Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #320 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:05:31 μμ »
Πρωτα θα πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου.

Αποσυνδεδεμένος deuteroleptos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #321 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:15:31 μμ »
τον ρωτάω και δεν μου απαντάει!!!έχει συμβεί σε κάποιον από εδώ να κάψει ρολόι eco drive ή είμαι master στις καταστροφές?

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 04, 2010, 10:12:11 πμ »
Γειά σας φίλοι!
Πριν λίγες βδομάδες έγινε σέρβις σε 2 παλιά μου ρολόγια. Zenith του 1980  και Dogma (...!..) του 1971... Το τελευταίο -κουρδιστό- δούλευε άριστα επί σχεδόν 40 χρόνια, χωρίς σέρβις, με μόνο πρόβλημα το κόλλημα της εσωτερικής στεφάνης (ναι είναι 20 bar waterproof με 2 κορόνες..).
Είχα "βαρειά" συζήτηση με τον ρολογά μου στην Καλλιθέα, ένα πολύ καλό παλληκάρι. Μαθήτευσε στον μπαμπά του, 50 (!!!) χρόνια ωρολογοποιό...
Φοβάμαι ότι το "επιβαλλόμενο" σέρβις κάθε 3-5 χρόνια, όπως γενικώς συνιστάται- είναι μάλλον υπερβολή, για να μην το πω αλλοιώς...
Τα αυτόματα, ειδικά όταν είμαστε συλλέκτες και τα φοράμε και αραιά, μήπως χρειάζονται σέρβις πολύ πιό αραιά απ' ότι γενικά πιστεύεται και συνιστάται?
Λέω τώρα...
Θά ήθελα και τα σχόλια των κατηρτισμένων του είδους... 8)
Ευχαριστώ,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #323 στις: Ιούλιος 04, 2010, 10:39:11 πμ »
Αν διαβάζεις αγγλικά διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις μια και καλή αν χρειάζεται να γίνεται σέρβις στα μηχανικά ρολόγια.

http://home.watchprosite.com/show-nblog.post/ti-432276/

Αν πάλι δεν διαβάζεις αγγλικά μια ματιά στις φωτογραφίες είναι αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 04, 2010, 11:34:16 πμ »
Αν διαβάζεις αγγλικά διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις μια και καλή αν χρειάζεται να γίνεται σέρβις στα μηχανικά ρολόγια.

http://home.watchprosite.com/show-nblog.post/ti-432276/

Αν πάλι δεν διαβάζεις αγγλικά μια ματιά στις φωτογραφίες είναι αρκετή.


Ευχαριστώ Πάνο,
σπούδασα και Αμερική, δεύτερη μητρική γλώσσα γαρ...
Πολύ ενδιαφέρον!
Ευχαριστώ και πάλι!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 04, 2010, 01:30:12 μμ »
Γειά σας φίλοι!
Πριν λίγες βδομάδες έγινε σέρβις σε 2 παλιά μου ρολόγια. Zenith του 1980  και Dogma (...!..) του 1971... Το τελευταίο -κουρδιστό- δούλευε άριστα επί σχεδόν 40 χρόνια, χωρίς σέρβις, με μόνο πρόβλημα το κόλλημα της εσωτερικής στεφάνης (ναι είναι 20 bar waterproof με 2 κορόνες..).
Είχα "βαρειά" συζήτηση με τον ρολογά μου στην Καλλιθέα, ένα πολύ καλό παλληκάρι. Μαθήτευσε στον μπαμπά του, 50 (!!!) χρόνια ωρολογοποιό...
Φοβάμαι ότι το "επιβαλλόμενο" σέρβις κάθε 3-5 χρόνια, όπως γενικώς συνιστάται- είναι μάλλον υπερβολή, για να μην το πω αλλοιώς...
Τα αυτόματα, ειδικά όταν είμαστε συλλέκτες και τα φοράμε και αραιά, μήπως χρειάζονται σέρβις πολύ πιό αραιά απ' ότι γενικά πιστεύεται και συνιστάται?
Λέω τώρα...
Θά ήθελα και τα σχόλια των κατηρτισμένων του είδους... 8)
Ευχαριστώ,
Θάνος

