Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 09:45:48 μμ »
Μια ενδιαφερουσα δοκιμη μεταξυ των δυο.......

https://youtu.be/mvBb94SckAw
Αυτό σαφώς και είναι ένα δόκιμο συγκριτικό, αλλά το συγκεκριμένο SEIKO προσωπικά δεν μου αρέσει...
Μιλώντας σε καθαρά αισθητική βάση φυσικά...


Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:10:29 μμ »
Eννοείται, ότι σε οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ Rolex και Patek, εμείς θα συμπαριστάμεθα στη Rolex, με λύσσα Ιακωβίνου κατά τη Γαλλική Επανάσταση. Μακράν καλύτερο ρολόϊ το οποιοδήποτε Rolex από το οποιοδήποτε Patek. Άνετα θα έλεγα ότι τα Rolex είναι Patek Killers. Αν η άποψη ακούγεται ωρολογιακά αιρετική, μπορώ να την αιτιολογήσω με σωρεία ακλόνητων επιχειρημάτων, ασχέτως που βαριέμαι να το κάνω τη δεδομένη στιγμή. Θα πω μόνο αυτό, ότι όποιος πάει και σκάσει τα Χ φραγκα που απαιτούνται για το Χ μοντέλο Rolex (συν το Χ καπέλο, εννοείται) βάζει το Rοlex στο χέρι και φεύγει από το κατάστημα κύριος. Όταν λέω κύριος, δεν εννοώ gentleman (σιγά τώρα μη γίνεσαι gentleman επειδή αγόρασες Rolex), αλλά κύριος με την ιδιοκτησιακή έννοια. Ιδιοχτήτης ρε παιδί μου, πως το λένε, είναι δικό σου το ρολογάκι, καταδικό σου, δεν στο παίρνει κανείς, το κάνεις ό,τι θες. 

Ενώ με τα Patek, έτσι και δεν ξέρεις σε τι λούμπα πέφτεις, την έχεις πατήσει άσχημα. Επειδή η Patek η ίδια σου βάζει αστερίσκο στη σύμβαση αγοραπωλησίας και σου λέει κατηγορηματικά, "έϊ, ψιτ, δεν είσαι ιδιοκτήτης του ρολογιού, απλά το κατέχεις μέχρι να το παραδώσεις στους απογόνους σου". Τι σημαίνει αυτό ; Σημαίνει ότι δεν είσαι παρά ένας κακομοίρης θεματοφύλακας, ένα κορόϊδο, που ο μόνος προορισμός του στη γη είναι να πληρώνει τα σέρβις του ρολογιού, μέχρι να τα κακαρώσει και ν' αρπάξουν το ρολόϊ οι κληρονόμοι του. Αυτό είσαι.

Ε, εμείς δεν θέλουμε τέτοια ρολόγια-φούμαρα, ομιχλώδους ιδιοκτησιακού καθεστώτος.  Θέλουμε ρολογάρες που να μας ανήκουν πραγματικά, όχι να είμαστε τα υποζύγια της επόμενης γενιάς.  Δεν μας αρέσουν τα δήθεν, τα ελιτίστικα και τα εξεζητημένα, είμαστε λαϊκά παιδιά και μας αρέσουν τα λαϊκά ρολόγια υπερμαζικής παραγωγής, Rolex, Seiko, δεν έχει σημασία, αρκεί να μας ανήκουν.

Εδώ κάτσατε και διαγράψατε μέλος επειδή μόστραρε ρολόϊ που δεν ήταν, λέει, δικό του. Στη βάση αυτού του δεδικασμένου, είστε υποχρεωμένοι να διαγράψετε από το φόρουμ και όσους (κατ)έχουν Patek, εφανιζόμενοι ως τάχα ιδιοκτήτες. Αλλά που να τολμήσετε να τα βάλετε με το σύστημα και την ελιτ. Δεκανίκια του κατεστημένου...  ???




Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:27:23 μμ »
Αυτό σαφώς και είναι ένα δόκιμο συγκριτικό, αλλά το συγκεκριμένο SEIKO προσωπικά δεν μου αρέσει...
Μιλώντας σε καθαρά αισθητική βάση φυσικά...

Εδώ που τα λέμε, μιλώντας πάντα σε αισθητική βάση, δεν θα βρεθούν και πολλά Seiko που να σ' αρέσουν. Anyway.

