Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 28, 2010, 04:30:07 μμ »
Εγώ όπως είπα έχω πάρει από αυτόν στην Πραξιτέλους και έχω αλλάξει μέγεθος σε πολλά μπρασελέ μέχρι τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. αυτόν στο ebay δεν τον πρότεινα για να πάρεις, απλά τον έδειξα σαν παράδειγμα ότι μπορείς να βρεις. Δε γνωρίζω την ποιότητά τους. Το έστειλα επίσης για να δεις σε εικόνα ποια είναι τα εργαλεία που χρειάζεσαι.
Τα περισσότερα μπρασελέ είναι παρόμοια στον τρόπο που αυξομειώνονται, αλλά υπάρχουν παραλλαγές. Θέλει λίγο προσοχή και με τον καιρό αποκτάς μια σχετική εμπειρία!
Όπως λέει κι ο Αλέξανδρος τα καλά εργαλεία είναι σαφώς προτιμώτερα, αλλά δεν ξέρω που μπορείς να βρεις. Κι αυτά στην Πραξιτέλους κινέζικα είναι τουλάχιστον τα περισσότερα για να μην είμαι απόλυτος!
αν θες από το ebay, ψάξε και για άλλους πωλητές, που στέλνουν Ελλάδα..εγώ δεν το έχω ψάξει εκεί αλλά σίγουρα υπάρχουν..

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:08:12 μμ »
Καλησπέρα παιδια.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις.Πριν λιγους μηνες αγορασα ενα ρολοι Tommy Hilfiger με αυτοματο μηχανισμο.Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμενη μαρκα;
Ακομα το ρολοι το πηγα 2 φορες για service σε διαστημα 3 μηνων απο την αγορα του γιατι εφυγε την μια φορα ο ενας και την αλλη ο αλλος δεικτης απο τους χρονογραφους που εχει(ημερομηνιας και ημερας).Η απαντηση που πηρα απο τον αντιπρωσωπο στην ερωτηση για ποιο λογο γινεται αυτο,ηταν πως μαλλον ειμαι "πολυ ζωηρος".Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας να εχει καποιο παρομοιο προβλημα με τα δεικτακια?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:53:06 μμ »
O αντιπρόσωπος είναι το λιγότερο απαράδεκτος για να μιλήσω ήπια και να μην πω τίποτε πιό χοντρό.....απλά οι δείκτες δεν είχαν μπεί σωστά από την αρχή, αυτό ας πούμε ότι είναι κάτι που μπορεί να συμβεί......αυτό που δεν μπορεί να συμβαίνει είναι η βλακεία που σου είπε ως δικαιολογία αυτός ο τύπος.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:01:30 πμ »
Είμαι ευτυχής κάτοχος του παρακάτω g-shock G-9200



Uploaded with ImageShack.us

Από το ρολόι και τις λειτουργίες του είμαι πολύ ευχαριστημένος ενώ παρά το μέγεθός του, είναι εκπληκτικά άνετο στο χέρι κατά την κολύμβηση ή σε άλλες δραστηριότητες. Αγοράστηκε φέτος το Φεβρουάριο. Από τότε μέχρι και σήμερα με συντροφεύει στην πισίνα και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και στην παραλία (τα μπάνια ξεκινούν από Απρίλιο και τραβάνε όσο πάει, συνήθως μέχρι Νοέμβριο, για να έχετε μια ιδέα της μεταχείρισης). Μετά την παραλία και όταν ήταν εφικτό, το ρολόι ξεπλένονταν με νερό.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη συμβουλή σας για τα παρακάτω:

1.Με τέτοια χρήση, πότε πιστεύετε θα είναι αναγκαία η επίσκεψή του σε τεχνικό για συντήρηση (αλλαγή φλατζών φαντάζομαι) και επαναστεγανοποίηση? Έχω διαβάσει θετικά σχόλια για το service της casio, ωστόσο ίσως και από πλευράς κόστους να επέλεγα κάποιον τεχνίτη εκτός αντιπροσωπείας ή να προτιμήσω την επίσημη?

2.Κάποια στιγμή θα χρειαστώ αλλαγή στο λουράκι. Να το ψάξω σε μαγαζί με casio, θα έχει μεγάλη διαφορά ή να κοιτάξω απευθείας σε ebay και net?

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 11:51:05 πμ »
το πλεονεκτημα των ρολογιων που εχουν επαναφορτιζομενη μπαταρια οπως το δικο σου
ειναι οτι δεν υπαρχει αναγκη ανοιγματος του ρολογιου για αρκετα χρονια
οσο για το λουρακι το κοστος ειναι 12 ευρω απο την επισημη αντιπροσωπεια στην κασιο.

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:23:27 μμ »
Οκ, σ' ευχαριστώ

Όταν αναφέρομαι σε συντήρηση δεν εννοώ την κλασσική συντήρηση ενός μηχανικού ρολογιού αλλά μόνο ως προς τη στεγανότητα, επειδή το ρολόι περνάει πολύ χρόνο σε νερό, είτε σε πισίνα είτε ακόμα χειρότερα στη θάλασσα με αλάτια κλπ. Δεν γνωρίζω, αλλά δεν υπάρχουν φλάτζες στα κουμπιά που θα χρειάζονται αλλαγή, ίσως στο καπάκι?

