύρια χαλάνε τα ανταλλακτικά ενώ τέτοιου είδους υγρά όχι ...

Σε ρώτησα κάτι , όταν έχεις απάντηση θα συνεχίσουμε την κουβέντα για το κατα πόσο ένας ωρολογοποιός είναι επαγγελματίας ή όχι και για το αν κάνει καλή δουλειά στην επισκευή ...

Σχετικά με τις Lemania και οι δυο είναι μηχανές σκυλία που λειτουργούν με τα χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα .

Δεν θα επέλεγα μηχανή Lemania όμως με τίποτα για τον εξής απλό λόγο .

Δεν μπορείς να βρεις ανταλλακτικά της εύκολα .

Το Swatch group μια χαρά τα κατάφερε και σε αυτό το τομέα μιας και έκλεισε τις πόρτες στις εταιρίες που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα αυτές τις μηχανές .

Οπότε πως μπορώ να αγοράσω ένα ρολόι όταν σε βάθος χρόνου δεν θα μπορώ να το επισκευάσω ?

Αλλά ακόμα και να μπορώ να το επισκευάσω ( αν βρω τα ανταλλακτικά) θα αξίζει να διαθέσω μια περιουσία για τα ανταλλακτικά ?

Ενδεικτική τιμή κομπλέ μπαριγίε (ελατηρίου) 240 ευρο (αναφέρομαι σε συγκεκριμένη εταιρία)...

Τι λες αξίζει ?? Θα τα έδεινες για να το επισκευάσεις ?

Και αν χρειαζόταν και άλλα ανταλλακτικά? Πόσο θα έφτανε μια επισκευή μαζί με την εργασία ? Θα πλήρωνες ?

Οπότε πρακτικά λέω όχι κατηγορηματικά .

Απο τις 2 Lemania προτιμώ την 1040 απλά γιατί παρουσιάζει λιγότερα προβλήματα και κρατάει καλύτερο χρόνο απο την 5100 .
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η 5100 είναι για πέταμα , προς Θεού !
Η 1040 αν είχε καλύτερης ποιότητας διαφυγή και Balancier τότε θα μιλάγαμε για κάτι πολύ καλό !

Και εκεί όμως παίζουν ποιότητες ...

Έχεις δει Lemania ειδικά κατασκευασμένη για Breguet?

Μάλλον θα τρίβεις τα μάτια σου όπως έκανα και εγώ .






Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:36:29 μμ »
με ρωτησαν απο την δουλεια μου για servise 5ετιας σε speedmaster ,ξερει κανεις που κυμαινονται οι τιμες περιπου?

εχει αρχισει και χανει αρκετα λεπτα την ημερα και ο συναδελφος αρχισε να ψαχνεται

ευχαριστω

395 ευρο

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:39:39 μμ »
? το 1/6 της αξιας του για service χωρις βλαβη?

πολλα δεν ειναι?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:40:56 μμ »
σε ρωτησα γιατι ακουσα πολλα ,για την ακριβεια μου ειπαν οτι εξισου καλο χρονο κραταει μια 5100 και ο ενας απο τους γνωστες του χωρου διεθνως την εξυμνει.λιγοτερα προβληματα απο την 5100?ποια ειναι τα προβληματα της 5100?δεν εχω βρει κατι.προβληματα εχω ακουσει για τα πολλα μετταλικα μερη της 1040 αμα την βρει υγρασια ,δεν μενει τιποτα απο την σκουρια!

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:49:42 μμ »
σε ρωτησα γιατι ακουσα πολλα ,για την ακριβεια μου ειπαν οτι εξισου καλο χρονο κραταει μια 5100 και ο ενας απο τους γνωστες του χωρου διεθνως την εξυμνει.λιγοτερα προβληματα απο την 5100?ποια ειναι τα προβληματα της 5100?δεν εχω βρει κατι.προβληματα εχω ακουσει για τα πολλα μετταλικα μερη της 1040 αμα την βρει υγρασια ,δεν μενει τιποτα απο την σκουρια!

Ποιός είπε ότι η 5100 δεν έχει μεταλλικά μέρη ?

Ποιός είπε ότι είναι απο κατασκευασμένη εξ`ολοκλήρου απο πλαστικά μέρη ?

Προσωπικά έχω δει προβλήματα με τα Balancier τους και τις ζυγοσταθμίσεις τους .

Αλλά να μην ξεχνάμε και κάτι !

Το πως χρησιμοποιεί ο κάθε άνθρωπος το ρολόι του έχει διαφορά .

Εάν έχουμε το ίδιο ρολόι και εγώ το προσέχω σαν τα μάτια μου ενώ εσύ κάνεις πιο σκληρή χρήση δεν σημαίνει ότι οι 2 μηχανές θα έχουν τις ίδιες αποδόσεις και φθορές .

Όσο για το χρόνο έχω δει 5100 να είναι χαλαρά χρονόμετρο και έχω δει επίσης άλλη να έχει αποκλίσεις μεγαλύτερες απο 20 δευτερόλεπτα απο θέση σε θέση .

Εγώ πάντως αυτό δεν το ονομάζω "αξιόπιστο προιόν" .

Πάντως σε γενικές γραμμές τα μεταλλικά μέρη είναι πιο δύσκολο να φθαρούν σε σχέση με τα πλαστικά (εκτός και αν περάσει νερό στο ρολόι , όπου εκεί υπερτερούν τα πλαστικά).






Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 10:51:09 μμ »
ρε παιδια η παραθεση λειτουργει?


395 απο τον επισημο? χωρις αλλαγη τμηματων λες ε?
εαν ειναι ετσι πολλα μου φαινονται και μενα!!