Καταρχην δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει ρολοι 40 χρονια χωρις σερβις και να μην εχει αποκτησει προβλημα. Οι φωτο στο αρθρο που αναρτηθηκε το δειχνει το μεγεθος. Εδω δειχνει στα 16 χρονια να εχει δημιουργηθει σοβαρη ζημια ποσο μαλλον στα 40 χρονια.
Για τους συλλεκτες που εχουν καποια ρολογια υπαρχουν και τα winder η φορας το ρολοι μια φορα το μηνα για να δουλεψει και ετσι δεν δημιουργουνται και προβλημα στα λαδια που υπαρχουν στον μηχανισμο.
Σερβις καλα ειναι να γινεται αθε 5 χρονια και αν ειναι αδιαβροχο προληπτικα καθε 1 με 2 χρονια τεστ στεγανοτητας.
Αρκετοι ρολογαδες της παλιας εποχης ειχαν ια σχετικη γνωση αλλα με ενα μεγαλο ελλατωμα.
Τα ξερανε ολα και ετσι δεν κανανε σεμηναρια.
Αποτελεσμα η μεταφορα λαθος η παλιων, ξεπερασμενων πληροφοριων στην επομενη γενια.
Ενα ρολοι αν γινεται το σωστο σερβις θα αντεξει για αρκετα χρονια.
Ο μεγαλος εχθρος-θανατος του ρολογιου ειναι η επεμβαση ασχετου χεριου.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #326 στις: Ιούλιος 04, 2010, 01:47:03 μμ »
Ο μεγαλος εχθρος-θανατος του ρολογιου ειναι η επεμβαση ασχετου χεριου


μεγαλη κουβεντα ;)

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 04, 2010, 04:02:12 μμ »
Και όμως... το Dogma λειτουργούσε επί 40 χρόνια και έδειχνε την ώρα! Μέχρι εκεί βέβαια! Εσωτερική στεφάνη και ημ/νία τα είχαν φτύσει, χρόνια τώρα... Απίστευτο κι όμως αληθινό! Απλά, η μάνα μου το είχε σ' ένα κομοδίνο μιά ζωή δίπλα της, και το κούρδιζε κάθε πρωί... Στοιχειωμένο? Δεν ξέρω τι να πω, σαφώς έχετε δίκιο, αλλά κάτι έγινε κι έχουμε εξαίρεση από κανόνα. Το Zenith δούλευε -με κολλημένη ημ/νία μετά τα 15 χρόνια, μέχρι και τον 23ο του χρόνο! Μετά σταμάτησε. Ο ρολογάς άνοιξε και τα δύο, καθάρισε και λίπανε, δεν μου είπε ότι αντικατέστησε κάτι. Σχεδόν ένα μήνα τώρα, και τα δύο δουλεύουν απροβλημάτιστα με ένα ελαφρό χειροκίνητο πρωινό κούρδισμα. That's the story gentlemen! Μερικά πράγματα ξεπερνούν κάποια λογικά όρια, αυτό συμβαίνει, χωρίς βέβαια να αποτελεί κανόνα. Αν θέλετε, μπορώ να τα φέρω στην Αίγλη κάποια Παρασκευή, να τα περιεργαστούμε...
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #328 στις: Ιούλιος 04, 2010, 04:11:39 μμ »
Αν θέλετε, μπορώ να τα φέρω στην Αίγλη κάποια Παρασκευή, να τα περιεργαστούμε...
Θάνος