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 06:12:51 μμ »
Παιδια γνωριζει κανενας σας καθε ποτε πρεπει να γινεται συντηρηση στα ρολογια με αυτοματους μηχανισμους?Πρεπει να απευθυνθουμε σε επισημο service ή σε καποιον καλο "ρολογα"?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 06:21:54 μμ »
Xoντρικά στην πενταετία. Τώρα για το που θα γίνει το σέρβις, είναι και θέμα επιλογής δικής σου. Κάλιστα πάντως μπορεί να γίνει σ'έναν ανεξάρτητο τεχνικό ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 06:24:00 μμ »
Ευχαριστω για την βοηθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 05:56:28 μμ »
Παιδια μετα απο 2 service ναι σημερα εφυγε παλι το δειχτακι απο τον εναν χρονογραφο πανω που ρυθμιζα την ημερα!Αυτη την φορα κανονισα με τον αντιπρωσωπο να το στειλω μονος μου στο τεχνικο τμημα.Το παραλογο ειναι πως οταν εξηγουσα στον τεχνιτη το προβλημα με ρωτησε αν κανω καποια χειρονακτικη εργασια η καποιο αθλημα π.χ. μπασκετ και γι'αυτο να φευγουν!!!!!!Οι τυποι ειναι απιστευτοι!!!!!!!!!Μετα απο την επισκευη αν βγαλει παλι το ιδιο προβλημα θα ζητησω αντικατασταση!!!!!!!!! ???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:43:09 μμ »
Πες του ότι κάνεις πολύ σεξ.....δυό φορές τη μέρα.....μήπως είναι από αυτό; :p :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:46:00 μμ »
2 φορές θεωρείται πολύ; Και έψαχνα να βρω γιατί έχασα 2,5 γραμμάρια του κιλου.

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:53:38 μμ »
χαχαχαχαχαχα καλο!!!!!!!:D :D :D :D :D :D :D
Μαλλον τρελιτσα θελει να τους πουλησω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 06:55:40 μμ »
Φίλε Τάσο το ρολόι προφανώς έχει πρόβλημα. Και αυτό συμβαίνει με όλη τη σειρά ακόμα χειρότερα. Να επιμείνεις να το διορθώσουν ή να το αντικαταστήσουν.

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 07:16:56 μμ »
Ενταξει ο τεχνικος ειπε τις χαζομαρες του αλλα καταλαβε πως απο τους 3μιση μηνες που εχω το ρολοι τον ενα περιπου το εχω στο service!Αλλη μια ζημια και θα απαιτησω αντικατασταση!!!Το αστειο ειναι πως εδω και 9 χρονια εχω ενα swatch με χρονογραφους,που τι δεν του χω κανει και αυτο κραταει μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 09:49:02 μμ »
Είμαι ευτυχής κάτοχος του παρακάτω g-shock G-9200



Uploaded with ImageShack.us

Από το ρολόι και τις λειτουργίες του είμαι πολύ ευχαριστημένος ενώ παρά το μέγεθός του, είναι εκπληκτικά άνετο στο χέρι κατά την κολύμβηση ή σε άλλες δραστηριότητες. Αγοράστηκε φέτος το Φεβρουάριο. Από τότε μέχρι και σήμερα με συντροφεύει στην πισίνα και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και στην παραλία (τα μπάνια ξεκινούν από Απρίλιο και τραβάνε όσο πάει, συνήθως μέχρι Νοέμβριο, για να έχετε μια ιδέα της μεταχείρισης). Μετά την παραλία και όταν ήταν εφικτό, το ρολόι ξεπλένονταν με νερό.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη συμβουλή σας για τα παρακάτω:

Με τέτοια χρήση, πότε πιστεύετε θα είναι αναγκαία η επίσκεψή του σε τεχνικό για συντήρηση (αλλαγή φλατζών φαντάζομαι) και επαναστεγανοποίηση? Έχω διαβάσει θετικά σχόλια για το service της casio, ωστόσο ίσως και από πλευράς κόστους να επέλεγα κάποιον τεχνίτη εκτός αντιπροσωπείας ή να προτιμήσω την επίσημη?



Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 08:23:02 πμ »
Κάποια γνώμη?

Ευχαριστώ

Κάθε 3 χρόνια είναι καλά. Ένα σωστό σέρβις αλλάζει όλες τις τσιμούχες του ρολογιού.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:02:33 πμ »
Να 'σαι καλά blackbird  :)

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 02:05:25 μμ »
Γεια σας.Μήπως ξέρετε κανα καλό σέρβις για SEIKO:Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.Το ρολόι έχει κωδικό 7T32-G20.

Eυχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #359 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 10:09:37 πμ »
παιδιά καλημέρα
επειδή έχω ένα προβληματάκι με ένα seiko μου (μηχ.6r20 με σπασμένη κορώνα) μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν θα πρέπει να εμπιστευτώ τό επίσημο service της εταιρίας ή να πάω σε κάποιον άλλον ειδικό? και αυτό δεδομένου ότι υπάρχουν κάποιες "μουρμούρες" με το επίσημο...
ευχαριστώ εκ των προτέρων!