Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pareisaktos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #500 στις: Αύγουστος 30, 2011, 07:04:43 μμ »
Είναι το μοντέλο d&G DW0374. Βασικά στην περίπτωση που δεν βρω λύση ξέρω τι θα κάνω. Θα πατήσω το χρονόμετρο μέχρι να πάει πάλι στη μηδενική θέση, θα το σταματήσω και θα βγάλω τη μπαταρία. Έτσι θα έχει ως αρχική πάλι το μηδέν!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #501 στις: Αύγουστος 30, 2011, 07:13:37 μμ »
Κατά κανόνα οι quartz χρονογράφοι μηδενίζουν ως εξής:
-τράβηξε την κορώνα κατά μία θέση προς τα έξω (σα να βάζεις την ημερομηνία)

-πίεσε το επάνω κουμπί του χρονογράφου μερικές φορές: θα δεις ποιος δείκτης του χρονογράφου μετακινείται. Κράτα πατημένο το κουμπί μέχρι ο δεικτης που μετακινείται να πάει στο 12.

-επανέλαβε το ίδιο με το κάτω κουμπί του χρονογράφου, λογικά θα μετακινηθεί κάποιος άλλος δείκτης του χρονογράφου. Μηδένισέ τον όπως πριν.

-τράβηξε έξω την κορώνα στη θέση που βάζεις την ώρα. Δοκίμασε τα παραπάνω βήματα με το πάνω κουμπί ή το κάτω κουμπί του χρονογράφου για να μετακινηθεί ο τρίτος δείκτης (αυτός που δεν μετακινούνταν πριν).

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος pareisaktos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #502 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:28:18 μμ »
Κατά κανόνα οι quartz χρονογράφοι μηδενίζουν ως εξής:
-τράβηξε την κορώνα κατά μία θέση προς τα έξω (σα να βάζεις την ημερομηνία)

-πίεσε το επάνω κουμπί του χρονογράφου μερικές φορές: θα δεις ποιος δείκτης του χρονογράφου μετακινείται. Κράτα πατημένο το κουμπί μέχρι ο δεικτης που μετακινείται να πάει στο 12.

-επανέλαβε το ίδιο με το κάτω κουμπί του χρονογράφου, λογικά θα μετακινηθεί κάποιος άλλος δείκτης του χρονογράφου. Μηδένισέ τον όπως πριν.

-τράβηξε έξω την κορώνα στη θέση που βάζεις την ώρα. Δοκίμασε τα παραπάνω βήματα με το πάνω κουμπί ή το κάτω κουμπί του χρονογράφου για να μετακινηθεί ο τρίτος δείκτης (αυτός που δεν μετακινούνταν πριν).

Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά φίλε..... το έφτιαξα έτσι όπως μου είπες το ρολόι

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #503 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:00:16 μμ »
 ;D ;D ;D

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:05:06 μμ »
Kalispera kai apo mena.
Eimai neos sto forum kai i erwtisi pou thelw na sas thesw einai poia einai i gnwmi sas gia to episimo service tis Tag Heuer stin Athina (Makos stin Ermou)...eiste eyxaristimenoi?
Exw ena Tag 6000 series (WH1251) apo to 2002 me mpataria  kai apo persy trexw kai den ftanw....stamatimo den exoun ta provlimata....fetos Iouliou kai Aygousto exw paei sto service idi 3 fores...ftiaxnoun to ena provlima kai dimiourgoun allo...meta ftiaxnoun to lathos tous kai meta prokuptei allo pali apo diki tous ypaitiotita...
Parakalw enimerwste me an exete kai eseis provlimata apo to service... egw pantws egrapsa email stin Elvetia...exw ftasei sta oria mou...
Καλησπέρα φίλε μου και καλά πόστ. Σημείωση: Απαγορεύονται τα greeklish. Μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες. ;)