Tώρα είναι ερώτηση αυτή; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #329 στις: Ιούλιος 04, 2010, 05:03:53 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδικός, από την εμπειρία μου και μόνο θα πω ότι ένα ρολόι μπορεί κάλλιστα να είναι 40 ετών και να δουλεύει κανονικά. Ανάλογα και με το πόσο προσεγμένο είναι μπορεί να έχει και ελάχιστα σημάδια εξωτερικής φθοράς. Κι εγώ έχω ένα ρολόι citizen αυτόματο του πατέρα μου αγορασμένο το 1972 περίπου. Κοντά 40 χρόνια λοιπόν! και παίζει άψογα. Και ημερομηνία και ημέρα και όλα. Θα το θυμόνται οι φίλοι που το είχαν δει στη συνάντηση που το είχα φέρει. ΟΜΩΣ, συμφωνώ με τον Άρη, σίγουρα θα έχει αποκτήσει κάποιο "πρόβλημα" εσωτερικά. Σίγουρα κάποια κομμάτια έχουν φθαρεί, σίγουρα χρειάζεται καθάρισμα, λαδάκι, και ανάλογα με τη χρήση που του έχει γίνει (δε λέω για το δικό μου) ίσως και αντικατάσταση κάποιου εξαρτήματος κλπ. Μπορεί όλα αυτά να το επηρεάζουν στο πόσο καλή ώρα κρατάει ή μπορεί απλά κάτι να είναι έτοιμο να "σπάσει"/χαλάσει. Το σέρβις επιβάλλεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Να πω επίσης ότι ο πατέρας μου έχει ρολόγια μηχανικά του παππού μου που είναι τουλάχιστον από το '50 και παίζουν κανονικά!!!! (εννοείται χωρίς σέρβις). Τώρα που τα είδα βέβαια θα φροντίσω να περάσουν από σέρβις, γιατί προφανώς μέσα δεν ξέρω τι γίνεται!!
Θα τα φέρω την Παρασκευή να τα δείτε κι εσείς με το πιο έμπειρο μάτι από το δικό μου!!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #330 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:13:40 μμ »
Οταν θα σε βαλω να δεις τη μηχανη του ρολογιου σου στο μικροσκοπιο τοτε θα μου πεις αν συνεχιζης να εχεις την ιδια γνωμη. Ειναι πολυσημαντικο τα εξαρτηματα του ρολογιου να μην εχουν παραπανω απο τις επιτρετες ανοχες.
Ενα παραδειγμα.
Αν εχει δημιουργηση φαγωμα στην γεφυρα του ελλατηριου και εχει ανοιξη η τρυπα αυτοματος φευγει ο αξωνας του τυμπανου απο την κατακορυφο και αρχιζει να δουλευη λοξα. Αυτο συνεπαγεται απο την μια πλευρα να τρωη το μεταλλο της γεφυρας. Επισης αρχιζει να τρωη το πινιον της κεντρικης ροδας και να την αναγκαζει να δουλεψει παραφυση.
Θελεις να συνεχισω με την συνεχεια η σε καλυψα. Και ολα αυτα ξεκινησαν απο το τυμπανο που ειναι αυτο το εξαρτημα που χρησιμοποιητε καθημερινα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 07, 2010, 01:51:06 μμ »
Ελπίζω να μην τα λες σε μένα φίλε Άρη καθότι αυτό ακριβώς που λες λέω κι εγώ! :)
οτι μπορεί δηλαδή να δουλεύει "κανονικά" αλλά το τι γίνεται μέσα αλλη ιστορία, γι αυτό και επιβάλλεται το service :)
πολύ σωστά λες!

Αποσυνδεδεμένος basilis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 13, 2010, 11:31:15 πμ »
καλησπερα.Εχω ενα orient titanium 14 μηνες και παρατηρησα οτι ο δεικτης δευτερολεπτων μετακινηται ανα δυο δευτερολεπτα,δηλαδη κανει δυο κινησεις ταυτοχρονα παραλειποντας την κλασικη κινηση ανα ενα δευτερολεπτο.Δεν ξερω αν σας εδωσα να το καταλαβαιτε..Η ωρα δεν χανει μεχρι στιγμης.Γιατι το κανει αυτο?Μηπως θελει αλλαγη η μπαταρια του?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 13, 2010, 11:51:52 πμ »
Μηπως θελει αλλαγη η μπαταρια του?
Σώστός ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Ηλίας

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:26:39 πμ »
Παιδιά καλημέρα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου υποδείξει ένα καλό ωρολογοποιό στη Θεσσαλονίκη (έστω και με π.μ.) για service του Hamilton Viewmatic (ΕΤΑ 2824)?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Βρήκα κάποιους μέσω αναζήτησης στο google, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλοί ή όχι στη δουλειά τους, οπότε μία δεύτερη γνώμη θα ήταν χρήσιμη.

Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Loksias

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:55:10 πμ »
Υπάρχει ένα κατάστημα στη στοά, δίπλα στο notos galleries στην Τσιμισκή. δεν θυμάμαι το όνομα της.

Δεν έχει χρειαστεί να πάω κανένα ρολόι μου για σοβαρό service αλλά ότι χρειάστηκα ήταν εξυπηρετικός και συνεργάζεται και με τα Tempus που του στέλνουν όσα ρολόγια δεν στέλνουν αντιπροσωπεία, οπότε φαντάζομαι είναι αρκετά ικανός. Δεν ξέρω για Hamilton αλλά αν είσαι στην περιοχή μπορείς να τον ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 28, 2010, 09:15:37 πμ »
καλημέρα, δεν ξέρω αν είναι είμαι στο σωστό thread κ ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά για off tοpic.