Eγώ θα ήθελα ένα συγκριτικό ανάμεσα σ' αυτό εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=zgwdqc7OrJM

και στο Deep Sea. Το DSSD φτιάχτηκε με σκοπό να κατεβαίνει στα βαθιά. Το GS φτιάχτηκε με σκοπό, όταν θα κατεβεί  στα βαθιά, να πεταχτούν έξω τα μάτια των ψαριών της Τάφρου των Μαριανών, από την ποιότητα κατασκευής.  Ειν' αυτό που λένε, η ποιότητα βγάζει μάτια.

Το έχω ξαναγράψει νομίζω, ενόσω είχα το DSSD σε αγγελία (και στα εντελώς αζήτητα επί έξι μήνες) επιχείρησα τρεις φορές να το ανταλλάξω 1 προς 1 με το SBGH257, κάνοντας αντίστοιχες προτάσεις σε εμπόρους του εξωτερικού, δύο Εγγλέζους, έναν Φινλανδό. Θυμίζω, DSSD άθικτο και full set. Λοιπόν, μέτρησα τρεις πόρτες στη μούρη, στη σειρά. Όλοι αρνήθηκαν ευγενικά, ο ένας μάλιστα με παρέπεμψε στο stock του, όπου είχε καμιά δεκαριά DSSD στην ουρά για πούλημα. "Καταλαβαίνεις..", μου λέει. "Μωρέ καταλαβαίνω και παρακαταλαβαίνω", του λέω. 
Πήγα κι εγώ ο Καραμήτρος με το Rolex να τους πιάσω κορόϊδα ....

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:28:04 μμ »
Double post, sorry for this.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:32:32 μμ »
Εδώ που τα λέμε, μιλώντας πάντα σε αισθητική βάση, δεν θα βρεθούν και πολλά Seiko που να σ' αρέσουν. Anyway.

Eγώ θα ήθελα ένα συγκριτικό ανάμεσα σ' αυτό εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=zgwdqc7OrJM

και στο Deep Sea. Το DSSD φτιάχτηκε με σκοπό να κατεβαίνει στα βαθιά. Το GS φτιάχτηκε με σκοπό, όταν θα κατεβεί  στα βαθιά, να πεταχτούν έξω τα μάτια των ψαριών της Τάφρου των Μαριανών, από την ποιότητα κατασκευής.  Ειν' αυτό που λένε, η ποιότητα βγάζει μάτια.

Το έχω ξαναγράψει νομίζω, ενόσω είχα το DSSD σε αγγελία (και στα εντελώς αζήτητα επί έξι μήνες) επιχείρησα τρεις φορές να το ανταλλάξω 1 προς 1 με το SBGH257, κάνοντας αντίστοιχες προτάσεις σε εμπόρους του εξωτερικού, δύο Εγγλέζους, έναν Φινλανδό. Θυμίζω, DSSD άθικτο και full set. Λοιπόν, μέτρησα τρεις πόρτες στη μούρη, στη σειρά. Όλοι αρνήθηκαν ευγενικά, ο ένας μάλιστα με παρέπεμψε στο stock του, όπου είχε καμιά δεκαριά DSSD στην ουρά για πούλημα. "Καταλαβαίνεις..", μου λέει. "Μωρέ καταλαβαίνω και παρακαταλαβαίνω", του λέω. 
Πήγα κι εγώ ο Καραμήτρος με το Rolex να τους πιάσω κορόϊδα ....
Εμ δε διαβάζουν  my watch τα γίδια, γι' αυτό δεν ξέρουν τι τους γίνεται...

Αυτό με τα SEIKO δεν το πολύ έπιασα όμως... Σαφώς και υπάρχουν πολλά SEIKO  που μου αρέσουν πολύ.
Εκτός αν το δεύτερο πρόσωπο το έβαλες γενικώς & δεν εννοούσες εμένα ;)

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 10:38:54 μμ »
Σαφώς και υπάρχουν πολλά SEIKO  που μου αρέσουν πολύ.

-Πόσο πολύ, δηλαδή ; Και πόσα πολλά ; Για λέγε ! Θέλω να τ' ακούω....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 11:26:49 μμ »
-Πόσο πολύ, δηλαδή ; Και πόσα πολλά ; Για λέγε ! Θέλω να τ' ακούω....