Αποσυνδεδεμένος Vakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:10:43 μμ »
Ουππςςς...συγνωμη για τα greeklish...δεν το ηξερα. Ευχαριστω για την επισημανση.  :-)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:20:08 μμ »
Ουππςςς...συγνωμη για τα greeklish...δεν το ηξερα. Ευχαριστω για την επισημανση.  :-)
Όσον αφορά για το service της Tag που ανέφερες, γενικά δεν είναι και το καλύτερο που υπάρχει. Επίσης προβλήματα έχει και το service της Ω. Εκεί να δείς τί γίνεται...., Ο πανικός. Εγώ προσωπικά δεν είχα κάποιο θέμα με την Tag Heuer αφού παλιά τους είχα στείλει ένα quartz Aquaracer για αλλαγή κορώνας και στεγανοποίηση και μου το έφτιαξαν. Τί να σου πώ φίλε μου δε ξέρω πραγματικά. Πάντως καλά έκανες και τους έστειλες e-mail στην Ελβετία, μπάς και ταρακουνηθούν λιγάκι. Πρέπει να μάθουν να είναι λίγο υπεύθυνοι με τη δουλειά τους και όχι να κάνουν σφάλματα τέτοιες εποχές. Να φανταστώ όταν τους έβαλες κ....χερο αρχίσανε τις ερασιτεχνικές δικαιολογίες έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Vakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:58:32 μμ »
Όσον αφορά για το service της Tag που ανέφερες, γενικά δεν είναι και το καλύτερο που υπάρχει. Επίσης προβλήματα έχει και το service της Ω. Εκεί να δείς τί γίνεται...., Ο πανικός. Εγώ προσωπικά δεν είχα κάποιο θέμα με την Tag Heuer αφού παλιά τους είχα στείλει ένα quartz Aquaracer για αλλαγή κορώνας και στεγανοποίηση και μου το έφτιαξαν. Τί να σου πώ φίλε μου δε ξέρω πραγματικά. Πάντως καλά έκανες και τους έστειλες e-mail στην Ελβετία, μπάς και ταρακουνηθούν λιγάκι. Πρέπει να μάθουν να είναι λίγο υπεύθυνοι με τη δουλειά τους και όχι να κάνουν σφάλματα τέτοιες εποχές. Να φανταστώ όταν τους έβαλες κ....χερο αρχίσανε τις ερασιτεχνικές δικαιολογίες έτσι?

Ναι...ετσι ακριβως εγινε! Καθε φορα που το παω χαλαει και απο κατι αλλο λογω της ερασιτεχνικης αντιμετωπισης του ρολογιου.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:12:11 μμ »
Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με το σέρβις της Χόιερ. Και δουλειά και τιμή.

Αποσυνδεδεμένος GoldenEye

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #509 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:10:34 μμ »
εχω ενα quartz χρονογραφο hamilton (ETA 251.292 μηχανη) το οποιο μετα απο την αλλαγη της ωρας και χωρις κανενα προφανη λογο και με πολυ προσεκτικη χρηση, πλεον δεν λειτουργουν τα κουμπια του χρονογραφου. επισης οταν ξεκουμπωνω την κορωνα που ρυθμιζει τον κοκκινο δεικτη (κατω δεξια)



και κουνησω το ρολοι ακουγεται λες και καποιο μεγαλο τμημα του εσωτερικου δεν ειναι στην θεση του οταν την κουμπωσω παλι δεν ακουγεται τιποτα.

επισης στο παρελθον ειχα παρατηρησει οτι καποιες φορες αυτος ο δεικτης κατα την διαρκεια της νυχτας και με το ρολοι στο κομοδινο κουνιοταν κατα μια οι δυο θεσεις χωρις λογο

μπορει καποιος να μου πει τι φταιει και αν θα την γλιτωσω την αντιπροσωπεια; γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.



τελικα το ρολοι το στειλα για φτιαξιμο μεσα μαιου γιατι σταματησε να λειτουργει εντελως.

με ενημερωσαν μεσα ιουνιου οτι ειναι απλα η μπαταρια (ενω δεν φαινοταν κατι τετοιο απο τον δευτερολεπτοδεικτη πριν τελειωσει εντελως η μπαταρια) και να βιδωθει ενα ανταλλακτικο και οτι κοστιζει λογω εγγυησης υποτιθεται το μισο της κανονικης τιμης της μπαταριας 25 ευρω αντι 50 κατι και με ενημερωσαν οτι το ρολοι οταν θα ειναι ετοιμο θα με ειδοποιησουν

τελικα με ειδοποιησαν αρχες σεπτεμβρη... και το παρελαβα λογω προσωπικου κολληματος αρχες οκτωβρη...
παλι καλα που δουλευει και δεν χρειαστηκε και κατι αλλο να το ξαναπαω και να περιμενω αλλο τοσο...
ελπιζω να ημουν εγω ο ατυχος και να μην συμβαινει γιατι ειναι κριμα να αγοραζεις κατι και τον μισο χρονο κατοχης να ειναι στο  service χωρις ιδιαιτερο λογο.
το επομενο ρολοι μου μαλλον θα ειναι γιαπωνεζικο...κριμα γιατι τα hamilton και τα υπολοιπα του group ειναι αξιολογα ρολογια αρκει να μην χαλασουν...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #510 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:46:07 μμ »
Διαγαλαξιακή ταχύτητα...τι να πει κανείς?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:55:01 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,

αγόρασα το παρακάτω ρολόι και εξ'αιτίας δικής μου απροσεξίας, άφησα ξεβίδωτο το κεντρικό "κουμπί" όπως φαίνεται και στην photo (δεν ξέρω πως λέγεται κανονικά) με αποτέλσμα να πάρει λίγο νερό μόλις έπλυνα τα χέρια μου.