θα ήθελα μια συμβουλή, πώς βγάζω βάζω τα κρικάκια σε μπρασελέ (για άυξηση ή μείωση μήκους) κ με ποιό εργαλείο? κ αυτό το εργαλείο που μπορώ να το βρω κ πόσο κάνει? φαντάζομαι ότι χρειάζομαι μικρό σφυράκι κ κατσαβιδάκι σε στυλ καρφάκι στη μύτη?

ευχαριστώ Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:01:56 πμ »
καλημέρα, δεν ξέρω αν είναι είμαι στο σωστό thread κ ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά για off tοpic.

θα ήθελα μια συμβουλή, πώς βγάζω βάζω τα κρικάκια σε μπρασελέ (για άυξηση ή μείωση μήκους) κ με ποιό εργαλείο? κ αυτό το εργαλείο που μπορώ να το βρω κ πόσο κάνει? φαντάζομαι ότι χρειάζομαι μικρό σφυράκι κ κατσαβιδάκι σε στυλ καρφάκι στη μύτη?

ευχαριστώ Σπύρος

καλημέρα!
εγώ πήρα τα κατάλληλα εργαλεία από τον:
ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΑΜΟΣ Πραξιτέλους 22 ακριβώς πίσω απο την πλατεία Κλαυθμώνος
έχει διάφορα και μπορεί να σε βοηθήσει και για το τι να πάρεις. είναι μέσα σε ένα διάδρομο, στον πρώτο όροφο νομίζω. δε φαίνεται από το δρόμο, πρέπει να προχωρήσεις μέσα στην είσοδο του κτηρίου.
Μπορείς να δεις και στο ebay. τα εργαλεία που θα χρειαστείς είναι αυτού του τύπου:
http://cgi.ebay.com/16-pcs-Horologe-Watch-Link-Remover-Repair-Tool-Set-Kit-/280547187355?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4151ea5a9b#ht_2327wt_930

στην Αθήνα κάνει το set περίπου 20 ευρώ με 16-20 κομμάτια μέσα (εργαλεία).
καλή συνέχεια, φιλικά,
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 28, 2010, 10:13:34 πμ »
καλημέρα!
εγώ πήρα τα κατάλληλα εργαλεία από τον:
ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΑΜΟΣ Πραξιτέλους 22 ακριβώς πίσω απο την πλατεία Κλαυθμώνος
έχει διάφορα και μπορεί να σε βοηθήσει και για το τι να πάρεις. είναι μέσα σε ένα διάδρομο, στον πρώτο όροφο νομίζω. δε φαίνεται από το δρόμο, πρέπει να προχωρήσεις μέσα στην είσοδο του κτηρίου.
Μπορείς να δεις και στο ebay. τα εργαλεία που θα χρειαστείς είναι αυτού του τύπου:
http://cgi.ebay.com/16-pcs-Horologe-Watch-Link-Remover-Repair-Tool-Set-Kit-/280547187355?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4151ea5a9b#ht_2327wt_930

στην Αθήνα κάνει το set περίπου 20 ευρώ με 16-20 κομμάτια μέσα (εργαλεία).
καλή συνέχεια, φιλικά,
Βαγγέλης


ευχαριστώ πολύ φίλε μου, προσππαθησα να τα παραγγείλω αλλά δε στέλνει ελλάδα, του έστειλα μύνημα μήπως κάνει εξαίρεση γιατί είναι τζάμπα το πακέτο που μου είπες...αλλιώς τον οκτώβρη που θα ανέβω αθήνα..
τα κρικάκια στο μπρασελέ ξέρεις ναμου πεις με τί τεχνική αλλάζονται? πήγα να κάνω στο monster μια προσπάθεια κ μου βγηκε ένας μικρός κύλινδρος από το πυράκι κ δε μπορούσα να τον βάλω πίσω, πήγα σε ωρολογοποιώ κ μου πήρε 2€...

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 28, 2010, 12:49:01 μμ »
Ο λαός λέει ότι τα έργαλεία κάνουν τον μάστορα.... Αν πάρεις εργαλεία της πλάκας, το πιθανότερο είναι να κάνεις ζημιά στο ρολόι σου... Να καταστρέψεις το κεφάλι καμιάς βίδας, να κάνεις γρατζουνιά, να στραβώσεις κανένα αξονάκι.... Οπότε, πάρε ένα ίσιο λεπτό κατσαβιδάκι κι ένα διχαλωτό καλή ποιότητας για να αλλάζεις τους μπρασελέδες και τα λουριά και βλέπεις αν θα χρειαστείς και τίποτα άλλο...  :)