Ορίστε, δύο στα πολύ γρήγορα:





Και δεν είναι καν SEIKO της μπουρζουαζίας. Μιλάμε για γνήσια SEIKO του λαού :p

Φυσικά και στα δύο, τα μπρασελέ τους πήγαν για τσάϊ.
Ψέματα. Η χελώνα δεν είχε κάν μπρασελέ. Δεν ξέρω καν εάν έχει ΟΕΜ μπρασελέ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 01:39:09 πμ »
Εδώ που τα λέμε, μιλώντας πάντα σε αισθητική βάση, δεν θα βρεθούν και πολλά Seiko που να σ' αρέσουν. Anyway.

Eγώ θα ήθελα ένα συγκριτικό ανάμεσα σ' αυτό εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=zgwdqc7OrJM

και στο Deep Sea. Το DSSD φτιάχτηκε με σκοπό να κατεβαίνει στα βαθιά. Το GS φτιάχτηκε με σκοπό, όταν θα κατεβεί  στα βαθιά, να πεταχτούν έξω τα μάτια των ψαριών της Τάφρου των Μαριανών, από την ποιότητα κατασκευής.  Ειν' αυτό που λένε, η ποιότητα βγάζει μάτια.

Το έχω ξαναγράψει νομίζω, ενόσω είχα το DSSD σε αγγελία (και στα εντελώς αζήτητα επί έξι μήνες) επιχείρησα τρεις φορές να το ανταλλάξω 1 προς 1 με το SBGH257, κάνοντας αντίστοιχες προτάσεις σε εμπόρους του εξωτερικού, δύο Εγγλέζους, έναν Φινλανδό. Θυμίζω, DSSD άθικτο και full set. Λοιπόν, μέτρησα τρεις πόρτες στη μούρη, στη σειρά. Όλοι αρνήθηκαν ευγενικά, ο ένας μάλιστα με παρέπεμψε στο stock του, όπου είχε καμιά δεκαριά DSSD στην ουρά για πούλημα. "Καταλαβαίνεις..", μου λέει. "Μωρέ καταλαβαίνω και παρακαταλαβαίνω", του λέω. 
Πήγα κι εγώ ο Καραμήτρος με το Rolex να τους πιάσω κορόϊδα ....

DSSD άθικτο και φουλ σετ στη σωστή τιμή θα φύγει αυθημερόν σε αγγελία. Βασικά οι λέξεις "Rolex" και "αζήτητα" δεν πολυχωράνε στην ίδια πρόταση έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν οι τιμές είναι άκυρες. Γενικά επειδή υπάρχουν και άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και σε διαβάζουν, προσπάθησε να μη γράφεις σαχλαμάρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2019, 01:49:09 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 05:45:02 πμ »
DSSD άθικτο και φουλ σετ στη σωστή τιμή θα φύγει αυθημερόν σε αγγελία. Βασικά οι λέξεις "Rolex" και "αζήτητα" δεν πολυχωράνε στην ίδια πρόταση έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν οι τιμές είναι άκυρες. Γενικά επειδή υπάρχουν και άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και σε διαβάζουν, προσπάθησε να μη γράφεις σαχλαμάρες.

Μιχαλη, καλη ειναι η rolex και η καθε rolex, ομως η <πιστη> μας σ ‘ αυτη δεν πρεπει να μας φανατιζει.
Λες να γνωριζεις καλυτερα εσυ ποσο καιρο εκανε να πουλησει το ρολοι του ο ανθρωπος;
Γιατι λεει σαχλαμαρες ;
Επειδη εβαλε την αγγελια του ( σε λογικοτατη τιμη) αρχες Δεκεμβρη και η ρολεξαρα πουληθηκε μεσα Απριλη σε ακομα πιο λογικη τιμη ;
Μαλλον δεν εφυγε αυθημερον!!!
Και θα μπορουσες να το πεις και ψιλο-αζητητο,