Το έστειλα στην αντιπροσωπία στην Αθήνα, η οποία απο θέμα εξυπηρέτησης πάσχει στο μέγιστο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εκεί λοιπόν το στέγνωσα, του έκανα έλεγχο στεγανότητας κτλ μου το έστειλαν πίσω αφού πλήρωσα 30€ και το αποτέλεσμα είναι, να βλέπω στο καντράν του σκουπιδάκια ή σκόνες σε διάφορα σημεία. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου? Μπορώ να το καθαρίσω? Τι μου προτείνετε?
Ευχαριστώ θερμά


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 11:29:42 μμ »
Φίλε μου καλωσήρθες. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, να τους το πας πάλι να το καθαρίσουν, χωρίς χρέωση εννοείται.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 04:02:42 πμ »
Φίλε μου καλωσήρθες. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, να τους το πας πάλι να το καθαρίσουν, χωρίς χρέωση εννοείται.
+1 Εννοείται πως έπρεπε να στο είχαν καθαρίσει όταν τους το είχες πάει για στεγανοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 06:16:05 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα είναι οτι βρίσκομαι Αλεξ/πολη και θα πρέπει πάλι να το στείλω με courier και να χρεωθώ τα μεταφορικά.

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:00:16 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα είναι οτι βρίσκομαι Αλεξ/πολη και θα πρέπει πάλι να το στείλω με courier και να χρεωθώ τα μεταφορικά.

Edit: Επικοινώνησα μαζί τους το πρωί και μου είπαν οτι δεν είναι σκόνες αλλά υπολλείματα της σιλικόνης η οποία βράχηκε απο το λάθος μου. Δεν καθαρίζετε απλά αντικαθίσταται το καντράν με νέο. Κόστος περίπου 60€ και χρόνος αναμονής περίπου 1,5 μήνες.

Χμ....Μπορώ να το παραγγείλω μόνος μου? Επίσης, δεν βρίσκω πουθενά στο internet αξεσουάρ για το ρολόι αυτό (π.χ λουράκια, καντράν, δείκτες κτλ) Έχετε να προτείνετε κάτι?

Ευχαριστώ θερμά

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 12:36:52 πμ »
Καμμιά βοήθεια αδέρφια?  :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 02:32:00 πμ »
Θα έπρεπε να σε ενημερώσουν πριν στο παραδώσουν, ότι θα έχει σημάδια στο καντράν. Κακώς στο επέστρεψαν έτσι. Δοκίμασε να ρωτήσεις κάποιον τεχνικό στην πόλη σου μήπως τελικά μπορεί να καθαριστεί. Για αξεσουάρ κλπ δεν έχω γνώση...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:59:49 πμ »
Σάκη καλημέρα, και καλά ξεμπερδέματα! Δυστυχώς τα Nautica είναι ρολόγια μόδας κι όχι ωρολογοποιίας που κατασκευάζει επί τούτου και μόνον. Η εταιρεία τα δίνει δηλαδή έξω φασόν και τα εξοπλίζει κατά κανόνα με κινέζικες quartz μηχανές. Από κάσες πάνε γενικώς καλά, αλλά κατά τα υπόλοιπα βράσε ρύζι. Είσαι πολύ μακρυά για να σε στείλουμε στην Αθήνα σε κάποιους έμπιστους τεχνίτες που έχουμε, και που μπορούν να κάνουν την δουλειά πιό φτηνά και πιό καλά, ίσως καταφέρνοντας να καθαρίσουν/σώσουν το καντράν χωρίς αλλαγές. Πόσο πήρες το ρολόι, για να έχουμε μια ιδέα συγκριτικά με ενδεχόμενο κόστος επισκευής (αν αξίζει δηλαδή); Το λέω γιατί αφήνοντας την κορώνα ξεσφιγμένη και μπάζοντας υγρασία, αυτόματα χάνεις την εγγύηση (το γράφουν και οι οδηγίες).
Η μόνη λύση που βλέπω είναι να στείλεις το ρολόι σε κάποιον δικό σου στην Αθήνα, άτομο έμπιστοσύνης σου, και αυτός να το πάει για έλεγχο (δωρεάν είναι) εκεί που θα σου πω με πμ. Έτσι θα σε προενημερώσει ο τεχνίτης πως και τι και πόσο...
Δες αν μπορείς και ενημέρωσέ με...
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει για Θεσσαλονίκη, αλλά επειδή εκεί δεν ξέρω ποιός μάστορας υπάρχει που να τον χρησιμοποιούν τα παιδιά του φόρουμ που είναι στην Β. Ελλάδα. Όποιος από αυτούς τύχει να διαβάσει το θέμα, σίγουρα θα σου στείλει πμ για να βοηθήσει.
Φιλικά,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 03:03:16 μμ »
Ευχαρστω πολυ για τις απαντησεις σας.

@THANOS58
Το κινητο απ'οτι γνωριζω κοστιζει 300 περιπου. Εγω το πηρα απο φορουμ 130€.
Αυτο που σκεφτομαι, ειναι μιας και δεν ειναι ρολοι της προκοπης αλλα της μοδας οπως ειπες και εσυ, να το αφησω ως εχει, και μολις τα κακαρωσει ο μηχανισμος λογω του νερου, τοτε να το στειλω μια και καλη.