Ακριβως λοιπον επειδη υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με το αντικειμενο και γνωριζουν καλα οτι τα ρολεξ δεν ειναι τα μονα ρολογια που υπαρχουν στην αγορα, οπως επισης και οτι τα χομπι δεν ειναι χρηματιστηριο, με οτι αυτο συνεπαγεται, καλο θα ειναι να μην ειμαστε απολυτοι και κυριως να μην προσβαλλουμε ανθρωπους που εχουν αντιθετη γνωμη!!!
Ιδιαιτερα οταν αφορα δικα τους βιωματα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 06:30:31 πμ »
Μιχαλη, καλη ειναι η rolex και η καθε rolex, ομως η <πιστη> μας σ ‘ αυτη δεν πρεπει να μας φανατιζει.
Λες να γνωριζεις καλυτερα εσυ ποσο καιρο εκανε να πουλησει το ρολοι του ο ανθρωπος;
Γιατι λεει σαχλαμαρες ;
Επειδη εβαλε την αγγελια του ( σε λογικοτατη τιμη) αρχες Δεκεμβρη και η ρολεξαρα πουληθηκε μεσα Απριλη σε ακομα πιο λογικη τιμη ;
Μαλλον δεν εφυγε αυθημερον!!!
Και θα μπορουσες να το πεις και ψιλο-αζητητο,

Ακριβως λοιπον επειδη υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με το αντικειμενο και γνωριζουν καλα οτι τα ρολεξ δεν ειναι τα μονα ρολογια που υπαρχουν στην αγορα, οπως επισης και οτι τα χομπι δεν ειναι χρηματιστηριο, με οτι αυτο συνεπαγεται, καλο θα ειναι να μην ειμαστε απολυτοι και κυριως να μην προσβαλλουμε ανθρωπους που εχουν αντιθετη γνωμη!!!
Ιδιαιτερα οταν αφορα δικα τους βιωματα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είμαι φανατικός σε τίποτα στη ζωή μου Σπύρο. Απλά δεν μπορεί εγώ, εσύ και όσοι άλλοι ξέρω να πουλάμε τα ρόλεξ σε μισή ώρα από τη στιγμή που θα το αποφασίσουμε και να διαβάζουμε μετά από τόσα χρόνια στο φόρουμ πως το DSSD ήταν έξι μήνες στα αζήτητα. Όποιος βάλει σήμερα το DSSD σε "λογικότατη" (όπως λες) τιμή στη χρυσή ευκαιρία θα το έχει δώσει μέχρι αύριο. Είσαι γνώστης και ξέρεις παρά πολύ καλά τι λέω. Τώρα αν αρχίσουμε τις φιλοσοφίες, πώς να το δώσω σε άγνωστο, πού να τον συναντήσω για να μη με σφάξει, δεν πουλάω σε dealer και τρίχες κατσαρές, οκ σίγουρα θα μείνει στα αζήτητα μια ζωή το ρολόι. Επίσης, εάν δεν γνωρίζεις τον τρόπο να πουλήσεις και νομίζεις ότι θα πουληθεί στις αγγελίες του φόρουμ, τότε πάλι αυτό ΔΕΝ είναι απόδειξη ότι το ρολόι μένει στα αζήτητα. Γιατί το ποστ του Dennis προσπαθεί να αποδείξει στην κοινότητα ότι το DSSD του έμεινε στα αζήτητα επειδή είναι ρόλεξ και όχι GS. Ε όχι, ας κρατήσουμε όσο μαλλί έχει μείνει στο κεφάλι μας.

Τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει σπορ ρόλεξ που να μην πωλείται αυθημερόν εάν η τιμή είναι "λογικότατη" και έχεις ο ίδιος πρόσφατη εμπειρία (ες). Και το χαρακτηριστικό αυτό, ότι δηλαδή είναι άμεσα μετρητά, δεν το έχει κανένα άλλο ρολόι στις μέρες μας, μόνο το σπορ ρόλεξ. Πές τα άσχημα, πές τα γύφτικα, πές τα ψωνίστικα, πές τα ο,τι θες, στα αζήτητα πάντως δεν μένουν για κανένα λόγο.

Τέλος, το ότι πιθανόν κάποιος να μη γνωρίζει τον τρόπο πώλησης ενός ρολογιού, αυτό δεν είναι απόδειξη ότι το ρολόι μένει στα αζήτητα. Και πολύ περισσότερο δεν είναι επιχείρημα ότι ένα άλλο ρολόι είναι περισσότερο επιθυμητό στο κοινό.

Για αυτό χρησιμοποίησα τη λέξη "σαχλαμάρες". Αν ήταν βαρύ το παίρνω πίσω και το αλλάζω σε "σαχλαμαρίτσες". Μεταξύ μας, για κάποιον που αποκαλεί το Seiko hulk killer και το DSSD αζήτητα, χαϊδευτικό είναι η λέξη που χρησιμοποίησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2019, 06:52:46 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:25:49 πμ »
Σπύρο, αγαπητέ αρχομοντερατορα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά τις αιτιάσεις του maestro. Οποιοδήποτε σώφρων μέλος κατανοεί ότι  ο Denis με αριστοτεχνικό (σχεδόν ύπουλα) τρόπο προσπαθεί να χειραγωγήσει το εν λόγω Φόρουμ κατευθύνοντας τα μέλη πως την απαξίωσης της μιας και μοναδικής Θεάς. Φανταζεσαι τι εχει να γίνει αν τα τα μέλη κάτοχοι της μιας και μοναδικης Θεάς υποκύψουν στις σειρήνες του Denis και ξεπουλήσουν το δώρο που με τόση μεγαλοψυχία χάρισε στην ωρολογιακή ανθρωπότητα; Το μεγάλο κραχ του 1929 στο Αμέρικα μπροστά σε αυτό θα είναι μια απλή οδοντοπαστα με γευση μέντας και χωρίς λευκαντικο.

Σε αυτό το Φόρουμ υπάρχουν μέλη με αρκετά πανάκριβα Ρολόγια, αυτό όμως  που τους χαρακτηρίζει είναι  η ταπεινότητα και ο σεβασμός απέναντι στους άλλους, κάποιοι άλλοι βέβαια καβάλησαν την μπαγκέτα τους και αεροβατουν, πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Πάμε Ντόλυ....



Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:28:57 πμ »
DSSD άθικτο και φουλ σετ στη σωστή τιμή θα φύγει αυθημερόν σε αγγελία. Βασικά οι λέξεις "Rolex" και "αζήτητα" δεν πολυχωράνε στην ίδια πρόταση έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν οι τιμές είναι άκυρες. Γενικά επειδή υπάρχουν και άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και σε διαβάζουν, προσπάθησε να μη γράφεις σαχλαμάρες.

Κοίτα, οι άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο, λογικά, δεν κινδυνεύουν από τις "σαχλαμάρες" του οιουδήποτε. Κίνδυνοι ελλοχεύουν, ενδεχομένως, για ορισμένους νεοεισερχόμενους  στο χόμπυ, που μπορεί και να δίνουν σοβαρή βάση στις "υπεραποδόσεις" και στα τρελά κέρδη που ορισμένοι διαλαλούν και τάζουν δημοσίως, εμφανίζοντας τις ρολογάρες ως την επένδυση του αιώνα. 

Είτε σ' αρέσει είτε όχι, το Deep Sea ήταν εδώ, στις αγγελίες επί μήνες ολόκληρους, σε θέα ολόκληρου του φόρουμ. Διερωτώμαι για ποιούς λόγους υποδύεσαι ότι δεν την θυμάσαι. Επαναλαμβάνω, άθικτο, full set, εντός εγγύησης. Η τιμή ήταν αρκετά πιο χαμηλή απ΄' αυτό που λέμε λογική, δινόταν μάλιστα και δυνατότητα ανταλλαγής είτε με συγκεκριμένο GS (ένα προς ένα) είτε με Omega Seamaster 300 (συν κάποια διαφορά τιμής). Η αγγελία σερνόταν μήνες, με ενδιαφέρον Μ-Η-Δ-Α-Μ-Ι-Ν-Ο.  Δύο κρούσεις μου έγιναν όλες κι όλες, η μία για μερική ανταλλαγή με άλλο, φθηνότερο rolex συν μετρητά, η άλλη με παζάρι για ακόμη χαμηλότερη τιμή. Τελικά, το ρολόϊ πουλήθηκε στο εξωτερικό, αφού πρώτα έφτυσα τόσο αίμα ώστε να διερωτώμαι εαν είμαι φθισικός. Μόλις πουλήθηκε, σταμάτησε κι η αιμόπτυση.

Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα βάλω Rolex στις αγγελίες (και πιθανότατα να το κάνω σύντομα), σπεύσε να το αγοράσεις εσύ, εάν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τη συγκράτηση των τιμών Rolex στα ύψη. Yπόσχομαι να σου κάνω και έκπτωση.  Kατά τα λοιπά, οι "ασχολούμενοι χρόνια με το αντικείμενο" γνωρίζουν κάλλιστα ότι η ψαλίδα ανάμεσα στις τιμές πώλησης από πλευράς εμπόρων και στις αντίστοιχες τιμές αγοράς από τους ίδιους είναι τεράστια και ότι, για τον ιδιώτη, τα ποσοστά των  απίθανων υπεραποδόσεων που μονίμως ονειρεύεσαι και διακηρύσσεις ανήκουν στη σφαίρα της Disneyland. 

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:32:39 πμ »
Σπύρο, αγαπητέ αρχομοντερατορα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά τις αιτιάσεις του maestro. Οποιοδήποτε σώφρων μέλος κατανοεί ότι  ο Denis με αριστοτεχνικό (σχεδόν ύπουλα) τρόπο προσπαθεί να χειραγωγήσει το εν λόγω Φόρουμ κατευθύνοντας τα μέλη πως την απαξίωσης της μιας και μοναδικής Θεάς. Φανταζεσαι τι εχει να γίνει αν τα τα μέλη κάτοχοι της μιας και μοναδικης Θεάς υποκύψουν στις σειρήνες του Denis και ξεπουλήσουν το δώρο που με τόση μεγαλοψυχία χάρισε στην ωρολογιακή ανθρωπότητα; Το μεγάλο κραχ του 1929 στο Αμέρικα μπροστά σε αυτό θα είναι μια απλή οδοντοπαστα με γευση μέντας και χωρίς λευκαντικο.

Σε αυτό το Φόρουμ υπάρχουν μέλη με αρκετά πανάκριβα Ρολόγια, αυτό όμως  που τους χαρακτηρίζει είναι  η ταπεινότητα και ο σεβασμός απέναντι στους άλλους, κάποιοι άλλοι βέβαια καβάλησαν την μπαγκέτα τους και αεροβατουν, πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Πάμε Ντόλυ....

Έλεος Νίκο, κλαίω σα Μανιάτισα μοιρολογίστρα ... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:32:53 πμ »
Κοίτα, οι άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο, λογικά, δεν κινδυνεύουν από τις "σαχλαμάρες" του οιουδήποτε. Κίνδυνοι ελλοχεύουν, ενδεχομένως, για ορισμένους νεοεισερχόμενους  στο χόμπυ, που μπορεί και να δίνουν σοβαρή βάση στις "υπεραποδόσεις" και στα τρελά κέρδη που ορισμένοι διαλαλούν και τάζουν δημοσίως, εμφανίζοντας τις ρολογάρες ως την επένδυση του αιώνα. 

Είτε σ' αρέσει είτε όχι, το Deep Sea ήταν εδώ, στις αγγελίες επί μήνες ολόκληρους, σε θέα ολόκληρου του φόρουμ. Διερωτώμαι για ποιούς λόγους υποδύεσαι ότι δεν την θυμάσαι. Επαναλαμβάνω, άθικτο, full set, εντός εγγύησης. Η τιμή ήταν αρκετά πιο χαμηλή απ΄' αυτό που λέμε λογική, δινόταν μάλιστα και δυνατότητα ανταλλαγής είτε με συγκεκριμένο GS (ένα προς ένα) είτε με Omega Seamaster 300 (συν κάποια διαφορά τιμής). Η αγγελία σερνόταν μήνες, με ενδιαφέρον Μ-Η-Δ-Α-Μ-Ι-Ν-Ο.  Δύο κρούσεις μου έγιναν όλες κι όλες, η μία για μερική ανταλλαγή με άλλο, φθηνότερο rolex συν μετρητά, η άλλη με παζάρι για ακόμη χαμηλότερη τιμή. Τελικά, το ρολόϊ πουλήθηκε στο εξωτερικό, αφού πρώτα έφτυσα τόσο αίμα ώστε να διερωτώμαι εαν είμαι φθισικός. Μόλις πουλήθηκε, σταμάτησε κι η αιμόπτυση.

Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα βάλω Rolex στις αγγελίες (και πιθανότατα να το κάνω σύντομα), σπεύσε να το αγοράσεις εσύ, εάν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τη συγκράτηση των τιμών Rolex στα ύψη. Yπόσχομαι να σου κάνω και έκπτωση.  Kατά τα λοιπά, οι "ασχολούμενοι χρόνια με το αντικείμενο" γνωρίζουν κάλλιστα ότι η ψαλίδα ανάμεσα στις τιμές πώλησης από πλευράς εμπόρων και στις αντίστοιχες τιμές αγοράς από τους ίδιους είναι τεράστια και ότι, για τον ιδιώτη, τα ποσοστά των  απίθανων υπεραποδόσεων που μονίμως ονειρεύεσαι και διακηρύσσεις ανήκουν στη σφαίρα της Disneyland.
Δεν έχει πουληθεί σχεδόν ποτέ Rolex στις αγγελίες του φόρουμ. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:34:38 πμ »
Δεν έχει πουληθεί σχεδόν ποτέ Rolex στις αγγελίες του φόρουμ. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.

Eίναι έθιμο, δηλαδή,  αυτό ή αρχαία κατάρα που βαραίνει το φόρουμ ;  ;D

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:36:21 πμ »
Eίναι έθιμο, δηλαδή,  αυτό ή αρχαία κατάρα που βαραίνει το φόρουμ ;  ;D
Δεν ξέρω, πάντως έτσι είναι. Αν το είχες βάλει στη χρυσή ευκαιρία θα είχε φύγει το πολύ σε μια βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:37:44 πμ »
Eίναι έθιμο, δηλαδή,  αυτό ή αρχαία κατάρα που βαραίνει το φόρουμ ;  ;D
Ίσως έχουν καταλάβει τα μέλη εδώ ότι "μόνο σέικο ρε"

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:38:37 πμ »
Παράθεση
Για αυτό χρησιμοποίησα τη λέξη "σαχλαμάρες". Αν ήταν βαρύ το παίρνω πίσω και το αλλάζω σε "σαχλαμαρίτσες". Μεταξύ μας, για κάποιον που αποκαλεί το Seiko hulk killer και το DSSD αζήτητα, χαϊδευτικό είναι η λέξη που χρησιμοποίησα.

Απαράδεκτος ο χαρακτηρισμός, και το κακό είναι ότι ο Σπύρος με ωραίο τρόπο προσπάθησε να σε κάνει ευγενικά να ζητήσεις μια συγνώμη από το μέλος που έθιξες με τον γραπτό σου λόγο! Αλλά πέρα βρέχει....

Ήρεμες Καλημέρες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:40:56 πμ »
Σπύρο, αγαπητέ αρχομοντερατορα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά τις αιτιάσεις του maestro. Οποιοδήποτε σώφρων μέλος κατανοεί ότι  ο Denis με αριστοτεχνικό (σχεδόν ύπουλα) τρόπο προσπαθεί να χειραγωγήσει το εν λόγω Φόρουμ κατευθύνοντας τα μέλη πως την απαξίωσης της μιας και μοναδικής Θεάς. Φανταζεσαι τι εχει να γίνει αν τα τα μέλη κάτοχοι της μιας και μοναδικης Θεάς υποκύψουν στις σειρήνες του Denis και ξεπουλήσουν το δώρο που με τόση μεγαλοψυχία χάρισε στην ωρολογιακή ανθρωπότητα; Το μεγάλο κραχ του 1929 στο Αμέρικα μπροστά σε αυτό θα είναι μια απλή οδοντοπαστα με γευση μέντας και χωρίς λευκαντικο.

Σε αυτό το Φόρουμ υπάρχουν μέλη με αρκετά πανάκριβα Ρολόγια, αυτό όμως  που τους χαρακτηρίζει είναι  η ταπεινότητα και ο σεβασμός απέναντι στους άλλους, κάποιοι άλλοι βέβαια καβάλησαν την μπαγκέτα τους και αεροβατουν, πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Πάμε Ντόλυ....
Μωρέ δεν καβάλησα, αν δεις κάθε δύο τρία χρόνια έμπαινα να ποστάρω κάτι μέχρι την εποχή που άρχισε να χάνεται το μέτρο και ως ένα εκ των παλαιοτέρων μελών θεώρησα καθήκον μου να προστατεύω τους αναγνώστες από τη βροχή σαχλαμάρας. Αυτό είναι όλο.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:42:38 πμ »
Απαράδεκτος ο χαρακτηρισμός, και το κακό είναι ότι ο Σπύρος με ωραίο τρόπο προσπάθησε να σε κάνει ευγενικά να ζητήσεις μια συγνώμη από το μέλος που έθιξες με τον γραπτό σου λόγο! Αλλά πέρα βρέχει....

Ήρεμες Καλημέρες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Αν όντως τα γραφόμενα μου χρήζουν συγνώμης θα το κάνω με χαρά